Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Dua Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Emekdar Üye,Açılış Tarihi:  07 Ekim 2007 (05:48), Konuya Son Cevap : 30 Ocak 2023 (13:29). Konuya 6 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Ekim 2007, 05:48   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Duaya cevap ...

Duaya cevap ...

Apartmandan çıkar çıkmaz soğuk hava yüzüne çarptı, ama onun zihni hala az önce okudukları bir cümleye takılı kalmıştı:
“Allah insanların duasını işitir ve onlara cevap verir, onlarla konuşur.”
*
Dalgın bir halde arabasına bindi. Anahtarı kontağa sokmadan önce, soğuğa aldırmadan, birkaç dakika daha bu konuyu düşündü. Nasıl? bu soru ruhunun derinliklerinden gelip zihnini bir bulut gibi kaplıyordu.
*
Nasıl?
*
Onun her şeyi duyabileceğinden zerre kadar şüphesi yoktu, ama yine de dualara nasıl karşılık verdiğini zihni kavrayamıyordu.
*
Sonunda, cevabi bulmayı zamana bırakmayı düşünüyordu ki, birden içinden bir ses “Bunu neden bir dua vesilesi yapmıyorsun?” dedi.
*
Sahi ya, onun elinden gelen dua etmekten başka ne olabilirdi?
*
Yüksek sesle Rabbine seslendi:
“Allahim! Senin her kulunun kalbinden gecen arzulardan bile haberdar olduğunu biliyorum. Benim bu dileğimi de elbette duyuyorsun. Lütfen, duaları nasıl duyduğunu ve onlara nasıl cevap verdiğini bana öğret!”
*
Arabayı çalıştırdı ve ruhen rahatlamış bir halde evine gitmek üzere yola koyuldu. Ana caddede ilerlerken, birden garip bir duygu doğdu kalbinde. Bu duygu arabayı durdurup bir kutu süt almasını söylüyordu.
*
Önce kulak asmadı ve arabasını sürmeye devam etti. Ama ayni duygu bu defa daha güçlü bir şekilde benliğini sardı.
*
Bunun Rabbinden kendisine gönderilmiş bir işaret, bir mesaj olabileceğ ini düşünerek;
“Pekala Rabbim, sütü alacağım” dedi.
*
Bu, çok da zor bir sınav gibi görünmüyordu zaten.Arabadan inip bir kutu süt alacaktı o kadar. Öyle de yaptı ve yeniden yola koyuldu. Ana caddeden arabasını sürmeye devam ederken, bir ara sokağın ağzından geçiyordu ki, içindeki ses bu defa ona “O sokağa sap” diye emretti.
*
Önce sokağı geçti, ama duygu kuvvetlenince Peki diyerek geri dönüp o sokağa girdi. Sokaktan ilerledikçe binaların görünümü değişiyor ve iki katli binalar yerlerini tek katli derme-çatma barakalara bırakıyordu.
*
Birkaç ev daha geçtikten sonra, ses durmasını söyledi. Arabayı sağa çekti ve etrafına bakındı. Burası tam anlamıyla bir gecekondu mahallesiydi. Ve evlerin çoğunun ışığı sönmüştü. Belli ki, sabah erkenden işe gidecek insanlar yataklarına girmişti bile.
*
O bunları düşünürken, yüreğinin sesi bu defa ona su emri verdi:
“Git ve sütü sokağın karsısındaki yeşil evde yasayan insanlara ver.”
*
Genç adam eve baktığında onun pencerelerinden de diğerleri gibi ışık gelmediğini gördü.
*
Bu anlamsız bir şey diye düşündü bir an kendi kendisine. Bu evin insanları yataklarında uyuyorlar ve onları uyandırdığım takdirde aptal durumuna düşeceğim.
*
Ama o ses “Git ve sütü ver!” dedi yine ona. Tereddüt etti uzunca zaman. Sonra aynı aksam ettiği duayı hatırladı. Ve bunun O’ndan bir işaret olabileceğine kanaat getirdi. Arabasından çıktı. İsterlerse bana aptal gözüyle baksınlar.
*
“Bu Rabb’imden gelen bir emirse eğer ona uyacağım” dedi kararlılıkla. Sokağın karşısındaki eve gitti ve zili çaldı. İçerden koşuşturmalar, gürültüler geldi.
*
“Kimsin? Ne istiyorsun?” dedi içerden bir erkek sesi. Aksanı farklıydı, ama söyledikleri anlaşılabiliyordu. Genç adam hemen oradan kaçıp uzaklaşmak istedi bir an. Fakat o bunu gerçekleştiremeden kapı açıldı. Fakir görünümlü bir adam açtı. Yüzünden hüzün okunuyordu, ama kapısında bir yabancıyı görmekten de fazla hoşnut değil gibiydi.
*
“Buyrun?” diyen ev sahibine sütü uzattı. “Bunu size getirdim.”
*
Adam sütü aldığı gibi içeri koştu. Daha sonra koridorun öteki ucundaki odadan çıkan bir kadın mutfağa doğru seğirtti hızla. Onu izleyen adamın kucağında ise bir bebek vardı. Ağlayan bir bebek. Adamın gözlerinden sicim halinde gözyaşları dökülüyordu.
*
Yarı ağlayarak yarı konuşarak şunları söyledi:
“Şehre geleli iki ay oluyor. Hala iş bulamadım. Dostun ahbabın yardımlarıyla bugüne kadar geldik. Ama bugün bebeğimize süt alacak paramız yoktu. Sürekli dua ediyordum Allah’a bize süt göndermesi için.”
*
Mutfaktan kadının sesi geldi bu sırada. Onun söylediklerini anlayamadı, çünkü başka bir dil konuşuyordu. Kocası onun sözlerini genç adama tercüme etti:
“Ondan bize bir meleğiyle süt göndermesini istiyordum. Sen bir melek misin yoksa?”
*
Genç adam cüzdanındaki bütün parayı çıkarıp zorla adamın eline tutuşturdu. Ve adama bundan sonra onun için hep dua edeceğini, ve bir iş bulabilmesi için elinden geldiğince yardımcı olacağını söyledi.
*
Kelimeler boğazında düğümlenince, döndü ve arabasına bindi. Bu defa onun gözlerinden yaşlar dökülüyordu…
*
Artık Allah’ın kullarının dualarını nasıl duyduğunu, onlara nasıl cevap verdiğini daha iyi anlamıştı!
*
Dualarınızın hayırlara vesile olması dileğiyle ….

Konu Sahibi Emekdar Üye 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hz. Ali ile Fatıma'nın Aç Kalmaları İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2242 31 Temmuz 2008 01:53
Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine... Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Emekdar Üye 0 2164 31 Temmuz 2008 01:52
Mekke, Savaşılmadan Nasıl Fethedildi? İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2591 31 Temmuz 2008 01:51
Hz. Peygamber'in Hac Esnasındaki Hutbeleri Hacc-Umre-Kurban GÖKCEN_AZRA 1 2839 31 Temmuz 2008 01:49
Bu Mübarek Zat kimdir ?? Hz.Muhammed(s.a.v) Mihrinaz 4 2617 30 Temmuz 2008 23:27

Alt 07 Ekim 2007, 10:07   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Duaya cevap ...

allahu ekber allahu ekber allahu ekber
bu denemeyi okuyunca birden hüzünle karışık bir coşku geldi gönlüme
sağolasın mim nun yine yürekleri deştin
ne hatırladım biliyormusun
kimse bilemez benim gibi yetimlerin halini adlı bir şiir yazdımdı yıllar önce
ve o yıllarda altı yıl yetim ve öksüzleri koruma derneğininde başkanıydım
öyle sine dramatik olaylar gözledim ve yaşadımki
bunları hatırlatan bir duyguyu coşturdun gönlümde
sağ olasın var olasın rabbim ümül yetim kılsın seni mahla olarak
Alt 07 Ekim 2007, 14:17   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah u Ekber Allah u Ekber Allah u ekber...

bir nebze olsun gönüllere hitap edebiliyorsak, yeri geldiğinde küçük bir sevinç , yeri geldiğinde küçük bir üzüntü uyandırabiliyorsak gönüllerde ne mutlu bizlere...

insanı yöneten gönül dünyasdır.. sizin dünyanız o kadar büyük ki olaylara her yönüyle bakabiliyorsanız.. ve inanın bakmakla kalmıyo bizede gördüklerinizi aksettiriyor, hissettiyor,yaşatıyorsunuz...

Allah sizden ebeden ve daimen razı olsun...

Tek sorun affınıza sığınarak ""rabbim ümül yetim kılsın seni mahla olarak"" duasını anlamadım üstad
Alt 07 Ekim 2007, 17:49   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

estağfirullah ne demek bu bir dua sigasında gönülce zatına temennidir
yani rabbim seni yetim ve öksüzlerin manevi annesi kılsın demek istedim
sanırım şimdi anlaşılmıştır değilmi...
Alt 07 Ekim 2007, 17:56   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

amin amin amin.. mesaj alınmıştır efendim...

affedin üstad bizler sizler kadar alimce konuşamıyoruzz....

bundan dolayı olsa gerek anlayamıyoruz
sağolun varolun ..
Alt 07 Ekim 2007, 21:45   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

estağfirullah alim olan rabbimiz

onun iminden isteriz layık olduğumuz nisbetçe nasibleniriz

yeterki hazmedebileceğimiz nisbette kaldıracağımız takatte çekebileçeğimiz sıklette olsun

yoksa malum günümüzde ortada herşey

NİCE BÜYÜK BÜYÜK ALİM İLMİYLE MAĞRUR OLDU

ONLARIN BU BÜYÜKLÜĞÜ BİR SORSANA NE OLDU

YAŞAMAK GÜZEL ŞEYDİR YAŞATANI ANLARSAN

BULURSUN ONU ANCAK ATEŞİYLE YANARSAN

BAZI HALLER MUAMMADIR ŞİFASINA BAL GEREK

SIRLAR VARKİ ANLATILMAZ ANLAMAYA HAL GEREK

ANLAYANLAR BİLDİM DEYİP ZAHİRİYLE HİÇ OLDU

ÖZÜNE DÖNÜP YANANLAR BATININDA İÇ OLDU

KAİNATA BİR BAKIVER HERŞEYİN VARDIR EŞİ

KAH İYİ KAH KÖTÜ OLSUN SEVDİĞİYLEDİR KİŞİ

BUNDA GAYE SON NEFESTİR ŞEYTANINDA SON İŞİ

RABİ NE KADAR ANARSA MEYUS OLMAZ OL KİŞİ

VARIDATI SIR YANİ
Alt 30 Ocak 2023, 13:29   Mesaj No:7
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Dualarımız müstecap dua olsun inşallah

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)