Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  23 Ekim 2012 (02:34), Konuya Son Cevap : 14 Mayıs 2014 (02:22). Konuya 12 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Ekim 2012, 02:34   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Evlilik Ve Sevgi

Evlilik Ve Sevgi

Evlilik Ve Sevgi

Soru

Ben onbeş yaşında bir genç kızım. Ailem beni amcamın oğluyla evlendirmek istiyor. Bense onu sevmiyorum. Sevdiğim başka bir genç var. Ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterin. 167

Cevap

Sevgi ve duygu meselesi. Günümüzde operaların, roman kitaplarının, film ve diğer sanat türlerinin revaçta tutması sebebiyle gençlerin gündemini çokça meşgul eden iki mesele. Genç kızlar sevgi kuruntularıyla kandırılmakta bir çoklarının gerçek sevgileri alaya alınmaktadır. Özellikle de sorudaki genç kardeşimizin yaşında olanlar. Tam erginlik çağı. Herşeyden boş bir kalbe etkileyici sözler hemen taht kurmakta.
Burada bazı gençler ne yazık ki, genç kızları kandırıyorlar. Hatta biraraya geldiklerinde biri, bir kaç gün içinde bir kaç kızla konuşmakla övünürler.
Benim müslüman genç kızlara nasihatim şu, onların tatlı sözlerine kanmayın. Anne ve babalarınızın sözlerine kulak verin. Sadece duygular üzerine kurulmuş bir düşünceyle evlilik hayatına atılmayın. Herşeyi yerli yerinde düşünmek gerekir.
Anne ve babalara da şunu söylemek istiyorum; kız çocuklarınızın isteklerini kulak ardı etmeyin. Bir babanın kızının isteğini küçümsememesi gerekir. Sevmeyeceği, nefret duyacağı bir evliliğin ortasına onları sürüklemeyin. Çünkü, evleneceği erkekle sizler hayat geçirmeyeceksiniz kızınız geçirecek. Öyleyse onu razı etmeniz gerekir. Bu, evlilik gerçekleşmeden önce iki cins arasında belli duygusal ilişkilerin olmasını gerektirmez. Mutluluk gerçekleşsin ve gönül rızası olsun diye en azından olması gereken bir etken olarak görüyoruz.
Bu nedenle islam, evlenecek erkeğin evleneceği kıza bakmasını emrediyor. "Bu en uygun olanıdır. Sizin aranızdaki uygunluğun sağlanmasına vesile olur."168
İslam şeriati evlilik hayatının tüm yönleriyle rıza temelleri üzerindi kurulmasından yanadır. Evlendirilecek kız evleneceği erkeğe razı olacaktır. En azından bu konudaki görüşünü söylemekte hür olmalıdır. Edebinden dolayı birşey söylememişse bu onun evliliğe olumlu baktığını gösterir. Sükut ikrardandır.
"Bekara sorulduğunda, susması izin olur. Dulun ise kendi kararını vermeye hakkı vardır." Yani o daha önce bir kere evlenmiş olduğundan açıkça "ben razıyım ya da muvafıkım" demesi gereklidir. Bekara gelince o kendisinden evlenmeyi isteyip, istemediği sorulunca, utancından susabilir, veya sadece tebessüm edebilir, bu onun rızası olduğuna delildir. Eğer hayır der veya ağlarsa, onu istemediği bir işe zorlamamak gerekir. Hz. Peygamber (sav); rızası olmadan evlendirilen bir kadının, nikahını iptal etmiştir. Bir hadistede; Babası tarafından istemediği birisiyle evlendirilmek istenen bir genç kızın durumunu, Hz. Peygamber (sav)'e şikayet ettiği, onun da bu genç kızı, evliliğe razı etmeye çalıştığı, ancak kızın ısrarı karşısında, "Dilediğin gibi davranabilirsin" dediği, bunun üzerine genç kızın da; "Ben babama karşı gelmek istemezdim. Ancak bu hareketimle, yalnız babaların değil evlenecek insanların da söz haklarının olduğunun ortaya konulmasını istedim." rivayeti vardır.
Bu konuda şu hususları da anlatmakta fayda var. Evliliğe hem genç kızın, hem de babasının razı olmaları gereklidir. Ulema bunu nikahın şartı olarak değerlendirmişler, bazıları da "Velinin izni olmadan nikah gerçekleşmez" demişlerdir. Hadisi şerifte de: "Evlilik, velinin izni ve iki şahid olmadan gerçekleşmez" ve "Bir genç kız kendini velisinin izni olmadan biriyle nikahlarsa bu geçersizdir" denilmiştir.
Aynı şekilde annenin de rızası gözetilmelidir. Hadisi şerifte şöyle geçmektedir: "Kadınların da kızları üzerinde yetkisi vardır." Anne kızının isteklerin daha iyi bilir, böylece genç kız daha mes'ud olacağı bir hayata adım atar. Annesi de razı olur, babası da razı olur. Eşinin ailesi de razı olur.
En güzeli evliliğin, İslam şeriatının koyduğu bu ölçülerle oluşmasıdır.
Başarı Allah'tandır. 169

Alıntı:
167 Prof . Dr. Yusuf El- Kardavi Çağdaş Meselelere Fetvalar, Tahir Yayıncılık, İstanbul, 1994: 2/128.
168 Hadis.
169 Prof . Dr. Yusuf El- Kardavi Çağdaş Meselelere Fetvalar, Tahir Yayıncılık, İstanbul, 1994: 2/128-130.
Prof . Dr. Yusuf El- Kardavi Çağdaş Meselelere Fetvalar

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 68 14 Ekim 2023 13:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2308 24 Kasım 2016 14:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1912 23 Kasım 2016 12:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2662 23 Kasım 2016 11:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2208 23 Kasım 2016 11:10

Alt 04 Aralık 2012, 22:04   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4496
Beğendi:6075
Takdirleri:23787
Takdir Et:
Standart Cevap: Evlilik Ve Sevgi

Ebeveynler ne zmn vazgeçecek genç kızlara evlilik baskısı yapmakdan. Burdaki en büyük yanlış ergenliğini bile tmmlamamış olan genç kızın üstelik hiç istemediği bir kişi ile evlendirilmek istenmesi.Sen hele bir evlen alışırsın,nesi var mis gibi çocuk''kızın sanki bir kusuru varmış gibi''Baskı ile kız evlendirilir.ailesine her fırsatta istemdiğini alışmadığını söylesede kızın ailesi otur bakalım yerinde giden kız gerimi gelir der ...Kız çaresiz susar Evlilik kurumu neden vardır?.Eşler birbirlerinde sukunu bulsunlar die yani ''rahatlamak, dinlenmek, durulmak, kaynaşmak, huzura kavuşmak”için vardır evlilikler. Bu şartlar altında yapılan evlilik ne kdr sağlıklı olur!!Anne babanın ve Kızın onayladığı evlilikler en isabetli krrlar olucaktır.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 04 Aralık 2012, 22:16   Mesaj No:3
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1163
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

aile ciddi iştir..öyle 15-20 yaşlarda sevdim bittim tükendim yapamam saçmalıkları ile kurulmaz aile..gençlere bu saçmalık sözü ters tepsede evliliğin 6.ayında saçmalığı bile masum görecektir.yanılgılarını,vazgeçilmez dediklerinin hava civa olduğunu görecektir..özellikle bu yaşlardaki çocuklara evliliği özendirmek zaten tahtası eksik ailelerden kaynaklanır.zincirleme kaza devam etmemeli artık..birileri bu kazaları durdurmalı.
kız çocuğunun en az 25 olması gerekir ki yuvasına anne,eşine hanım olabilsin...erkek daha yukarılarda olmalı ki baba bilinci şuuru ikame olsun..
ah cehalet..

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 04 Aralık 2012, 23:01   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 08 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
aile ciddi iştir..öyle 15-20 yaşlarda sevdim bittim tükendim yapamam saçmalıkları ile kurulmaz aile..gençlere bu saçmalık sözü ters tepsede evliliğin 6.ayında saçmalığı bile masum görecektir.yanılgılarını,vazgeçilmez dediklerinin hava civa olduğunu görecektir..özellikle bu yaşlardaki çocuklara evliliği özendirmek zaten tahtası eksik ailelerden kaynaklanır.zincirleme kaza devam etmemeli artık..birileri bu kazaları durdurmalı.
kız çocuğunun en az 25 olması gerekir ki yuvasına anne,eşine hanım olabilsin...erkek daha yukarılarda olmalı ki baba bilinci şuuru ikame olsun..
ah cehalet..
çok doğru

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 04 Aralık 2012, 23:14   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
aile ciddi iştir..öylm 25e 15-20 yaşlarda sevdim bittim tükendim yapamam saçmalıkları ile kurulmaz aile..gençlere bu saçmalık sözü ters tepsede evliliğin 6.ayında saçmalığı bile masum görecektir.yanılgılarını,vazgeçilmez dediklerinin hava civa olduğunu görecektir..özellikle bu yaşlardaki çocuklara evliliği özendirmek zaten tahtası eksik ailelerden kaynaklanır.zincirleme kaza devam etmemeli artık..birileri bu kazaları durdurmalı.
ah cehalet..
Ne yaptın hocam 25..Anneler ve babalar akıllı olmalı ve oğullarını kızlarını gözetlemeliler.Her çocuğun durumu ayrıdır.Bazısı 25de hazır olur.Bazısı 18 de.Bence 18den itibaren kızlar eğer kendi rızası varsa evlendirilebilir.25ten30 dan sonra kızlar çok seçici olurlar.Hayat boyunca bekar kalanlarda çok..Bence çok geç kalınmamalı.

Cahil ailelerin para akrabamda kalsın diyerek kardeş oğul kızıyla evlendirilenlerle ,abi kardeş gördükleriyle istemeyerek evlenenlerle dolu bulunduğum yer..
Şu cahil anneler yokmu!!

Bir de hovarda oğlunu adam etsin diye körpecik cahil geline herşeyi yükleyenlere ne diyelim.''Sizin ,iki yetişkinin adam edemediğini ben nasıl adam edeyim'' diyemiyorlarki acı içinde sorunlarla boğuşuyorlar..

Allah akıl fikir versin demekten başka çare yok..

Genç kızların evlenmelerindeki problemlerin islami bir çözümü aslında var.

Aslında diyorum çünkü geleneklere uymuyor.

Nasıl erkekler kızları istemeye gidiyorlarsa ,kızlarda erkeleri istemeye gitmeli..Neden hep kız kendini beğenenlerin içinden seçmek zorundaki..
Alimlerin kızlarını kendi seçtiği talebelerine verdiklerini tarihten biliyoruz.

Geçi artık görücü usulü kalkmış durumda olduğundan,kız ve erkekler mecburen teknoloji evlilikleri yapıyorlar mecburen..
anne babanında işine geliyor çünkü kendi bulursa bütün masraflar azalıyor..Düğün takı mobilya vs.

Haksız mıyım?

Alt 05 Aralık 2012, 11:47   Mesaj No:6
Durumu:Dur_Hele isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18627
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Memleket:Erzurum
Konular: 6
Beğenildi:4
Takdir Et:

Alıntı:
ah cehalet..

heyy hocam ne yaptın yav? 25 yaşındaki kızı ne yapim hayır000
Alt 05 Aralık 2012, 11:55   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4496
Beğendi:6075
Takdirleri:23787
Takdir Et:

Hocamıza kaldıysak kızlar turşu olucak Benim gözlemlerime göre insan 7 sinde neyse 70 de odur.tanıdıklarım arasında 40 yaşını geçmiş ama hala ergen gibi davrananlar vardır.bazı olayları yaşamadığımız sürece tecrübe sahibi olamayız.yaşımız kaç olursa olsun .Hocam vakti zmnı gelen evleniyor bizim dememizde bakmıyor ztn

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 05 Aralık 2012, 12:03   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:89
Beğendi:40
Takdirleri:565
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
ah cehalet..

..abi gel istrsn bunu 20 ye bağlylm olmz mı.))
Alt 05 Aralık 2012, 16:10   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
sirace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:sirace isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20729
Üyelik T.: 09 Ekim 2012
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

Alıntı:
suhtem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
Abdulmelik´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
ah cehalet..

..abi gel istrsn bunu 20 ye bağlylm olmz mı.))

Uzun mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla mümkündür. (İmam Gazali)
Alt 06 Aralık 2012, 00:27   Mesaj No:10
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Nesli_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nesli_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20510
Üyelik T.: 01 Ekim 2012
Arkadaşları:24
Konular: 166
Beğenildi:76
Beğendi:1
Takdirleri:187
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hocamıza kaldıysak kızlar turşu olucak Benim gözlemlerime göre insan 7 sinde neyse 70 de odur.tanıdıklarım arasında 40 yaşını geçmiş ama hala ergen gibi davrananlar vardır.bazı olayları yaşamadığımız sürece tecrübe sahibi olamayız.yaşımız kaç olursa olsun .Hocam vakti zmnı gelen evleniyor bizim dememizde bakmıyor ztn

olayı çoook iyi özetledin ablam
ne demiş atalarımız akıl yaşta değil baştadır...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: