Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  09Haziran 2014 (08:21), Konuya Son Cevap : 11Haziran 2014 (00:27). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09Haziran 2014, 08:21   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Aşırı anne babalık çocuğu olumsuz etkiliyor

Aşırı anne babalık çocuğu olumsuz etkiliyor

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Psikolog Hilal Arslan, sorumluluk verilmeden, koruyup kollanarak yetiştirilen çocuklarda özgüven eksikliğinin daha fazla görüldüğünü söylüyor. Arslan, sorumlulukları ebeveynlerinin üzerinde olan çocukların sorun çözme yeteneğinin gelişmediği ve bu durumun kendini yetersiz hisseden bireylerin yetişmesine sebep olduğunu aktardı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Arslan, aileleri; çocuklarının yerine her şeyi düşünerek onlara iyilik yapmadıklarını farketmeleri konusunda uyarıyor. Çocuklarda duygularını ifade edememe, hakkını savunamama gibi davranışlarla kendini gösteren özgüven eksikliğinin; aile ve okul hayatını, yetişkinlik dönemini ve iş hayatını da etkilediğine dikkat çekti. Psikolog Arslan, ebeveynlerin çocuklarını kendi eserleri gibi gördüklerinin altını çizerek, "Toplum olarak hata yapmaya karşı toleransımızın düşük olması, örnek çocuk yetiştirmeye çalışırken ebeveynin çocuğu kendi eseri gibi görüp onu kusursuz bir proje yapma çabası içinde olması, aşırı anne babalık çocuğun kişilik gelişimini olumsuz yönde etkiliyor." ifadelerine yer verdi.

Çocuğa yaşına ve yeteneklerine uygun olmayan hedefler verip bunları başarmasını beklemenin de yanlış olduğunu vurgulayan Arslan, "Çocuğa yapabileceğinden zor görevler verilirse çocuk gereksiz yere başarısızlık duygusunu tadar. Aynı şekilde becerileri ve ilgi alanına uygun olmayan görevlerde çocuğa kendini yetersiz hissettirir. Örneğin 2 yaşındaki çocuğa boyama kitabı alır ve dışarı taşırmadan boyamasını beklersek bunu başaramayan çocuk yeteneklerine güvenemez. Halbuki 2 yaş bu beceriyi beklemek için çok erken bir yaştır. Ya da futbol oynamaya kabiliyeti olan bir çocuğu ısrarla keman kursuna gönderip yapamadığında daha çok çalışmasını söyleyerek ona kendini yetersiz hissettirmek yanlış bir değerlendirmedir. Bu nedenle çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemi iyi tanınmalı, o yaş grubundaki çocukların neler yapabildiği hakkında fikir sahibi olunmalı, çocuğun bireysel özellikleri, kabiliyeti ve yönelimi iyi tespit edilmelidir." önerilerinde bulundu.

Çocuklara duygularını çekinmeden ifade edebileceği şekilde iletişim kurulmasının önemine değinen Psikolog Hilal Arslan, ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

"Çocuğa içinde bulunulan gelişim dönemine, yeteneklerine, ilgi alanına ve potansiyeline uygun görevler verilmeli. Aile içerisinde kendisini ilgilendiren konularda karar verileceği durumlarda çocuğun da fikrine sunulmalı. Haftalık aile toplantıları düzenleyebilir ve bu toplantılarda herkes evle ilgili öneri veya isteklerini ifade etmesi konusunda yüreklendirebilirsiniz. Çocuklar zaman zaman bize komik gelebilen ancak onlar için çok büyük anlamlar ifade eden bazı duygularından bahsederler. Eğer onlara hissettiklerinin yersiz olduğuna dair söylemlerde bulunursanız duygularını ifade edememek gibi sorunlar yaşamaya başlayabilirler. Bu nedenle çocuklar herhangi bir duygusundan bahsettiğinde önce duygusunu anladığınızı, belki çocukken buna benzer bir olay yaşadığınızı ve çözümlediğinizi söyleyebilir, daha sonra problemi çözmek adına önerilerini alabilirsiniz."

alıntıdır

Cihan

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 6054 14 Temmuz 2015 12:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4081 14 Temmuz 2015 12:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4937 14 Temmuz 2015 12:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2670 14 Temmuz 2015 11:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2368 14 Temmuz 2015 11:03

Alt 09Haziran 2014, 08:59   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:
Standart Cevap: Aşırı anne babalık çocuğu olumsuz etkiliyor

Anne baba olmak da bir sanat. Nasıl davranacağımızı bilmiyoruz çocuklara...

Aşırı korumacı anne babaların çocuklarının kendine güven kazanması ya zor oluyor ya da çok geç oluyor. Büyümüyor çocuklar...
Alt 09Haziran 2014, 09:08   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Anne baba olmak da bir sanat. Nasıl davranacağımızı bilmiyoruz çocuklara...

Aşırı korumacı anne babaların çocuklarının kendine güven kazanması ya zor oluyor ya da çok geç oluyor. Büyümüyor çocuklar...
büyümesine büyüyor da topluma giremiyor çocuk..adım atamıyor özgürce...

konuştuğunda dahi izin istiyor,her yaptığı davranışı annesine, babasına soruyor.çünkü doğruyu anlayacak yetisini geliştirmemiz gerekirken biz çocuklarımız adına karar veriyoruz..

çocuklarımız anne baba olunca da kabuğuna çekiliyor kendi çocuklarına da bizim davrandığımız gibi davranıyor.sonra çocuklarla ilgili yeni yeni problemler,çocuk hastalıkları duyuyoruz hekimlerden...

Rabb im anne babaların yar ve yardımcısı olsun...
Alt 09Haziran 2014, 11:22   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

emeğine sağlık fatma

evet çocuğa yapabileceği görevler vermeil

benim vereceğim örnek basit bir görevlendirme ama çocuğumun kendine güven kazanması için önemli bir katkı

ben kek yaparken oğlumun yapabileceği şeyleri yapmasına izin veriyorum şeker un süt ve yağ koyması gibi şeyler

kurabiye yaparken bizim yememiz şartıyla şekil vermesine üzerine damla çikolata gibi şeyleri koymasına izin veriyorum

normalde oğlum sana kek ya da kurabiye yaptım desem o kadar iştahla yemez ama kendisi yaptığı için daha fazla yiyor ve sevinçle babasına ben kek yaptım kurabiye yaptım diye ikram ediyor
Alt 09Haziran 2014, 23:04   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

çocuk yetiştirmek gerçekten çok büyük bir sanat
çocuklar insana ezber bozduruyor
çocuğun kişilği, sosyal cevre, anne baba arasındaki münasebet daha birsürü etken var...
rabbim evlatlarımıza hayırlı anne baba olmak nasip etsin
Alt 10Haziran 2014, 11:48   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
çocuğun kişilği, sosyal cevre, anne baba arasındaki münasebet daha birsürü etken var...
Alt 10Haziran 2014, 11:58   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
amin
Alt 10Haziran 2014, 12:02   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
emeğine sağlık fatma

evet çocuğa yapabileceği görevler vermeil

benim vereceğim örnek basit bir görevlendirme ama çocuğumun kendine güven kazanması için önemli bir katkı

ben kek yaparken oğlumun yapabileceği şeyleri yapmasına izin veriyorum şeker un süt ve yağ koyması gibi şeyler

kurabiye yaparken bizim yememiz şartıyla şekil vermesine üzerine damla çikolata gibi şeyleri koymasına izin veriyorum

normalde oğlum sana kek ya da kurabiye yaptım desem o kadar iştahla yemez ama kendisi yaptığı için daha fazla yiyor ve sevinçle babasına ben kek yaptım kurabiye yaptım diye ikram ediyor

gerçekten de çok önemli söylediğin gibi çocukları da bir birey gibi karşımıza alıp sorumluluklar vermek .çocuklarımız hep etrafımızda ''beni de yaptığınız herşey de görün'' der gibi.oysa biz çocuk deyip geçiyoruz...

bi kaç kez paylaşmıştın oğlunla bu tür etkinlikler yaptığını.çok hoşuma gitmişti.ben de kek tarzı şeyler yaptığımda iki oğlumla giriyorum mutfağa.eğer iki bardak un koyacaksak kekimize,bir bardağını küçük oğlum diğer bardağını büyük oğlum döküyor karışıma.vanilyayı biri kabartma tozunu diğeri=))onların istediği kek değil ki birlikte zaman geçirmek=))

çoğu zaman mutfak batıyor kıyafetlerini çıkarıp banyoya götürüyorum sonrasında uyuyorlar ve ilginç olan kek yaptığımızı ben hatırlatmasam sormuyorlar=)))
Alt 11Haziran 2014, 00:24   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

alıntıdır
Alt 11Haziran 2014, 00:27   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

AŞIRI KORUCUYU AİLE TUTUMU
Koruma ve himaye etme normal bir annelik ve babalık davranışıdır. Ancak koruma ve kollama davranışının çocuğun kendini gerçekleştireceği faaliyetleri engelleyecek şekilde yaygınlaştırmak aşırı koruyucu ebeveyn davranışı olarak değerlendirilmektedir. Bu tutumla çocuklara aile içinde devamlı korunmaya muhtaçmış gibi davranılır. Çocuğa kendi kararlarını vermesi için yeterl...i zemin hazırlanmaz. Hiçbir engelle karşılaşılmasına izin verilmediği için yetenekleri gereğince gelişmemiştir. Yetişkin yaşamına yeterli hazırlığı yapma olanağı bulamamıştır. Bu çocukların özellikleri: aile dışındaki kişilerle ilişki kuramazlar, başkalarından çok kendilerini düşünürler. Dünyayı düşman bir çevre olarak algılarlar. Hayatın önemli yönleriyle karşılaşacak şekilde yetiştirildiklerinden güçlükler karşısında beceriksiz tavırlar almasına, günlük yaşamdaki değişikliklerden kaygı duyup ileriki yaşamlarında da sürekli bir koruyucu aramalarına neden olur. Bu çocuklar yetişkinlikte toplumun kendisine bir yaşam sağlamakla yükümlü olduğuna inanırlar. Dolayısıyla toplumun vermediği hakları kendilerine tanımaya kalkışırlar, sonuçta pek çok hatalar ve başarısızlıklar yaşarlar.

alıntıdır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)