Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  10 Ocak 2010 (19:32), Konuya Son Cevap : 15 Ocak 2010 (20:50). Konuya 26 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ocak 2010, 19:09   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
Durumu:kocaklar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1150
Üyelik T.: 01 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 8
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 54.Haftanın Misafiri ''kocaklar''

tesekkur ederim kurt mehmet kardesim ama ben avukat olmicam insAllah...bu yolun nasil bi yol oldugunu anladigim icin..harama bulasmadan ben en iyisi kendi kapasitemde yapabilecegim bir seyler icra edicem insallah....hukuk universitesini babamin baskisiyla bitirdim....ama o kadar bitirdim...ve nokta simdiki hukukla,benim anladigim hukuk arasindan daglar kadar fark var...amacim ne sorarsaniz,sunu diyebilirim ama...burada yasayan turk vatandaslari buranin dilini bilmedigi icin cok zorluk cekiyorlar...amacim onlarin hukuki islenlerini en iyi sekilde takip edip,haklarini sonuna kadar savunmak...en iyi yapabildigim sey bu(insallah)allah vergisi cene var bizde...insAllahu Teala bu yonde kendimi gelistirmek istiyorum...tek isteyim bu vallahi...avukatlikta gozum yok...aslinda sol gozum istiyor ama...iste sol goz...hic bir zaman hayir getirmez
Alt 11 Ocak 2010, 23:05   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Hayırlı olsun kardeşim...

Kuran öncesi dönemde yasayan insanların inançlarının hurafelerle dolu olması, çok tanrılı karmaşık bir inanç sistemine sahip bulunmaları, sosyal ve hukuki anlamda güçlünün haklı olduğu bir zulüm sisteminin hakim bulunması vb. pek çok nedenden dolayı, Kur’an o kültürü “cahiliyye” olarak adlandırmaktadır.

Ali İmran 3/154 Maide 5/50 Ahzab 33/33

Günümüz İslam aleminde bu tür hurafe ve bidatler tanrılaşmış heva ve hevesler ile inşaa edilmiş sistemler adeta İslam toplumunu esir almıştır böyle bir sistemin İslam toplumunu esir almasının ana sebebi ve çözümü ?
Alt 12 Ocak 2010, 13:33   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdir Et:

Hatice seni tanıdıgıma memnun oldum görevinin hakkını vermeni dilerim kardeşim inşAllah.. hukuk insanı olmak kolay degil çevremden biliyorum sorumlulugun çok fazla Allah herzaman seninle olsun sorularıma geçeyim

1-gaflete düşmemek için neler yapmalıyız?

2_Sahabelerim gökteki yıldızlar gibidir buyuruyor Efendimiz Asr- ı saadette yaşasaydınız hangi sahabenin yerinde olmak isterdiniz? niye?

3-Kur'an ı Kerim başlı başına bir mucize amenna...sizi en çok etkileyen sure ayet hangisi?

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim Allah yar ve yardımcın olsun...
Alt 12 Ocak 2010, 16:30   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Konular: 48
Beğenildi:14
Takdirleri:53
Takdir Et:

Hayatı nasıl bir renkte görüyorsunuz.
Mesela Albert Camus XVII. yüzyıl matematik çağı, XVIII. yüzyıl fizik çağı, XX. yüzyıl korku çağıdır diyor.
Elbetteki korku bir bilim değildir ama bilimin bir sonucudur, dolayısıyla XX. yüzyıl biliminin kendisidir diyebilirmiyiz.
Alt 12 Ocak 2010, 16:55   Mesaj No:15
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Hayırlı olsun kardeşim...

Kuran öncesi dönemde yasayan insanların inançlarının hurafelerle dolu olması, çok tanrılı karmaşık bir inanç sistemine sahip bulunmaları, sosyal ve hukuki anlamda güçlünün haklı olduğu bir zulüm sisteminin hakim bulunması vb. pek çok nedenden dolayı, Kur’an o kültürü “cahiliyye” olarak adlandırmaktadır.

Ali İmran 3/154 Maide 5/50 Ahzab 33/33

Günümüz İslam aleminde bu tür hurafe ve bidatler tanrılaşmış heva ve hevesler ile inşaa edilmiş sistemler adeta İslam toplumunu esir almıştır böyle bir sistemin İslam toplumunu esir almasının ana sebebi ve çözümü ?
Amin insAllah hayirli olur....Cok guzel sorular aldim simdiye kadar...Hurafe ve bidat konusu tum muslumanlari ilgilendirmesi bi konu... bu ahir zamanda mucadele edecegimiz o kadar cok sey varki....İslam dininin kaynakları Kur’an-ı Kerim, Hadis-i şerifler,Kıyas ve İcmadır. Bu kaynakların hiç birinde bidat ve hurafelerin yeri yoktur.
Bidat ve hurafeler; Dinde olmadığı halde, dinin bir kuralıymış gibi gösterilen, aslı ve esası olmadan batıl inançlardır. Bunlardan bir kısmı islamdan önce, bir kısmı da İslam dini geldikten sonra ortaya çıkan inançlarıdır....Müslümanların arasında görülen ve islama uymayan bu inançlar, İslam dininin asıl kaynağından, Kur’an ve sünnetten öğrenmeyen cahil insanlar tarafından ortaya atılmış olduğunu bize göstermektedir. ...Allah (c.c.) dinini tamamladığını söylediği, Peygamber de size iki şey bırakıyorum onlara sımsıkı tutunun ki delalete düşmeyesiniz dediği halde bu insanlar büyük bir cesaretle bu iddiaları öne sürebiliyorlar. Peygamberin getirdiği İslam şeriatı yetersiz geldi de, Allah dinini kemale erdirmedi de bu tip risaleler mi erdirecek. Allah kitabı hakkında onu apaçık indirdiğini bildirdiği halde bu risaleler neyin sırrını açıklıyor? Allah’ın ve Resulünün apaçık beyan ettiği dini sırlar dünyasına gömüp, ondan sonra da bı sırları açıklayan vahiyler aldıklarını iddia ediyorlar.
İnsanları yüzyıllardır peşlerinden böylesine sürüklemelerinin tek nedeni insanların Kur’an ve sünneti bilmemesi ve bu insanları aşırı yüceltmeleridir...

Peygamberimiz (sav) yine ümmetini uyarıyor;
"Her kim bizim bu işimizin (yani dinimizin) içine ondan olmayan bir şeyi yeniden sokarsa (o yaptığı iş) merduddur, başına çalınır"
"Her yenilik bidattir her bidatte sapıklıktır"
Sünnete uyun; kendiliğinizden birşey icat etmeyinBu size kafidir"

Süfyan-ı Sevri nin bid’at konusundaki görüşü:
“Bid’at, şeytan için günahtan daha sevimlidir Çünkü bid’atin tevbesi olmaz Bid’atin tevbesi olmaz demek şu anlamdadır: Bid’atı yapan yapmaya devam ettiği sürece dini bir görev yaptığını düşünür ve bu işi sever Dolayısı ile insan sevdiği bir işten tevbe etme gereği de duymaz” (İbn-i Teymiyye, Takva Yolu,s14)
Bid’atlerden sakınabilmek için Kitap ve Sünneti iyi bilmek, delilli konuşmak ve uygulamaları sağlam bir delile dayandırmak gerekir Teknik bazı gelişmeleri ve dinen bir mahzuru olmayan bir örfü dahi bid’at sayarak hayatı yaşanmaz hale getirmeye hakkımız olmadığı gibi sünneti ortadan kaldıran İslam’ı gayesinden uzaklaştıran adetlere de hoşgörü gösterilmesi mümkün değildir

Kuranı Kerimden uzak kaldığımız müddetçe hurafelere kapılmamamız elde değildir.
İnsanlar istedikleri kadar yırtınsınlar eğerki dayanakları Kuran değilse din hakkında bir geçerliliği olmamaktadır.
Rasulullah sav Kuran ahlakını ve Kuran ilminin en güzel temsilcisi idi.
Onun hal ve hareketleri , sözleri her daim Kurana dayanmıştır.
Asla ve kata kendiliğinden dine bir ekleme yapmamıştır.
Zaten bunu Kuranda açıkça görmekteyiz.....

İnsanlar bazı konularda kendilerine dayanak olarak hadisleri göstermektedirler.Halbuki Kuran dayanak olmadıktan sonra hiç bir hadisin Kuranda bahsedilenler kadar geçerliliği yoktur.Emin olmalıyızki ayetlerdede belirtildiği gibi , Kuran apaçık gönderilmiştir....
Sivrisinekten dahi bahseden yüce Rabbimiz muhim konuları hiç eksik bırakırmı , değil mi ?
Hadisleri kendilerine kaynak olarak kabul edenler ne yazıkki Kuranı ikinci plana koymaktadırlar.Bunun en büyük sebebi ise nefs tir..!

Ben dayanağı Kuranı Kerim olmayan ve islami ilim olduğu söylenen hiç bir yazıyı , açıklamayı dikkate almıyorum.Bu zamanda en büyük dayanağımız Kurandır.Kuranı daha iyi anlayabilmek için bol bol okumamız lazım.Gerekirse arapça öğrenmeliyiz.Ben okuyorum ama anlayamıyorum diyen sadece kendini kandırır..! Ayeti mealde ; biz insana bilmediklerini öğretiriz , buyurulmaktadır.Elbetteki bilmediklerimizi takıldıklarımızı bir bilene sormakta çok muhimdir.Çünki islamiyette bilgi paylaşarak daha kolay anlaşılır.

Zamanımızın ahirzaman olması nedeniyle, asırlardır süregelen İslam Dini içerisine bid’at ve hurafeler sokma gayretleri devam etmekte ve kıyamet gününe kadar da devam edecektir. Bütün bu bid’at ve hurafelerden kurtulmanın tek çaresi; ALLAH’ın ilmine, Resulünün sünnetine ve ALLAH dostlarının hikmetli yaşamlarına bakmaktır,doğru kaynaklardan istifade ederek dinî bilgimizi artırmaya çalışmalıyız...Birer Müslüman olarak bizler Kur’ân ve Sünnet’e göre yaşamaya çalışmalıyız. Hayatımızı muhasebe etmeliyiz. Kur’ân ve Sünnet hakkındaki bilgilerimizi artırarak batıl inançları hayatımızdan uzaklaştırmalıyız. ...
Alt 12 Ocak 2010, 17:23   Mesaj No:16
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Elife Üyemizden Alıntı
Hatice seni tanıdıgıma memnun oldum görevinin hakkını vermeni dilerim kardeşim inşAllah.. hukuk insanı olmak kolay degil çevremden biliyorum sorumlulugun çok fazla Allah herzaman seninle olsun sorularıma geçeyim

1-gaflete düşmemek için neler yapmalıyız?

2_Sahabelerim gökteki yıldızlar gibidir buyuruyor Efendimiz Asr- ı saadette yaşasaydınız hangi sahabenin yerinde olmak isterdiniz? niye?

3-Kur'an ı Kerim başlı başına bir mucize amenna...sizi en çok etkileyen sure ayet hangisi?

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim Allah yar ve yardımcın olsun...
Amin,ecmain,insallah,Tesekkur ederim elife kardesim.

1.Gaflet perdesini yırtan en etkili şeyin de ölümü hatırlamak olduğu unutulmamalıdır. Onun için Efendimiz “Lezzetleri yakıp yıkan ölümü çokça zikredin.” buyurmuştur. Bu hadisi, ‘Dünyadan hiç lezzet almayın, her türlü zevkten kaçının.’ şeklinde anlamak yerine, ‘Bu yüzden gaflet perdesine bürünmeyin veya gaflet perdesini en etkili şekilde yırtan şey ölümü hatırlamaktır.’ şeklinde anlamak daha isabetlidir. Kısacası sadece dünya hayatına razı olunmamalıdır. Bu konu âyette şöyle dile getirilmektedir: “Bildikleri, sadece dünya hayatının dış görünüşüdür; ama ahiretten habersiz, gafildirler.” (Âl-i İmrân Sûresi, 3/7) Gaflete dalıp ahiret gününü ve Allah’ın huzuruna çıkmayı unutan kişilere o gün şöyle denilir: “Siz dünyada bugüne kavuşmayı nasıl unuttuysanız, Biz de sizi öylece unutacağız. Yeriniz ateştir ve sizin için yardımcılardan hiç kimse de yoktur.” (Casiye Sûresi, 45/34)
Sosyal bir varlık olduğumuz için çevremizde olup biten olaylara duyarsız kalmak da bir gaflettir. Akrabalarımızla ilişkilerimizden, dostlarımızın dert ve sevinçlerini paylaşmaya; yardıma muhtaç insanlara el uzatmaktan, savaş, tabiî afet vb. sebeplerle sıkıntıya düşenlere yardım etmeye; ülke kalkınmasına katkıda bulunmaktan, insanlığa, başta İslâm olmak üzere, her türlü güzelliği ulaştırmaya varıncaya kadar değişik meselelere duyarlı olmak kulluk vazifemiz ve gafletten kurtulmanın bir gereğidir. Zira Efendimiz'in ifadesiyle, “Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen onlardan olmadığı” gibi, şu duyarlılıklar da Müslüman’ın Müslüman üzerindeki haklarındandır...

2.of off cok guzel bir soru....Sahebe olmayı hayalimden bile geçiremiyorum ama ben devesi Kasva olmaya razıyım..Kasva ki Allah Resulu vefat edince kabrinin başından ayrılmayıp orada ruhunu canını vermiş. Devede olan bu aşkı banada Rabbim nasib eylesinde Mescidin o yeşil kubbesini gördüğüm an alsın ruhumu inşaallah ...

3.Allahın indirdikleriyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir(Maide suresi/44)

Bende cok tesekkur ediyorum kardesim...allah razi olsun zevkle cevap vermedim...Allaha emanet olun insAllah...
Alt 12 Ocak 2010, 18:20   Mesaj No:17
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
KARAKÖSE Üyemizden Alıntı
Hayatı nasıl bir renkte görüyorsunuz.
Mesela Albert Camus XVII. yüzyıl matematik çağı, XVIII. yüzyıl fizik çağı, XX. yüzyıl korku çağıdır diyor.
Elbetteki korku bir bilim değildir ama bilimin bir sonucudur, dolayısıyla XX. yüzyıl biliminin kendisidir diyebilirmiyiz.
Hayatın anlamı Allah'la güçlü ....Hayat dediğin,ALLAH İçin değilse,ne cıkar,kainat Önünde eğilse....İnsanoğlu, ruhi yapısı, yaratılış gayesi itibarıyla inanmak ihtiyacında olan bir varlıktır. Çünkü, Allahu Teala: "Ben insanları ve cinleri başka bir maksatla değil, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." buyurmaktadır. (Ez-Zariyat, 51/56)

Insanlığın öğretmeni de bizlere beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi emretmiştir.
Ilim tahsil etmek, kadın-erkek her müslümana farzdır....“Bilgi müminin kaybolmuş malıdır. Onu bulduğu yerde alır.” Hadis-i Şerif....Allah’a yaklaştıran, tabiat nimetlerinden faydalandıran hayatı kolaylaştıran ve mutluluğa yol açan bütün ilim ve sanat dallarını farzı kifaye kıldığı içindir ki dinimiz, Allah‘ın kanunlarını ve bu ilahi kanunların açıklamalarını ihtiva eden Kur’an ve Hadis ilimlerini yücelttiği gibi Matematik, Fizik, Kimya ve Tıp gibi ilimleri de yüceltmiştir ki maddi bilimlerle yoğrulan ilim adamları için Fatır suresinin 28.nci Ayeti kerimesinde şöyle buyrulmuştur:“…Allah’tan sevgi ve saygı duyarak ancak alimler (bilgin) kulları korkar.”
Kur’an-ı Kerim’in Alak suresinin 6. ve 7. ayetlerinde “Gerçekten insan, kendisini, (Allah’ın eğitim ve öğretiminden) uzak gördüğü için azmıştır.” buyrularak imansızlığın ve her türlü ahlaksızlığın kaynağı olarak, eğitim ve öğretim yoksunluğunu göstermiştir.

Ya bilgin ol, ya öğrenen, ya da dinleyen veya (bilgiyi öğrenen ve öğretenleri) sevenlerden ol. Beşinci gruptan olma. Helak olursun.”

Ilim onemli ama hangi ilim...Allahin ilimleri onemlidir muhakkak...bu cagin korku cagimi baska birseymi simdi soz etmek istemiyorum...asla ve asla ama korku cagi degil...daha cok rezaletin,ciplakligin,dinsizligin,sirk ve kufre batmanin, yuzyilini yasiyoruz diyebilirim kisaca....Bilgiye ulaşım kolaylaştı, bilginin kullanımı serbestleşti. ... bir köşesinden isteyen, istediği zaman, istediği kapsamda bilgiye, çoğu da bedava olmak üzere kolaylıkla ulaşabiliyor. ...Hiçbir eksiğimiz yok diyebilirim bu acidan...peki ama niye alimler cikmiyor bu "muhtesem"yuzyilda...???

Kur’an’da ve Sünnet’te öğretildiği şekilde sürekli olarak da şöyle dua edelim:

“…Ey ilmi sonsuz olan Rabbim! Benim ilmimi artır.”

“Allah’ım! Bana öğrettiklerinle beni faydalandır. Bana fayda sağlayacak ilim ver. Ilmimi artır. Allah’ım! Faydalı olmayan ilimden Sana sığınırım.”

Soru icin tesekkur...allah hepimizin ilmin artirsin insAllah...
Alt 12 Ocak 2010, 22:54   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdir Et:

cevablarınız için teşekkür ederim. size hayatta başarılar dilerim selam ve dua ile..
Alt 13 Ocak 2010, 12:51   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Kardeşime şunu sorayım Kuran dinimi merkeze almıştır insanımı ?
Alt 13 Ocak 2010, 14:36   Mesaj No:20
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Elife Üyemizden Alıntı
cevablarınız için teşekkür ederim. size hayatta başarılar dilerim selam ve dua ile..
Ben tesekkur ederim efendim...sagolun var olun...allah razi olsun...
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)