Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > Hz.Muhammed(s.a.v)

Konu Kimliği: Konu Sahibi SONSUZNUR,Açılış Tarihi:  30 Kasım 2008 (14:07), Konuya Son Cevap : 30 Kasım 2008 (14:07). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Kasım 2008, 14:07   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:SONSUZNUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 3871
Üyelik T.: 17 Eylül 2008
Arkadaşları:0
Konular: 31
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hz. Muhammed (sav)'e**vahy gelişi

Hz. Muhammed (sav)'e**vahy gelişi

İSLAM TARİHİ - İLK VAHİY YILLARI

İ S L A M T A R İ H İ
HZ. MUHAMMED (SAV)'E VAHY GELİŞİ

Hz. Muhammed (as.) kırk yaşına gelince, Allah(C.C) onun kerametini açıklamayı ve kullarına, onunla rahmet etmeyi dilediği zaman, kendisine, ilk vahiy ve peygamberlik başlangıcı,uykuda sadık rüyalar görmekle olmuştur.
Peygamberimiz, altı ay bu hal üzere kaldı. Yüce Allah, bu altı ay içerisinde Peygamberine, önce uykuda, sonrada uyanıkken vahiy etti.
Peygamberimiz, her yıl, Ramazan ayında Hira dağında bir ay itikafa girer, Kureyşilerin yapageldikleri gibi, yanına gelen yoksullara yemek de yedirirdi. Peygamberimiz, kavminin sürü sürü putlara tapıp durduklarını gördükçe,onlardan uzaklaşmayı, halvet ve uzlete çekilmeyi özler, Hira dağına çıkardı.
Peygamberimiz (A.S), yüce Allah tarafından Peygamber olarak gönderileceği ve ilahi rahmetin, kulları, onunla ihsan olunacağı gün, gelmiş bulunuyordu. Peygamberimiz; Ramazan ayının on beşinci cumartesi ve on altıncı pazar gecelerinde, Hira mağarasında uyuduğu bir sırada, rüyasında, Vahy meleği Cebrail (A.S) atlastan bir kab içinde bir kitapla gelip Peygamberimize "OKU" dedi.
Peygamberimiz "Neyi okuyayım?" diye sordu.
Cebrail, Peygamberimizi, nefesi kesilinceye kadar sıktı.
Peygamberimiz, kendisini ölecek sandı.
Bundan sonra, Cebrail (A.S), bırakıp Peygamberimize,"OKU"! dedi.
Peygamberimiz "Neyi okuyayım?" diye sordu.
Cebrail Aleyhisselam, Peygamberimizi, tekrar, nefesi kesilinceye kadar sıktı.
Peygamberimiz, kendini ölecek sandı. Sonra, Cebrail Aleyhisselamın sıkmasından kurtulmak icin "Neyi okuyayım?" diye sorduğu zaman, Cebrail Aleyhisselam, Alak suresinin başındaki beş ayeti okudu.
Peygamberimiz de, onları, okudu.
Cebrail Aleyhisselam, ayrılıp gittiği ve Peygamberimiz,uykudan uyandığı zaman, o ayetler, sanki, bir kitap olarak Peygamberimizin kalbine yazılmış gibi idi.
Peygamberimiz, mağaradan ayrılıp Hira dağının ortasına geldiği zaman, gökten, bir ses işitti ki: "Ya Muhammed! Sen, Allahın Resulusun! Ben, Cebrailim !" diyordu.
Peygamberimiz, başını kaldırıp bakınca, Cebrail Aleyhisselam`ı ayaklarını, gögün ufukuna basmış bir insan suretinde gördü!.
"Ya Muhammed! Sen, Allahın Rasulüsün! Ben, Cebrailim!" Diyordu.
Peygamberimiz,duraklamış, Ona, baka kalmıştı. Ne bir adım ilerliyebiliyor, ne de, gerileyebiliyordu! Eve döndüğünde, gördüklerini hazreti Haticeye anlattı, hazreti Hatice, "Sana Müjdeler olsun! Yüce Allah sana ,hayırdan başka bir şey yapmaz.!" diyerek onu teselli etti.

HAZRETİ HATİCENİN PEYGAMBERİMİZİ VERAKAYA GÖTÜRMESİ

Peygamberimiz, yüce Allah tarafından, Cebrail Aleyhisselamın getirip tebliğ ettiği Risalet vazifesini kabul ederek evine dönerek, hiç bir ağaca ve tasa rastlamadıki, kendisini selamlamasın!.
Peygamberimiz, yüreği titreyerek eve gelip, "Beni örtünüz!, beni örtünüz!" buyurdu. Kalkınca, hazreti Haticeye başından geçen olayları anlattı. Hazreti Hatice de onu alıp Hıristiyanlığa girmiş olan, Veraka b.Nevfel´in yanına götürdü. Ona, Ey Amucamın oğlu! Dinle bak! Kardeşinin oğlu, ne söylüyor!
Veraka! "Ne gördün kardeşimin oğlu?" diye sordu. Peygamberimiz; gördüklerini, işittiklerini, haber verince, Veraka: "Senin bu gördüğün, Allah tarafından Musa Aleyhisselama indirilmiş olan Namusul-Ekber´dir.
Ah Keşke, kavminin, Seni (yurdundan) çıkaracakları zaman, ben, sağ ve genç, dinç olsaydım!" dedi. Peygamberimiz "Onlar, beni çıkaracaklarmı ki? !" diye sordu.
Veraka "Evet! çıkaracaklardır.
Çünkü, senin gibi, bir şey getirmiş kimse yoktur ki, düşmanlığa ve işkenceye uğramasın!
Eger, ben, Senin davet günlerine yetişirsem, Sana, son derece yardım ederim!" dedi.
Çok geçmeden de, vefat etti.

Times New Roman]~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~[/FONT]

Konu Sahibi SONSUZNUR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Nefsini tanıyan rabbini bulur Dua Bölümü MusabBinumeyr 1 2126 23 Şubat 2011 14:32
Azrail a.s Hoş Geldin Diyebilirmisin...?‏ Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler kamer34 2 1780 17 Şubat 2011 14:11
Tirnak Kesme Adabi İlmihal Bölümü SONSUZNUR 0 2199 22 Aralık 2009 14:35
Yüzümüz Kızaracak Okuduğumuzda‏ Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Seleme 1 1463 16 Kasım 2009 17:54
Miraç Kandili Duası Dua Bölümü SONSUZNUR 0 2027 20 Temmuz 2009 01:25

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: