Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Gündem/ Manşetler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  11 Aralık 2016 (07:55), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2024 (12:51). Konuya 60 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı82Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 03 Şubat 2023, 18:12   Mesaj No:41
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 413
Beğenildi:3136
Beğendi:3595
Takdirleri:25542
Takdir Et:

Bartın'ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Müessesesine ait maden ocağında, 4 Kasım 2022'de meydana gelen ve 41 işçinin ölümüne neden olan patlamaya ilişkin iddianame kabul edildi. Tutuklu 4 müessese yöneticisi hakkında bin 62'şer yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, 4'ü tutuklu 19 şüphelinin ise 2 yıl 8'er aydan 22 yıl 6'şar aya kadar hapsi isteniyor.
Alt 06 Mart 2023, 21:40   Mesaj No:42
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Bursaspor’a konuk olan Amedsporlu futbolcuların ve teknik heyetin kaldığı otele maçtan önceki gece havai fişek atıldı.

Dünkü maç öncesinde de sahada iki takım oyuncuları arasında kavga çıktı.

Tribünlerden sahaya çok sayıda su şişesi ve patlayıcı madde atıldı.

Bu maddelerin miktarı, Amedspor'un Twitter hesabından paylaştığı videoda net bir şekilde görülüyor.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tribünlerde 1990’larda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşmiş beyaz Toros model arabanın ve Yeşil lakaplı istihbaratçı Mahmut Yıldırım’ın pankartları açıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu pankartlarla ilgili soruşturma açıldığını duyurdu.

Soylu “Futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz” dedi ve ekledi:

"Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır."

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de pankartlara ilişkin, "Spora ve sporun ruhuna aykırı provokatif girişimlere hiçbir suretle müsaade edilmeyecektir" açıklamasını yaptı.

Mihrinaz beğendi.
Alt 06 Mart 2023, 21:41   Mesaj No:43
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Amedspor, sahaya atılan birbirine bantlanmış mermiler ve bir çakının da fotoğrafını paylaştı.

Maç öncesinde Amespor taraftarları tribünlerden atılan maddelerden korunmak için soyunma odasına geri dönmek zorunda kaldı.

Maç başladıktan sonra da Bursaspor taraftarları sahaya çok sayıda madde atmaya devam etti. Atılan maddeler Amedspor kalecisi Cantuğ Temel’e de isabet etti, bir süre oyun durdu.

Amedsporlu Muhammet Raşit Yöntem yedi dakika uzatılan maçın ilk yarısında, 48. dakikada tribünlerden atılan maddeler nedeniyle taç atışını kullanamayınca hakem bir kere daha oyunu durdurdu, yan hakemleri yanına çağırıp konuştuktan sonra maçın devamına karar verdi.

Maç 2-1 Bursaspor'un üstünlüğüyle bitti.

Diyarbakır Barosu konuyla ilgili suç duyurusunda halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, genel güvenliği kasten tehlikeye sokma, hakaret ve görevi kötüye kullanma suçlarının işlendiğini belirtti.

İki takım arasında 25 Eylül’de Diyarbakır’da oynanan maçta da gerilim yaşanmış, sahaya yabancı maddeler atılmıştı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayrağı açılmış, üç kişi bu nedenle gözaltına alınmıştı.
Alt 15 Mart 2023, 13:40   Mesaj No:44
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Şanlıurfa'da dün başlayan ve kenti esir alan sağanak yağışlarda can pazarı yaşanıyor. Sağanak yağış nedeniyle Abide Köprülü Kavşağı tamamen kapanırken suyun içerisinde mahsur kalan vatandaşlar çevredeki diğer vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Şanlıurfa Valisi, yaşanan felakette 4 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Nehre dönen kavşakta balık adamlar tüple dalış yaparak arama yapmaya devam ediyor.
Deprem felaketiyle moloz yığınına dönen Şanlıurfa bu kez de sağanak yağışlarla mücadele ediyor. Kentte dün etkili olmaya başlayan yağışlar nedeniyle birçok evin yanı sıra kamu binaları ve hastaneler de sele teslim oldu.

ABİDE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI SELE TESLİM
Etkili olan sağanak yağışlar yolları da kapattı. Yağışlar Abide Köprülü Kavşağı'nı tamamen su ile doldurdu. Göle dönen kavşak araçları sürüklerken suyun içerisinde mahsur kalan vatandaşları çevredeki diğer vatandaşlar kurtardı.

2 itfaiye eri 4 vatandaş sel sularina kapıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde yağışların 16 Mart Perşembe gününe kadar etkili olacağını bildirdi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, dün ve bugün Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri için SMS ve sosyal medya aracılığıyla iletilen "turuncu yağış" uyarısının devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, yağışların Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş çevrelerinde yarına kadar çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiği kaydedildi.

Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.
Alt 19 Mart 2023, 00:15   Mesaj No:45
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

BU GECEYE DİKKAT UYARISI

Şanlıurfa ve Adıyaman'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle sel meydana gelmiş ve felakette 18 kişi hayatını kaybetmişti. Selin etkilediği illerle ilgili yapılan uyarıda bu geceye dikkat edilmesi gerektiği bildirildi. Bölgede dolu ve sağanak yağmurun etkili olması bekleniyor
Meteoroloji uyardı
Alt 11 Mayıs 2023, 16:17   Mesaj No:46
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Geçtiğimiz günden beri gündemde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce konuşuluyor.

Kulislerden medyaya sızan bilgiler arasında ise İnce'nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceği yer aldı.

Bir kesim adaylığın sonlanacağını, bir kesim ise devam edeceğini konuşurken Muharrem İnce, kurmayları ile görüşme gerçekleştirdi.

Adaylıktan çekildi
Görüşmenin sonunda basın açıklaması yapan İnce, gündeme bomba etkisi yaratacak bir açıklama yaptı.

Muharrem İnce, seçime 3 gün kala cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildi.

"Bahaneleri kalmasın, seçimi kaybedince suçu bize atacaklar"
İşte o açıklama;

Bahaneleri kalmasın, seçimi kaybedince suçu bize atacaklar yoksa. O yüzden adaylıktan çekiliyorum. Bunu memleketim için yapıyorum. Memleket Partisi'ne her evden 1 oy istiyorum.

İnce'ye verilen oylar ne olacak?

9 Mayıs itibariyle yurt dışı oy verme işlemi sona ererken, adaylıktan çekilen İnce'ye verilen oylar geçerli olacak.

14 Mayıs'ta kullanılacak pusulalarda ise İnce'nin ismi ve fotoğrafı yer alacak, yeni pusula basılmayacak ve aldığı oylar geçerli sayılacak.

İnce, resmi olarak çekilme başvurusu yaparsa 2. tura kalamayacak, seçilse bile mazbatasını alamayacak.
Alt 07 Temmuz 2023, 14:34   Mesaj No:47
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Ülkedemiz gündeminden başlıklar.

200 TL ERİYOR

Türk Lirası'nın hızla değer kaybetmesi, kağıt para (banknot) basımını da etkiliyor. En büyük banknot olan 200 TL basımında patlama yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Haziran 2023 sonu itibarıyla yayımladığı verilere göre, tedavüldeki “200 TL” sayısı Haziran 2022’ye (yıllık) kıyasla yüzde 135, Mayıs 2023’e (aylık) kıyasla yüzde 36 artışla 1 milyar 598 milyon 802 bin 579 adede ulaştı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, ilk kez 2009’da piyasaya çıkan 200 TL’nin Merkez Bankası kuruna göre o zamanki ortalama dolar karşılığı 129 dolardı. Bu yıl ise 10 dolar

_____yani 200 tlmiz 50 TL oldu. 50 TL ne oldu bilmiyorum.ekonomistler bilir

100 BİNE YAKIN HÜKÜMLÜ CEZAEVİNE GERİ ÇAĞIRILMAYACAK

Torba kanun düzenlemesiyle Ceza İnfaz Kanunu'na kalıcı bir madde eklenecek. Uyuşturucu, terör, cinsel istismar gibi suçlar haricinde belirli suç tiplerinde 3 ya da 4 yıl cezası kalan ve zaten dışarda hayata karışmış olan mahkumlar tahliye olacak. Daha önce denetimli serbestlik veya Kovid-19 izni nedeniyle tahliye edilenler de cezaevine geri çağırılmayacak. Düzenlemeden 100 bine yakın hükümlünün yararlanması bekleniyor.

Hükümlülerin tahliyesine baro temcilcileri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte başsavcılık ve cezaevi yetkililerinden oluşan denetim izleme komisyonu karar verecek. Mahkumların karnelerini inceleyecek komisyon, hükümlü uyumlu mu, hizmetlere desteğe iş birliğine uygun mu, mahkum ıslah olmuş mu tüm bunları değerlendirecek. Son olarak hükümlü dinlenerek tahliyeye ilişkin karar verilecek.

KİRA SINIRI DEVAM EDECEK
16 maddeden oluşan kanun teklifinde yüzde 25 kira artış sınırının devam etmesine yönelik düzenleme de yer alacak.

Teklifte, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nda görevli ebeler ve aile hekimleri ile AFAD ve sanayi bölgelerine yönelik düzenlemeler de yer alacak.

Ekipler ne yapacağını şaşırdı! Her köşeden çıkıyorlar

Yazın gelmesiyle aşırı sıcak havanın etkisini gösterdiği Adana’da, birçok mahalleden yılan ihbarı gelmeye başladı. İtfaiye ekipleri, günde en az 10 kez yılan ihbarına gitmek zorunda kalırken, vatandaşların ekiplere haber verip hayvanlara zarar vermemesi gerektiği belirtildi

. Akaryakıta vergi zammı: Benzin ve motorinde tabela değişiyor
Brent petrolde yaşanan hareketlilik ve 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından dolar kurundaki artışla birlikte zam üstüne zam gelen akaryakıta ÖTV ve KDV zammı geliyor. Böylece, motorin ve benzinde toplamda yaklaşık 80’er kuruşluk zam tabelaya yansıyacak.

IMEI kayıt ücretine zam: Yurt dışından telefon alımında fark kapandı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, yurt dışından alınan telefonların pasaport kayıt ücreti 6 bin TL'den 20 bin TL'ye yükseldi. Karlı diye yurt dışından telefon alıp henüz kaydettirmeyenler ve almaya hazırlananlar tekrar bir hesap yapmaya koyuldu

KAYIT ÜCRETİNE YÜZDE 228 ZAM
Fiyatların Türkiye'de bu seviyede olması nedeniyle Avrupa ve Amerika gibi ülkelerden daha uygun fiyata cep telefonu getirmek mümkün oluyordu. 2022 yılında Sene başında 2 bin 732 TL olan IMEI kayıt ücreti, 2023 Ocak ayında 6 bin 91 TL'ye yükselmişti ancak yurt içi fiyatlardaki sene içerisindeki yükseliş oranı arttıkça yurt dışından cihaz getirmenin avantajı da günden güne arttı. Bugün ise Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Türkiye dışından satın alınan cihazların kayıt ücreti 20 bin TL'ye yükseltildi.

Yapılan bu yüzde 228 oranındaki artırma ile birlikte bu cazibenin sona erdiği konuşuluyor. Aradaki fark oldukça kapansa da yüksek fiyatlı telefonların Avrupa ve ABD fiyatları halen daha uygun kalıyor mu?

YURT DIŞINDAN TELEFON ALMAK HALA AVANTAJLI MI?
Yurt dışından getirilen cep telefonları arasında en büyük ağırlıkla Türkiye'nin de alanında zam şampiyonu Apple ürünleri geliyor. ABD fiyatları Türkiye'nin neredeyse yarısına denk gelen modelleri olan markanın fiyatlarındaki bu fark yeni kanun ile büyük bir ölçüde kapanıyor.

Örnek olarak son yurt içi fiyat artışının ardından iPhone 14'ün başlangıç fiyatı 47 bin 499 TL'ye yükselmişti. Aynı modelin ABD fiyatı ise 799 dolar seviyesinde (bugünkü kurlarla 20 bin 850 TL). Ulaşım masrafları dikkate alınmadığı taktirde 20 bin TL'ye yükseltilen yeni kayıt ücreti eklendiğinde ABD'den bu modeli satın alıp Türkiye'de kayıt ettirmenin toplam maliyeti ise 40 bin 850 TL civarına gelecek. Bazı ülkelerde ve mağazalarda alınabilecek Tax free (vergiden muaf) alışveriş ile bu fiyat bir miktar daha aşağıya da çekilebiliyor.

Buna bir de ulaşım masrafları eklendiğinde bu avantaj ortadan kalkacak seviyeye geliyor. Bu durum göze alındığında akıllı telefonların Türkiye fiyatı ile yurt dışı fiyatı arasındaki makası ciddi ölçüde daralarak bu şekilde bir alışverişi kârlı olmaktan çıkarttı denilebilir.

KDV ORANI YÜZDE 20'YE ÇIKTI
Bugün resmi gazetede yayımlanan bir diğer karar ise mal ve hizmetlerdeki yüzde 18'lik KDV oranının yüzde 20 seviyesine çekilmesi oldu. Bu kararla birlikte yurt içinde satışı gerçekleşen birçok üründe fiyat değişikliği yaşanacak. Cep telefonları da bu değişimin yaşanacağı ürünlerden. Hal böyle olunca kararın yürürlüğe gireceği 10 Temmuz Pazartesi gününden itibaren cep telefonu fiyatlarında da artan KDV dolayısıyla yeni zamlı fiyatlar görmemiz muhtemel. Markaların bu değişimi yansıtıp yansıtmayacağı henüz netleşmemiş olsa da, 47 bin 500 TL seviyesindeki bir telefonun fiyatına yansıyacak yeni KDV oranı o telefonun fiyatının 48 bin 350 TL seviyesine kadar yükselmesine sebep olacaktır.
Alt 07 Temmuz 2023, 14:39   Mesaj No:48
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Zam ve vergi haberlerini verirken ezildim.🥴Asgarî ücret ve zamlar cebe girmeden eridi belirteyim.

Peş peşe gelen zamlara tepki: Vergi yükü halkın sırtında

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla noter, tapu, pasaport, vize, diploma ve trafik harçları dahil maktu harçlara yüzde 50 oranında zam yapıldı. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların izin harcı ise 20 bin TL oldu. Peş peşe gelen zamlara birçok isim tepki gösterdi

. Vergi Uzmanı Ozan Bingöl de "Yurtdışından şahsi kullanım için yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarındaki harç tutarı Cumhurbaşkanı Kararı ile 6.091 liradan 20.000 liraya yükseltilmiştir!" dedi.

. Ekonomist Özgür Demirtaş, "Az önce: Harçlar %50 artırılmış KDV oranları yükseltilmiş: %18 olan oran %20’ye, %8 olan oran %10’a çıkartılmış Tüketici kredilerinde %10 olan BSM Vergisi %15’e çıkarılmış Yurt dışından getirilen cep telefonlarından alınan harç 6 bin TL'den 20 bin TL’ye çıkarılmış…" ifadelerine yer verdi.

SABAHIN KÖRÜNDE EKONOMİK DARBE'
Ekonomist Veysel Ulusoy da "Hükümet yılbaşında tüm harç, vergi vb ile hizmet bedellerine %112 zam yapmamışmıydı? Yapmıştı. Sabahın köründe yapılan bu ekonomik darbe de ne demek oluyor! KDV artmış, Harçlara zam gelmiş... vs vs... Enag Menag olmuş özetle." ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

VERGİ YÜKÜNÜN HALKIN ÜZERİNE BİNDİRİLMESİ'
Akademisyen Fatih Yaşlı da "Verginin zenginlikten, servetten, kazançtan değil tüketimden alınması, vergi yükünün zenginlerin sırtından alınıp halkın üzerine bindirilmesi demektir, yani servet transferidir ve elbette ki sınıfsaldır" ifadelerine yer verdi.

..............

İşte Türkiye yüz yılı!

Tüm Türkiye' nin uykuda olduğu vakit AKP Genel Başkanının bir imzasıyla;

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete için Katma Değer Vergisi %8’den %20’ye,

Cep telefonlarından alınan harç 6 bin 91 TL'den 20 bin TL’ye çıkarıldı.

Noter, pasaport ve vize harçları ise yüzde 50 arttı

Esma_Nur beğendi.
Alt 08 Temmuz 2023, 00:33   Mesaj No:49
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11778
Beğendi:8957
Takdirleri:26191
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Türkiye yüzyılında bu zamları beklemeyen varmıydı? Kira, konut düzelmeyecegini bilmeyen varmıydı? Zamlar, vergiler sürpriz degildi geçiniz beyler. Seçim vaatlerini aldık doyduk. O vaadlere bile enflasyon yetisemiyor. Neyse düzelir hepsi tasalanmayın
Esma_Nur beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 09 Eylül 2023, 21:27   Mesaj No:50
Medineweb EDİTÖRÜ
Takdir Et:

Fas'ta deprem felaketi: Can kaybı bini aştı
Fas'ta dün akşam meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde can kaybı bin 37’ye yükseldi. Deprem, pek çok kentte ağır hasara neden olurken, yerel kurumlar, emniyet güçleri ve sivil savunma ekipleri, oluşan zararın tespiti ve gerekli yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için sahaya indi. Depremin, ülke tarihinde son yüzyıldaki en büyük deprem olduğu belirtildi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: