Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi enderhafızım,Açılış Tarihi:  28Haziran 2013 (11:23), Konuya Son Cevap : 29Haziran 2013 (19:58). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28Haziran 2013, 11:23   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Ah Kaynana Herşeye Karışmasan!

Ah Kaynana Herşeye Karışmasan!

Ah Kaynana Herşeye Karışmasan!

Evlendiğim ilk iki sene çok zor geçti, resmen kayınvalidemden zulüm gördüm.
Her şeyime karışırdı. Gezdiğim yerden, evimdeki düzene kadar...

Ah kaynanacığım kocamla ne zaman gezsek, oğlum paranızı tutun daha yeni evlisiniz, tasarruflu olun demesen olmaz mı?
Tasarrufu da biliyoruz ama insanın canı gezmek istiyor hele sevdiği yanındaysa. Sen hiç genç olmadın mı?
Hiç kayınbabamla gezmek istemiyor muydun?

Evimdeki bardakların yeri çok mu ilgilendiriyor seni, orda dursunlar illa ki senin evindeki gibi mi durmalılar?

Ah canım ben bilerek çocuğumu düşermeye çalışır mıyım hiç? Her adımımda laf söyleyince ne oluyor? Düşecek olsa en çok ben üzülmez miyim?
Kim bebeğini düşürünce mutlu olur? Karışmasan olmaz mı?

Sabahın köründe yeni evlilerin evine gelinir mi hiç?
Hem geldin, gelincede uygunsuz bir durumda yakalamadım değil mi diye sorulur mu?
Geldin artık, geldikten sonra ne önemi var uygunsuz olmamızın, gelmeden önce sorsan ya?

Kocamın yanında yaptığım işe laf söylemesen çeksen kenarada desen olmaz mı?
Tecrübe gerekmez mi bu işlerde..
İlerde tecrübeli olunca benimde yaptığım ev işi, pişirdiğim yemek senin ki gibi yada hiç olmadı seninkine yakın olmaz mı?

Böyle geçti iki senem hem ben mutsuz oldum doğal olarak kocamı da mutsuz ettim.
Derken kocam bir gün ciddi ciddi aldı beni karşısına..

''Ben seni çok seviyorum, annemi de çok seviyorum, ikinizin de üzülmesini istemiyorum.
İyi geçinseniz olmaz mı?
Annemle de kaç sefer konuştum, huyları kemikleşmiş artık, kötü niyetlede yapmıyor bir türlüde karışmaktan kendini alamıyor. Değişmiyor işte görüyorsun.
Sen biliyorsun sana bir şey olsun en çok o üzülür. Suyuna gitsen olmaz mı?''

O gün kocama bir söz verdim. Kayınvalideme karşılık vermiyeceğime dair. Tatlılıkla yaklaşacağım dedim.

O gün bugündür çok mutluyuz, şükürler olsun.

Neler mi değişti?

İlk zamanlar kayınvalidem benim olumlu tavırlarıma alışana kadar eski huylarına devam etti.

Gezmeye çıktığımızda tasarruflu olun dedi, peki anneciğim siz bizi bizden çok düşünürsünüz ama gençlik işte dedikçe karışmaları yavaş yavaş kesildi.
Şimdilerde o bizi teşvik ediyor bir yerlere gitmeye...

Evimdeki eşyaların yerini değiştirince eskisi gibi burası benim evim karışma! demedim, güler yüzlü olmaya çalıştım zor oldu ama çalıştım. Kayınvalidem gidince eşyaları eski yerine koyduk kocamla.
Zamanla bu huyuda geçti, ben ters konuşmayınca benden güler yüz görünce dokanmaz oldu eşyalarımıza.

Hamileyken karışan kadın doğurunca durur mu?
Çocuğum doğduktan sonra kilosuna, yemeğine, temizliğine laf eder oldu. Bende yeni anneyim, senim gibi olabilirmiyim hemen iltifatlarıyla o kadar mutlu ettim ki onu, zamanla o beni takdire başladı.

Yaptığım işlere laf söylemesi de zamanla kayboldu. Ben iyilikle yaklaştıkça, güler yüz gösterdikçe olaylar halloldu.
Şimdilerde kocam kızgın olduğunda kayınvalidemin yanında bana laf söylemesin sakın, söyletmez kesinlikle.
O kadın gitti yerine melek geldi sanki.

Ama biliyorum neden böyle olduğunu, insan bir şeyin değişmesini istediğinde önce kendi değişmeli.
Kendi değişince her şey değişiyor.
Mutlu olmak istiyorsak eğer bir şeyleri değiştirmemiz lazım.
Buna da kendimizde başlamak koşuluyla!

Gülşah D.

Konu Sahibi enderhafızım 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
En Pratik Sağlık Bilgileri Pratik / Faydalı Bilgiler enderhafızım 0 67 14 Ekim 2023 13:10
Kur'an Güzel Konuşun Diyor, Konuşuyor... Serbest Kürsü su damlası 3 2308 24 Kasım 2016 14:16
Geeflow - Diriliş (15 Temmuz Darbe Rap Şarkısı) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 1910 23 Kasım 2016 12:06
Otuz Kuş & Dursun Ali Erzincanlı (Şehit Ömer... İlahiler/Ezgiler Esma_Nur 1 2661 23 Kasım 2016 11:44
15 Temmuz Demokrasi Marşı (İndir) İlahiler/Ezgiler enderhafızım 0 2207 23 Kasım 2016 11:10

Alt 28Haziran 2013, 11:31   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
evtx Cevap: Ah Kaynana Herşeye Karışmasan!

Kaynana Problemleri Havuz Problemi Gibidir

KELİMELER DİKKATLİ SEÇİLİR, STRATEJİ BELİRLENİR
Evliliğin ilk zamanlarında kayınvalide ve gelin karşılıklı olarak birbirlerini tartar ve tanımaya çalışır. Kelimeler dikkatli seçilir ve strateji belirlenir. Akıllı gelin bu dönemlerde erkeğin kalbine giden ve tam hedefi vuran çok daha kısa ve kestirme yolun mide değil “anne” olduğunun farkındadır. Aileye kendini sevdirme faaliyeti kapsamında çeşitli şirinlikler yapar. Kayınvalide ise yılların verdiği ev hanımlığı tecrubelerini gelininde göremese de geline karşı daha tolorelidir. Bu sureç “cicim ayı” dönemidir, kısa surer…
VE KAYANANA VİTESİ 1′E TAKAR
Masalsı zamanların bitiminde kayınvalide gelinini ev hanımlığı konusunda uyarmaya, oğlunun ana evinde alıştığı duzeninin değişmeden devam ettirmesi için kendi duzenini gelinine empoze etmeye yeltenir. Bu dönemlerde “işinize karışmak gibi olmasın da”diye başlayan cumleler gelinin sinir tellerini yavaş yavaş germeye başlar. Zira o da kendi evinde kendi duzenini kurmak istemektedir. Kayınvalide bu davranış şekliyle rölantide giden cicim ayından vitesi bire takarak harekete geçme eğilimindedir. Diplomatik konuşmalar yapıldığından hasarsız geçilir.
“OĞLUMUN EVİ BENİM EVİMDİR”
En çok karşılaşılan bir sonraki aşama gelininden beklediği ev hanımlığı performansını göremeyen kayınvalidenin işi kendi eline alma ve genç çiftin evinin anahtarını ele geçirme isteğidir. Bu istek geline pek haz vermese de çok da karşı konulacak bir durum değildir “Oğlumun evi benim evimdir” sözleri eşliğinde kendisine evin altın anahtarı takdim edilir. Bundan sonrası gelin açısından pek de kolay olmayacaktır, çunku artık kayınvalideliğin yanı sıra bir de mufettiş unvanını almıştır ki eğer gelin çalışıyorsa evini dağınık bırakma luksu tamamen ortadan kalkmıştır. Belirsiz aralıklarla yapılacak teftişleri sıfır hata ile başarıyla atlatma endişesi suresiz olarak başlamıştır.
“ANNECİĞİM”DEN “KAYNANA”YA…
Gelinin en başta “anneciğim” hitabı ilerleyen zamanlarda “anne”liğe, oradan kayınvalide”liğe ve son gelişmelerle de “kaynana”lığa terfi etmiştir. Bir kayınvalidenin kaynanalık makamına eriştiğini anneler gununde alınan hediyelerden anlamak mumkundur. İlk zamanlar alınan yuzukler zamanla yerini çantaya, ardından terliğe bırakır ki eğer çorap ve yemeni ile getirildiyse “kaynanalık” tam olarak oluşumunu tamamlamış demektir.
GELİN, KAYNANANIN TOPRAĞINDANDIR
Atalarımız ortamı yumuşatmak için “gelin, kaynananın toprağındandır” demişse de gelin-kaynana ilişkileri çoğu zaman soğuk savaş şeklinde geçer. 20 yıl aklını başına getirmek için uğraştığı evladının, elin kızının 20 saniyede aklını başından alması pek de kabullenecek bir durum değildir ve bu durum kaynana problemlerini havuz problemlerinden çok daha zor ve karışık bir hale sokmuştur.
Tabii ki karamsar olmamakta da fayda vardır, şeker gibi kayınvalideler de yeryuzunde bulunmaktadır. Bu tip kayınvalidelere rastlama olasılığı fotoğraf çekmeyen Japon’a rastlama olasılıyla aynıdır ama yine de umut vericidir.
Sevgili gelinler, kendinizin de kayınvalide adayı olduğunuzu duşunerek kayınvalidelerinize şefkatle yaklaşınız…
Ne yapsa yaranamaz gelinine,
Masum da olsa kayınvalideler.
Kayınvalide pamuk olup duşse,
Gelin “başım yarıldı” der…

Semerkand Aile Dergisi
Alt 29Haziran 2013, 14:13   Mesaj No:3
Medineweb Kıdemli Üyesi
alya dua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alya dua isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20351
Üyelik T.: 20 Eylül 2012
Arkadaşları:8
Konular: 5
Beğenildi:22
Beğendi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Ah Kaynana Herşeye Karışmasan!

""""""""""20 yıl aklını başına getirmek için uğraştığı evladının, elin kızının 20 saniyede aklını başından alması pek de kabullenecek bir durum değildir ve bu durum kaynana problemlerini havuz problemlerinden çok daha zor ve karışık bir hale sokmuştur."""""""""""
---------------------------------------------------------------------bune abuk sabuk saçma sapan bir cümle..o kadar kıymetliyse alsın bir turşu bidonu oğlunun turşusunu koysyn..
kızları anneleri elalem ezsin diye yetiştirmiyor.O zaman kız annelerinin hiç susmamaları lazım..sen besle büyüt yetiştir gitsin ele güne hizmet etsin..neden kız anneleri karışmıyor da erkek anneleri karışıyor?
senin oğluşunun canı can da kızınki patlıcan mı??

neden her ailedeki huzursuzluğun baş kaynağı erkek annesi olur ama kız annesi olmaz?azıcık özveri ve insaff
burada adı geçen erkeğin düşünceleri de bir acayip..annemi böyle kabul et nedir yani?o kızın annesi sana aynı şeyi yapsa erkeklik damarların kabarır,hindi gibi kabarırsın..

yok ya ben bu toplumumuzu,çarpıtılmış geleneklerimizi anlamadım,anlamayacağım da....
Alt 29Haziran 2013, 19:58   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6074
Takdirleri:23737
Takdir Et:
Standart Cevap: Ah Kaynana Herşeye Karışmasan!

Forumlar tartışma alanıdır kişiler fikirlerini ahlak çerçevesi içinde birbirlerine hakaret etmeden özgürce sunma hakkına sahipdir .bazılarımız konu ile ilgili fikir sunacağına forum ahalisini hiç ilgilendirmeyen kendileri ile alakalı fikirlerini sunuyor.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: