Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  01 Ocak 2012 (19:40), Konuya Son Cevap : 02 Ocak 2012 (14:58). Konuya 18 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 01 Ocak 2012, 23:00   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: 2012 1.hafta misafiri aslıı

Est bacım 4 Sene sonra Hayırlısı ile kızım sizin yaşınızda olacak İnşallah İnsanlığa faydalı biri olur gayretlerimiz neticesinde...

Bacıma ilk sorum : Allah Resulü Muhammed (s.a.a) Veda hutbesinde 10 bine yakın insan dinlemiştir Sünni geleneğe göre onu gören ve dinleyen herkes sahabedir onu orda dinleyen herkes sahabemidir eğer sahabe ise Allah Resulünün şu hitabı ne anlama geliyor Sahabelerim derken neyi kast etmiştir ....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 01 Ocak 2012, 23:10   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

2. Sorum : Allah Resulü Muhammed (s.a.a) Veda hutbesinde Ey Müminler, benden sonra küfre dön­meyin, birbirinizin boynunu vuran kafirler haline gelmeyin. Size, sımsıkı sarıldığınız sürece asla hak yoldan uzaklaşmayacağınız apaçık dini, ilmi, idari, siyasi kuralları içe­ren Allah'ın kitabı Kur'an'ı ve Resulü'nün sünnetini bıraktım. Bunlarla amel ediniz, davranışlarınıza Kur'an ve sünneti yan­sıtınız. Başka rivayetlerde ise Ehl-i beytimi bıraktım....

Hitabına rağmen Din adına uydurulan her şey bid’attır, her bid’at sapıklıktır; her sapıklık da Cehennemdedir. [Buhari, Müslim, İbni Mace, Nesai]

Rivayetini bu hakikat üzere ele alacak olursak Maide suresi 3 ayetinin din kemale erdirilmiştir demesine rağmen İslam dinine daha sonradan Kur'an ve Sünnette yer almayan uygulama zikir fikir vb söylemlerin ne gibi bir değeri olabilir...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 01 Ocak 2012, 23:14   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Est bacım 4 Sene sonra Hayırlısı ile kızım sizin yaşınızda olacak İnşallah İnsanlığa faydalı biri olur gayretlerimiz neticesinde...

Bacıma ilk sorum : Allah Resulü Muhammed (s.a.a) Veda hutbesinde 10 bine yakın insan dinlemiştir Sünni geleneğe göre onu gören ve dinleyen herkes sahabedir onu orda dinleyen herkes sahabemidir eğer sahabe ise Allah Resulünün şu hitabı ne anlama geliyor Sahabelerim derken neyi kast etmiştir ....
rabbim kızınızı allaha layık kul peygamberimize layık ümmet ve size layık bi evlat eylesin inşallah abim sahabi allah rasulünü gören olmakla beraber iman eden ona inanandır yani her gören her dinleyen sahabi olamaz veda hutbesinde onu dinleyenler arasında müslüman olmayan yoktu çünkü veda haccından yanlış hatırlamıyosam 1 yıl önce tevbe suresinde müşriklerin pis oldugu ve mescidi harama yaklaşmamaları emredildigi için mekkede yalnızca müslümanlar vardı bu yüzdende hutbeyi sadece müslümanların dinlemiş oldugunu bu yüzdende ordaki herkesin sahabe oldugunu biliyorum yanlışım varsa affola abim sahabelerim derkende orda müşrik bulunmadıgı içinde bu şekilde hitap etmiş diye düşünüyorum
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Alt 01 Ocak 2012, 23:47   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
2. Sorum : Allah Resulü Muhammed (s.a.a) Veda hutbesinde Ey Müminler, benden sonra küfre dön­meyin, birbirinizin boynunu vuran kafirler haline gelmeyin. Size, sımsıkı sarıldığınız sürece asla hak yoldan uzaklaşmayacağınız apaçık dini, ilmi, idari, siyasi kuralları içe­ren Allah'ın kitabı Kur'an'ı ve Resulü'nün sünnetini bıraktım. Bunlarla amel ediniz, davranışlarınıza Kur'an ve sünneti yan­sıtınız. Başka rivayetlerde ise Ehl-i beytimi bıraktım....

Hitabına rağmen Din adına uydurulan her şey bid’attır, her bid’at sapıklıktır; her sapıklık da Cehennemdedir. [Buhari, Müslim, İbni Mace, Nesai]

Rivayetini bu hakikat üzere ele alacak olursak Maide suresi 3 ayetinin din kemale erdirilmiştir demesine rağmen İslam dinine daha sonradan Kur'an ve Sünnette yer almayan uygulama zikir fikir vb söylemlerin ne gibi bir değeri olabilir...
bi yerde okudugum bi hadisi paylaşıyım hz ömer den rivayet edilen bi hadiste peygamberimiz şöyle buyurmuştur“Allah’ın kullarından bir takım insanlar vardır ki, enbiya da değil, şehid de değildirler. Ancak kıyamet gününde Allah katındaki makamlarından dolayı onlara nebîler ve şehidler imrenerek bakacaklardır”. Ashâb, “Bunlar kimlerdir? Ve ne gibi hayırlı ameller yapmışlardır? Bize bildir de biz de onlara sevgi ve yakınlık gösterelim, yâ Rasûlallâh!” diye sordular. Rasûlullâh Efendimiz: "Bunlar bir kavimdir ki, aralarında ne akrabalık, ne de ticaret ve benzeri bir iş ilişkisi olmaksızın, kulluk şuuru içinde Allah için birbirlerini severler. Vallahi yüzleri bir nur ve kendileri de nurdan birer minber üzerindedirler. İnsanlar korktukları zaman bunlar korkmazlar, insanlar mahzun oldukları zaman bunlar hüzünlenmezler” evet abicim insanların bi veli kulu sırf allah rızası için sevmesi onun ilminden faydalanması kuranı ve her türlü ilimi ögrenmesinin bidat bi tarafını göremiyorum tarikatdan bahsediyosun sanırsam lakin tarikat ilim kapısıdır bence bidat olan bişeye raslamadım zikir allah için yapıldıktan sonra her yerde aynıdır kuran ve sünnette olmayan herşey bidat mıdır abim?o zaman hadisler neden var ki ?bence insanın bakış açısı ve niyet çok önemli abim biri bi yola girer ilmide yoktur o yolda bocalar haşa birilerini ilahlaştırır şirke düşer biride vardır ilim alır hakkı ögrenir burda suç yolda mıdır yoksa yürüyende mi abim?tartıştıgımız konulardan biride buydu sanırsam abim ben sana çok dua ediyorum çünkü bazı vefat etmiş alimlere şirkede diyosunuzya son nefesinde yanında degildik demi ya imanlı ölmüşse bu yüzden ya bizim iman sallantıda ise ya bütün ilim ögrenme çababız her şeyimiz sırf yanlış bi düşünce yüzünden boşa giderse ?abim ben kuran ve sünnete daha sonra alimlerimize allahın veli kullarına söylediklerine çıkardıkları hükümlere bakıyorum fikirlerine bakıyorum ki onların fikri zaten kuran dan haktan başkası degil bu yüzden bu gibi şeyleri bidat olarak degerlendirmiyorum abim
Alt 02 Ocak 2012, 00:06   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Aslı bacım ben Alimler veya Başka kesimler için bu soruyu sormadım yanlış anlaşılma var...Bidat İslamın özünde olmayıp daha sonradan İslamım özü imiş gibi sunulan herşeydir... Allah her daim bizlerden Tahkiki Bir İman ister bunun açılımı da şu Araştırarak Kur'an ve Sünnete uygunluğunu idrak ederek kabullenme ve yaşama aktarmadır...

Bak değerli kardeşim İmam Humeyni, Şeyh Şamil,Şeyh Said,Ömer Muhtar,Said Havva,Hallacı Mansur bunlarda tasavvuf ehli insanlardı. Bu Alimlerin farkı inandıklarını canları pahasına hayata aktarmak oldu.Gerektiğinde zalimlere meydan okumak adına loş odalardan çıkıp Peygamberi metodu ortaya koydular ve o uğurda Şehid oldular amma günümüzde tasavvuf adı altında hizmet verdiklerini iddia eden zatlar Laisizm Kemalizm Kapitalizm ile barışık yaşamakta bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı ile hareket etmektedirler ...

Allah resulünü takip ettiklerini iddiadan öteye gitmiyor söylemleri en basitinden milyonları bünyesinde barındıran yapılanmalardan hangisi Uludere de yapılan Katliama katliam dedi yada Doğu ve Güneydoğuda yaşanan zulümlere ses çıkardı bir örnek verebilirmisin veremezsin çünkü hiçbiri bu konuda mazlumların sesine ses olamadı ve halende olamıyorlar ...

İman inandığını zalimlere sömürgecilere vb tüm beşeri ideolojilere hakkı haykırmanın ta kendisidir ...

Kardeşime tavsiyem araştırma yaparak İmanı elde etmek lakin araştırma yaparken günümüzde bilgiye ulaşma çok kolay amma püf noktası iyi ve kötüyü birbirinden ayırd edebilmek bununda tek çaresi her duyduğunu okuduğunu vb Kur'an ve Sünnet'e arz etmek daha sonra kabullenmektir... Selametle kalın Allah her daim yar ve yardımcınız olsun....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 02 Ocak 2012, 00:23   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Aslı bacım ben Alimler veya Başka kesimler için bu soruyu sormadım yanlış anlaşılma var...Bidat İslamın özünde olmayıp daha sonradan İslamım özü imiş gibi sunulan herşeydir... Allah her daim bizlerden Tahkiki Bir İman ister bunun açılımı da şu Araştırarak Kur'an ve Sünnete uygunluğunu idrak ederek kabullenme ve yaşama aktarmadır...

Bak değerli kardeşim İmam Humeyni, Şeyh Şamil,Şeyh Said,Ömer Muhtar,Said Havva,Hallacı Mansur bunlarda tasavvuf ehli insanlardı. Bu Alimlerin farkı inandıklarını canları pahasına hayata aktarmak oldu.Gerektiğinde zalimlere meydan okumak adına loş odalardan çıkıp Peygamberi metodu ortaya koydular ve o uğurda Şehid oldular amma günümüzde tasavvuf adı altında hizmet verdiklerini iddia eden zatlar Laisizm Kemalizm Kapitalizm ile barışık yaşamakta bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı ile hareket etmektedirler ...

Allah resulünü takip ettiklerini iddiadan öteye gitmiyor söylemleri en basitinden milyonları bünyesinde barındıran yapılanmalardan hangisi Uludere de yapılan Katliama katliam dedi yada Doğu ve Güneydoğuda yaşanan zulümlere ses çıkardı bir örnek verebilirmisin veremezsin çünkü hiçbiri bu konuda mazlumların sesine ses olamadı ve halende olamıyorlar ...

İman inandığını zalimlere sömürgecilere vb tüm beşeri ideolojilere hakkı haykırmanın ta kendisidir ...

Kardeşime tavsiyem araştırma yaparak İmanı elde etmek lakin araştırma yaparken günümüzde bilgiye ulaşma çok kolay amma püf noktası iyi ve kötüyü birbirinden ayırd edebilmek bununda tek çaresi her duyduğunu okuduğunu vb Kur'an ve Sünnet'e arz etmek daha sonra kabullenmektir... Selametle kalın Allah her daim yar ve yardımcınız olsun....
tamam abim allah razı olsun ben öyle anladım demekki hem küçügüm ben kızın yaşındayım kızmak yokabim katliam yapıldı bunu hepimiz içten üzüldük ama zülüm şu devirde bitek doguda yok her yer zulüm altında zaten bizler bile zulüm görmüyomuyuz bi zamanlar baş örtüsü zulmü görmedik mi ? liseler mecbur oldu bu zulüm degil mi okullar sistem yüzünden ne hale geldi bu zulüm degil mi bi tek oralarda degil ki zulüm neye baş kaldırsınlar neye baş kaldıralım abim sesleri suyulmasada çok bi çok konuda ses olmaya çalışıyolar dua ilede destekliyolar din ile devlet işlerini ayırdıkları sürecede kimse kimseye ses olamıyo ki be abim tavsiyen için allah razı olsun abi araştırma yaptıgım için karşı çıkıyorum ya zaten ve duydugum şeylerde kurana sünnete aykırı bişey görürsem tabikide kabullenmedm rabbim kabullendirtmesin hocamızında dedigi gibi itikat bakımından zerre miktar şaşmaktansa rabbim huzuruna alsın rabbim hepimizin yardımcısı olsun abim dua buyur bizlere
Alt 02 Ocak 2012, 00:42   Mesaj No:17
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ravza'm Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslıım tebrik ederim canıım
Sorarım yakında sorularımı
saol canımm allah razı olsun sor bakam canımm bekliyom sorularını
Alt 02 Ocak 2012, 12:56   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
İnceSızı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslıı hayırlı olsun misafirliğin neresindesin tokatın ?
merkezindeyim ablam sende mi tokattasın yoksa
Alt 02 Ocak 2012, 14:58   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
İnceSızı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
senede 10 gün ordayım memleketim olur azcık mutlu oldum walla Allah selamet versin canım bellimi olur belki bi yerden dokunuruz dünya küçük burda öğrendiğim güzelliklerden biride bu ...
sevindim ablam 6 ay içinde gelirsen inşallah görüşürüz sonra ben konya yolcusuyum dahanda tokata bende senin gibi senede on gün anca gelirim uzgn
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)