Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi _bülbül_,Açılış Tarihi:  13 Nisan 2009 (09:35), Konuya Son Cevap : 13Haziran 2021 (23:22). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
  • 1 Beğenilen Filistin
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Nisan 2009, 09:35   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Recm konusu

Recm konusu

RECM KONUSU
“Recm ilk önce ayetle sabitti Tilaveti nesh edildi, hükmü sünnetle sabit kaldı”
Ebu Hureyre (ra) şöyle demiştir: Sizler Rasullullah(sav)’in huzurunda bulunduğunuz sırada birden bedevilerden bir adam ayağa kalktı ve; -Ya Resulullah! Benim için Allah’ın kitabı ile hükmet! Dedi Akabinde ona muhasımı olan kimsede ayağa kalktı ve: -Ya Resulallah! Hasmım doğru söyledi Sen onun için Allah’ın kitabı ile hükmet, ve söz söylemek üzere bana izin ver! Dedi Peygamber(sav)’de ona:-Sözünü söyle buyurdu O da şöyle dedi: -Benim oğlum, bu Arabinin yanında asif, yani ücretle çalışan bir kimse idi Oğlum bunun karısı ile zina etmiş İnsanlar bana oğlum üzerine taşlanmak cezası olduğunu haber verdiler Ben bu adama oğlum adına yüz koyun ve birde cariyeyi fidye vererek Oğlumu bu cezadan kurtardım Bundan sonra ben bu meseleyi ilim ehlinden sordum Onlarda bana onun karısı üzerine taşlama cezası düştüğünü, benim oğluma da ancak yüz değnek vurulma ile bir yıl gurbete sürgün edilmek üzere, ceza olduğunu haber verdiler! Dedi
Resulullah(sav)’de:-
Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki ben sizin aranızda elbette Allah’ın kitabı ile hükmedeceğim Cariye ile koyunları kendi sahibine geri veriniz Senin oğluna gelince: onun üzerinde yüz değnek cezası ve bir yıl gurbete sürgün edilme cezası vardır, buyurdu Bundan sonra Eslem kabilesinden bir adam olan Unes’e de: - Sana gelince ya Uneys! Sende bu adamın karısına git tahkikini yap, eğer kadın suçunu itiraf ederse onu recm et buyurdu Ravi: Uneys o kadına gitti, kadının suçunu itiraf etmesi üzerine, Uneys ona taşlama cezası uyguladı demiştir
*Buhari : 15c / 7107s
*Müslim : 5c / 1697N
*Tirmizi : 3c / 1457N
İbn Şihab şöyle dedi: Bana Ubeydullah İbn Abdillah İbn Utbe haber verdi ki kendisi Abdullah ibn Abbas’tan şöyle derken işitmiştir: Ömer İbnu’l Hattab Rasulullahın minberi üzerine çıkmış halde iken şöyle dedi: Hiç şüphe yokki Allah, Muhammed’i hak peygamber olarak gönderdi Ona indirilen bu kitabın içinde “recm ayeti de vardı” Biz bu ayeti okuduk ezberledik, ve onu anlayıp belledik, ve Rasulullah(sav) recm etti, bizde ondan sonra recm ettikBöyle olduğu halde insanlara zaman uzayıpta onlardan birinin:
Biz Allah’ın kitabında recmi bulamıyoruz demesi ve böylece Allah’ın indirmiş olduğu bir farizayı, terk suretiyle dalalete düşmelerinden korkarım Hiç şüphesiz ki Allah’ın kitabında evli erkek ve kadınlardan olupta zina eden ve zinasında beyyine bulunan yahut da gebelik ve itiraf bulunmasıyla zinası sabit görünen kimse üzerine recm bir haktır

*E Davud : 5c / 4418N *Buhari : 14c / 6684s
*Tirmizi : 3c / 1455N *Müslim : 5c / 1691N
Ömer b El-Hattab(ra)’dan rivayet edilmiştir dedi ki: Resulullah(sav) recm etti; Ebu Bekr recm etti; bende recm ettim Allah’ın kitabına ilave etmiş olmaktan çekinmemiş olsam onu muhakkak mushafa yazardım Çünkü ileride bazı kavimlerin gelip onu Allah’ın kitabında bulamayınca inkar edeceklerinden cidden korkuyorum *Tirmizi : 3c / 1456N
Ömer İbnu’l Hattab, insanlara hutbe okumuş da Abdurrahman onun için şöyle dediğini işitmiş: Uyanık olunuz; bazı kimseler: Recm de ne oluyormuş? Allah’ın kitabında değnek cezası var diyorlar Muhakkak ki Allah Resulü(sav) Recmi uygulamışve ondan sonra bizde uygulamışızdır Şayet bazı kimseler: Ömer Allah’ın kitabından olmayan bir şeyi Allah’ın kitabında ziyade etti dememiş olsalardı, o ayeti nazil olduğu gibi Kur’ana koyardım
*Ahmet İbn Hambel
*İbn Kesir: 11c / 5687s
*Nesei
Hafız Ebu Ya’la el-Mavsili derki: Bize Ubeydullah ibn Ömer el-KovaririKesir İbn Salt’dan rivayet etti ki o şöyle anlatmış: Biz Mervan’ın yanındaydık, içimizde Zeyd de vardı Zeyd: biz zina eden ihtiyar erkeği ve ihtiyar kadını mutlaka recm edin, diye okurduk, dedi Mervan: onu mushafa yazmadın mı? Diye sordu da, o şöyle dedi: Biz bunu zikretmiştik Ömer İbnu’l Hattab da içimizdeydi Size bu hususta yeterli bilgi vereyim mi? Dedi, Biz: Nasıl? Diye sorduk da, şöyle dedi: Bir adam Peygamber(sav)’e;
Ey Allah’ın elçisi, bana recm ayetini yazdır, dedi Allah Resulü(sav): Şimdi yazdıramam, veya benzeri bir söz söyledi
*İbn Kesir : 11c / 5687s
*Ebu Ya’la
*Nesei

Konu Sahibi _bülbül_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Adem olmaktır tek hevesim Şiirler ve Şairler kurtmehmet 3 2446 22 Mayıs 2010 11:27
Dostlarımız........ Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler su damlası 4 2178 09 Mayıs 2010 10:35
İsmailce kurban olabilmek Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 3 2936 21 Kasım 2009 20:58
Ömür seccadesini gönül dergahına serenlere...... Makale ve Köşe Yazıları _bülbül_ 2 2196 12 Kasım 2009 21:52
çarpık çağ..... Şiirler ve Şairler _bülbül_ 2 1919 12 Kasım 2009 21:43

Alt 13Haziran 2021, 19:01   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 412
Beğenildi:3136
Beğendi:3591
Takdirleri:25542
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Taşlanarak öldürme gibi acımasızca bir cezayı Allah Resulüne nasıl yakıştirabiliyorsunuz ben anlamıyorum.
Filistin beğendi.
Alt 13Haziran 2021, 23:22   Mesaj No:3
Medineweb Aktif Üyesi
Filistin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Filistin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 680
Üyelik T.: 25 Aralık 2007
Arkadaşları:1
Konular: 19
Beğenildi:273
Beğendi:500
Takdirleri:2691
Takdir Et:

>>>>Kuran eksiktir.

+

>>>>ayetlerin bir kısmını keçi yedi.

+

>>>>hadisler ayetleri nesh edebilir.

+

>>>>70 süre Kurana alınmadı.

>>>>gibi safsatalara kanmayın. Bunlara kananlar imanlarını kaybederler. Çünkü kuran hakkında tek bir kuşku kitaplara imanı iptal eder. Kitabın korunmuşluğuna dair ayetlere aykırı olur. Kitabın eksiksizliğine dair ayetlere aykırı olur. Kitabın onlarca ayetine aykırı olur. iman ve ahkam konusunda Tek bir kuşku tümünü ret etmek gibidir.

>>>>Ömer İbnu’l Hattab, insanlara hutbe okumuş da Abdurrahman onun için şöyle dediğini işitmiş: Uyanık olunuz; bazı kimseler: Recm de ne oluyormuş? Allah’ın kitabında değnek cezası var diyorlar Muhakkak ki Allah Resulü(sav) Recmi uygulamışve ondan sonra bizde uygulamışızdır Şayet bazı kimseler: Ömer Allah’ın kitabından olmayan bir şeyi Allah’ın kitabında ziyade etti dememiş olsalardı, o ayeti nazil olduğu gibi Kur’ana koyardım
*Ahmet İbn Hambel
*İbn Kesir: 11c / 5687s
*Nesei

sübhanallahhh! büyük harflerle yazılan cümle Hz. Ömer'den çıkması mümkün mü?
Kara Kartal beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: