Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi vertyucek,Açılış Tarihi:  14 Ocak 2014 (02:34), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2014 (02:34). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 14 Ocak 2014, 02:34   Mesaj No:1
Medineweb Üyesi
Durumu:vertyucek isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 26456
Üyelik T.: 08 Mart 2013
Arkadaşları:0
Konular: 89
Beğenildi:33
Beğendi:24
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Kader Meselesinin Kafa Karıştıran Yönü

Kader Meselesinin Kafa Karıştıran Yönü

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

Hamd ve şükür Yalnız HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’E mahsustur ona sonsuz sınırsız Hamd,Şükür ve istiğfarı tevbe sonsuz sınırsız sayıda olsun.PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E aile efradına ve ashabına sonsuz ve sınırsız salatu selam sonsuz sınırsız sayıda olsun.amin.

selamun aleyküm rahmetullahi ve berakatühü
Değerli kardeşler son zamanlarda halkımızın kafasını karıştıran en mühim meselelerden birisi bu “Kader Meselesi” ve onda yazanlar gerçektende hepinizin bildiği gibi İMAN konusuna girdiği için en önemli meseledirde zaten…

Kardeşlerimizden bazılarının şu şekilde bazı fikirleri var.

mesala şöyle:

“ya hu benim hangi üniversiteye gideceğim madem önceden belli ve kaderde yazıyor ise ben ne diye bu kadar ders çalışıyor,kafa patlatıyorum?”“benim kiminle eveleneceğim kaderde zaten belli ise ben nediye uğraşıyorum?”v.s v.s.bu meselelerde kafa karışıklığına neden olan şey kaderin bizim başımıza gelen şeyleri daha gelmeden önce ezelde yazmış olması.Yoksa mesala birisi gelse size deseki yahu bırak ders çalışmayı nasılsa bir üniversiteye gidersin dese ya öyle şey olurmu git başımdan dersiniz.ama mesele Kaderin başımıza geleceklerin hepsini yazmış olaması olunca iş değişiyor.denilse ki kader sizin hayatınızın sonunda veya yaşarken yazıacak kafalar karışmazdı.ama bu durumunda CENABI ALLAH katında bir sebebi var kendisinin herşeye gücünün yettiğini zaman ve mekana bağlı olmadığını,yaptığımız şeylerden haberdar olduğunu anlatmak istiyor bize..şimdi benim asıl anlatmak istediğim mesele bu değil aslında.daha önemli bir meseleden Kaderin imanın bir Rüknü olmasından bahsedeceğim

evet kader hakkındaki bu sözler masum ve safiyane görünsede aslında hiçde masum ve zararsız değiller çünkü İnsanoğluna en çok zarar veren şey yine kendi cahilliğidir,öğrenmemesidir hele bu öğrenmeme din gibi SONSUZ HAYATI ETKİLEYEN,DÜZENLEYEN önemli bir şey hakkında ise çok ciddi tehlikeler oluşturabilir bizim için..hele kader gibi İMANIN olmazsa olmaz rükünlerinden biri hakkında yanlış bilgiler sahibi isek bu çok ama çok ciddi bir durumdur.çok günahkar biri olabilirsiniz,namazlarınız eksik,oruçlarınız az olabilir ALLAHÜ TEALA HAZRETLERİ bunlardan dolayı sizi affeder yada cezanlandırır.imanınız varsa eğer sonuçta cennete yani ebedi kurtuluş yerine girersiniz kurtulursunuz.ama imanın rükünlerinden birine en ufak bir itirazınız varsa işte o zaman kurtuluşunuz hiç yoktur!İmanın rükünlerinden birine dahi inanmazsanız ahirette inançsızlığı seçen birinden hiçbir farkınız olmaz CEHENNEMDEN çıkamazsınız..

bir şeyi anlayamıyoruz diye kendimize bunu yapmaya ne hakkımız var!?emin olunuz ki hiç yok!!

bakınız İSLAM Alimleri HAZRETİ İSLAM’IN unsurlarını sayarken bunlara için İSLAM’IN şartlarıdır diyorlar.

İslamın şartları:

1.Kelime-i şahadet getirmek
2.Namaz kılmak
3.zekât vermek
4.Kâ'be'yi haccetmek
5.Ramazan orucunu tutmak.

fakat imandan yani inanmadan bahsederken rükün kelimesini, kullanıyorlar rükün kelimesinin anlamı çok önemli onu açıklamadan önce bu rükünleri sayalım.

İmanın Şartları:

1.Allah´a,
2.meleklerine,
3.kitaplarına,
4.Peygamberlerine (Aleyhümüsselam),
5.ahiret gününe,
6.kadere ve hayır ve şerrin Allah´tan olduğuna inanmak

kardeşler bunlarıda öğrenmemiz ezberlelemiz gerek.yüzlerce,binlerce yabancı kelime öğreniyoruz.takımımızın ilk 11’ini ezbere sayıyoruzda İmanın 6 İslamın 5 şartını (toplamı 11 yapıyor)sayamıyoruz bizler.

rükün:bir şeyin aslını oluşturan parçalardan her biri demektir.rükünün ne olduğunu anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz.örneğin önünüzdeki masayı düşünün birkaç parçası vardır onun değilmi?; üzerine eşyalarınızı koyacağınız üst kısım,onu dik tutacak ayakları,bunları bir arada tutacak çiviler yada tutkal bu parçalardan herhangi biri olmasa hepsi ayrı ayrı olsa siz ona masa diyebilirmisiniz?hayır denilemez.masa birleştirilmeden önce üzerine eşya konulanacak olan üst kısma masa diyebilmemiz mümkünkü?ayaklarına?tutkalına veya çivisine?bunlardan hangisine masa diyeceğiz hiçbirine! ama masayı toplarsak,bu saydığımız şeyleri birbirine montelesek ve bir bütün haline getirsek işte ancak ve ancak bu parçaların oluşturduğu bütüne masa diyebiliriz ve zaten ozaman masalık yapmaya yani görevini yapmaya başlar bunlar.işte imanın rükünleride masanın parçaları gibi birbirine bağlı şeylerdir.biri diğerine,diğeri diğerine bir bütün halinde hepsine inanılmazsa sizin itikadiniz İSLAMA göre değildir,sizin inancınız İMAN değildir!!!

hem anlamadığımız şeyi reddetmekte ne oluyor!?.size şöyle bir örnek vereyim.mesala ben okulda iken matematiğin bazı konularını mesala olasılık permütasyonunu,trigonometriyi,türev integrali hiç anlayamamıştım matematiğin bir çok konusunu oldukça karışık ve zor anlaşılır bulmuştum.benim bu anlamadığım derslerden sınavlarda muaf olma,reddetme lüksüm varmı?her öğrenci fizikten,kimyadan,coğrafyadan anlayamadığı bir konuyu reddetse okulda ders kalırmı?

hiç akletmezmisiniz,düşünmezmisniz ibret almazmısnız diyerek bizi bir çok şey hakkında düşünmemizi,araştırmamızı istemesine rağmen İMAN KONUSUNDA! CENABI ALLAH bizim bu konuları en ince ayrıntısına kadar anlamamızı,öğrenmemizi istemiyorki.kabirde,ahirette melekler ne renkte idiler?boyları şekil şemalleri nasıldı?kitaplarınmdan KUR’AN’I KERİMİN ENBİYA suresi, 107. ayetinin meali nedir?TEVRATIN 250. ayeti nedir.Benim bütün PEYGAMBERLERİMİN (ALEYHÜMÜSSELAM) isimlerini say .kader nasl işer anlat demiyorki.sadece bu 6 maddeye İMAN et KARŞI GELME CENNETİME GİR KARŞI GELİRSEN CEHENNEMDEN çıkamazsın diyor bu kadar basit.!e şimdi bu kolaylık ve uyarılara rağmen ben kaderi anlayamıyorum aklıma yatmıyor diye birisi çıksa CENABI ALLAH’TA onu cehennemden ebedi çıkarmasa kim buna yanlış diyebilir?tabi bu meselelerden haberi yoksa ona bu ceza verilirmi verilmezmi bilemeyiz.bu kadar önemli öğrenmesi basit bir mesele olan İMANI dahi öğrenmeyen bizlerin ne kadar mazereti olabilir?bir üniversiteye girmek için lisenin başından beri senelerce günde saatlerce (bildiğim kadarı ile 7,8 saat) ders çalışanlar var.çalışsınlar tabi ama bu kadar kolay bir meselede ve kazancı sonsuz olan bir meselede gevşek davranıyoruz olacak şeymidir yani?. CENABI ALLAH HAZRETLERİ hepimizi Affetsin,bağışlasın,mağfiret etsin İnşaALLAH.

değerli kardeşler bu gibi önemli soruları uzamanına danışmalıyız yani İSLAM ALİMLERİNE danışmalıyız.bundada seçici davranmak zorundayız.iyi alimleri seçmeliyiz.PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN sünnetini ve hadisi şeriflerini reddeden (Z)alimleri değil PEYGAMBER ALEYHİSSELAM’I DİNLEYİN yani ona ve HAZRETİ KUR’ANA uyan alimleri seçin.

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym
"Hayır, Rabb'in hakkı için onlar aralarında çıkan çekişmeli işlerde seni hakem yapıp, sonra da senin verdiğin hükme karşı içlerinde bir burukluk duymadan, tam anlamıyla Teslim olmadıkça inanmış olamazlar." (Nisâ, 65).

"Allah ve Resûlü, bir işte hüküm verdiği zaman, artık inanmış bir kadın ve erkeğe, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resûlü'ne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur" (Ahzâb, 36).

Ey imân edenler! Allah Teâlâ'ya itaat ediniz ve Peygamber'e de ve sizden olan emir sahiplerine de itaatte bulununuz. Sonra birşey hakkında ihtilâfa düşerseniz, eğer siz Allah Teâlâ'ya ve ahiret gününe inanır kimseler iseniz onu Allah Teâlâ'ya ve Peygamberine arzediniz. O hem bir hayırdır, ve hem de netice itibariyle daha güzeldir.(NİSÂ - 59 )

Her kim Peygambere itaat ederse muhakkak Allah Teâlâ'ya itaat etmiş olur. Ve her kim yüz çevirirse (aldırma), çünkü seni onların üzerine muhafız göndermedik.(NİSÂ - 80)

aklınıza takılanları yıllardır (11 yıldır) İnsanımızın güvenini kazanmış, kadrosu İlahiyatçı Prof. ve Doçentlerden ve akedemik kariyeri olmasada kendini çok iyi ve DOĞRU yetirştirmiş alimlerden oluşan sorularla islamiyet. com’daki alimlerimize danışmalıyız.

verdiğim linkte Nurcu Kardeşlerimizin Cübbeli Ahmed Hoca şubesi Çantacı Necmi Abimiz kader konusunu güzel bir şekilde açıklıyor:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH en doğrusunu bilir.selam ve dua ile.
Konu Sahibi vertyucek 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Cübbeli Ahmet Hoca ile 54 Farz Dersleri 2.... Videolar/Slaytlar vertyucek 0 93 31 Temmuz 2023 22:55
Depremlerin devam edeceği başka sıkıntılarında... Dua Bölümü vertyucek 0 253 01 Mart 2023 19:44
Muazzam bir Salavat İsmi Azamdan olduğuda... Hafta'nın Konusu Mihrinaz 3 528 24 Şubat 2022 03:20
PEYGAMBERİMİZ AYI İKİYE BÖLDÜ! Hafta'nın Konusu vertyucek 2 514 12 Ocak 2022 21:27
Bitcoin (BTC) Can Alıyor Dikkat! Hafta'nın Konusu Kara Kartal 2 552 16 Ekim 2021 01:46

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: