Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  08Haziran 2011 (00:13), Konuya Son Cevap : 08Haziran 2011 (00:13). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08Haziran 2011, 00:13   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Havz

Havz

Havz
Havz Allah'ın Rasulullah'a ve ümmetine verdiği nimetlerden birisidir. Bu konuda otuzdan fazla sahabeden rivayet edilmiş mütevatir derecesine ulaşmış hadisler vardır. Havz'a ulaşacak ilk kişi Rasulullah (s.a.s) 'dir. Sonra onu ümmetinden mü'min kişiler takip edecek. Kafirler ve büyük günah işlemiş asi kullar havz'dan kovulacaktır.Havz'a, hesap bitip herkesin sahifesi kendine verildikten sonra gidilecektir.
Ebu Hureyre (r.a)'den Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:
"Ben sizin Havz üzerine ilk erişeniniz ve sizi orada ilk karşılayanınızım. Ve muhakkak orada benim yanımda sizlerden bir takım adamlar kaldırılacaklar, sonra onlar muhakkak benim önümden sürüklenecekler (de Havz'dan uzaklaştırılacaklardır).Ben:
"Ya Rabbi! Onlar benim sahabelerim!" derim. Bana:
"Sen onların senden sonra (dinde) ne çıkardıklarını bilmezsin" denilecektir.(Buhari-Müslim)
Said b. Müseyyeb'in rivayetinde: "Onlar arkalarına dönüp gerisin eri dinden çıkmış kimselerdir." ibaresi vardır.
Havz'a sahih hadislerde geçti şekilde zahiri göre artırmadan ve eksiltmeden inanmak gerekir.
Hadislerden anlaşıldığına göre Rasulullah'ın havzı çok büyüktür ve ona gidenler için büyük bir mükafattır.Suyunu cennetten gelen nehirden almaktadır ve bu su sütten daha beyaz buzdan daha soğuk, baldan daha tatlı, miskten daha güzel kokuludur.Gökte ki yıldızlar kadar ibrik orada hazır bulunacaktır. Çok geniştir, uzunluğu ile genişliği aynıdır. Her köşesine ulaşmak için bir ay yürümek gerekir. Ondan içen bir daha susamayacaktır.
Abdullah b. Amir (r.a) şöyle demiştir. Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Benim havzım (açıları eşit olarak) bir aylık yol genişliğindedir. Onun suyu sütten daha beyaz, kokusu miskten daha hoştur. Bardakları da gökyüzünün yıldızları gibi çoktur. Her kim ondan içerse, o kimse artık ebediyen susamaz." (Buhari-Müslim)
Sahih hadislerde her nebinin bir havzı olduğu bildirilmiştir. Fakat en büyüğü ve en tatlısı en fazla topluluğu olanı Rasulullah (s.a.s)'in havzıdır.
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:
"Her nebinin bir havzı vardı. Her nebi kendi ümmetinden havzına gelenlerin çokluğu ile övünecektir. Benim havzıma gelenlerin en fazla olacağını umarım."(Tirmizi rivayet etti ve "hasen" dedi.)
Havz hakkındaki hadisler mütavatir derecesinde olduğu için inkarı küfürdür

Konu Sahibi YaŞuHa 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Aile Edep demekti Şiirler ve Şairler YaŞuHa 2 2126 04 Mayıs 2014 21:47
Kardeşimize dua lütfen Dua Bölümü MusabBinumeyr 4 2380 04 Aralık 2013 19:38
Kilonuz mu var? sorun degil artık/Medineweb Diyet/Spor gün ışığı 4 2673 27 Kasım 2013 21:45
Üzüm çekirdeği mucizesi Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp YaŞuHa 2 2324 27 Kasım 2013 21:34
Peki Anne senin yüregini kim sogutacak? Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 7 3119 26 Kasım 2013 20:23

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.