Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  07Haziran 2011 (17:26), Konuya Son Cevap : 07Haziran 2011 (17:26). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07Haziran 2011, 17:26   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Allah'tan Başka Kimsenin Yardım Edemeyeceği Gün

Allah (c.c) İsrailoğullarına verdiği nimetleri ve onları bir zaman alemlere üstün kıldığını hatırlattıktan sonra onlara çok dehşetli bir günden haber veriyor ve buyuruyor ki:
«Size bunca nimetler verdim. Bunları sizler bilmektesiniz. Öyleyse gönderdiğim Rasulüme ve ona indirdiğim Kur'an'a iman edin ve Allah'ın ayetlerine karşı gelmeyin, insanları saptırmayın, ayetleri tahrif etmeyin. Çünkü öyle birgün gelecek ki o günde hiçbir kimse başkasının günahını yüklenip cezasını çekemeyecek. İnkarcılar için kimseden hiçbir şefaat kabul edilmeyecek. Müslümanlardan ancak şefaat edilmesine izin verdiğim kimselere şefaat olunacak. Kafirlere vereceğim azab o derece dehşetli ve korkunç olacak ki kafirler ondan kurtulmak için bütün dünya nimetlerini fidye olarak vermek isteseler de bu onlardan kabul edilmeyecek. Ve onlar bu azabtan kurtaracak bir yardımcı da bulunmayacaktır.»

Şefaat:

Allah (c.c) bu ayetinde kafirler için hiçbir kimsenin şefaatının fayda vemeyeceğini ve Allah'ın izni olmadan da kimseye şefaat olunmayacağını açık bir şekilde bildirmiştir. Her kim kafirler için şefaat hakkının varolduğunu iddia eder ve günahkar mü'minlere Allah'ın izni olmasa da bazı kişilerin şefaatçi olacağını söylerse kafir olur. Çünkü kafirlere şefaat etme ve şefaat edilme hakkı verilmeyeceği gibi Allah'ın izni olmaksızın günahkar müslüman da olsa hiçbir kimseye şefaat edilmeyecektir. Kafirlere şefaat edilmeyecek kaidesinden sadece Rasulullah'ın amcası olan ve kafir olarak ölen Ebu Talib müstesnadır.
Buhari'nin rivayetine göre, Allah (c.c) Rasulullah (s.a.s)'i müşriklere karşı koruyan Ebu Talib'e şefaat etmesi için izin verecek. Fakat Rasulullah'ın yapacağı bu şefaat onun cehennemden çıkmasına değil, azabının hafifletilmesine vesile olacak ve Ebu Talib cehennemde topuklarına varan bir ateş içerisinde beyni kaynar bir şekilde sonsuza kadar azab görecektir.
Günahkar mü'minlere gelince onlara Allah'ın kendisine şefaat izni verdiği resuller, nebiler, salihler ve şehidler gibi kişiler ancak şefaat edebilir. Bu kimseler de ancak Allah'ın izin verdiği kimselere şefaat edebilirler. Fakat Allah izin vermedikçe bu kimseler de hiç kimseye şefaat edemezler. Çünkü şefaat yetkisi ancak Allah'a aittir. Bu sebeble şefaat sadece Allah'tan istenmelidir.
Ölmüş kimselerden, kim olursa olsun, ister bir nebi, ister salih bir kimse olsun, asla direkt olarak şefaat istenemez. Ancak; «Ey Allah'ım falan kimseyi eğer salihlerden ise bana şefaatçi kıl» diyerek, Allah'a dua etmek caizdir.

Konu Sahibi YaŞuHa 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Aile Edep demekti Şiirler ve Şairler YaŞuHa 2 2144 04 Mayıs 2014 20:47
Kardeşimize dua lütfen Dua Bölümü MusabBinumeyr 4 2396 04 Aralık 2013 18:38
Kilonuz mu var? sorun degil artık/Medineweb Diyet/Spor gün ışığı 4 2701 27 Kasım 2013 20:45
Üzüm çekirdeği mucizesi Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp YaŞuHa 2 2342 27 Kasım 2013 20:34
Peki Anne senin yüregini kim sogutacak? Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 7 3142 26 Kasım 2013 19:23

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)