Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi malikelşahbaz,Açılış Tarihi:  05 Ağustos 2009 (12:58), Konuya Son Cevap : 05 Kasım 2010 (21:51). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Ağustos 2009, 12:58   Mesaj No:1
Durumu:malikelşahbaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9347
Üyelik T.: 20 Temmuz 2009
Arkadaşları:0
Konular: 5
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Nasıl bir zamanda yaşıyoruz biz

Nasıl bir zamanda yaşıyoruz biz

Nasıl bir zamanda yaşıyoruz biz ? Etrafınıza bir bakın ! Yollara , bahçelere , evlere … Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki , evlerimiz çok büyük eskilerin hayali gibi ama küçük ailelerde yaşıyoruz … Koca koca binalar dikiyoruz , ama bir fidan ağacı dikemiyoruz … Geniş ve büyük yollar açıyoruz , ama trafik kazaları azalmıyor … Çok televizyon izliyor az kitap okuyoruz … Çok yazıt yazıyoruz ama anlamsız … Çok konuşuyoruz ama samimiyetsiz ve yalanlı … Çok bakıyoruz ama az görebiliyoruz … Sevgiyi arıyoruz ama nefret besliyoruz … Çok ağlıyor ama az gülüyoruz … Çok asabileşiyor ama hoşgörüyü unutuyoruz … Çok sesi duyuyoruz ama az dinliyoruz … Az biliyor ama çok yorum getiriyoruz … Yeraltı kaynakları azalıyor ama hoyratça harcıyoruz …

İlaçlar çoğaldı ama hastalıklarda … Öğleni sabah , geceyi akşam yaptık … Büyük teknolojiler ürettik ama sadece lüks bir hayat için … Çok şeyi kolaylaştırdık ama kolaylığı zor gördük … Araçlar icat ettik ama ziyaretleri azalttık … İletişimi kolaylaştırdık ama ilgiyi azalttık … Tanıdıklarımız çoğaldı ama dostlarımız azaldı … Çabuk çoğalıyoruz ama biz öldürüyoruz … Kur’an ı çoğalttık , günahlarımızla beraber … Birçok cami inşa ettik ama içi boş … Çok dua ediyoruz ama sadece kendimiz için … Peygamber efendimizi (sav) biliyoruz ama hayatını bilmiyoruz …

Duyguların anlamını biliyoruz ama yaşayamıyoruz … İşte biz … Geride kalmış her saniyeyi şimdiki andan daha değerli kıldığımız , yaşamayı istediğimiz ama hayatı bilmediğimiz bir anda yaşıyoruz … Peki, , suçlu kim ? Zaman mı ? Hayat mı ? Biz mi ?

İnternet alt yapısı 2010’da çökecekmiş. Ondan daha önce insanlığımız çökmezse tabi. Hayatı kolaylaştırdılar ama karşılığında hayatımızın tadını elimizden aldılar. Hız yaparak sözde zaman kazanıyoruz. Arabalarımız çok hızlı gidebiliyor, hızlı trenler için raylar döşüyoruz. Hızlı yemek bir akım olarak yayılıyor. Ayaküstü yiyiverip çıkıyoruz yemeklerimizi. Sürekli bir telaş içinde yaşıyoruz hayatı. Koşar adım kaldırımlarda. ..Sesli harfleri bile yazmaya üşendiğimiz yazılı sohbetler yapıyoruz.Hediye kontör kazanmak için kontör tüketiyoruz. Konuşmuyoruz aslında. Kısa mesaj çekiyoruz. Ama kısa.Hızlı yaşıyoruz. Ama az yaşıyoruz.

Koşuyoruz. Ama koşarken geçtiğimiz yerlere bakmıyoruz. Manzarayı kaçırıyoruz. Oysa hayat sadece geçerken gördüğümüz yerlerdir. Ömür gittiğimiz yerde değil, giderken geçen zamandadır. Artık benmerkezci kültürde yaşıyoruz.Bizim kişisel çıkarlarımıza hizmet etmiyorsa bir dostluğu, bir arkadaşlık ilişkisini, bir iş ilişkisini ciddiye almamaya başlıyoruz. Kısa süreli, günü birlik, belki en fazla yıllık, işimize geldiği sürece ilişki kurduğumuz bir sığ kısa ilişkiler ağı kuruyoruz etrafımızda.İnsanlar birbirine tahammül etme kabiliyetlerini kaybettiler. Artık yalnızlaşıyor, kimsesizleşiyoruz. ..

Konu Sahibi malikelşahbaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Nuveyba Şiirler ve Şairler Emekdar Üye 3 1770 05 Ağustos 2009 14:51
Hümeyrâ Serbest Kürsü ukba yolcusu 1 1140 05 Ağustos 2009 14:47
Nasıl bir zamanda yaşıyoruz biz Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler dua dilencisi 3 1787 05 Ağustos 2009 12:58
Çocuklara Camiiyi Nasıl Sevdirebiliriz? Çocuk ve Aile Sağlığı NUR 3 2006 29 Temmuz 2009 14:53
TEVHİT DAVETÇİSİ NASIL OLMALI Soru Cevap Arşivi FECR 1 1711 22 Temmuz 2009 09:33

Alt 05 Kasım 2010, 17:07   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Önceleri evlerin kapıları açık olurmuş kalplerde beyinlerde hırsız haydut telaşı endişesi olmazmış ramazan günlerimizi hatırlıyorumda küçüktüm ama gece çaprazımızda ve 2-3 ev ötede bulunan komsuya rahatlıkla gidip gelirdik ya şimdi ? önceleri mektup yazardık yada kart postal en yaldızlısından birde üzerine koku sürerdik alan amcamız dayımız mis gibi koklasın diye hayat hızıyla devam ediyor şimdi herşey çok kolaylaştı ve bir o kadarda tadı yok hemde çok şeyin evimize giren pc den tut tv ye kadar en büyük düşman bize ait cebimizden gönüllü aldığımız teknoloji iyi yönleri hiç yokmu ? evet var ama kötü yanları daha revaşda sen anlasan diğerine anlatamıyorsun bir araya toplanıyoruz ailemizle evde 3 tane fakulte okuyan kardeş 2 tane diz üstü biri birini diğeri ötekini alıp oturuyo annem yinemi aldınım bu kara öküzü kucagınıza alanlardan ses yok hımm hımm tamam diğerek sessizlik devam konuşamıyoruz konuşsakta sınırlı hakkat bu teknolojiyi kim icat etti )
Alt 05 Kasım 2010, 18:38   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4532
Beğendi:6129
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Dua dilencisi kardeşim h.g seni görmek keyıf verdi

neden kimsesizleşiyoruz şimdi kimsenin kimseye eyvallahı yok neden eskisen koca sokakda bir evde telefon vardı yine aynı şekılde tvbir evde vardı . birisi hasta oldumu komsusu gider evini toplar gerekırse çorbasını yapardı . Mesela hatırlıyorum benim küçüklüğümdede gençler büyükleri ile oturmazdı hmn sokağa kaçarlardı şimdi her şeyı makınalar yapıyor gerekırse dısardan yemek söylenıyor.yani hyt kolaylaşdıkça insanlar kopuyormu?
birde guzel yönunden bakalım net olmasa bu kdr insan burda toplanabilirmıydik. ne bilim tıklıyorsun istediğin gazeteyı okuyorsun gerektiğinde telefonla çok şeyı halledebiliyorsun. teknolojiyi şuçlamak işimizemi geliyor?

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 05 Kasım 2010, 21:51   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Dua dilencisi kardeşim h.g seni görmek keyıf verdi

neden kimsesizleşiyoruz şimdi kimsenin kimseye eyvallahı yok neden eskisen koca sokakda bir evde telefon vardı yine aynı şekılde tvbir evde vardı . birisi hasta oldumu komsusu gider evini toplar gerekırse çorbasını yapardı . Mesela hatırlıyorum benim küçüklüğümdede gençler büyükleri ile oturmazdı hmn sokağa kaçarlardı şimdi her şeyı makınalar yapıyor gerekırse dısardan yemek söylenıyor.yani hyt kolaylaşdıkça insanlar kopuyormu?
birde guzel yönunden bakalım net olmasa bu kdr insan burda toplanabilirmıydik. ne bilim tıklıyorsun istediğin gazeteyı okuyorsun gerektiğinde telefonla çok şeyı halledebiliyorsun. teknolojiyi şuçlamak işimizemi geliyor?
Esma_Nur Allah c.c. razı ve hoşnut olsun daim olsun yüreğindeki keyif ben arada geliyorum ama çokmu firar ediyorum acaba dediğin gibi yazarken güzel yönünden bak dedim neden medineweb desin diyede aklımdan geçirmedim değil ama yazamadım Esma başımda bir hiperaktif duruyodu

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)