Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  13 Ocak 2009 (17:22), Konuya Son Cevap : 19 Mart 2013 (19:01). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Ocak 2009, 17:22   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kurana göre cehaletin özellikleri

Kurana göre cehaletin özellikleri

1-Putlara Tapmak
İsrailoğullarınıdenizden geçirdik, orada kendilerine mahsus birtakım putlara tapan birkavme rastladılar. Bunun üzerine: Ey Musa! Onların tanrıları olduğugibi, sen de bizim için bir tanrı yap! dediler. Musa: Gerçekten sizcahil bir toplumsunuz, dedi.7/Araf-138

2-Yapılan İşlerden-Tebliğden Menfaat Beklemek

Eymilletim! Buna karşılık ben sizden bir mal da istemiyorum. Benimücretim Allah'a aittir; inananları da kovacak değilim; çünkü onlarRableriyle karşılaşacaklar; fakat ben sizi cahil bir millet olarakgörüyorum.»11/Hud-29

3-Cinsel Sapkınlık

«Kadınları bırakıp, erkeklere mi yaklaşıyorsunuz; evet, siz cahil bir milletsiniz.»27/Neml-55

4-Azabı Acele İstemek,Allah’a Meydan Okumak

«Bize,bizi tanrılarımızdan alıkoymak için mi geldin? Doğru sözlülerden isen,bizi tehdit ettiğin şeyi başımıza getir» dediler. «Doğrusu bunun nezaman geleceğini Allah bilir; ben size benimle gönderileni tebliğediyorum; fakat sizin cahil bir millet olduğunuzu görüyorum.» dedi.46/Ahkaf-22-23

5-Küfürde-İnkarda İnat Etmek

Eğerbiz, onlara gerçekten melekleri indirseydik, ölüler kendileriylekonuşsaydı ve herşeyi karşılarına toplasaydık, Allah dilemedikçe, onlaryine de inanacak değillerdi. Fakat onların çoğu bilmezler.6/Enam-111

6-Allah’tan Başkasına Kulluğa Çağırma
k

De ki: «Ey cahiller! Bana, Allah'tan başkasına kulluk etmemi mi emredersiniz.39/Zümer-64

7-Allah’ın Emirlerini Alaya Almak

Musamilletine: «Allah muhakkak bir sığır boğazlamanızı buyuruyor» demişti;«Bizi alaya mı alıyorsun?» dediklerinde de: «Cahillerden olmaktanAllah'a sığınırım» dedi.2/Bakara-67

8-Hidayetin Allah’a Ait Olduğunu Unutmak

Eğeronların omuz dönmelerini sana pek ağır geliyorsa haydi kendi kendineyerin dibine inecek bir baca veya göklere çıkacak bir merdiven arayıbda onlara bam başka bir âyet getirmeğe gücün yettiği takdirde hiçdurma, Allah dilemiş olsa idi elbette onları hidayet üzre toplardı ohalde sakın cahillerden olma.6/Enam-35

9-Bilmediği Konularda Konuşmak-İstekte Bulunmak

Allah:«Ey Nuh! O senin ailenden sayılmaz; çünkü kötü bir iş işlemiştir;öyleyse bilmediğin şeyi Benden isteme. İşte sana öğüt,bilgisizlerden-cahillerden olma» dedi.11/Hud-46

10-Kadınlarla Olan İmtihanda Zayıflık Göstermek

YusufRabbim! Bana zindan, bunların benden istediklerinden daha iyidir! Eğeronların hilelerini benden çevirmezsen, onlara meyleder ve cahillerdenolurum! dedi.12/Yusuf-33

11-Boş-Malayani İşlerle Uğraşmak

Onlar,boş söz işittikleri vakit ondan yüz çevirirler. «Bizim işlediğimizbize, sizin işlediğiniz sizedir. Size selam olsun, cahillerleilgilenmeyiz» derler.28/Kasas-55

12-Ölüm Hakkında Yanlış Düşünmek

Sonrao kederin peşinden üzerinize bir güven duygusu indirdi. Sizden birkısmını bürüyen tatlı bir uyku hali verdi. Bir kısmınız ise can derdinedüşmüş, Allah hakkında Cahiliye devrindekine benzer, gerçek dışı şeylerdüşünüyorlar: «Bu işin kararlaştırılmasında bizim yetkimiz mi var? Negezer!» diye söyleniyorlardı. De ki: «Bütün yetki ve karar Allah’ındır»Onlar aslında içlerinde, sana karşı açığa vuramadıkları birşeylersaklıyor ve kendi aralarında: «Bu emir ve komuta işinde bir payımızolsaydı, şimdi burada olmaz, öldürülmezdik» diyorlardı. De ki: Sizevlerinizde dahi olsaydınız haklarında ölüm takdir edilenler, mutlakadüşüp ölecekleri yerlere doğru çıkacaklardı. Allah, sizin içinizdeolanı sınamak ve kalplerinizi her türlü vesveseden ve kirden arındırıppırıl pırıl yapmak içindir ki bunu başınıza getirdi. Allah sinelerinözünü dahi bilir.3/Ali İmran-154

13-Kadınların Giyimlerinde Açık Saçık Olmaları

Evlerinizdeoturun; eski Cahiliyye'de olduğu gibi açılıp saçılmayın; namazı kılın;zekatı verin; Allah'a ve Peygamberine itaat edin. Ey Peygamberin evhalkı! (ehl-i beyt) Şüphesiz Allah sizden kusuru giderip sizi tertemizyapmak ister.33/Ahzab-33

14-Irkçılık Gibi Konularda Taassub Sahibi Olmak

İnkaredenler, gönüllerindeki cahiliyye çağının asabiyet ateşiniateşlendirdiklerinde, Allah, Peygamberine ve inananlara huzur indirdi;onların takva sözünü tutmalarını sağladı. Onlar, bu söze layık ve ehilkimselerdi. Allah her şeyi bilmektedir.48/Fetih-26

15-Allah’ın Hükmünden Başka Hüküm Aramak

Cahiliye devri hükmünü mü istiyorlar? Yakinen bilen bir millet için Allah'tan daha iyi hüküm veren kim vardır?.5/Maide-50

16-İnsanlara Kötülük Yapmak

Yusuf dedi ki: Siz, cahilliğiniz yüzünden Yusuf ve kardeşine yaptıklarınızı biliyor musunuz?.12/Yusuf/89

17-Haberleri İyice Araştırmadan Yargıya Varmak

Eyinananlar! Eğer yoldan çıkmışın biri size bir haber getirirse, onun içyüzünü araştırın, yoksa bilmeden-cahillikle bir millete fenalıkedersiniz de sonra ettiğinize pişman olursunuz.49/Hucurat-6

FECR

Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İnsana Tapmanın Kuranı Kerimdeki Karşılığı Kur'ân-ı Kerim Genel Medineweb 1 2727 01 Ocak 2013 15:58
Muhammed ve İnançlılar / Röportaj Anket'ler-Röportaj'lar EyMeN&TaLhA 1 2636 02 Kasım 2010 00:14
Ebuzerr / (Ali Şeriati) Ashab-Kiram(r.a) Mihrinaz 5 4615 16 Temmuz 2010 00:33
BAKMAK YETMEZ.... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Mihrinaz 4 2109 24 Nisan 2010 14:15
İN'SANLARDAN... Serbest Kürsü Beytül Ahzan 3 2064 02 Mart 2010 21:27

Alt 19 Mart 2013, 19:01   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: Kurana göre cehaletin özellikleri

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: