Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  13 Ocak 2009 (17:50), Konuya Son Cevap : 19 Mart 2013 (19:00). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Ocak 2009, 17:50   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

KURANA GÖRE NELER İÇİN DUA ETMELİYİZ

?1-Hidayet İçin Dua
Hidayet eyle bizi doğru yola.1/Fatiha-6

2-Delalet ve Gazaba Uğrayanların Yoluna Girmemek İçin Dua

Nimete erdirdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve dalalete düşenlerinkine değil.1/Fatiha-7

3-Bizlerin ve Soyumuzun Müslümanlardan Olması İçin Dua

Rabbimiz!İkimizi Sana teslim olanlardan kıl, soyumuzdan da Sana teslimolanlardan bir ümmet yetiştir. Bize ibadet yollarımızı göster,tevbemizi kabul buyur, çünkü tevbeleri daima kabul eden, merhametliolan ancak Sensin».2/Bakara-128

4-Hayırlı Bir Nesil İçin Dua

OradaZekeriyya, Rabbine dua etti: Rabbim! Bana tarafından hayırlı bir nesilbağışla. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin, dedi.3/Ali İmran-38
Onlar:«Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığıolacak insanlar ihsan et ve bizi, Allah'a karşı gelmekten sakınanlaraönder yap» derler.25/Furkan-74

5-İnsanlar İçerisinde Kötülüklerden Alıkoyan,Kitabı ve Hikmeti Öğreten Elçilerin Olması İçin Dua

«Rabbimiz!İçlerinden onlara Senin ayetlerini okuyan, Kitabı ve hikmeti öğreten,onları her kötülükten arıtan bir peygamber gönder. Doğrusu güçlü veHakim olan ancak Sensin».2/Bakara-129

6-Tevbelerin Kabulü İçin Dua

Rabbimiz!İkimizi Sana teslim olanlardan kıl, soyumuzdan da Sana teslimolanlardan bir ümmet yetiştir. Bize ibadet yollarımızı göster,tevbemizi kabul buyur, çünkü tevbeleri daima kabul eden, merhametliolan ancak Sensin».2/Bakara-128

7-Hidayete Erdikten Sonra Kalblerin Eğrilmemesi İçin Dua

Rabbimiz!Bizi doğru yola erdirdikten sonra kalblerimizi eğriltme, katından bizerahmet bağışla; şüphesiz Sen sonsuz bağışta bulunansın.3/Ali İmran-8

8-Hakikatin Şahitleri Olmak İçin Dua

HavârîlerRabbimiz! İndirdiğine inandık ve Peygamber'e uyduk. Şimdi bizi(birliğini ve peygamberlerini tasdik eden) şahitlerden yaz, dediler.3/Ali İmran-53

9-Günahların Bağışlanması İçin Dua

«Rabbimiz!Doğrusu biz Rabbinize inanın diye inanmaya çağıran bir çağırıcıyıişittik de iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bize bağışla,kötülüklerimizi ört, canımızi iyilerle beraber al».3/Ali İmran-193

10-Nasıl İbadet Edileceğini Öğrenmek İçin Dua

11-Müslüman Olarak Ölmek ve İyilerle Birlikte Olmak İçin Dua

«Rabbim!Bana hükümranlık verdin, rüyaların yorumunu öğrettin. Ey göklerin veyerin yaradanı! Dünya ve ahirette işlerimi yoluna koyan sensin; benimcanımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat.»12/Yusuf-101

12-Salatı/Namazı Devamlı İkame Edenlerden Olmak İçin Dua
«Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et!»14/İbrahim-40

13-Salih Amel Yapmak İçin Dua

Bizinsana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Annesi onu zahmetletaşıdı ve zahmetle doğurdu. Taşınması ile sütten kesilmesi, otuz aysürer. Nihayet insan, güçlü çağına erip kırk yaşına varınca der ki:Rabbim! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağınyararlı iş yapmamı temin et. Benim için de zürriyetim için de iyiliğidevam ettir. Ben sana döndüm. Ve elbette ki ben müslümanlardanım.46/Ahkaf-15

14-Güç Yetiremeyeceğimiz Şeylerle İmtihan Edilmemek İçin Dua

Allahkişiye ancak gücünün yeteceği kadar yükler; kazandığı iyilik lehine,ettiği kötülük de aleyhinedir. Rabbimiz! Eğer unutacak veya yanılacakolursak bizi sorumlu tutma. Rabbimiz bizden öncekilere yüklediğin gibi,bize de ağır yük yükleme. Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmeyeceği şeyitaşıtma, bizi affet, bizi bağışla, bize acı. Sen Mevlamızsın, kafirlerekarşı bize yardım et.2/Bakara-286

15-Cehennem Azabından Korunmak İçin Dua

Ve şöyle derler: Rabbimiz! Cehennem azabını üzerimizden sav. Doğrusu onun azabı gelip geçici değil, devamlıdır.25/Furkan-65
Onlar ki: «Rabbimiz, inandık iman getirdik; artık bizim suçlarımızı bağışla ve bizleri o ateş azabından koru!» derler.3/Ali İmran-16

16-Anne ve Babanın Affı İçin Dua

«Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni, anamı babamı ve inananları bağışla.»14/İbrahim-41

17-Allah’ın Dünyada ve Ahirette İyilik Vermesi İçin Dua

«Rabbimiz! Bize dünyada iyiyi, ahirette de iyiyi ver, bizi ateşin azabından koru» diyenler vardır.[i]2/Bakara-201

18-Cennet İçin Dua

Rabbimiz! Peygamberlerinle vadettiklerini bize ver, kıyamet günü bizi rezil etme. Sen şüphesiz sözünden caymazsın».3/Ali İmran-194
Ve beni Naim cennetinin varislerinden eyle!.26/Şuara-85

19-Hikmet Sahibi Olmak İçin Dua

Rabbim! Bana hikmet ver ve beni iyiler arasına kat.26/Şuara-83

20-Yağmurun Yağması ve Rızık Vermesi İçin Dua

Gelin,Rabbinizin bağışlamasını isteyin, çünkü O, bağışlaması çok birbağışlayandır! dedim. Bol hayır (yağmur) ile göğü üzerinizesalsın.Mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltsın, size bahçeler ihsanetsin, sizin için ırmaklar akıtsın.71/Nuh-10-11-12

21-Duaların Kabulü İçin Dua

Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz! Duamı kabul et!»14/İbrahim-40

22-Salih Kullar Arasında Olmak İçin Dua

Süleyman,onun sözüne hafifçe güldü ve: «Rabbim! Bana ve ana babama verdiğinnimete şükürde, hoşnut olacağın işi yapmakta beni muvaffak kıl.Rahmetinle, beni iyi kullarının arasına koy» dedi.27/Neml-19

23-İman Edenlerin Bağışlanması İçin Dua
«Rabbim!Beni, anamı, babamı, evime inanmış olarak gireni, inanan erkek vekadınları bağışla; zalimlerin de yalnız helakını artır.»71/Nuh-28

24-Kafirlerin Helaki İçin Dua

Ve rahmetinle bizi o kafir kavimden kurtar!» dediler.10/Yunus-86

25-Tebliğde İşlerimizin Kolaylaşması ve Sözümüzün Anlaşılması İçin Dua

Musa: Rabbim! dedi, yüreğime genişlik ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimden düğümü çöz, sözümü iyi anlasınlar.20/Taha-25-26-27-28

26-Allah’ın Bizlere Rahmet Etmesi İçin Dua

Rabbimiz!Bizi doğru yola erdirdikten sonra kalblerimizi eğriltme, katından bizerahmet bağışla; şüphesiz Sen sonsuz bağışta bulunansın.3/Ali İmran-8

27-Dertlerimizin Dermanı İçin Dua

Eyyub da: «Başıma bir bela geldi, (Sana sığındım), Sen merhametlilerin merhametlisisin» diye Rabbine nida etmişti.21/Enbiya-83

28-Nimetlere Şükür İçin Dua

Süleyman,onun sözüne hafifçe güldü ve: «Rabbim! Bana ve ana babama verdiğinnimete şükürde, hoşnut olacağın işi yapmakta beni muvaffak kıl.Rahmetinle, beni iyi kullarının arasına koy» dedi.27/Neml-19

29-Zalimlerle Aynı Safta Olmamak İçin Dua

Gözleri cehennemlikler yönüne çevrilince: «Rabbimiz! Bizi zalimlerle beraber bulundurma» derler.7/Araf-47
Ya Rabb'i, beni zalimler arasında bırakma.23/Müminun-94

30-Allah’tan Bir İstek İçin Dua

Sizibir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı eşini de ondan vareden Allah'tır. Eşine yaklaşınca, eşi hafif bir yük yüklendi ve buhalde bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, karı-koca, Rableriolan Allah'a: «Bize kusursuz bir çocuk verirsen, and olsun kişükredenlerden oluruz» diye yalvardılar.7/Araf-189

31-Doğruluk İlkesi Üzeri Olmak İçin Dua

Deki; "Ey Rabbim, bir yere girerken oraya doğru olarak girmemi ve biryerden çıkarken oradan doğruluk ilkesine bağlı olarak çıkmamı nasipeyle. Bana kendi katından destekleyici bir güç ver.17/İsra-80

32-İlmimizin Artması İçin Dua

Gerçekhükümdar olan Allah Yüce'dir. Kuran sana vahyedilirken, vahy bitmezdenönce, unutmamak için, tekrarda acele edip durma, «Rabbim! ilmimi artır»de.20/Taha-114

33-Zalimlerin Zulmünden Kurtulmak İçin Dua

Allah,inanlara Firavun'un karısını misal gösterir: O: «Rabbim! Katından banacennette bir ev yap; beni Firavun'dan ve onun işlediklerinden kurtar;beni zalim milletten kurtar» demişti.66/Tahrim-11

34-Diriliş Gününde Mahcup Olmamak İçin Dua

(İnsanların) dirilecekleri gün, beni mahcup etme.26/Şuara-87

35-Allah’ın Hayrı ve Yardımı İçin Dua

Musa onların davarlarını suladı. Sonra gölgeye çekildi: «Rabbim! Doğrusu bana indireceğin hayra muhtacım» dedi.28/Kasas-24

FECR

Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
İnsana Tapmanın Kuranı Kerimdeki Karşılığı Kur'ân-ı Kerim Genel Medineweb 1 2728 01 Ocak 2013 15:58
Muhammed ve İnançlılar / Röportaj Anket'ler-Röportaj'lar EyMeN&TaLhA 1 2638 02 Kasım 2010 00:14
Ebuzerr / (Ali Şeriati) Ashab-Kiram(r.a) Mihrinaz 5 4616 16 Temmuz 2010 00:33
BAKMAK YETMEZ.... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler Mihrinaz 4 2111 24 Nisan 2010 14:15
İN'SANLARDAN... Serbest Kürsü Beytül Ahzan 3 2066 02 Mart 2010 21:27

Alt 19 Mart 2013, 19:00   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Standart Cevap: KURANA GÖRE NELER İÇİN DUA ETMELİYİZ

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: