Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  24 Ekim 2019 (06:22), Konuya Son Cevap : 24 Ekim 2019 (17:22). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı13Kez Beğenildi
  • 4 Beğenilen nurşen35
  • 4 Beğenilen Sükutu-Ezber
  • 1 Beğenilen Sükutu-Ezber
  • 4 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Ekim 2019, 06:22   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ne İstersiniz Şu Gariban İmamlardan

Ne İstersiniz Şu Gariban İmamlardan

*

― Türkiye'de imamlık kadar eleştirilen başka bir meslek grubu var mıdır, bilmiyorum.

― Yedisinden yetmişine,
Kadınından erkeğine herkes,
Yatıp kalkıp,
Evde,
Yolda,
İş yerlerinde,
Arkadaş grupları arasında imamlara verip veriştiriyor.
Şimdi bunlara bir de sosyal medya eleştirmenleri eklendi.

― Neymiş efendim, günde beş vakit, o da topu topu bir saat süren namazı kıldırıp yatıyorlar, haksız yere 6 bin lira maaş alıyorlarmış.

― Bunlar o kadar yavan, basit, yüzeysel ve komik eleştiri ve iddialar ki her bir kelimesi, hatta her bir harfi buram buram cehalet, haset, kin ve nefret kokuyor.

― Ben imamlık mesleğini icra eden bir din görevlisi değilim. Ancak imam―hatip lisesi ve ilahiyat mezunu bir imam―hatip lisesi meslek dersleri öğretmeni olarak bana en yakın meslek grubu din görevliliğidir.
Hatta defalarca bulunduğumuz cami veya başka yerlerde din görevlisi olmadığı için cuma namazı başta olmak üzere, vakit namazları kıldırıp cenaze ve yemeklerde Kur'ân okudum.
Ayrıca çok sayıda din görevlisi dostum, arkadaşım, komşum oldu.
Bu yüzden onların mesleki hayatlarında karşılaştığı zorlukları en iyi bilen, hatta yaşayan insanlardan biriyim.

― Sevgili halkım!
― İmamlar sadece camide namaz kıldıran din görevlileri değildir.
Onların mesaileri de sadece namaz vakitleri ile sınırlı değildir.
Bunu yaşamayan bilmez, ancak oturup ahkam keser.

― Siz hiç, gecenin saat ikisinde veya üçünde
― "Hocam cenazemiz var, kalk" diye defalarca uyandırıldınız mı?
Ben imam değilim ama ev sahibim imam olduğu için yanlışlıkla benim zilime basanlar yüzünden çok uyandırıldım.
Ve o imam arkadaşımın fedakarca, hiç bir laf söylemeden, kalkıp abdest alarak gittiğine sayısız kere şahit oldum.
Söyler misiniz, bahsettiğim saatler, sizin saydığınız sadece namaz kıldırılan "bir saat" içinde mi sayılıyor?

― Ya da düğün salonunu,
Çalgıcısını,
Fotoğrafçısını,
Kuaförünü,
Nikah memurunu günler öncesinden ayarladığı halde, gerdekten sadece yarım saat önce size gelip,
"Hadi hoca, nikah var, çabuk ol"
Diyen ukala bir cemaatin terbiyesizliğine maruz kaldınız mı?

Ben imam değilim ama ev sahibim olan imama yapılan buna benzer sayısız terbiyesizliğe şahit oldum.
Üstelik bunların hepsi de sizin tabirinizle "mesai saatleri" dışında idi.

― Siz ve bir çok arkadaşınız, özellikle hafta sonu tatillerinizde, pikniğe ya da oturmaya giderken "Namaz vakti" diyerek sizinle gelemeyen, geldi ise de yine aynı gerekçe ile en fazla bir saat sonra, istemeye istemeye, sizden ayrılmak zorunda olan çok sevdiğiniz imam bir dostunuz oldu mu?
O anda, ondan ayrı kalarak piknik yapmaktan alacağınız zevkten mahrum kalma duygusunu yaşadınız mı?

― Yahut mesai saati dışında işiniz olduğu halde sizi hem yemeğe davet edip hem de "hocalar çok yer" diyen,
Size "öküz―hoca" hikayesini anlatıp aklı sıra şaka yapan bir densiz yüzünden ağzınızdaki lokmalar boğazınıza dizildi mi?
Ben imam değil, bir ilahiyatçı olmama rağmen benim bile boğazıma çok lokma dizdiler!

― Her çalışanın bir tek amiri ya da patronu vardır.
Oysa imamların, cemaatlerinin sayısınca amiri vardır.
Bütün cemaat "Müftü" kesilip din görevlileri üzerinde amirlik taslar.
Daha, yeni ortaya çıkan
"Sosyal medya müftülerini" hesaba bile katıyorum.

― Ey halkım!,
― Siz, bir işiniz düştüğü için din görevlilerine gittiniz de onlar, yüzünüze bile bakmadan, sizi kapıdan mı kovdu?
Siz âdâb―ı muâşeret kuralları içinde dînî bir soru sordunuz da, sizi azarlayarak sorunuza cevap vermeden yanınızdan mı kaçtı?

― Siz elinize bir elif cüzü alıp,
"Hocam, bana Kur'ân okumayı öğretir misiniz?"
Dediniz de zamanının olmadığını söyleyip sizi yanından mı uzaklaştırdı?

― Oysa benim tanıdığım imamların tamamı da cemaatinden bu tür şeyler bekler, hatta bir çoğu cemaatinden böyle talepler gelmediği için hayıflanır ve bizzat kendisi böyle insanları arayıp bulmaya çalışır.
Bütün bunları da sizin bahsettiğiniz "bir saat" dışında yapar.

― Sizin en radikaliniz, en mealciniz ve hatta en "Kur'ân yeter" diyeniniz bile annesi, babası veya yakın bir tanıdığı vefat ettiği zaman yana döne imam aramıyor musunuz?
Söyler misiniz
Cenazelerinizde,
Düğünlerinizde,
Yemekli toplantılarınızda,
Hasta ziyaretlerinizde veya taziyelerinizde,
Kendiniz Kur'ân okumasını bildiğiniz halde heyecanla Kur'ân okuyacak başka bir kişi, haydi açıkça söyleyeyim,
"İmam" aramıyor musunuz?

― Tek söyleyeceğim şey var:
― Allah'tan utanın ve korkun!.

― Son bir şey daha:
― İmamların maaşı 6 bin lira değildir.
Ben bile 4 yıllık fakülte mezunu olan bir öğretmen olarak o kadar maaş almıyorum.
İmamlar ne kadar mı maaş alıyor?
Bunu da bir zahmet gidip mahallenizin camiinde görev yapan imam arkadaşa sorun da birinci ağızdan öğrenin.
Hiç olmazsa yaptığınız iftira ve haksızlık yüzünden, onun şahsında bütün imamlardan özür dileme ve hak helal ettirme imkanı bulursunuz.
― Sakın,
"Bizim mahallede cami yok!" demeyin!.

Alıntı....

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1275 10 Aralık 2020 12:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 1976 08 Aralık 2020 18:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 768 08 Aralık 2020 17:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 715 08 Aralık 2020 12:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 797 04 Aralık 2020 13:56

Alt 24 Ekim 2019, 13:33   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2512
Beğendi:2831
Takdirleri:9986
Takdir Et:

Bizler toplum olarak eleştirme konusunda çok iyiyiz bilmeden etmeden,iyice araştırmadan kulaktan dolma dedikodulara daha çok inanıyoruz, belki de işimize geliyor helede eleştirmek istersek bizi hiç bir doğru alakadar etmiyor,,
şahsımı sorguluyorum bazen ister istemez bazı konular hakkında yorum yapıyoruz hele sosyal medya da her şey birbirine karışmış,,
Artık öyle olur olmaz herşeyi paylaşım yapmıyorum,, bilemeyiz işin gerçeğini,,
O kadar çok fitne var ki ne doğru ne yanlış hepsini bilmemiz araştırmamız imkansız bir şey o yüzden Rabbimiz bilir demek daha hayırlı,,,
Peygamber Efendimizin de dediği gibi kişinin her duyduğunu söylemesi ona günah olarak yeter
Bu hadisi Çok iyi anlıyorum,,,
dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"
Alt 24 Ekim 2019, 14:01   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2512
Beğendi:2831
Takdirleri:9986
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Hayati İnanç çok güzel özetlemiş
su damlası beğendi.
dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"
Alt 24 Ekim 2019, 17:22   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11774
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Nurşen editim, Muhsin hocamı yoksa Alperkara hocamı gönderdi sana bu yazıyı

Kim n'apmış ki imamlara
Artık işini liyakatle yapan, herkes gariban. Bahse konu işini iyi yapan imamlar şahsında, öğretmen, mühendis,dr, usta, guvenlikçi, temizlikçi,eğitimci vs. hepsi gariban diyebiliriz.(malesef çoğunluk ölçü değil )

Bu dünyada gariban olanın ahireti ihya olur inşallah. Nitekim bu liyakatle çalışan her meslek sahibi garipligine uzülmez. Bilakis yaptığı işin ahlakı, sorumluluğu, insanliga hizmet anlayışı bunu gerektiriyor. İyiki ahiret var "Herkese yaptıginın, emeğinin karşılığını Allah tastamam vereceğim" diyorken başka makamlar, insanlar varsın bilmesin varsın gariban desin.

Tamam yazar iyi hoş yazmişta demem gibi işini ahlakiyla yapan herkes garip napcaz şimdi Vah vah tüh tüh deyip duyarmı kasalım yani))

Yalnız, yazın yatsı namazını beklemek zorunda olup, misafirlige gidememeleri yada gidecekleri yere saat 10 da gelmeleri, iki vakit arası piknik yapabilmeleri .))

Bütün gıcıklığımla ve sosyal medyacı şeysiyle ağzımı yaya yaya ; " Anaaaaa haggaten imamlarin maaşı 6 bin ye.tâ.le miymiş" Meeendislerle aynı. Yeni başlayan Dr. da öyle hepsini biliyoz biz demem lazım

Neyssseee

İpimi çekiyorum şu anda
Kaçtı ben...

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: