Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  13 Ağustos 2010 (04:14), Konuya Son Cevap : 13 Ağustos 2010 (05:35). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Ağustos 2010, 04:14   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Yalnızca Allaha kulluk edin: Ondan başka ilahınız yok.

Yalnızca Allaha kulluk edin: Ondan başka ilahınız yok.

Allah'a kulluk edin ve O'na karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun.
(ANKEBÛT/16)

(yalnız) O'na kulluk edin ve O'na hamd edin
(ANKEBÛT/17)

(Yalnız) Allah'a kulluk edin, Ahiret Günü'nü bekleyin ve yeryüzünde bozgunculuk yaparak kötülük işlemeyin!"
(ANKEBÛT/36)

Ey imana ermiş olan kullarım! Benim arzım alabildiğine geniştir; o halde Bana, yalnız Bana kulluk edin!
(ANKEBÛT/56)

Yalnızca Allaha kulluk edin: Ondan başka İlahınız yok
(A'RAF/59)

Yalnızca Allaha kulluk edin: Ondan başka ilahınız yok
(A'RAF/65)

(A'RAF/73)

(BAKARA/21)

Ey insanlar! Sizi ve sizden önce yaşamış olanları yaratan Rabbinize kulluk edin ki, O'na karşı sorumluluğunuzun bilincine varasınız.

Ey imana ermiş olanlar! Size rızk olarak sağladığımız iyi şeylerden nasiplenin ve Allah'a şükredin, eğer gerçekten O'na kulluk ediyorsanız.
(BAKARA/172)

Dini yalnız Allah'a has kılarak O'na kulluk etmek, namazı kılmak ve zekâtı vermekle emrolunmuşlardı. Dosdoğru olan din de budur.
(BEYYİNE/5)

Kulluk (yalnızca) Allah'a mahsustur. O halde Allah'ın yanısıra başka hiç kimseye yalvarıp yakarmayın!
(CİN/18)

İşte Rabbiniz Allah budur: Ondan başka ilah yoktur, O her şeyin Yaratıcısı (dır): Öyleyse yalnız Ona kulluk edin, zira Odur her şeyi görüp gözeten.
(EN'ÂM/102)

(Siz ey inananlar,) gerçek şu ki, bu sizin ümmetiniz tek bir ümmettir: çünkü hepinizin Rabbi Benim; öyleyse (yalnızca) Bana kulluk edin!
(ENBİYÂ/92)

Şüphesiz, bunda (gerçekten) Allah'a kulluk eden kimseler için bir mesaj vardır.
(ENBİYÂ/106)

Gece ile gündüz, güneş ile ay O'nun işaretlerindendir: (O halde,) güneşe ve aya secde etmeyin ama onları yaratmış olan Allah'a secde edin; eğer (gerçekten) O'na kulluk etmek istiyorsanız.
(FUSSİLET/37)

Siz ey imana erişenler! (Allah'ın huzurunda) eğilin, yere kapanın ve (yalnızca) Rabbinize kulluk edin ve iyi işler yapın ki, kurtuluşa, esenliğe erişesiniz!
(HAC/77)

Ve ölüm sana erişinceye kadar Rabbine kulluk et.
(HİCR/99)

Allahtan başkasına kulluk etmeyesiniz. (Ey Peygamber, de ki "Bakın ben size Onun tarafından bir uyarıcı ve müjdeleyici (olarak) görevlendirildim:
(HÛD/2)

Allahtan başkasına kulluk etmeyesiniz, çünkü sizin için çok acıklı bir Günün azabından korkuyorum!"
(HÛD/26)

(Yalnızca) Allah'a kulluk edin!" dedi, (çünkü) sizin O'ndan başka ilahınız yok
(HÛD/50)

(Yalnızca) Allah'a kulluk edin!" dedi, "(Çünkü) sizin O'ndan başka ilahınız yok
(HÛD/61)

"Ey kavmim! (yalnızca) Allah'a kulluk edin!" dedi, "(Çünkü) sizin O'ndan başka ilahınız yok.
(HÛD/84)

O'na kulluk et; O'na güven/O'na dayan; çünkü Rabbin yapıp ettiklerinizden asla habersiz değildir.
(HÛD/123)

O halde bu Mabedin Rabbine kulluk etsinler,
(KUREYŞ/3)

"Ey İsrail oğulları!(Yalnızca) hem benim Rabbim, hem de sizin Rabbiniz olan Allaha kulluk edin!"
(MÂİDE/72)

Ben onlara (söylememi) emrettiğin şeyden başkasını söylemedim: 'Benim Rabbim ve sizin Rabbiniz (olan) Allaha kulluk edin
(MÂİDE/117)

"Şüphesiz, benim Rabbim de, sizin Rabbiniz de Allah'tır; öyleyse (yalnızca) O'na kulluk edin: dosdoğru yol (yalnızca) budur!"
(MERYEM/36)

"Ey kavmim!" dedi, "(yalnızca) Allah'a kulluk edin, çünkü sizin O'ndan başka ilahınız yok!
(MÜ'MİNÛN/23)

"(yalnızca) Allah'a kulluk edin; çünkü sizin O'ndan başka ilahınız yok.
(MÜ'MİNÛN/32)

"Allah'a kulluk edin, şer güçlerden kaçının!"
(NAHL/36)

"Yalnızca Allah'a kulluk edin"
(NEML/45)

(Ey Muhammed, de ki "Ben, yalnızca, kutlu kıldığı bu şehrin ve var olan her şeyin Rabbine kulluk etmekle emrolundum;
(NEML/91)

(yalnız) Allah'a kulluk etmeniz ve O'na karşı sorumluluk bilinci taşımanız (gerektiğini bildiren bir uyarıcı).
(NÛH/3)

"Ben yalnızca Allah'a kulluk etmekle ve O'ndan başkasına tanrısal güçler, tanrısal nitelikler yakıştırmamakla emrolundum:
(RA'D/36)

Ve (yalnız Bana ibadet edin!) Dosdoğru yol budur!
(YÂSÎN/61)

"Ey insanlar, eğer benim imanımdan şüphede iseniz, (bilin ki,) kulluk etmem, sizin Allah'tan başka kulluk ettiğiniz varlıklara; ben yalnızca, sizi(n hepinizi) öldürecek olan Allah'a kulluk ederim
(YÛNUS/104)

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.
(ZÂRİYÂT/56)

"Allah, şüphesiz benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir; öyleyse (yalnızca) O'na kulluk edin; doğru yol (sadece) budur!"
(ZUHRUF/64)

Öyleyse içten bir inançla Allah'a bağlanarak yalnız O'na kulluk et!
(ZÜMER/2)

De ki: "İçten bir inançla yalnız O'na bağlanarak O'na kulluk ederim.
(ZÜMER/14)

De ki: "Siz ey (doğru ile eğriden) habersiz olanlar! Allah'tan başkasına kulluk etmemi mi teklif ediyorsunuz?"
(ZÜMER/64)

Hayır, (yalnız) Allah'a kulluk etmeli ve (O'na) şükredenlerden olmalısın!
(ZÜMER/66)

YitikSevda
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
13/08/2010

-İmam Ali- (a.s)

Konu Sahibi Yitiksevda 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Akılsız Bedenler Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 1 2025 20Haziran 2017 01:11
Kibir hastalığı / mevlüt hönül Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 0 2037 24 Mayıs 2016 17:24
Hainler! – Dokuzlu Çete ve Karakter(siz)leri /... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 1 1795 19 Mayıs 2016 23:06
Çocuk İstismarı ve Ensest – Modern Lût Toplumu /... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 1 1812 19 Mayıs 2016 23:02
Vicdanla Cüzdan Arasında / MEVLÜT HÖNÜL Makale ve Köşe Yazıları Yitiksevda 0 1748 19 Mayıs 2016 22:59

Alt 13 Ağustos 2010, 05:35   Mesaj No:2
Medineweb Acemi Üyesi
kawakeb31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kawakeb31 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12645
Üyelik T.: 19Haziran 2010
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

kuranda ibad ve abid diye iki farkli formda gelen kelimeler kulluk diye cevriliyor olmakla birlikte, ibad kulluk, abid kolelik anlamina gelmektedir.
allaha teslimiyetini hal ve tavri ile topluma ilan etmis kisilere hep bunu onyargili olarak yaptiklarini soyler dururlar, ancak bilmezler ki KUL olmak, iradeden bis kisminin elinden alinmasi degil, iradenin tamamen insana birakilip sonuna kadar kullanilmasinin istenilmesidir. hangi efendi kolesine irade bagislar? ama allah kullarina bagislamis ve tepe tepe kullanin, serbestsiniz de demis. bizi onyargimizla inandik diye elestirenler bir gorseler ki biz onbilgi ile inandik fakat kendileri onyargi ile bakiyorlar, kavrayacaklar. tabi bunu one surenler iradelerinden kisitlanmis, yani ibad degil abid olduklari icin, durus noktalarindaki yanlislik onlari yanlis bakmaya, yanlis anlamaya ve yanlis sonuca ulasmaya sevkediyor.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: