Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Dua Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Sükutu-Ezber,Açılış Tarihi:  17 Ekim 2019 (22:43), Konuya Son Cevap : 17 Ekim 2019 (22:43). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen Sükutu-Ezber
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Ekim 2019, 22:43   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2512
Beğendi:2831
Takdirleri:9986
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Allah'ım beni yavaşlat

Allah'ım beni yavaşlat

Allah'ım beni yavaşlat
Allah'ım,
Beni yavaşlat
Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir...
Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telâşlı hızımı dengele...
Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver.
Sinirlerim ve kaşlarımdaki gerginliği,
Belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.
Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol...
Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret;
Bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı,
Güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı,
Güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı,
Balık avlayabilmeyi, hülyalara dalabilmeyi öğret...
Her gün bana kaplumbağa ve tavşanın masalını hatırlat.
Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini,
Hayatta hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim...
Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla.
Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır...
Beni yavaşlat Allah'ım ve köklerimi hayat
toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et.
Yardım et ki, kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.
Ve hepsinden önemlisi...
Allah'ım
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SÜKÛNET,
İkisini birbirinden ayırt etmek için de AKIL ver...

-Bu yazı milattan 2000 yıl önce HİTİTLER’e ait kalıntılar içerisinde bulunan bir duvar yazısına aittir.-
Sanki bugün yazılmış ve bu zamanın insanının yaralarına şifa ve teselli olsun diye söylenmiş gibi…
Demek ki her asırda insanın acıları da, arzuları ve duâları aşağı yukarı aynıydı. İnsan hep mutluluğu ve huzuru aradı, bazen yanlış yerlerde bazen de olmaz insanlarda… Bütün hayatı ve savaşları bu duyguyu yakalamak adına geçti. Beklemesi gereken yerde koşmayı, uçması gereken yerde durması gerektiğini sandı… Savaşmalı mı, yoksa vazgeçmeli mi? En doğru olan neydi? Şimdi ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım diye defalarca sormadı mı kendisine? En kritik zamanlarda nasıl davranacağını bilememekle geçti ömrü, birçok yanlış kararlarının sonuçlarını yaşarken yaşlandı omuzları…
Koşarken hayatı daha çabuk yakalayabileceğini düşündü… Her şeyin hızını arttırdı, zamanın, yolun ve sözün… Her şey hızlandı, ama biz yine koşturmaya devam ettik. Hep yetişeceğimiz yerler, arayacağımız kişiler ve bitirmemiz gereken işler vardı. Zaman çok hızlıydı, ama işler çoktu… Bitmeyen yoğunlukların yorgunu oldu kalplerimiz… Artık uyusak bile dinlemez olduk… Bütün gün uyaran bombardımanına maruz kaldıktan sonra, gece uykuları ne kadar sarabilirdi savaşın yaralarını…
Oysa hayatı fark etmek, ondan lezzet almak, ânı ve içindekileri hissederek yaşamak, en önemlisi de sevebilmek için yavaşlamak gerekiyor. Ancak yavaşladığında hissedebiliyorsun yanındakini ve onun değerini… Onun şu an burada ve seninle olmasının kıymetini, durup bakabildiğinde görebiliyorsun. Hız insanı sığlaştırıp, derinliğini elinden alıyor. Hayata yüklediğin anlamı da unutturuyor. Uğruna yaşadığın her şey eskisi kadar heyecanlandırmıyor seni… Hız yorup, tüketip, tarumar ediyor… Yalnız bırakıp, yalnız olmanı istiyor, dostların bile bu hızın içinde sana ağır gelmeye başlıyor…
İşte bu yüzden;
Ruhunun dinlenmesi, sükûnet bulması ve huzuru hissetmesi için yavaşlamalısın.

Banu Yaşar
Mihrinaz ve nurşen35 beğendiler.
dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"

Konu Sahibi Sükutu-Ezber 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
"Gençlik elden gidiyor" sloganı. Serbest Kürsü Esma_Nur 1 77 27 Şubat 2024 11:02
Müslümanlık sadece isimle değildir. İslami Haberler Kara Kartal 1 96 04 Aralık 2023 11:42
Bazen gidecek bir yer bulamazsın Muhtelif Konular Esma_Nur 1 82 22 Kasım 2023 14:28
Gök kubbe nelere şahit Sükutu-Ezber Sükutu-Ezber 0 58 21 Kasım 2023 14:48
İnsanları kendi seçiminize zorlamayın Sükutu-Ezber Sükutu-Ezber 0 746 24 Nisan 2021 18:11

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: