Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi Aysima,Açılış Tarihi:  22 Ocak 2009 (11:21), Konuya Son Cevap : 08Haziran 2012 (09:52). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Ocak 2009, 11:21   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:20
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Zayıfı olan çocuğu bir başkasıyla kıyaslamayın

Zayıfı olan çocuğu bir başkasıyla kıyaslamayın

İlköğretim okullarında yarıyıl tatili yarın başlayacak. Milyonlarca öğrenciyi karne heyecanı sararken, uzmanlar büyük beklenti içinde bulunan aileleri uyarıyor: "Zayıf getiren çocuğunuzu bir başka öğrenciyle kıyaslama yanlışına düşmeyin." Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Üre, karne alan öğrencilerden bazılarının ergenlik döneminde olduğunu hatırlatarak, bu dönemdeki öğrencilerin derslerdeki başarısızlığının normal karşılanması gerektiğini kaydetti.
Ailelerin çok büyük beklentiler içine girmemesini isteyen Prof. Üre, "Birçok ailenin yaptığı en büyük yanlış çocuğunun zayıf getirmesini kendisinde bir eksiklik olarak görüyor. 'Benim ailemde zayıf alan yoktur. Bizim sülale çok başarılıdır.' gibi sözler çocukları olumsuzluklara iter. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar zayıf notlar yüzünden ailesini küçük düşürdüğü hissine kapılır. Evden kaçmalar ve intiharlar gibi istenmeyen hadiseler yaşanabilir." dedi.
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden çocuk psikoloğu Aynur Sayım da karne nasıl olursa olsun ebeveynlerin çocuklarını sevdiklerini gösteren tepkiler vermesini önerdi.

Konu Sahibi Aysima 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Risale-i Nurda Namaz Risale_i Nur (Said Nursi) Aysima 0 2177 21 Mart 2009 22:15
Son Cüzde Kaçırılmaması Gereken SünnetLer Kur'ân-ı Kerim Genel Yitiksevda 5 2904 21 Mart 2009 22:06
Emir Sultan Alimler(Rh) Aysima 2 2336 21 Mart 2009 20:22
Tevazu Adap-Edep-Ahlak Mihrinaz 2 2181 26 Şubat 2009 19:27
Risale-i Nurlar"'da Yahûdi Risale_i Nur (Said Nursi) Emekdar Üye 3 1989 25 Şubat 2009 21:35

Alt 22 Ocak 2009, 11:24   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Aysima - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Aysima isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1390
Üyelik T.: 16 Nisan 2008
Konular: 242
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Zayıfı olan çocuğu bir başkasıyla kıyaslamayın

Kırık notların her zaman telafi edilebileceğine; ancak kırılan bir kalbin tamirinin kolay olmadığına dikkat çeken Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tayfun Turan, alınan karnenin sadece çocuklara değil, aileler ve eğitim sistemine de verilmiş olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. <!-- --><!-- -->
Karnedeki kırık notlar nedeniyle ailesinden şiddet gören birçok çocuğun anne ve babasına karşı kin ve nefret duyguları beslediğini aktaran Doç. Dr. Turan, bunun sonucu olarak da aile içinde iletişimsizliğin ortaya çıktığını söyledi. Kırık notun her zaman telafi edilebileceğine; ancak kırık kalbin tamirinin kolay olmadığına dikkat çeken Turan, ailelerin, karnedeki başarısızlığın nedenini çocuklarıyla birlikte değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi. Turan, "Böyle bir davranış çocuğun kendisine değer verildiğini gösterir ve kendi açısından hatalarını düzeltmek için çaba gösterir." diye konuştu.
Alt 22 Ocak 2009, 11:31   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:

Evet önemli bir konu dönem boyunca çocuğuyla hiçbir anlamda ilgilenmeyen veliler karne günü nasıl olursa çocuğundan iyi bir karne bekleyebilir.Karne sadece öğrenciye değil aynı zamanda veliye de veriliyor.Karnedeki notlar velininde başarısını yada başarısızlığını özetler.Eğitim, öğretmen-veli arasındaki paslaşmadan oluşur herşey öğretmenle sınırlı kalmamalı ama ülkemizde malesef bu zihniyet hala aynı....
Alt 22 Ocak 2009, 16:58   Mesaj No:4

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

yazılanlar çok doğru...

.eve kırıklarla dolu getirilen karneler yalnızca öğrencinin hakettiği notlar değil, ebeveynin notlarıdır...o yüzden notlar bir yerde ebeveynin görevini yeterince yapıp yapmadığını gösterir.bu durumda veli kendisini suçlamış olur.iş o safhalara kadar gelip çocuğunun durumunu bilmeyen anne baba o saatten sonra anca kıyaslamayı bilir, kendinde hiç bir suç görmez.

çocuğu yetiştirmek beslenme çantasını tıka basa doldurmak, üstünü sıkı giydirmek ,ayakkabının bağını bile annesinin bağlamasıyla olmuyor maalesef....sonra yemedim yedirdim içmedim içirdim durumları. ...manevi yönden, sevgiden aç olan çocuklarda başarısızlık kaçınılmaz bir durum oluyor.

en güzeli zararın neresinden dönülürse kardır mantığııdır.olan olmuştur artık...ahhlarla vahlarla, cezalarla, kıyaslamalarla bir yere varılmazç eskiye sünger çekip en başta velilerin görevlerini hakkıyla yapmaları , sonra evlatlarından başarı beklemeleri gerekir..

bu arada forumdaki öğrenci kardeşlerimize hayırlı tatiller diliyorum.inşallah kırığınız yoktur
Alt 27 Ocak 2011, 21:07   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: Zayıfı olan çocuğu bir başkasıyla kıyaslamayın

bana göre en güzel yöntem dayak yerine ceza en çok sevdiği şeylerden uzaklaştırma ... çocugu hızlandırmak içinde derslerin başına ödül koymak her zmn işe yaramışdır .Birde şunu unutmayalım iyi düşünelim çocuklara sürekli negatif enerji verirsek karşılığı pozitif olamz

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 04Haziran 2012, 13:37   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4525
Beğendi:6114
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Kötü karnede iyi detaylar bulmaya çalışın

Çocuğunuz eve kötü karne ile geldiyse içinizden ilk olarak ona bağırmak ya da onu cezalandırmak gelebilir. Fakat unutmayın ki bu dünyanın sonu demek değil. Ustaca davranarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Dr. Arzu Önal, kötü karneyi olumluya çevirmenin yollarını şöyle açıklıyor:

1- Bir adım geri çekilerek olaylara üçüncü bir göz gibi bakabilmeyi deneyin ve durumu başka açılardan değerlendirmeye çalışın.

2- Öncelikle karneyi çocuğunuzla birlikte gözden geçirin.

3- Hangi derslerin sınav ağırlıklı olduğunu sorun. Bazı derslerde sınav notları bazılarında ise ödev ve proje ödevleri daha ağırlıklı olarak değerlendirmeye giriyor. Strateji hatası yapıp yapmadığını öğrenin.

4- Sevdiği dersleri sorun. Bu derslerden başarılı olup olmadığını kontrol edin.

5- Olumlu davranışları ve notları sözel olarak ödüllendirin. İyi bakılırsa karnenin bir yerlerinde olumlu bir şeyler mutlaka bulunabiliyor. Devamsızlık gününün az olmasını bile olumlu olarak değerlendirebilirsiniz.

6- Karnenin olumlu yanlarını gördükten sonra olumsuzlukları öfkenizi kontrol altında tutmaya gayret ederek birlikte inceleyin.

7- Eğitim dönemi sırasında ondan beklentilerinizi söyleyin. Zaman zaman çocuklar fazla beklenti içinde olduğunuzu düşünebiliyor ve bu durum, derslerinden tamamen uzaklaşmasına neden olabiliyor. Beklentilerinizi onunla paylaşmamanız ise onunla ilgilenmediğiniz ya da ders başarısının önemsiz olduğunu düşündüğünüz anlamına gelebiliyor. Sizin önem vermediğiniz bir şeye o da önem vermeyecektir.

İyi karnede abartılı tepkilerden kaçının

Başarılı çocuk, bütün bir yıl boyunca verdiği emeğin karşılığını alabilecek olmanın heyecanını yaşıyor. Ancak yine de karnedeki takdir yeterli olmayabiliyor. Bu durumda ebeveynlerinden de hak ettiği takdiri görmek istiyorlar. Psikiyatri uzmanı Dr. Arzu Önal, iyi gelen karne için anne-babalara şu önerilerde bulunuyor:

1- Çocuğunuzun başarı öyküsünü özetleyin. Dönem dönem yaşadığı hayal kırıklıklarını nasıl aştığını hatırlatın.

2- Notlarından çok, bu yıl neler öğrendiğini, geçen yıllara göre bilgi ve deneyim düzeyinde nasıl bir yol kat ettiğini ve bunun gelecek yıllara olan yansımasından bahsedin.

3- "Zaten bu senin görevin" gibi sert cümleler yerine, "Bir öğrenci olarak üzerine düşen görevleri çok güzel bir şekilde yerine getirdin, tebrik ediyorum, bu bizi de çok mutlu ediyor" demek daha pozitif bir yaklaşım olabiliyor.

4- Abartılı tepkilerden kaçının. "Zaten sen dünyanın en zeki, en akıllı, en başarılı çocuğusun, başka türlü bir karne beklenemezdi." gibi realiteden uzak, abartılı ve beklenti düzeyi çok yüksek söylemlerden kaçının.

Zayıfı olan çocuklara tüyolar

Karnesinin kötü geleceğini bilen çocuklar genellikle son ana kadar bekler. Hatta karne almayı bile ertelemeye çalışabilir. Oysaki kaçmak yerine aileleri ile karne gününden önce konuşabilirler. Yaptıkları konuşmada derslerine verdiği önemden bahsedebilirler. Gelecek eğitim dönemi için planlarını yazılı olarak göstermeleri ailelerinin gözünde ne yaptığını bilen, hatasının farkına varmış ve düzeltme için çaba harcamaya hazır olduğu düşüncesinin gelişmesine neden olur. Ailelerin esas kızdığı notlar değil, çocuklarının çaba gösterip göstermediği, sorumluluk duygusunu kazanıp kazanmadığıdır. Ağlamak, "Kendime zarar veririm.", "Beni sevmiyorsunuz." gibi abartılı tepkiler vermek, durumu zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz.
Zaman

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 08Haziran 2012, 09:52   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
İnceSızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İnceSızı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13046
Üyelik T.: 16 Aralık 2010
Konular: 54
Takdir Et:

Allah razı olsun ablacım emeğine sağlık dilerim yazın dikkate alınır...

Lisede haşere olduğumdan bilirim karne piskolojisini

Bide hakkaten çocuğun karnesini kimseninkiyle kıyaslamasınlar lütfenn :((

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)