Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  12 Nisan 2009 (14:01), Konuya Son Cevap : 14 Nisan 2009 (12:02). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Nisan 2009, 14:01   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Erkekler eşlerine nasıl davranmalı? Marifetname den

Erkekler eşlerinden bekledikleri nelerdir

EY DOST! Hanımına iyi huylu olmalısın, onunla yumuşaklıkla sohbet ve tatlı sözle konuşmalısın Peygamberimiz “İnsanların hayırlısı, eşine ve ev halkına hayırlı ve faydalı olan kimsedir” buyurur Eşini üzüntülü bulduğunda onu çok sevdiğini söylemelisin, şefkatle gönlünü almalısın Çünkü o evinde mahpus ya da meyus, ümitsiz olabilir Onun dert ortağı sen olmalısın Çocukların terbiyesinde de eşine yardım etmelisin Çünkü çocuk, annesine, gece gündüz ağlamak ve sızlamak suretiyle hiçbir zaman istirahat vermez Ona yardım edene Mevlası da yardım eder İşlerindeki kusurlarından ötürü kızmamalısın, kötü söz söylememelisin Ve bir günden de çok küsmemelisin Eşinin kötü huyları baş gösterince kabahati kendinde bulup: “Ben iyi olsaydım, o da iyi olurdu” diye düşünmelisin Hanımın kızınca sen susmalısın Erkek susunca hanımı pişman olup özür diler Her hizmetini seve seve yapmaya başlayınca, ona dua, Hakk’a şükür ve sena etmelisin; çünkü erkeğe uygun bir hanım, şükrü edilemeyen bir nimettir Hanımına öyle davranmalısın ki eşin, “Kocam beni herkesten çok seviyor” demelidir

Evin idaresi ve geçimi hususunda ona danışmalı, onunla konuşmalısın Diğer büyük işlerini ona anlatıp üzmemelisin Eşinin günah olmayan kusurlarını ve hareketlerini görmezlikten ve bilmezlikten gelmelisin Gizli hallerini ve ayıplarını ise herkesten saklamalısın Eşin ile şakalaşıp lâtifeler, çeşitli oyunlar yapmalısın Sevgili Peygamberimiz eşleri ile oynar, onlara karşı insanların en zarafetlisi olurdu Hatta bir defasında Hz Aişe ile yarış ettiklerinde Hz Aişe geçti; sonra bir daha yarış yaptıklarında Resulullah geçti Tatlı sözle konuşmalar sizi birbirinize bağlar Eşi işe karşılıklı farz olan bilgileri, ilimleri konuşmalı okumalıdır Kendi giydiğinden giydirmeli, kendi yediğinden yedirmelidir Eşine, üzüntülerini, sıkıntılarını, düşmanlarını ve borçlarını asla söylememelidir; çünkü bunları kendisi aşsa bile onun dünyasında bir iz bırakacaktır

Eşinin yüzünden ve arkasından hayır dua edip beddua etmemelidir Çünkü o gece gündüz onun hizmetindedir Ekmeğinin pişiricisi, yemeğinin pişiricisi, çamaşırının dikicisi ve yıkayıcısı, malının, çocuklarının ve şerefinin koruyucusudur Hem enisi (dostu), hem munisi, hem yâri, hem nigârıdır

Erzurumlu İbrahim Hakkı

Konu Sahibi KuM TaNeSi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
41.Haftanın Misafiri Belgin Hafta'nın Misafiri Belgin 37 13437 04 Ekim 2009 16:49
Neden Su içmeliyiz(46 sebep) Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp su damlası 6 3400 04 Ekim 2009 12:50
Yokluğuna Alıştırma... Şiirler ve Şairler KARAKÖSE 1 2814 04 Ekim 2009 12:45
Kırgınım Sana /medineweb Şiirler ve Şairler su damlası 7 3004 02 Ekim 2009 19:49
google amcam düzeltir işi bilir herşeyi =) Resim/Karikatür Esma_Nur 2 2586 02 Ekim 2009 11:25

Alt 12 Nisan 2009, 14:02   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: Erkekler eşlerine nasıl davranmalı? Marifetname den

Zevce İle Sohbetin Edebleri

Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan

Ey Aziz!
Edeb ehli demişlerdir ki, erkeğin hanımı ile sohbetinin edeb ve şartları şunlardır:

1 Hanımına iyi huylu olmalıdır

2 Onunla rıfk ve yumuşaklıkla sohbet ve ülfet vedip, tatlı ve hilm ile söylemelidir Nitakim hadis-i şerifde: "İnsanların hayırlısı, ehline hayırlı ve faydalı olan kimsedir" buyuruldu

3 Eve girince, hanımına selam verip, halini sormalıdır

4 Tenhada neşeli görünce saçlarını okşayıp, tatlı sözlerle bûs etmeli, sarılmalıdır

5 Tenhada üzüntülü bulunca, ona, çok sevdiğini söylemelidir Şefkatle gönlünü almalı, tatlı konuşmalıdır

6 Ehlinin hatırını, işe yarar, yalana yakın sözlerle almalıdır Zira o evinde mahbûs, başkasından meyus (ümidsiz) ve kendisiyle menûs olan dert ortağı, gam gidericisi, iş ortağı, oyuncağı, tarlasıdır

7 Çocukların terbiyesinde ehline yardım etmelidir Çünkü çocuk anasına gece gündüz feryad ü figan ile, bir zaman istirahat vermez, amansız alacaklıdır

Ona yardım edene, mevlası yardım eder

8 Ehline kendi giydiği kumaş gibi elbise giydirmelidir

9 Kendi yediğinden yedirmelidir İmkânı varsa nafakasını geniş tutmalıdır Ehlinin meskenini elbisesini ve nafakasını boynuna vacib bilmelidir

10 Ehlini hiç dövmeyip, dünya işlerindeki kusurlarından ötürü sövmemeli, kötü söylememelidir

11 Ehlinin din işlerindeki kusurları için bir günden çok küsmemelidir

12 Rıfk ile onu idare etmelidir

13 Ehlinin kötü huyalrı baş gösterince, kabahati kendinde bulup, ben iyi olsaydım, o da iyi olurdu demelidir

14 Ehli kızınca susmalıdır Erkek susunca, hanımı pişman olup, özür diler Çünkü o zaif yaradılışlıdır Susunca mağlub olur

15 Ehli güzel huylu olup, her hizmetini seve seve yapmağa başlayınca, ona dua, Hakka şükr ve sena etmelidir Çünkü erkeğe uygun bir hanım, şükrüne dikkat edilemeyen bir nimettir

16 Ehline öyle davranmalıdır ki, hanımı, kocam beni, herkesten çok seviyor bilmelidir

17 Evin idaresi ve geçimi hususunda ehliyle meşveret edip, ona danışmalı, diğer büyük işlerini ona anlatıp üzmemelidir

18 Ehlinin günah olmıyan kusuralrını ve hareketlerini görmemezlikten ve bilmemezlikten gelmelidir

19 Ehlinin gizli hallerini ve ayıblarını herkesten saklamalıdır

20 Ehli ile şakalaşıp, latife ve çeşitli oyunlar yapmalıdır nitekim Hazret-i Habib-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) ezvâc-ı mutahharasıyla oynar, onlara karşı insanların en zarifi olurdu Hatta bir defa Hazret-i Aişe (radıyallahu anha) ile yarış ettiklerinde, Hazret-i Aişe geçti Sonra bir daha yarış yaptıklarında resûlullah geçti Çünkü erkeğin hanımı ile oynaması boş ve luzumsuz değildir Belki doğrudur ve taattir

21 Ehlini kalabalık insanların bulunduğu yerlerde oturtmamalıdır Böylece namahrem görüp, onlara meyl etmez

22 Ehline Kur'an-ı Kerim okumasını farzları ve dinin edeblerini öğretmelidir

23 Ehline çok süslü ve değerli elbise giydirmemeli, taki böylece süslerini göstermek için dışarı çıkıp, caka satmasın ve evinin hanımı olsun

24 Ehlinden izinsiz sefere, belki hacca gitmemelidir

25 Ehli saliha ve itaatkar ise, üzerine bir daha evlenmemelidir

26 Ehline üzüntülerini, sıkıntılarını, düşmanlarını, borçlarını söylememelidir

27 Ehline yüzüne ve arkasında hayır dua edip, beddua etmemelidir Zira gece ve gündüz onun hizmetindedir Ekmek pişiricisi, yemek yapıcısı, çamaşırı dikicisi ve yıkayıcısı, evinin ve malının koruyucusudur Belki enisi, munisi, yari ve nigarıdır
Alt 14 Nisan 2009, 12:02   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Erkekler eşlerinden bekledikleri nelerdir

Erkekler Eşlerinden Neler Bekliyor
1- Kendileri ile nikahlanmanız İslami açıdan meşru olan erkeklerle zaruret olmaksızın, meşru olmamanızı ve laubai davranmamanızı istiyor.
2- Kendisine karşı giyiminize dikkat ederek, dağınık bir durumda olmamanızı, düzenli ve cazibeli olmanızı istiyor.
3- Kendinizin, hayatınızdaki yerinin önemini zaman zaman ifade etmenizi, bunu hareketlerinizle de hissettirmenizi istiyor.
4- Onda görmek istediğiniz ve görmek istemediğiniz hasletlerin eksikliğini hissettirerek ve aşağılayarak değil de, saygılı bir şekilde ifade etmenizi istiyor.
5- Onu ruhen destekleyerek ve kendisine itimat ettiğinizi, güvendiğinizi hissettirecek tarzda, riyaya kaçmadan takdir edici sözler söylemenizi istiyor.
6- Kendilerinin eksik ve hatalı olan yön ve davranışlarını akrabalarınızda dahil olmak üzere başkalarının yarunda dile getirerek küçük düşürücü söz ve tavırlarda (Yanında ve gıyabında da olsa) bulunmamanızı istiyor.
7- Yabana erkeklerin güzel hasletlerini eşinizi kıskandıracak şekilde ve onu aşağılayacak şekilde (Yalnızken de olsa) dile getirmemenizi istiyor.
8- Eşiniz eve geldiğinde, onu mümkün olduğu kadar kapıda ve güler yüzle, aynı zamanda temiz ve düzenli karşılamanızı, hal ve hatırını sorarak ilgilendiğinizi hissettirmenizi istiyor.
9- Arada sırada ufak da olsa hediye alarak gönlünü hoş etmenizi istiyor.
10- Kendi ana-baba ve akrabalarınıza göstermesini istediğiniz saygı kadar, onun da ana-baba ve akrabalarına hürmetkar davranmanızı istiyor.
11- Ev işleriniz ne kadar yoğun olursa olsun, kendisine zaman ayırmanızı istiyor.
12- Zaruret olmadığı hallerde, eşiniz evde ikea onu bırakarak komşuya veya herhangi bir yere gezmeye gitmemenizi istiyor.
13- Mühim olmayan kusurlarını görmemezlikten gelerek affetmenizi istiyor.
14- Eşinizin hatalarını anarken, kendinizin de kusursuz olmadığını düşünmenizi, objektif olmanızı istiyor.
15- Ondan gizli işler yapmamanızı, yaptığınız işlerde ve herhangi bir yere gideceğiniz zaman kendisiyle mutlaka istişare etmenizi istiyor.
16- Kendisine asla çirkin, beceriksiz, pısırık ve benzeri hareketlerle birlikte, kendisine onu sevmediğinizi söylememenizi istiyor.
17- Başkalarının yanında olduğu gibi çocuklarınızın yanında da kendisini küçük düşürecek şekilde kendisini azarlamamanızı istiyor.
18- Onu çevrenize şikayet etmemenizi, aile sırlarınızın mahremiyetini hiçbir şekilde ihlal etmemenizi, kimseye açmamanızı istiyor.
19- Şayet arada sırada huysuzluktan olursa, anlayış ve sabır göstererek düzelmesine yardıma olmanızı istiyor.
20- Size ve yavrularınıza bir istikbal ve helal yoldan rızık kazanabilmesi için vermiş olduğu uğraşın zorluğunu anlamanızı, bu durumu takdir ve anlayışla karşılamanızı istiyor.
21- Yersiz kıskançlıklarla huzurunuzu bozmamanızı istiyor.
22- Hayat müşterektir diyerek, akşama kadar çalışmış ve eve yorgun-argın gelmiş olan eşinize evde de (zaruri hallerin dışında) angarya işler (bulaşık, çamaşır, yemek yapmak vb.) yapmaya zorlamamanızı istiyor.
23- Özel (mahrem) hayatınızdaki taleplerinizde onun ruh halini, yorgunluğunu, rahatsızlığını veya arzulu durumlarını da göz önünde bulundurarak onu günahlardan koruyacak hassasiyeti ve fedakarlığı kendisinden esirgememenizi istiyor.
24- Ailenin ve İslam toplumunun temeli olan aile yapısını her türlü fitne unsurlarından, şüphelere ve dedikodulara neden olacak hal ve davranışlardan korumanızı istiyor.
25- Aile bahçesinin çiçekleri olan çocukların ruhi ve kültürel alandaki yetişme ve olgunlaşma hususunda üzerine düşen eğitmenlik görevini ciddi ve fedakar bir şekilde yerine getirmenizi istiyor.
26- O size, günah olan ve hayatın diğer zorluklarından sizi korumak zorunda olduğunun bilinciyle hareket ederek, sizin de kendisi için bir libas olduğunuzu düşünüp kendisine bu hususlarda yardıma olmanızı istiyor.
27- Eşiniz sizinle macera yaşamak veya evcilik oynamak değil, ahirete uzanacak bir hayat için evlenmiştir.
28- Eşiniz sizden, onu bu imtihan dünyasında kendinizle dini mücadelesi arasında bir tercih yapmakla karşı karşıya bırakmamanızı istiyor.
29- Müslüman fert, aile ve toplumun temel görevlerinden olan İslam'ın anlaşılması, yaşanılması ve topluma hakim kılınması hususundaki görevlerini yerine getirmeye çalışırken, zaman zaman sizi ve evi ihmal etmesi halinde ona anlayış göstermenizi, hatta eğer mümkünse bu çalışmada kendisine bizzat destek olmanızı istiyor.
30- Eşiniz, "Eşim bana cariye olmalı ki; ben de ona köle olayım. O bana yer olmalı ki; bende ona gök olayım." diyor.
31- Eşiniz, "İş stresi gereği eve asık suratla dönmüş olabilirim, ama ben eşimden somurtkan bir çehre istemem." diyor.
32- Eşiniz, "Dünyada yaşıyoruz, sosyal hayat çok bozuk, problemler elbette olacaktır, yeterki büyütülmesin" diyor.
33- Eşiniz, "Saygı, sevgiyi besler ve genişletir. Saygıdan mahrum bir sevginin ölü olduğunun unutulmamasını" istiyor.
34- Eşiniz, "Eşimin asla yapmaması gereken şey, benimle sinir harbi başlatıp, galip çıkmaya çalışmasıdır" diyor.
35- Eşiniz, "Benim anlattıklarımı dinler gibi görünüp, kafasında kendi söyleyeceği cümleleri kuran bir eş fevkalade sinir bozucudur." diyor.
36- Eşiniz, "Az, öz ve yerinde konuşabilen kadın, Allah'ın en büyük nimetlerinden birisidir." diyor.
37- Eşiniz, "Bir kocayı en sinirlendiren ve huzursuz eden şey, eşinin avukat gibi dakikalarca kafa şişirmesidir." diyor.
38- Kaldı ki; Psikologlar, aile reisinin iş dönüşü tenha ve kimsenin etkilenmiyeceği bir yerde açık alana doğru 3-5 defa bağırmasını, deşarz olup beyin ve ruh dengesini koruması açısından gerekli görüyorlar.
39- İnatçılıkta ısrar eden ve bunu alışkanlık haline getiren, dediğinin olmasından başka bütün yollan kapayan bir kadına tahammülüm zordur.
40- Kendi durumundan daha iyi olanları sık sık gündeme getirip, içinde bulunduğu nimetlere şükürsüzlük eden kadın, kocasını çileden çıkartandır.
41- Şu söz hiç unutulmamalı; "Güzele kırk günde doyulur, güzel huyluya kırk yılda doyulmaz."
"Yüzü güzelden usanılır, huyu güzelden usanılmaz."

İMTİHAN OLARAK FITRATA KONULAN ÜÇ SEVGİ
(l.Kadın 2. Mal 3. Evlat)
"Her doğan çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Sonra anne ile babası:
- Ya Yahudi,
- Ya Hıristiyan,
- Veya Mecusi yapar." (Buharı, Cenaiz, 80-92; Müslim, Kader, 25)
Anne ile babası onu müslüman yapar, dememiştir. Niçin? Çünkü o çocuk İslam fıtratı üzerinedir.
Çocuk ilk konuşmaya başladığında doğru konuşur. Yalan konuşmaz, çünkü yalanı bilmez. Ne zaman doğru konuştuğundan dolayı anne ve babasından tokat yerse, yalan konuşmaya ilk adımını atmış olur. Peki nasıl olur bu?
Elinde olmayarak herhangi birşeyi kırsa. Mesela, bir bardak kırsa, bardağın kırıldığını gören veya duyan anne veya babası asık surat, kaşı çatık, sinir dolu tavır ve yüksek sesle "Bardağı sen mi kırdın?" dediğinde çocuk, o korkunç atmosferde bardağı kendisi kırdığı halde "Ben kırmadım" der. Böylece Yahudilikten bir şey öğretilir çocuğa.
İşte İslam fıtratı (tabiatı-karekteri-temiz yaratılışı) bu tür pisliklerle kapatılmaya başlanır.
Her doğan çocukta göz gibi, el gibi lazım olan korku da yaratılır. Bileğin gücü, akıl gücü her insanda ayrı ayrı olduğu gibi, korkuların da oranı insandan insana değişir
Eğer yaratılışımızda korku da verilmemiş olsa idi, yüzmesini bilmezken denize atlar, tren yolunda trene karşı yürür ve akibeti-mizi de göremezdik. Korku büyük bir nimettir. Ancak her şeyde israf olduğu gibi korkuda da israf vardır.
Korku veya sevgi tartıya gelmez ama, konuyu açıklayabilmek için gram tabiriyle anlatmaya çalışalım:
Annesinden yeni doğan çocuğa 100 gram korku verilmiş olduğunu kabul edelim. Bu 100 gram korkunun;
* 20 gramı, annesi onu karanlık gecelerde uyutamadığında "Sus öcü geliyor, böcü geliyor" diyerek harcanıyor.
* Biraz daha büyüyünce, "Jandarmayı çağırrım, polisi çağırırım, babana söylerim" diyerek harcanıyor.
* Biraz daha büyüyünce "Sesini çıkarma diploma alamazsın, iş tutamazsın, kazanamazsın, amir-memur olamazsın" denilerek, böylece 100 gramlık korku bitiyor.
Böylece o kişide Allah korkusu kalmıyor. Fıtrata konulan ve sadece Rabbimize tahsis edilen korku, sıfırlanınca, o insan artık her türlü olumsuz ve menfi şeyi yapmaya başlıyor. Ayetler, hadisler, kıssalar, cezalar, artık o adama tesir etmemeye başlıyor.
Günümüzde çocuk yaştan, gençlik döneminin bitimine kadar her cins korku, o insanda korkuyu bitiriyor ve neticesini tahmin etmek de zor olmuyor.
Tıpkı sevgi de böyledir. Allah merkezli sevgi, müstakılleşince, gönüllerde sevgi namına da birşey kalmıyor. Bu iki nimetin yokluğu, insanın sırat-ı müstakim yolunda yürümesini zorlaştırıyor. Korku ve ümit karıadı kopmuş bir kuş gibi yürümede zorlanıyor. Beyne'l-Havfü ver reca dengesi ki (korku ve ümit içinde yaşamak) bozulunca, tamiri zor bir olay başta anne ve babalar olmak üzere tüm akl-ı selim sahiplerini tedirgin ediyor.
İşte duyarsız, bilinçsiz ve şuursuz anne ve babaların topluma ve insanlığa ödettiği acı fatura, kendi eliyle cehenneme postalamak istediği çocukları oluyor.

* NASIL BİR HANIM OLURDUNUZ?
"Eğer siz erkek değil de, kadın olsaydınız, evlendiğiniz beyinize karşı nasıl bir hanımlık yapardınız?"
1- Öncelikle, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'in "Kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, namusunu muhafaza eder ve zekaüru da verirse, kocası da kendisinden razı olduğu halde ölürse dilediği kapıdan Cennef e girsin." (Ahmed, Masned, 1/191) hadisi şerifine mazhar olmaya çalışırdım.
2- İlk önce beyimde, Allah'a kul ve Resulüne ümmet (yani Kitaba ve Sünnete) uygun bir hayat tarzına sahip olmasını isterdim.
3- Saygı ve sevgi ailenin temel taşı olduğuna göre, her zaman sevgi ve saygılı olmayı isterdim.
4- Namaz konusunda çok titiz ve kendi nefsini düşünmeyen bir eş olmasını isterdim.
5- Eşimin, kötü alışkanlığı olan arkadaşlardan ve insanlardan, yani bâtıl düşünceli insanlardan uzak olmasını isterdim.
6- Eşimin, topluma ve insanlara faydalı olmasını, kendisini Allah yolunda feda edebilecek cesareti göstermesini isterdim.
7- Eve geldiğinde selam vererek eve girmesini, eşine ve aile fertlerine gereken önemi vermesini isterdim.
8- Ehemmiyet ve önem arzetmeyen konularda ısrara ve kına olmamasını isterdim.
9- Ona Öyle bir güven verirdim ki, hiç dönmeyecek olsa bile onu ömür boyu bekleyeceğimi ve ona olan bağlılığımı gösterirdim.
10- Çölde kuruyan bir yaprak olsa, gözyaşlanmla onu sulardım. Onun bir gül, kendimin ise bir diken olmasını yeğleyip her yönüyle onu beslerdim.
11- Ona beni bir an görmediğinde bile, cep telefonu ile de olsa aratacak sevgiyi vermeye çalışırdım.
12- Beyim işten gelmeden önce evimin düzen ve intizamını ayarlar, onun karşısına karışık-kuruşuk ve buruşuk değilde, intizamlı ve çekici olarak çıkmayı, çoğu zaman konuşmaktan öte gözünün içine bakarak onu yakmayı düşünürdüm.
13- Her konuda bildiğim kadar ona yardıma olur, toplumda küçük düşmesini engeller, çocuklarıma karşı güçlü bir baba simgesini oluşturarak onu desteklerdim.
14- Beyimi çok severdim. Rabbim sev dediği için, benim ve çocuklarımın nafakasını helalinden kazanmasını, kendimin de sevilmesini ve saygı gösterilmesini isterdim.
15- Eşimin kızdığı anda sabrederdim. Hatasız kul olmaz hata yaptığımı, yapabileceğimi ve hata yaptığım anda özür dilemeyi ve bağışlamasını isterdim.
16- Beyime karşı hanımlıktan önce iyi bir arkadaş, iyi bir dost ve iyi bir can yoldaşı olurdum. Kendi istek ve arzularımdan önce onun arzu ve isteklerine riayet ederdim.
17- Beyimin iş hayatında daha rahat çalışabilmesi için, bizim nafakamızı kazanırkan sıkıntı ve strese düşmemesi için, çok rızkı değil helal rızkı getirmesini isterdim.
18- İşten eve, yuvamıza geldiği zaman tıpkı bir cennet bahçesine, cennet evine girmiş gibi temiz, düzgün bulunan evde onu kapıda karşılar, sevgi ve şefkat, rahmet ve bereket dolu yuvamıza hoş geldin efendim." derdim.
19- Beyimin hassasiyetlerini tesbit eder, ona göre onu memnun etmeye gayret gösterirdim.
20- Onun hangi konularda zayıf olduğunu öğrenir, o hususta haram işlemeye meyletmesini önlemek için kadınlık sanatımdan her türlü cilveyi yapar, onun dikkatini üzerime çekerdim.
21- Onun İslam yolundaki çalışmalarına yardıma olur, bu tür çalışmalarında beraber olup, çalışmak isterdim.
22- Şu anda fazla çocuk istemem. Çünkü onların sorumluluğu çok büyüktür, onları yetiştirmek hayli güç.
23- Beyiyle, eviyle mutlu, çocuklarıyla mutlu, çevresiyle iyi geçinen dinini yaşayan dünya ve ahiretini kazanmaya çalışan bir hanım olmak isterdim.
24- Eşimle geçimin ve mutluluğun güzel olması, karşılıklı sevgi ve saygıya dayanır, bunun için de sevgiye çok özen gösterirdim.
25- Eşimi sabah işe gönderirken, onu kapıya kadar uğurlar, yiyecek, içecek ve giyeceklerine çok dikkat ederdim.
26- Erkekler hangi yaşta olursa olsun fark etmez, aynen yeni gelişmiş bir erkek çocuğuna benzer, sıkıntılı anlarında başını koyacak bir kucak ve saçını okşayacak bir el ister, öyle bir el sahibi olmak isterdim.
27- Kadının yükü ağır olduğundan, aynı zamanda değerli bir varlık sayıldığından her zaman ev işlerinde ve çocuk eğitiminde beyimden yardım isterdim.
28- Sabahleyin eşimden önce kalkar, onu da kaldırır namazlarımızı beraber kılar, elbiselerini hazırlar, kahvaltısını da hazırlar, kahvaltımızı beraber yapar onu işine uğurlardım.
29- Ola ki, onun istemiyerek yaptığı hatalarına karşı müsamahalı ve örnek bir şekilde davranan bir eş olurdum.
30- Eşim işten evimize dönmeden evvel, ev ve mutfak işlerini bitirir, temiz elbiselerimi giyer ve eşime çekici gözükmek, onun ilgisini çekmek için makyaj yapar, güzel kokular sürünür, onu kapıda karşılar ve kucaklıyarak içeri alırdım.
31- Eşime karşı, ben de çalışmak para kazanmak istiyorum diye, beyimin başının etini yemezdim.
32- Eşime karşı, Kur'an ve Sünnet ölçülerine göre hareket etmeye çalışırdım.
33- Eşimle cinsi münasebetlerde de Allah'ın koyduğu kuralların dışına çıkmamak şartıyla her istediğini yerine getirmeye çalışırdım.
34- Beyime, sadece canının sıkıldığı, üzüntüsü, kederi, elemi anında değil her zaman sevgi, saygı kısacası her şeyimle onu o anki halinden, Allahu Teâlâ'nın ayetlerini okuyarak ahiretin baki, bu dünyanın ise bir imtihan olduğunu hatırlatarak onu o üzüntülü halinden kurtarmak isterdim.
35- Onunla ilmi konuşmalar yaparak ufkumuzun gelişmesini ve birlikte ibadet etmenin tadına erişmeyi sağlardım.
36- Çocuklarımızı Allah yolunda yetiştirebilmemiz için, beyimle istişare yaparak en iyi bir şekilde yetiştirilmelerini isterdim.
37- Özellikle kıyafetlerime çok özen gösterir ve beyimin de bana karşı kıyafetlerine özen göstermesini isterdim.
38- Bir kadın olarak çağın teknolojisinden, ilminden vb. gibi bilgilerden haberdar olmaya çalışır, araba ve bilgisayar kullanmayı öğrenir, beyimle dünya kamuoyunu birlikte izler ve düşünürdüm.
39- Eşimin, anne, baba ve akrabalarını, kendi anne, baba ve akrabalarım gibi düşünür itaatte kusur ermezdim.
40- Eşime değer verir, bunu her halimle ve hareketimle gösterirdim. Çünkü ben biliyorum ki, aramızdaki mesafeleri kapatmak bizim (kadınların) elimizde, ben hanım olarak ona ne kadar yaklaşırsam, mesafe o kadar kapanır.
41- Ben bir ev hanımı rolümü iyi kullanmak için, mutfak konusunda başarılı olmaya, erkeğini dışarıya yönlendirecek ve bağlayacak hiçbir boşluk bırakmamaya çalışırdım.
42- Eşime karşı daima dürüst olur ve isteklerini İslam'ın yasaklarına riayet ederek elimden gelen samimiyetle karşılardım. İslami olmayan isteklerini ona iyi bir şekilde izah ederek onu o işi yapmaktan vaz geçirirdim.

Abdullah BÜYÜK

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: