Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi muhsin iyi,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2012 (09:10), Konuya Son Cevap : 15 Ekim 2015 (10:30). Konuya 63 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı5Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Temmuz 2012, 14:13   Mesaj No:31
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: Rabıta, Rabıta Nedir, Rabıta Hak mıdır, Rabıta Nasıl yapılır

Muhsin kardeş sabır astığınız yazı hakkında size ne tür yanlışların olduğunu akşam tek tek ispat edecem Hakk ve Batılı Ayıran Kaynak Kur'an/Sünnet ile Ölülerden medet bekleyenlere...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 06 Temmuz 2012, 08:51   Mesaj No:32
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

1
Rabıta bağ demektir. İki şeyi birbirine bağlamak. Tasavvufta müridin şeyhi hayal etmesi ondaki feyze, nura, nisbete müşteri olmasıdır. Rabıtanın pek çok şekli vardır. En güçlüsü telebbüsü rabıtadır. Bu rabıtada mürid kendisini şeyh farz eder, onun şeklini vücuduna sokar. Artık kendisi değil, şeyh vardır. Ama sofiler rabıtada genellikle şeyhlerini karşılarında yüksek bir tahta oturmuş surette canlandırırlar.

Gerçekten rabıta için açık bir nas (Kuran-ı Kerim ayeti) olmadığı gibi peygamber döneminde böyle bir uygulama da yoktu. Zaten ehli tasavvuf da rabıtanın bir ibadet biçimi olmadığını, bir sevgi tezahürü ve manevi ilerlemede bir teknik olduğunu belirtmektedirler. Tevillerle yeni bir ibadet tesis etmek dine bidat koymaktır. Zaten ehli tasavvuf, özellikle Nakşibendîler bu konuda çok hassastırlar.muhsin iyiden alıntı.....

CEVAB...Yazınıza parça parça cevap verip sonundada toparlayacam inşaallah,şimdi siz rabıtanın ibadet olmadığını ,kuranda ve peygamberin hayatında olmadığını söyledikten sonra halen kuran ve peygamberin hayatında olmayan bi tekniğe NEDEN İHTİYAÇ DUYUYORSUNUZ,Ayrıca siz tasavvuf dininin olmassa olmazlarından olan RABITAYA yeni bi anlam[teknik] deyip bunu hak mış gibi göstermeniz,tıpkı şunun gibi olur örneğin bede kalksam MATARYALİZMİN aslında ALLAHTAN BAŞKA İLAH OLMADIĞINI,İLAH YALNIZ ALLAHTIR demek olduğunu söylesem ,benim mataryalizme yaptığım tanımla mataryalizmde bak İSLAMA UYUYOR olurmu,veya karpuza karpuz,kavuna kavun denir dünyanın neresine giderseniz gidin karpuzun hangi dilde ismi neyse onu söyleyin ordaki insanlar KARPUZU ANIMSAR,siz kalkmış BEN KARPUZ DİYİYORUM AMA İNSANLARIN BUNU KAVUN ANLAMASINI İSTİYORSUNUZ,sayın muhsin iyi mataryalizmin tanımını ben değil,mataryalistlerin doğuşundan bu yanı nasıl bi tanımla çıkmışsa halende o tanım üzere anlarsak doğru,karpuzunda,kavununda aynen kendi tanımlarıyla anlaşılırsa doğru,RABITANINDA KENDİ ANLAMIYLA DOĞRUDUR SİZ BUNA YENİ Bİ ANLAM YÜKLEYEMESSİNİZ,Şanı yüce rabbimiz kuranı mübinde bizden önceki yahudi ve hırıstiyanları KELİMELERLE OYNADILAR,ve böylece kafir oldular vurgusunu unutmamak lazım...

Rabıta tasavvuf dininde ruhların aksiyonlaşması ve ruhlar arası hertürlü bilgi, istek ,arzu duygu, alışverişinde olma halidirki, BUDA İSLAMA GÖRE SAPIKLIKTIR,tıpkı,tasavvuf dininin alimlerinin kendi kitaplarında ele aldığı bilginin kaynağı RASULULLAHIN AĞIZLARINA TÜKÜRMESİ VEYA RASULULLAH İLE GÖRÜŞÜLÜP ÖYLE KAYDA ALINDIĞI FALAN BU TÜR BİLGİ ALINDIĞI,VEYA HZ ALİYLE,VEYA BAŞKA SAHABELERLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜ,BAZENDE O KADAR İLERİ GİDİLİRKİ ALLAH İLE BİRLİKTE OLUNUR [Fenafillah],olunur,...Bütün tasavvuf dininin alimlerinin kitaplarında bu şekil bilgi almak vardır buda RABITAYLA olur...

yazımı burda bitirdikten sonra sayın muhsin iyi siz BU RABITA TEKNİĞİNİ NİYÇİN KULLANIYORSUNUZ,bide onu söyleyin amacınız ne,

VE ALTADA BENİM ESKİDEN BAĞLI OLDUĞIM TARİKATIN MÜCEDDİD DEDİĞİMİZ ABDULLAH FARUKİNİN VİDEOSUNU VERİYORUM,RABITAYLA NASIL VE KİMLERİN AĞIZLARINA TÜKÜRÜLMÜŞ DİNLEYİN....

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 06 Temmuz 2012, 15:16   Mesaj No:33
Medineweb Üyesi
Durumu:muhsin iyi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14028
Üyelik T.: 30 Temmuz 2011
Arkadaşları:5
Konular: 88
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yazın, özellikle kırmızı ile yazdıkların akıl ve mantık sınırlarını pek zorladığı için bir şey anlayamadım kardeşim. Kusura bakma. İçtenlikle söylüyorum. Onun için sana cevap veremiyorum.Ama videonu beğendim. Sadece baş yazımda yazdığım bir şeyi vurguluyorum. insan tasavvuf olmadan da, Allahın helal ve haram sınırlarına dikkat ederek de cennete gidebilir. Ama değerli kardeşim tasavvufun sırrı Hz. Hızır Alehisselam ile Hz. Musa Aleyhisselam ARASINDAKİ kıssada gizlidir. Tasavvuf konularını, hususiyle rabıtayı biz uydurmadık. Binlerce evliyanın altında imzası var. En azından edepli olmak, kendi yoluna bakmak gerekir. İtirazlar size kalsın. Allah bilir deyip geçin. Anlayamadığınız olaylar hakkında itirazlarla manevi olarak zarar etmeyin.
Sen hadis kitaplarında sayfaları karıştırarak bir bilgiye ulaşmaya çalışırsın, rabıta nimeti GERÇEKTEN nasip olmuş birisi Rasullahın misk gibi kokusunu burnuna çeke çeke onun nurlu yüzüne baka baka ona sorusunu sorar cevabını doğru şekilde de ondan alır. Bu ALLAH'ın bir nimetidir. Sana ve senin gibilere nasip olmamış diye nefsin kıskançlık damarıyla rabıta nimetini inkar mı edeceğiz. Onca evliyayı yok mu sayacağız. Yani sadece nefsin bu kıskançlık damarıyla. Halbuki aynı damarla insanlar zamanında peygamberleri inkar etmişlerdi. Allah son nefeste herkese iman ile gitmeyi nasip eylesin. Bizleri büyük söz söylemekten, onlarla imtihan etmekten korusun. AMİN.
Alt 06 Temmuz 2012, 16:05   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
muhsin iyi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yazın, özellikle kırmızı ile yazdıkların akıl ve mantık sınırlarını pek zorladığı için bir şey anlayamadım kardeşim. Kusura bakma. İçtenlikle söylüyorum. Onun için sana cevap veremiyorum.Ama videonu beğendim. Sadece baş yazımda yazdığım bir şeyi vurguluyorum. insan tasavvuf olmadan da, Allahın helal ve haram sınırlarına dikkat ederek de cennete gidebilir. Ama değerli kardeşim tasavvufun sırrı Hz. Hızır Alehisselam ile Hz. Musa Aleyhisselam ARASINDAKİ kıssada gizlidir. Tasavvuf konularını, hususiyle rabıtayı biz uydurmadık. Binlerce evliyanın altında imzası var. En azından edepli olmak, kendi yoluna bakmak gerekir. İtirazlar size kalsın. Allah bilir deyip geçin. Anlayamadığınız olaylar hakkında itirazlarla manevi olarak zarar etmeyin.
Sen hadis kitaplarında sayfaları karıştırarak bir bilgiye ulaşmaya çalışırsın, rabıta nimeti GERÇEKTEN nasip olmuş birisi Rasullahın misk gibi kokusunu burnuna çeke çeke onun nurlu yüzüne baka baka ona sorusunu sorar cevabını doğru şekilde de ondan alır. Bu ALLAH'ın bir nimetidir. Sana ve senin gibilere nasip olmamış diye nefsin kıskançlık damarıyla rabıta nimetini inkar mı edeceğiz. Onca evliyayı yok mu sayacağız. Yani sadece nefsin bu kıskançlık damarıyla. Halbuki aynı damarla insanlar zamanında peygamberleri inkar etmişlerdi. Allah son nefeste herkese iman ile gitmeyi nasip eylesin. Bizleri büyük söz söylemekten, onlarla imtihan etmekten korusun. AMİN.

Sevgili Muhsin İyi, herkes nasibi kadarını alır, Rabıtaya Kuran, Sünnet ve İcma ile onlar delil varken elbette bu delilleri bakıpta göremeyenler olacaktır, bu tıpkı yaşayıpta, etrafına bakan ve Allahı c.c. tanımayanların hali gibidir.

Tasavvufta Alimlerin yaşadığı haller dışında bir çok sofinin bilhassa son zaman sofilerinin Tasavvuftan uzak ve bilinçsiz yaşamaları aslında bu gibi ibadetlerin yanlış anlaşılmasında büyük rol oynamaktadır. Oysa bilinmektedirki hiç bir Tasavvuf alimi Kuran ve Sünnete aykırı hareket etmezler ve bu konu en çok itina gösterdikleri konudur.

Manayı unutup Zahire saplanan kişiler genellikle Manevi boyuttan nasiplenemedikleri içindirki bu gibi olaylar karşısında tepki göstermektedirler buda olağan bir haldir. Bundan dolayı duamız odurki Allah c.c. kişilere Ehli Sünnet inancını nasip etsin ve Manevi olgularını harekete geçirsin, Kuran eline alınıp sadece okunan bir kitap değildir, Namazın tavuk gibi yem gagalamak olmadığı gibi...Unutmamak lazım Sünnetsiz, Edepsiz ve Manasız yapılan hiç bir ibadet ne şevk barındırır nede huşu, Allah c.c. Ümmete bilinçlenmeyi nasip etsin...amin

vesselam veddua velmahabbe
Alt 06 Temmuz 2012, 16:23   Mesaj No:35
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Esedullah kardeş Nasip olayı nedir Cüppelide Rabıta tarifi yapıyor Sizin ALİMLERİNİZ Kur'an ve Sünnet dışı hareket etmezler demi?

Esedullah kardeş Muhsin bey Resulullahın hayatında olmayan uygulanmayan bir ibadet biçimi nasıl olurda uygun olur Mana mana diye diye Bu dinin anasını ağlattınız yok efendim şu Şeyhimiz şu manada demiştir Şu manada anlamıştır İlmi leddun Keşf İlham Hızır vs vs Hayali ilimler şahıslar Peygamberlere iftiralar daha neler neler Tasavvuf==Hinduizm=Yunan Sofizmi ne Fark var izah edermisin sen izah et bi zahmet bende sana Hinduizm Yunan sofizmi ile bire bir aynı olduğunu delillendireyim Şirk dini olan Tasavvuf ve Efendilerinin söylemlerini ....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 06 Temmuz 2012, 16:25   Mesaj No:36
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Yazdıkça batmayın bence olmayan bir şeyi meşrulaştırmaya çalıştığınız ve yaymak ile meşkul olduğunuz kadar Kuran ile meşkul olsanız daha faydalı olur Yeter bence Bu sapkın şirk anlayışlarını meşrulaştırmaya çalışma gayretleriniz Gavslar erenler ricaller bilmem ne zıkkımların Dinini Şarlatanlıklarını kutsamak ancak ve ancak sizi ŞİRK Bataklığına sürükler...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 06 Temmuz 2012, 16:29   Mesaj No:37
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kuran ve Allah resulünün sünnetinde bulunan bir kavramı Özünde var olan anlamı ile anlamak esastır.Kur’an ve Sünnete var olan kavramlar sabitlenmiştir artısı ve eksisi olamaz Bugün kendilerince icat ettikleri dinlerini hakk gösterme gayretinde olanlar Kur’ani Kavramları katletmek ile meşguldürler ve hali hazırda var olan Sapkın bidatler ile...

Mahrem sınırlarını dahi aşan Tasavvuf anlayışı insanların Cima esnasında kendilerini düşünmelerini isteyebilecek kadar ileri gitmiş ve üçüncü kişi olarak araya girmeye çalışmıştır.

“Bütün bidatler dalalettir ve bütün dalaletler de cehenneme götürür”.

Madie 35 Kehf 15 Tevbe 119 Kasas 10 Enfal 11 Ayeti kerimelerini Rabıtaya delil olarak sunan Cüppeli efendiniz Kur'an ayetlerini heva ve hevesine uygun bir şekilde yorumlamaktan çekinmemiş ne yazıkki ...

Dikkat ederseniz Konu içerisinde Bu ayetleri vermişim ve Tasavvufi anlayışın yorumladığı şekilde bir anlam ihtiva etmediği aşikardır Tasavvufun Rabıta kavramı Şirk üstüne Şirktir başkada söze hacet yok Siz İlahlaştırdığınız Efendileriniz ile Rabıta kurmaya devam edin ve söylemlerini delil kabul edin Bize Allah'ın kelamı Resululllahın Sünneti yeterde artar bile tercih sizin ...

Ölüye Ruhlara Rabıta darda kalanların kabir ehlinden yardım istemeleri vs hangi kısmına el atsam Şirk çıkıyor daha ne dememi bekliyorsunuz...

Yine şu uydurma sözü hadis diye kabul ederler:

“İşlerinizde ne yapacağınızı şaşırdığınızda kabir ehlinden yardım isteyiniz.”

(Mahmut Ustaosmanoğlu başkanlığında bir heyet, Ruhu'l-Furkan Tefsiri, İstanbul 1992, c. II, 82.)

«Bu tarikde şeyh, kemâl-i marifet ile mütehakkık olursa, ifâzada (yardım etme konusunda) ölü ile diri müsavi olurlar»

Aslında müsavi olmaktan da öte, (yine tarîkat rûhânîlerine göre) velî, öldükten sonra bir «tîğ-i üryân» gibi, yani kınından çıkmış olan bir kılıç gibi çok daha keskin olur ve onu çağıran insanın imdadına çok daha çabuk yetişir.

(Mehmed Zâhid Kotku (H. 1313/M. 1897-H. 1401/M. 1980) Tasavvufî Ahlâk: 2/272)

Ölüye rabıta yapma k onusuna, özellikle son dönem Nakşi şeyhleri tarafından çok önem verilmiştir.

Bu cümleden olarak Abdulhakim Arvasi'nin, «Mezarlara Rabıta Keyfiyeti» başlığı altında aşağıya alınan sözleri ilginçtir. Arvasi şu öğütleri vermektedir:

«Mezar ziyaretçisi mürid, nefsini her türlü dış alâkadan boşaltır. İçini dünya kayıtlarından uzaklaştırır. Kalbini ilimler ve nakışlardan ve hadiselere bağlı duygulardan çekip çıkarır.

Ziyaret ettiği mevtânın rûhâniyetini hissî keyfiyetlerden mücerret bir nur farz eder. O kabir sahibinin Feyizlerinden bir Feyiz ve hallerinden bir hal zuhur edinceye kadar o nuru kalbinde tutar. (...)»

«Feyiz istekçisi ziyaretçi, Feyiz vericinin kabrine yaklaşıp selâm verir. Mezarın ayak ucuna yakın sol tarafına durur. Ona karşı hayattaki tavrını muhafaza eder. Bir fatiha ve on bir ihlas okur. Sevabının mislini mevtâya hediye eder. Sonra çöker oturur. Feyiz almak için kabirdeki mevtânın rûhâniyetine teveccüh eder....»

(Abdulhakîm Arvâsî, Râbıta-i Şerîfe Risâlesi s. 23 Sadeleştiren N. F. Kısakürek)

Ben onlara sadece, senin bana emrettiklerini söyledim. Benim ve sizin Rabbiniz olan ALLAH'a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum sürece onlara şahittim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi görüp gözetirsin.” (Maide 116-117)

İsa (a.s) Vefat ettirildikten sonra Ümmetinden habersiz oluyor da Ölen Efendilerinin ruhları kınından çıkmış kılıç oluyormuş tabiki doğrudur onların Efendileri Peygamberleri sollamış ve Onlardan Üstün...

Tasavvufun icat ettiği Şirk adeti olan Rabıtanın Kur’an ve Sünnet ile hiçbir alakası olmayıp uydurma bir adetten başka bir şey değildir.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 06 Temmuz 2012, 16:31   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yazdıkça batmayın bence olmayan bir şeyi meşrulaştırmaya çalıştığınız ve yaymak ile meşkul olduğunuz kadar Kuran ile meşkul olsanız daha faydalı olur Yeter bence Bu sapkın şirk anlayışlarını meşrulaştırmaya çalışmak G
Sayın hönül sizi rabıta yapın diye zorlamıyoruz zorlamadıkta neden bu öfkeniz anlamak mümkün değil , siz de deliller sunuyorsunuz alimlerden biz onları tekfir ediyormuyuz , delilleriniz sizin doğrularınızdır. İnandığınızı savunurken bunu karşınızdakini tekfir ederek yapmazsanız daha hoş olur yoksa siz hakarette etseniz , bize şirk ehlide deseniz biz size duada ısrar ederiz bundan dolayı sıkmayın canınızı , öfkelenmeyin kardeşim ....
Alt 06 Temmuz 2012, 16:36   Mesaj No:39
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alim tarafgirliğim yoktur Delillerim Şüphesiz Kaynak Kur'andandır Tasavvufun icat erttiği Şirk anlayışını yerden yere Vuran Allah'ın ayetleri olmasına rağmen Musa (a.s) dan başlayan bir süreç gibi gösterilmesi ve bu uygulamanın Allah resulünün hayatında olmayışı Acab sizin Şeyhlerinizin ondan dahamı takva olduklarını gösteriyor Allah resulü onlar kadar bilmiyormuydu kızmamın sebebi Bunca Ayet var ike Merşrulaştırılmaya çalışmanızdır Açıkça Şirk olan bir ameli...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 06 Temmuz 2012, 16:40   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Alim tarafgirliğim yoktur Delillerim Şüphesiz Kaynak Kur'andandır Tasavvufun icat erttiği Şirk anlayışını yerden yere Vuran Allah'ın ayetleri olmasına rağmen Musa (a.s) dan başlayan bir süreç gibi gösterilmesi ve bu uygulamanın Allah resulünün hayatında olmayışı Acab sizin Şeyhlerinizin ondan dahamı takva olduklarını gösteriyor Allah resulü onlar kadar bilmiyormuydu kızmamın sebebi Bunca Ayet var ike Merşrulaştırılmaya çalışmanızdır Açıkça Şirk olan bir ameli...

Rabıtaya delil gösterilen ayetleri neden saymıyorsunuz o halde ?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)