Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2010 (20:17), Konuya Son Cevap : 19 Nisan 2010 (16:30). Konuya 52 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Nisan 2010, 16:19   Mesaj No:31
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 66.Haftanın Misafiri Abdulhamit (1)

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
İslam taklidi imanı benimsemez Tahkiki bir ima ister sorum şu olacak taklidi iman ile yetinenler ne kadar İslamı anlamış ve yaşamış olurlar.

Allah bizi neden yaratmıştır sorusuna Akli cevap istiyorum Kuran'i cevap var ben akli olarak beni doyuracak bir cevap arıyorum.
İkinci soru pek nazarımı çekti. Bu sorudan başlamak istiyorum.

Allah bizi neden yaratmıştır sorusuna Akli cevap istiyorum Kuran'i cevap var ben akli olarak beni doyuracak bir cevap arıyorum.

DEMİŞSİNİZ

Değerli kardeşim Yitiksevda,

Son sorunuz açık ve net değil. Bu haliyle cevap verilmesi çok zor bir soru . Çünkü Akli cevab aradığınızı söylemektesiniz.

Kuranda verilen cevap akli cevap değil midir ? Şimdi biz akli cevap versek de kurana göre de uygun bir cevap vermiş olmaz mıyız ? Cevab vermiş oluruz değil mi ?. Akıl ile veremeyeceğimiz hiçbir cevap da kurana asla uymayan bir cevap olacaktır. Allah insanın yaratma amacını net açıklamış. İnsanı hangi amacı için ve neden yarattığını bilginiz olmak üzere zariat 56 ayetiyle çok net verilmiştir.

Kuran dışı vereceğimiz cevap ta kurana uygun olmalıdır. Kurana uymayan hiçbir cevap da doğru ve akli cevap olamaz ve değildir de.

O halde Kuranda olmayan ama kurana uyan akli cevabı mı verelim. Yoksa Kurandan ve peygamberden habersiz yaşayan, ilahi kitap bilgisi olmayan ancak ibrahimi akılla yaratıcısını bulmuş biri olarak Allah insanı neden ve niçin yarattı sorusuna mı akılla cevap verelim.

İnsan beyni bir bardak kapasitede, o akılla anlamak istediğiniz soru bir okyanus su..

Böyle düşünelim. Fakat yine de bir bardak da olsa okyanustan suyu Çıkartalım derim. Bakalım ne çıkacak ve ne kadarı çıkacak

Saygılarımla
Alt 16 Nisan 2010, 16:25   Mesaj No:32
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sayın abim sizin cevabınız bir materyaliste bir Ataiste cevap verilecek tarzda olsun zaten Kuran'ı benimsemiş olsa idi sorun kalmazdı abim...
Alt 16 Nisan 2010, 16:32   Mesaj No:33
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Sayın abim sizin cevabınız bir materyaliste bir Ataiste cevap verilecek tarzda olsun zaten Kuran'ı benimsemiş olsa idi sorun kalmazdı abim...
ANLAŞILDI O HALDE

Kuran dışı vereceğimiz akli her cevap kurana uygun olmalıdır. Çünkü Kurana uymayan hiçbir cevap da doğru ve akli cevap olamaz ve değildir de.

O halde ATEİSTLERE Kuranda olmayan fakat kurana uyan akli cevabı verelim.

Düşünüp yazacağım.
Alt 16 Nisan 2010, 18:40   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Kuran dışı vereceğimiz akli her cevap kurana uygun olmalıdır. Çünkü Kurana uymayan hiçbir cevap da doğru ve akli cevap olamaz ve değildir de.

O halde ATEİSTLERE Kuranda olmayan fakat kurana uyan akli cevabı verelim.
Eğer bir materyalist veya ateist Allahı akli deliller ile kavrayıp, ona iman etmiyorsa, Akli deliller ile İnsanın Allah tarafından niçin yaratıldığını da kabullenmeyecektir. Eğer kalb gözü mühürlü değilse insanın yaratılışındaki akli delilleri kabul ettiğinde Allahı da kabul edecektir.

Aslında ona şöyle bir soru soralım. Faraza diyelim yani inandırıcılığı ve empati olsun diye. Şayet sen bir tanrı olsaydın şu insanı neden ve niçin yaratırdın diye soralım. Dahası tüm cansız ve canlı varlıkları niçin yaratırdın diye de soralım?.

Şayet sen bir Tanrı olsaydın sen tanınmak ve bilinmek istemez miydin ? Yarattıklarınla övünmek yaratacakların tarafından da övülmek istemez miydin. Yoksa kendi halinde hiç birşey yaratmayan bir tanrı olmayı mı arzu ederdin? .

Şayet Yaratıcı olan Allah hiçbir şey yaratmamış olsaydı. Onu kim tanıyıp bilecekti ? Hiç bir şey yaratmamış olsaydı yaratan ismini alacak mıydı ? Yaratmayan tanrının yaratan ismi olacak mıydı ? Bedii ismi olacak mıydı ?
Onun ismini , isimlerini ve zatını kim bilecekti:Ona kim secde edip şanını yüceltecekti.

Siz bir resamsınız , sanatkarsınız, pek büyük ve pek güçlüsünüz istediğiniz herşeyi yapmaya da gücünüz yetiyor. Bu gücünüzü sanatınızı sergilemek istemez misiniz ? Yaratacaklarınız tarafından bilinmek ve tanınmak ve övülmek istemez misiniz ? Ve maddi olarak yaratacağınız en üstün vasıflı bir canlıyı (insanı ) yaratmak istemez misiniz. Hayır hiç birşey yaratmak istemem derseniz sizin tanrılığınızın bir anlam ve manası var mı ? Bir anlam ve manası yok demektir

Niçin yaratırsınız.

O halde Allah insanı niçin yarattı. Bir hayvan da şayet akıl edip düşünebilseydi aynı soruyu o da sorardı ve rabbim beni niçin yarattın derdi. Hatta cin ve melekleri de bu soruyu sorarlar hem kendi kendilerine ve hem de rabblerine

Devam edeceğim
Alt 16 Nisan 2010, 19:30   Mesaj No:35
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Takdirleri:62
Takdir Et:

Allah bizi neden yaratmıştır sorusunu okuyunca düşündüm, gerçekten çok kısa olarak bir cümleyle nasıl bir cevap vermek gerekir ki, inanmayan birisi düşünmeye başlasın? Bu soruyu okuyunca mesleğinde zirvede olan sanatkârlar geldi aklıma. Eserlerini sergiliyor ve onları izlemeye gelenleri gördükçe gururlanıyor ve mutlu oluyorlar. Hiçbir sanatkâr yaptığı eserlerini gizlemez, hepsini göz önünde sergiler onlarla övünür, ama eğer elinden geliyorsa hiç birisini de satmak istemez. Teşbihte hata olmaz ama inanmayan birisi bana Allah bizi neden yaratmış diye sorsaydı, ben ona ESERLERİYLE ÖĞÜNMEK İÇİN DERDİM.
Alt 16 Nisan 2010, 19:46   Mesaj No:36
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

İnsan niçin yaratılmış?” sorusuna sıkça muhatap oluruz. Böyle bir soruyu kendimize yahut bir başkasına sormamız, bizim için büyük bir yaratıcının ihsandır. Şöyle ki: Bu soruyu Güneş kendisine soramadığı gibi, bir başka yıldız da güneşe sorabilmiş değil. Yine bu soruyu bir arı bir başka arıya, yahut bir koyun diğerine sormaktan aciz.

İnsanın, bu perdeli diyarda neden var oluğunu, nereden geldiğini ve nereye gittiğini, kim tarafından ve hangi amaçlarla gönderildiğini, neyin hayır ve neyin şer olduğunu bilmeye ihtiyacı vardır.

NİÇİN YARATILDIĞINI BİLMEK ZORUNDADIR.

Ben kimim neden ve niçin yaratıldım. Nasıl ve niçin var oldum. bu hayat ve ölüm neden var ? sorusunu kendine sormalıdır

Yüce yaratıcı Allah insanları neden yaratmıştır?

Allah Teâlâ'nın yüce ve kâmil sıfatları vardır, bunlardan biri de yaratma sıfatıdır. Bu sıfatın âtıl olması, hiç olmaması gibidir, faal olması ise devamlı yaratmanın bulunmasını gerektirir

Tabiatta ve kainatta her şey insana hizmet ediyor ve ettiriliyor. Her şey İnsanın emri ve tasarrufu altında . Peki ya insan! Ya insan kime hizmet verecek ve kimin emrinde ve tasarrufunda olacak ?

Allah insanı seviyor hem de pek çok.

İnsan yaratılmadan önce neden-niçin ağaçları, nebatları kainatı yıldız ve güneşi yaratmış?

AĞAÇLARI HAYVANLARI VE AKLIMIZA NE GELİYORSA ALLAH İNSANLAR İÇİN YARATMIŞ. Neden ?

Allah’u Teala insanları sevdiği için yaratmıştır. Allah insanları seviyor çünkü nefes alsın diye Oksijeni yarattı, içsin diye suyu, yesinler diye bitkilere emretti , toprağı meyve sebzeye hayvanlara bitkileri et, süt, yumurta, bala dönüştürmektedir. Bütün kainat insanlara hizmet etsin diye yaratılır da peki ya insan kimin için yaratılır ?

Bazı ilginç tipler şöyle diyor”Allah bizi niye yaratmış belki ben yaratılmak istemiyordum niçin bizi yaratmaya gerek duymuş” onlara verilecek cevapları bir önceki iletimde sunmuştum.

Allah gökyüzünü, yeryüzünü ve ikisi arasında bulunan şeyleri batıl olarak, boş yere yaratmadı . Bu sözler cehaletin sözleridir.

Var olmak yok olmaktan daha iyi ve güzeldir.her şey Allah için var olmak zorundadır. Allah İnsanla bir eser övüneceği materyal ve manasal bir eser yaratmak istemiştir ve insanı en güzel ve en üstün şekilde yarattı.

Güzel bir manzara resmini ressam neden yapar ? Çünkü hosuna gitmis , sevmistir. Önceden o resim yokken sonradan yapılmış olur. Tıpkı bunun gibi Allah’ta evreni ve insanlari sevdigi için , güzellik için , önceden yokken , yoktan var etmiş , Dünyada bir lider olarak dünyayı imar edip cennete çevirsinler diye de

Neticede her ne olursa olsun sanatçı sanatını göstermek ister; yüksek zevkler de onu tatmak... Herhangi bir sanatçının kendini ifade ederken duyduğu aşk ve şevk herkes tarafından müşahede edilebilir. KAİNAT DA BÜYÜK BİR İNSANDIR.
Büyük bir insan gibi işleyen kainatın özünde de bu sır gizlidir.

Peki Allahü Teala'nın sonsuz ilme, kudrete, rahmete sahipken güzellik , olgunluk, erginlik ve tamlığını insan üzerinde göstermek istemesi gerekmez mi? Bundan dolayı Onun kendi ruhundan insana üflemesi gerekmez mi ?Allah Teâlâ'nın nice sıfatlarının eseri onda tecellî etmeyecek mi ?

Mütefekkir (düşünen, fikir üreten) AKLEDEN İNSAN

Herşey bize hizmet ediyor, ALLAH HERŞEYİ BİZE HİZMET ETİRiYORSA o halde biz neye, kime hizmet edeceğiz. İŞTE İNSANIN YARATILIŞ AMACI

Bizim yapacağımız hizmetin, bize hizmet eden herşeyi alâkadar etmesi lâzımdır
.

Allah herşeyi , her hizmeti insan için yaratmış ise, insanı da kendi için yaratmış olduğu aklen söylenebilir..

Allah’ın bizler yok iken bizi varlık alanına çıkarması engin lutfunun bir sonucudur. Sağlıklı bir zihin yapısına sahip olan kişilerin yok olmak istemedikleri hatta imkânları olsa sonsuza kadar var olmak istemeleri tartışılmasız bir gerçekliktir
Alt 16 Nisan 2010, 20:07   Mesaj No:37
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
haluk gümüştabak Üyemizden Alıntı
allah bizi neden yaratmıştır sorusunu okuyunca düşündüm, gerçekten çok kısa olarak bir cümleyle nasıl bir cevap vermek gerekir ki, inanmayan birisi düşünmeye başlasın? Bu soruyu okuyunca mesleğinde zirvede olan sanatkârlar geldi aklıma. Eserlerini sergiliyor ve onları izlemeye gelenleri gördükçe gururlanıyor ve mutlu oluyorlar. Hiçbir sanatkâr yaptığı eserlerini gizlemez, hepsini göz önünde sergiler onlarla övünür, ama eğer elinden geliyorsa hiç birisini de satmak istemez. Teşbihte hata olmaz ama inanmayan birisi bana allah bizi neden yaratmış diye sorsaydı, ben ona eserleriyle öğünmek için derdim.
katkılarınızdan ve katılımızdan dolayı teşekkür ederim haluk bey kardeşim,
Alt 16 Nisan 2010, 20:21   Mesaj No:38
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 65
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulhamit 1 Üyemizden Alıntı
Alıntı:
HALUK GÜMÜŞTABAK Üyemizden Alıntı
[size=large]Allah bizi neden yaratmıştır sorusunu okuyunca düşündüm, gerçekten çok kısa olarak bir cümleyle nasıl bir cevap vermek gerekir ki, inanmayan birisi düşünmeye başlasın? Bu soruyu okuyunca mesleğinde zirvede olan sanatkârlar geldi aklıma. Eserlerini sergiliyor ve onları izlemeye gelenleri gördükçe gururlanıyor ve mutlu oluyorlar. Hiçbir sanatkâr yaptığı eserlerini gizlemez, hepsini göz önünde sergiler onlarla övünür, ama eğer elinden geliyorsa hiç birisini de satmak istemez. Teşbihte hata olmaz ama inanmayan birisi bana Allah bizi neden yaratmış diye sorsaydı, ben ona ESERLERİYLE ÖĞÜNMEK İÇİN DERDİM. [/size]
KATKILARINIZDAN VE KATILIMIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM HALUK BEY KARDEŞİM,
Peki her eser Rabbımın Övgüsünü alacak kadar iyimi?
Alt 16 Nisan 2010, 20:25   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
ONA NE ŞÜPHE ! EĞER ONU DA ALLAH YAPMIŞ VE YARATMIŞSA !
Alt 16 Nisan 2010, 20:33   Mesaj No:40
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 65
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulhamit 1 Üyemizden Alıntı
Alıntı:
ONA NE ŞÜPHE ! EĞER ONU DA ALLAH YAPMIŞ VE YARATMIŞSA !
Yani biz bu övgüye layıgız öylemi?Ayrıca bir ateistide Rabbım yarattı onunladamı övünüyor?Yoksa aklını kulanmayanlar kendını bulsun dogruyu özü bulsun dıyemı varız

Bu soruyu soran arkadas baya bır derınlere ındırdı sanırım bızi İnsan beyni 1 bardak kapasite, sorulan sorunun cevabını bulmak 1 okyanus su.....
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)