Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi NUR,Açılış Tarihi:  27 Nisan 2009 (17:58), Konuya Son Cevap : 27 Nisan 2009 (19:12). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen NUR
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 27 Nisan 2009, 17:58   Mesaj No:1

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Herkesin Alacağı Çok Ders Var

Herkesin Alacağı Çok Ders Var

HERKESİN ALACAĞI ÇOK DERS VAR

Babaoğlu'nu sarsan Hadis-i Şerif
Sabah yazarı Haşmet Babaoğlu, gündelik yaşamın kısır döngüsünden çıkarak Kutlu Doğum'un hatırına Sonsuz Nur'un Mekke Fethinde söylediği bir sözü yazdı.

"Mekke'nin fetih günüydü...

Bir adam Resulullah'ın yanına yaklaştı. Korkudan, heyecandan titriyordu.

Resulullah da gördü adamın bu halini ve dönüp seslendi: " Titremene lüzum yok, ben kral değilim "

Ve ardından dedi ki; " Kureyşli kuru et yiyen bir kadının oğluyum ben."

Bu hadisi her okuyuşumda sarsılırım.

Düşünün...

Mekke'yi fetheden kuvvetlerin başındaki kişinin ve Peygamber'in önünde titremez de insan, kimin önünde titrer? "

İktidarı olağanüstüleştirme " insanlık tarihi kadar eski bir hikâyedir çünkü..

Hatta geçmek bilmeyen bir hastalıktır.

Güçlülerin, militerlerin, kendine soy sop iktidarı ve havası yaratanların, en sıradan makamların sahiplerinin önünde korkar, ezilir, büzülür, titrer insan..

Ya bugün?

Popüler şöhret denen şeyden bir parça nasiplenmiş kişilerin bile yanına yanaştığında titremeye kapılıp ağzını açamayanları görürsünüz.

Nedir Peygamber'i böyle davranmaya, böyle söylemeye iten?

İlk akla gelen hep tevazu kavramı olur bu durumlarda.

Tevazu deyip geçmek doğru olur mu?

Hayır! Yanlış olur.

Hele tevazuyu alçakgönüllülük veya kendini küçültme olarak ele alıyorsanız, bu iyice yanlış olur.

Çünkü " Titremene lüzum yok, ben kral değilim " diyen Hz.Muhammed, unutulmamalıdır ki, Adem Aleyhisselam'dan beri Peygamber olduğunu, yani " fark "ını hep dile getirmiştir.

Burada vurgulanan şey...

İsmet Özel'in sözleriyle " kralın ve krallığın çarpıklığıdır ." (40 Hadis, İsmet Özel. 2005, Şule Yayınları.)

Daha doğrusu, âlemde " kral olma "nın; saltanat kurup, saltanat sürmenin çarpıklığı dır burada altı çizilen, hiç kuşku yok!

" Kureyşli kuru et yiyen bir kadının oğluyum ben " sözüne gelince...
Nasıl da ürperticidir!

Elbette bu meselelerin acemisi ve ilahiyatçılara hem saygı duyup hem de kibirlerinden ürken biri olarak altından kalkamayacağım kadar ileri gitmek istemem.

Ama Peygamber'in bu sözünde tatlı bir dalga geçmeyle, derin bir "hakikat"in bir arada bulunuşunun beni çok etkilediğini söylemeliyim.
Belli ki, yanında tir tir titreyen adama şunu hissettirmek istemiştir.

Demek istemiştir ki...

Peygamberim, farkım bu..

Başka farkım yok.

Sen ve ben insanız.

Beni sana üstün kılacak, ne soy sop, ne kavim ne de bir iktidar bağı olamaz.

Bu konuyu neden açtım, neden bu hadisi köşeme taşıdım?
Anlatayım..

Kutlu Doğum Haftası'ndayız.

Fakat malum merkez medyanın şu köşelerinde her konuda yazarız, atarız tutarız da, bu konulardan köşe bucak kaçarız!

Ben bu tavrı hiç anlamam, anlayamıyorum.

Çağın bütün frekanslarına, bütün sorunlarına, bütün tatlarına açık biriyim.

Ama aynı zamanda bu coğrafyanın, bu tarihin, bu manevi iklimin insanıyım.

Yazım, sözüm, fikrim ve duygularım nasıl o iklimden ve o iklimin meselelerinden uzak durabilir ki!

İstedim ki, Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle okurlarıma Peygamber'in (pek öne çıkmamış) bir sözünü hatırlatayım.

Belki bu noktadan başlayarak..

İslam ve ırkçılık; İslam ve hiyerarşi; İslam ve iktidar; İslam ve eşitlik konularını bir daha düşünme şevki doğar içimizde!

HAŞMET BABAOĞLU-SABAH

Konu Sahibi NUR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hadîsi anlamak için nelere dikkat etmeli Hadis-i Şerif NUR 0 2474 10 Ağustos 2009 20:09
Allah Rızası İçin Hadis Uyduranlar/Medineweb Hadis-i Şerif Mihrinaz 1 2866 10 Ağustos 2009 20:07
18.HAFTANIN KONUSU:Çocuklar Dünya Hayatının Süsü... Hafta'nın Konusu NUR 1 2874 09 Ağustos 2009 23:05
35.Haftanın Misafiri Elifzişan Hafta'nın Misafiri kurtmehmet 11 6239 09 Ağustos 2009 22:35
Çocuklar Ümmetin Geleceğidir! Çocuk ve Aile Sağlığı NUR 0 2469 07 Ağustos 2009 22:03

Alt 27 Nisan 2009, 18:44   Mesaj No:2
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:İmamHüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7571
Üyelik T.: 20 Mart 2009
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:3
Takdir Et:
Standart RE: Herkesin Alacağı Çok Ders Var

Evet Kardeşim Peygamber Efendimizin Her Tavrında Bir Hakikat Vardır, Gören Gözlere Ama Ne Yazıkki! Peygamber Ümmeti Olan Bizler Ders Almayı Bırak, Kendimize Bile Ders Verememiş Bir Ümmet Olmuş Benliğe Bürünmüş,Ben Bilirimlerle Kendimizi Kraldan Çok Kralcı Olmakla Avutuyoruz,Bu Pervazsızca Yaşamı Muhammedi Bir Yaşam İle Yaşamayı Allah (c.c) Bizlerede Nasip Etsin.
Alt 27 Nisan 2009, 19:12   Mesaj No:3

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: Herkesin Alacağı Çok Ders Var

sayın hasannasrallah abi, senin paylaştığını görseydim yorumumu oraya yapardım, ( kusura bakma..)

Bu yazıyı okuyunca bende çok etkilendim.Bunun sebebi ise kendisine futbol münakaşalarında rastladığım, dini duyarlılığı var mı yok mu tam olarak bilmediğim , bu konuyla/kutlu doğumla ne alaka diyebileceğim bir insanın duyarlılığı...

Kendisi alim geçinen, lüx , sefa içerisinde yaşayan, ''müslümana her şeyin en güzeli haktır '' söylemiyle israf içerisinde yaşayan kimselere bakınca nebevi tavrın asilliği karşıısnda hayrete düşüyor insan...

Şimdi hangi yönetici, hangi üst düzey devletbaşkanı, hangi mevki- makam sahibi çıkıp - Ben kuru ekmek yiyen kadının oğluyum diyebilir?Bizimkiler az bir mevkiye gelir gelmez, ''sen benim kim olduğumu biliyo musun'' teranereleriyle caka satarlar.

O peygamber ki, krallar saraylarında hüküm sürerken hasırın üzee uyuyan, o peygamber ki, bir topuma girdiğinde protokol yeri seçmeyip, en münasip bir yere oturan, o peygamber ki büyük küçük demeden çocuklara selam veren..

Selam olsun o kutlu peygambere!
Kara Kartal beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)