Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Gündem/ Manşetler

Konu Kimliği: Konu Sahibi Kara Kartal,Açılış Tarihi:  25 Nisan 2024 (00:22), Konuya Son Cevap : 26 Nisan 2024 (18:11). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Nisan 2024, 00:22   Mesaj No:1
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 431
Beğenildi:3267
Beğendi:3738
Takdirleri:26418
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kızıl ordu utancı

Kızıl ordu utancı

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Kızıl Ordu Korosu’nun, yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği Kırım ve Çerkeslerin sürgün yıldönümünde Türkiye’de vereceği konserin iptali için yapılan “Bu utancı durdurun” çağrıları havada kaldı. Günlerdir süren tepkilere rağmen adım atılmadı. Kültür Bakanlığı ‘Bizimle alakası yok’ derken belediyeler hâlâ sessiz. Kamuoyundan ise ‘Soykırım acısı gibi hassas konuda bu suskunluk neden?’ soruları yöneltildi.

Rus Kızıl Ordu Korosu’nun İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa gibi şehirlerde Kırım ve Çerkes sürgünlerinin yıldönümünde vereceği konsertlere tepkiler sürüyor. Bursa ve Antalya konserlerinin 18 Mayıs Kırım Tatar ve 21 Mayıs Çerkes sürgünlerinin yıldönümüne denk getirilmesi tepki çekiyor. Koronun sürgünleri doğrudan gerçekleştiren Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı olduğunu belirten uzmanlar konserler için “Bilinçli provokasyon” ifadesini kullandı. Artan rahatsızlıkta “Bu işe kim onay verdi?” sorusu öne çıktı. Yabancı topluluğun Türkiye’de böylesi kapsamlı organizasyon düzenleyebilmesi için bir ‘izin silsilesi’ gerektiği belirtildi. İçişleri ve Kültür bakanlıkları ile ilgili belediyelerin büyük ayıba son verecek adımı atması için çağrılar yapıldı.

Kırım ve Tatar dernekleri konserler için Bursa ve Antalya seçiminin kasıtlı olduğunu kaydederek “Bu konu bir milli güvenlik meselesi olarak ele alınmalı” dedi. Birleşik Kafkasya Derneği de ‘Tarihi felaket gününde konser bir aşağılama girişimidir. Devlet yetkililerinden tarihi saygısızlığa engel olmasını bekliyoruz’ açıklaması yaptı. Hassas konuda adım atılmaması eleştiri toplarken Türkiye’de geçen yıllarda çok sayıda konserin ‘kamu güvenliği, toplumun huzuru’ gibi gerekçeler ileri sürülerek iptal edildiği hatırlatıldı. Kızıl Ordu skandalı karşısında da vakit kaybedilmeden adım atılması gerektiği belirtildi.

Kırım Tatarları Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu şunları söyledi: “18 Mayıs yas gününde Ukrayna’da bayraklar yarıya indiriliyor. Türkiye dahil, dünyanın bir çok ülkelerinde Kırım Türklerine yapılan mezalim çeşitli etkinliklerle nefret ile anılmakta. Aldığım bilgilerde ve gördüğüm haberlerde Kırım Tatar diasporasının en çok yaşadığı Türkiye’de Kırım Tatar sürgün ve soykırımın 80. yıldönümünde ve Çerkezlerin Çarlık Rusya’sı tarafından sürgün edilmesinin 160. yıldönümünde, Kızıl Ordu Korosu ve Dans Topluluğu Türkiye turnesiyle çeşitli şehirlerde konserler verecekmiş. Bizler yas tutarken, binlerce insanımızın katili, Kızıl Ordu bakiyesi söz konusu koro, dans ederek Türkiye’de insanları eğlendirecekmiş. Kızıl Ordu korosunun milyonlarca Kırım ve Çerkez asıllı insanın yaşadığı Türkiye’de devamlı gelip konserler vermesine zaten hiç bir anlam veremezken, bu seferde matem yıldönümünde böyle bir organizasyon asla kabul edilemez. Ayrıca bu tarihler tesadüfü değil, Rusya tarafından bilerek ve sonuçları planlanarak seçildiğini düşünüyorum. Tüm Kırım Tatar halkı adından, bu konserlerin iptal edilmesi hususunda Türkiye’ye geldim. Tayyip Erdoğan ile bu konuyu konuşmak için. Külliye’ye gelerek konuyu Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a taşıdık. Bu durum kabul edilemez. Bu bir saygısızlık bu bir şeref meselesi.
su damlası beğendi.

Konu Sahibi Kara Kartal 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Abd üniversitelerinde Filistin'e destek eylemleri İslami Haberler Kara Kartal 1 20 02 Mayıs 2024 22:35
Kamuda tasarruf dönemi başladı Gündem/ Manşetler Kara Kartal 0 24 27 Nisan 2024 15:02
Alerjisi ve astımı olanlar çöl tozuna dikkat Sağlık / Beslenme Kara Kartal 0 36 26 Nisan 2024 18:03
Kızıl ordu utancı Gündem/ Manşetler Kara Kartal 1 28 25 Nisan 2024 00:22
Patiswisi küflü çikolata değil, zehirli dil yıktı Gündem/ Manşetler Kara Kartal 0 20 24 Nisan 2024 17:16

Alt 26 Nisan 2024, 18:11   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 431
Beğenildi:3267
Beğendi:3738
Takdirleri:26418
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kamuoyundan yükselen “Bu ayıbı durdurun” çağrıları bir hafta dolmadan karşılık buldu. Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarını ve Çerkesleri hedef alan provokasyon konseri iptal edildi.

su damlası beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)