Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  19 Temmuz 2007 (17:48), Konuya Son Cevap : 14 Şubat 2012 (01:02). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Temmuz 2007, 17:48   Mesaj No:1
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1161
Beğendi:331
Takdirleri:7457
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

1. Yaşına Uygun Davran!

Altı yaşındaki oğlunuz istediğini almadığınız için ağlıyor veya dört yaşındaki kızınız otomobil güvenlik koltuğunda sürekli ayağa kalkmak istiyorsa, zaten yaşlarına göre davranıyorlar demektir. Çocuklarımız yaşlarından daha olgun davranışlar gösterdiklerinde çok mutlu olsak da, bu doğru değil. Birçok anne baba bu gerçeği göz ardı eder; çünkü çocukça davranışlar bunaltıcıdır. Fakat çocuğunuza yaşına uygun davranmasını söylediğiniz zaman aslında tek odağınız onun davranışının sizi nasıl etkilediği. Bunu yapmak yerine, onun duygularına odaklanıp, tepkilerinizi bunlara göre belirleyin. “Çok kızgın görünüyorsun” veya “Böyle bir şeyin olması çok üzücü; farkındayım” gibi.

2. Sadece Şaka Yapıyordum

Çocuğunuzla şakalaşmanın mizah duygusunu geliştirmek için iyi bir yol olduğunu düşünseniz de, “Yakında kendini de unutacaksın” gibi şakaları anlamamaya meyilliler. Anne ve babalar olarak göreviniz, hakaretleri mizah kılığına sokabilecek kadar zeki ve hazırcevap, ayrıca sevgi dolu ve destekleyici olmak. Gerçekten söylemek istemediğiniz bir şeyi söylemeyin.

3. Neden Sende Ağabeyin/Ablan/Kardeşin Gibi Olamıyorsun?

Bu tür karşılaştırmalar, çocuklara kendilerini ikinci sınıf vatandaş gibi hissettirmenin ve kardeş kıskançlığını ateşlemenin en kesin yolu. Bu cümleler onun ödevlerini ablası kadar hızlı yapmasını veya abisi gibi basket atmasını sağlamaz; sadece çocuğunuzun özgüvenini azaltır. Çocuklarınızın güçlü ve zayıf yanlarını kabullenip, her birini kendi davranışlarına odaklanmaya teşvik etmek daha doğru bir tutum.

4. Koşma, Düşersin

Çocuğunuzu korumak yönündeki tüm iyi niyetlerinize karşın bu tür uyarılar onun takılıp düşme olasılığını artırır. Bu cümlenin altında yatan mesaj çocuğunuzun düşmesini beklediğinizdir ki; bu da bağımsızlığını kazanmak için çok çalışan bir çocuk için oldukça cesaret kırıcı. Bunun yerine “Dışarı çıkmadan önce ayakkabılarının bağcıklarını bağlamış olduğundan emin ol” demeyi deneyin. Böylece onun sakarlığıyla değil, bağcıklarla ilgili konuşmuş olursunuz.

5. Ben Az Önce Ne Dedim?

Cevabı biliyorsunuz! Bu imalı soru gerçekte inceltilmiş ve üstü kapalı bir suçlama içerir. Ve eğer çocuğunuz, “Ceketini nereye attın sen?” gibi benzer bir soruya cevap verirse, sadece akıllı geçinen bir budala gibi görünür. Çocuğunuzun ondan istediklerinizi yapmaması konusunda rahatsızsanız, böyle söylemeyi deneyin: “Bunu üç kere tekrarlamış olduğum için çok sıkıldım; ama bir kere daha söyleyeceğim; ceketini as.”

Çocuğunuzun özgüvenini geliştirin

Çocuğunuzun özgüveni, hayatı boyunca kişiliğini ve tüm davranışlarını belirleyecek çok önemli bir yaşam becerisi. Hem bu yaşlarda hem de ileriki yıllarda çocuğunuzun sosyal becerileri, cesareti ve bağımsızlığı özgüveni ölçüsünde gelişir. Özgüven kazanma konusunda başrol, ailelerde. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirmenin yolu, ona kendisini önemli bir yeri olan ve değerli bir birey gibi hissettirmenizden geçer. Her sözünüz ve davranışınızla onu sevdiğinizi, sizin için değerli olduğunu, bazı hatalar yapsa bile bu durumun değişmeyeceğini hissettirmeye özen gösterin.

Konu Sahibi Medine-web 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Mustafa İslamoğlu Sözler Medineweb.net Videolar Mihrinaz 2 190 30 Nisan 2023 16:51
Şirk Hakkında Kuran Ne Diyor? Medineweb.net Videolar Medine-web 0 148 29 Nisan 2023 18:52
DÜNYA KABE'NİN NERESİNDE Hacc-Umre-Kurban Medine-web 0 925 27 Nisan 2020 21:40
T.B.Teknolojileri-2 Vize Konuları Ozet(2017) Temel Bilgi Teknolojileri 2 Medine-web 3 2585 06 Ekim 2017 20:31

Alt 19 Temmuz 2007, 22:08   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

Hocam ne güzel anlatılmış Allah razı olsun..

çocuk yetiştirmek zor ve sabır isteyen bir iş ...

Hocam Rabbim hayırlı evlatlar nasip etsin... ve bu evatları da hayırlı bir

şekilde yetiştirmeyi.... amin..

selam ve dua ile.
Alt 21 Temmuz 2008, 16:01   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:TÜRKcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2609
Üyelik T.: 12 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

Allah razı olsun abi sizden...çocukları çok seviyorum...çok da güzel ilgilendiğimi söylüyorlar..fakat gördüm ki..ben bu sözlerin çoğunu söylüyorum..Allah razı olsun abi..en azından geç kalmış değilim...
Alt 24 Temmuz 2008, 02:20   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:TÜRKcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2609
Üyelik T.: 12 Temmuz 2008
Konular: 114
Beğenildi:8
Takdir Et:
Standart Cvp: Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

ÇOCUKLAR HAKKINDA STRATEJİK BİLGİLER
Çocuğunuza sevgiyle her dokunduğunuzda beyninde binlerce nöron uyarılır. Çocuğumuz, daha zeki ve daha akıllı olmak için bir zemin yakalamış olur.

Parmak uçlarında bulunan yaklaşık 17.000 sinir hücresi, her dokunduğu ve algıladığını beyne iletir. Her iletimde sinir uçlarında adeta pencereler açılır. Çocuklarınızın merak ettiği ve zararlı, tehlikeli olmayan şeylerle oynamasına ve tanımasına izin verin.

Sorular hem beynin gelişmesi hem de kelime hazinesinin artması için çok önemli bir fırsattır. Yeteri kadar açıklanmış sorular, çocukların size ve kendisine bakışını etkiler, sabırla dinleyip cevap verelim. Eğer çok bunalırlarsa “ birazını da yarın konuşabiliriz.” diye noktalayabiliriz.

Babaların çocuklarıyla oynaması ve onlara asık suratlı değil de onlara sevecen ve gülümseyerek yaklaşması, aileye bağlılığı arttırır ve kendine güvenini etkiler. Babanın boşluğunu kolay kolay hiç kimse dolduramaz. İyi kurulmuş baba-evlat diyalogu, çocuğun duygu dünyasını zenginleştirir ve güçlendirir.

Asık surat soğutur.
Tebessümlü yüz ısındırır.
Asık surat iticidir
Tebessümlü yüz sempatiktir.

Asık surat uzaklaştırır
Tebessümlü yüz yaklaştırır.

Asık surata insan “sen de kimsin” der gibidirTebessümlü insan ise, “sen değerlisin.” der.
Çocuklarımızın duygu ve akıl yönünden daha gelişmiş olmalarını istiyorsanız, onların önünde engel olmayın yeter, mutsuz ve huzursuz niye mi öğrenmede başarısız olur, duygusal bağları çok zayıflar.

“Çocuğumu seviyorum” demek, onun için neyin önemli olduğunu (sağlam bir kaynaktan öğrenerek) biliyorum demektir.
Çocuklarınıza küçükken siz de ev işlerini yapmak istediklerinde mutlaka izin veriniz ve bir süre yapmalarını sağlayınız. Çünkü işe böyle ısınırlar, yoksa öyle bir soğurlar ki, onları ekvator iklimi bile ısıtamaz. Ayrıca yeteri kadar beceremeyeceklerini de bilin ve sadece olumlu telkinde bulunun, doğrusunu zamanla öğreneceklerdir.Alıntıdır..
Alt 28 Şubat 2010, 16:47   Mesaj No:5
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Konular: 65
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart RE: Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

Çocuk deyip geçmeyin,
Onun da dünyası var.
Güzel- çirkin seçmeyin,
Her çocuk şefkât arar.

Bir kez düşün kendini,
Çocuktun daha önce.
Eksik etme sevgini,
Bir küçüğü görünce.

O, yuvada bir çiçek,
Sonra meyve verecek.
Toplum doğacak ondan,
Ülkemiz yükselecek.

(Bir Nevi Güncelleme)
Alt 14 Şubat 2012, 01:02   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Standart Cevap: Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle

4. Koşma, Düşersin

Çocuğunuzu korumak yönündeki tüm iyi niyetlerinize karşın bu tür uyarılar onun takılıp düşme olasılığını artırır. Bu cümlenin altında yatan mesaj çocuğunuzun düşmesini beklediğinizdir ki; bu da bağımsızlığını kazanmak için çok çalışan bir çocuk için oldukça cesaret kırıcı. Bunun yerine “Dışarı çıkmadan önce ayakkabılarının bağcıklarını bağlamış olduğundan emin ol” demeyi deneyin. Böylece onun sakarlığıyla değil, bağcıklarla ilgili konuşmuş olursunuz.

bu hatayı ben de yapıyorum inşallah ben de yukardaki cümledeki gibi demeye çalışacağım fazla korumacı davranıyorum sanırım herşeye müdahale etmemeye çalışıyorum kendi öz güvenini kaybetmesin diye bilmiyorum belki artı tarafımdır çocuğumu asla sen küçüksün sen bilmezsin sus konuşma gibi şeyler söylemiyorumda düşünmüyorumda

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: