Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Arın,Açılış Tarihi:  26 Eylül 2008 (14:41), Konuya Son Cevap : 29 Aralık 2009 (22:18). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Eylül 2008, 14:41   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik T.: 15 Temmuz 2008
Arkadaşları:0
Konular: 54
Beğenildi:7
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hakaret ve Sövgülere Karşı Kur'ani Tavrımız Ne Olmalı?

Hakaret ve Sövgülere Karşı Kur'ani Tavrımız Ne Olmalı?

ALLAHIN SÖZÜNE SAYGI

Aşağıdaki ayetlerde Rabbimiz Dinle alay edenler görüldüğü vakit alayları bitene kadar onlarla ilişkinin kesilmesini emretmektedir. Sadece İlişki kesilmekle kalmamakta aynı zamanda Uyarılarda da bulunmamız bize emredilmektedir:

6:68 Ayetlerimizle alay edenleri gördüğün vakit, başka bir söze dalıncaya kadar onlardan yüz çevir. Şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra böyle zalim kimselerle birlikte oturma.

6:69 Erdemliler böylelerin hesabından sorumlu tutulmaz. Fakat, olur ki dinlerler diye hatırlatmak iyi olur.

6:70 Dinlerini oyun eğlenceye alanları ve dünya hayatına aldananları bırak. Sen bununla (Kuran'la) hatırlat ki, bir kişi kazandığının felaketli sonucunu çekmesin.
-Onun ALLAH'tan başka bir Sahibi ve Şefaatçisi yoktur.
-Her türlü fidyeyi verse bile kendisinden kabul edilmez.
-Bunlar, kazandıklarından dolayı felaketli sonuca uğrayanlardır; inkarları yüzünden kaynar sudan bir içkiyi ve acı verici bir azabı hakketmişlerdir.

6:71 De ki: "ALLAH'tan başka, bize yarar ve zarar veremeyenlere mi yalvaralım? ALLAH bizi doğru yola ulaştırdıktan sonra ökçelerimiz üzerinde gerisin geriye mi dönelim? Şeytanların ayartıp yeryüzünde şaşırttığı ve arkadaşlarının, 'Gel, bizimle birlikte doğru yola gel' diye çağırdıkları şaşkın bir kimse gibi mi olalım?" De ki: "Gerçek yol gösterme ALLAH'ın yol göstermesidir. Evrenlerin Rabbine teslim olmakla emredildik."

6:72 "Namazı gözetmeli(Rabbe İçtenlikle Dua etmeli) ve O'nu sayıp dinlemelisiniz. Huzurunda toplanacağınız O'dur."

6:73 O'dur gökleri ve yeri yaratan. "Ol," dediği gün hemen oluverir. Sözü mutlak doğrudur. Boruya üfürüldüğü gün egemenlik tümüyle O'nundur. Gizliyi ve açığı Bilendir. Bilgedir, her şeyden Haberdardır.

SEVİYESİZ TARTIŞMALARA GİRMEYİN

Aynı surenin ilerleyen bölümlerinde de Sövgülere ve seviyesizliklere gösterilecek tavra rehberlik etmektedir Kur'an Bu tavır onlardan yüz çevirmek/tavır almak, onlara aynı seviyesizlikte karşılık vermemektir;

6:108 Rabbinden sana indirilene uy. O'ndan başka tanrı yoktur. Ortak koşanlardan da yüz çevir.

6:107 ALLAH isteseydi ortak koşamazlardı. Seni onların üzerine bekçi yapmadık. Onların avukatı da değilsin.

6:108 ALLAH'ın dışında yalvardıklarına sövmeyiniz ki onlar da sınırı aşıp cehaletten dolayı ALLAH'a sövmesinler. Biz her topluluğa yaptıkları işi böyle süslü gösterdik. Sonunda dönüşleri Rab'lerinedir ve onlara yapmış bulunduklarını haber verir.

ELÇİLERE HAKARET EDİLİYOR, RESULLERE HAKARETİN CEZASI CEHENNEMDEKİ ATEŞTİR...

21:36 Kafirler (gerçeği örtenler) seni gördüklerinde, "Tanrılarınızı diline dolayan bu mu," diye alaylarına hedef yapmaktan başka bir tepki göstermiyorlar. Rahman'ın mesajını tümüyle inkar etmektedir onlar.
21:37 İnsanlar aceleci olarak yaratılmıştır. Size ayetlerimi (işaretlerimi) göstereceğim; acele etmeyin.
21:38 "Doğru sözlü iseniz O verilen söz ne zaman gerçekleşecek," diye meydan okuyorlar.
21:39 İnkar edenler, yüzlerinden ve arkalarından ateşi savamayacakları ve yardım da görmeyecekleri anı bir bilselerdi.
21:40 Nitekim, onlara ansızın gelecek ve onları şaşkına çevirecektir. Ne onu geri çevirmeye güçleri yeter, ne de kendilerine süre verilir.
21:41 Senden önceki elçilerle de alay edildi. Ancak onlarla alay edenleri, eğlenceye aldıkları şey kuşatıverdi.

CAHİLİYE BAĞNAZLIĞI

Bu tip sövgüler ve seviyesizlikler faillerinin bağnazlığını gösterir. Bu bağnazlıklar karşısındaki aksi tavrımız bize bize huzur verir:

48:26 İnkar edenler, gönüllerindeki öfke ve bağnazlığı, cahiliye döneminin fanatizmini ateşlediklerinde, ALLAH elçisinin ve inananların üzerine huzurunu indirmiş ve onların erdemlilik sözünü tutmalarını sağlamıştı. Onlar buna tam yaraşan ve hakkeden kimselerdi. ALLAH her şeyi bilendir.
....

48:28 O, tüm dinlere üstün kılmak üzere elçisini hidayetle ve gerçek dinle gönderendir. Tanık olarak ALLAH yeterlidir.

İNANANLARIN ÖZELLİKLERİ MÜMİNLERİN BU TİP SEVİYESİZLİKLERE KARŞI SERT ONURLU VAKARLI-MÜMİNLERE KARŞI İSE ŞEVKATLİ OLMALARI GEREKMEKTEDİR. BU TEMEL İLKEDİR.

48:29 ALLAH'ın elçisi Muhammed ve beraberinde bulunanlar inkarcılara karşı sert ve kendi aralarında ise merhametlidirler. Onları, eğilip secde ederek ALLAH'tan lütuf ve hoşnutluk dilerken görürsün. Yüzlerinde secdelerin izleri vardır. Bu, onların Tevrat'taki nitelikleridir. İncil'deki nitelikleri ise, filizini çıkarıp güçlendirmiş ve kalınlaşıp gövdesi üzerine dikilerek ekincileri sevindiren bitki gibidir. O, onlarla inkarcıları öfkelendirir. ALLAH, onlardan inanıp erdemli davrananlara bağışlanma ve büyük bir ödül söz vermiştir.

Dinimizle ve değerlerimizle dalga geçen, hakaret eden odaklar’ın mali kaynaklarını kurutmak için onları boykot etmeliyiz:

111. MESED SURESİ
Rahman ve Rahim ALLAH'ın ismiyle.
111:1 Ateş körükleyenin tüm gücü/mali kaynakları kahrolsun, zaten kendisi kahroldu.
111:2 Ne parası, ne de bir kazancı ona yaramadı.
111:3 O, alev sahibi bir ateşe girecektir.
111:4 Odun taşıyan (zulmün ateşine yakıt hazırlayan) karısı da.
111:5 Boynunda, dikenlerden/liften örülmüş bir ip bulunduğu (kötülükleri boynuna dolanmış) halde.

MÜSLÜMANLAR SÖVGÜLER KARŞISINDA FİZİKSEL ŞİDDETE BAŞ VURAMAZLAR, KARŞISINDAKİNİN SEVİYESİNE İNEMEZLER

43:88-89 (Resûlullah'ın Yâ Rabbi! Bunlar, iman etmeyen bir kavimdir, demesine karşı Allah: Şimdilik sen onlardan yüz çevir ve size selam olsun de. Yakında bilecekler! buyurdu.
28:55 'Boş, Çirkin ve yararsız olan sözü' işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve: «Bizim yapıp-ettiklerimiz bizim, sizin yapıp-ettikleriniz sizindir; size selam olsun, biz cahilleri benimsemeyiz» derler.

MÜSLÜMANLAR GERÇEKLERDEN KAÇAN HAKİKATİ ÖRTEN KİŞİLERDEN KESİN OLARAK AYRIŞMIŞLARDIR.

109. GERÇEĞİ ÖRTENLER/GERÇEKTEN KAÇANLAR (KAFİRUN) SURESİ
109:1 De ki, "Ey Gerçeği örtenler."
109:2 Ben, İbadet etmem sizin hizmet ettiklerinize"
109:3 Siz de Hizmet etmezsiniz benim İbadet ettiğime.
109:4 Ben asla sizin İbadet ettiklerinize hizmet etmeyeceğim!
109:5 "Siz de benim Hizmet ettiğime İbadet etmeyeceksiniz."
109:6 "Sizin Yaşam tarzınız ve yaşam görüşünüz size, benim Yaşam tarzım ve dünya görüşüm bana."

Konu Sahibi Arın 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Azerinin aşkı :) Serbest Kürsü Filistin 6 2491 21 Mayıs 2009 17:27
Futbol dini !.. Serbest Kürsü NUR 2 1979 21 Mayıs 2009 17:24
ZİMEN DEFTERİ NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ ? Serbest Kürsü Arın 0 1726 21 Mayıs 2009 16:08
DUALARINIZ KABUL OLMUYORSA.. Serbest Kürsü inzar 1 1731 21 Mayıs 2009 11:03
MEŞHURLARIN OKUMA ALIŞKANLIKLARI Serbest Kürsü Arın 0 1644 21 Mayıs 2009 10:56

Alt 29 Aralık 2009, 22:18   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Standart RE: Hakaret ve Sövgülere Karşı Kur'ani Tavrımız Ne Olmalı?

Alıntı:
109. GERÇEĞİ ÖRTENLER/GERÇEKTEN KAÇANLAR (KAFİRUN) SURESİ
109:1 De ki, "Ey Gerçeği örtenler."
109:2 Ben, İbadet etmem sizin hizmet ettiklerinize"
109:3 Siz de Hizmet etmezsiniz benim İbadet ettiğime.
109:4 Ben asla sizin İbadet ettiklerinize hizmet etmeyeceğim!
109:5 "Siz de benim Hizmet ettiğime İbadet etmeyeceksiniz."
109:6 "Sizin Yaşam tarzınız ve yaşam görüşünüz size, benim Yaşam tarzım ve dünya görüşüm bana."
Allah razı olsun

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)