Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (15:47), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2012 (03:12). Konuya 184 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Eylül 2011, 09:14   Mesaj No:171
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: "Dini Konular Hakkında Sorular/Cevaplar"

Alıntı:
Nikap_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yemin kefareti ödemem gerekiyo ama etrafımda kefaret ödeyebileceğim emin olduğum bir yer yok..bu kefaret parasını yeğenime birşey alarak ödesem olurmu?
Nikap kardeşim

Etrafınızda keffaret ödeyebileyeciğiniz gerçek anlamda ihtiyaç sahibi kimse yoksa, keffaret parasını güvenebileceğiniz bir yardım kuruluşu ( mesala İHH ) aracılıyla ya Çeçenistan ya Filistin ya da Somali'ye göndermenizi tavsiye ederim.
Yeğenize verdiğinizde içinizde keffaretin gerçek anlamda yerine ulaşıp ulaşmadığı konusundaki tereddütünüz hiç bir zaman kaybolmaz sanırım. Yeğenize yine de yardım yapabilir, kırtasiye malzemeleri alabilirsiniz ama bunu keffaret parası olarak değil de hayır ve infak maksadıyla yapabilirsiniz. Kalbinizde şüphe / ikilem uyandıracak hayır yapmak yerine, kalbinizin mütmain olduğu hayırları yapmak daha güzeldir. Bu yüzden ister Çeçenistan, ister Filistin, isterseniz Somali'ye keffaret parasını gönderebilirsiniz.
İnş. sorunuza cevap verebilmişimdir.
Alt 16 Eylül 2011, 12:59   Mesaj No:172
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Nikap_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14067
Üyelik T.: 07 Ağustos 2011
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

abi dediğiniz yerleri düşündüm bende ama oraya ulaşıp ulaşmayacağına dair bi güvencem yokki mesaj atıp yardımda bulunun diyolar mesela ama ben o yardımın gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşacağına nasıl emin olabilirim görmüyorum elimle vermiyorum ve açıkçası güvenmiyorumda
Alt 16 Eylül 2011, 13:48   Mesaj No:173
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Yardımı mesaj şeklinde değil de direkt hesap numaralarına yatırabilirsin. Yardım konusunda İHH'nın güvenilir bir kurum olduğuna inanıyorum şimdilik. İleri zamanlarda nasıl olur bilmem. Biz yardımlarımız bu kanaldan yapmaya çalışıyoruz.
Alt 10 Ekim 2011, 12:19   Mesaj No:174
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Selamun aleykum.çok acil bi konuda cevaba ihtiyacım var muhsin hocam ve diğer değerli hocalardan rica ediyorum okuyunca yanıtlayın..şimdi konu çok hassas onun için kendim gibi misal vererek anlatayım.mesela birinden borç para alıyorum bir sene doluyor ama ben parayı geri ödemiş değilim ve para elimde duruyo ben bu paranın zekatını ödemelimiyim yoksa sadece alacaklı olanmi ödeyecek
Alt 10 Ekim 2011, 17:03   Mesaj No:175
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

aleyküm selam

Borç alan kişi kişi, aldığı paradan dolayı zekat vermez. Paranın gerçek sahibi zekatı verir.
Anlatılan borç alıp verme olayında şu hassas durumu göz önüne almak gerekir:
Borç alan kişi , aldığı parayı ihtiyacı , borcu için kullanmalıdır. Yukarda borcu alan kişi, başkasından borç para almış ama parayı kullanmamış,elinde bekletmiş. Ama parayı isterken ihtiyacı için istemiştir. Veren kişi de bir kardeşinin ihtiyacını gidermek için Allah rızası için karzı hasen yapmıştır. Karzı hasen sevabı alır. Ama alan kişi parayı bekletmiş ki bu uygun bir davranış olmamıştır. Ya o parayı ihtiyaçları için harcaması lazımdı ya da parayı aldıktan bir müddet sonra arkadaşına ( veren şahısa ) teşekkür ve hayır dua ederek parasını iade etmesi gerekirdi. İslam para gibi malların atıl vaziyette beklemesi istemez. Yastık altında bekletilmesini değil de ticaret içerinde kullanılmasını istiyor.
Alt 10 Ekim 2011, 17:59   Mesaj No:176
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Nikap adlı üyemiz başımdaki bir takım sıkıntılardan dolayı siteye gerekli ilgiyi gösteremedim.

Sizin birinci sorunuza gelince
Evet bende aynen sizin gibi düşünüyorum

Bu yardım kuruluşlarının birçoğunun merkezi istanbuldadır. Ben şahsen bu yardım kuruluşlarında yöneticilik yapan insanların özel hayatlarını bilirim. Bu yardım kuruluşlarının sağlıklı çalıştıkları hususunda zerre kadar güvenim yoktur.

En güzeli kendi akraba çevresine ve doğu yada güney doğuya yapılacak olan yardımlardır. Çünkü buralarda hatta karadeniz bölgesinde dahi çok yardıma muhtaç insanlar vardır.

Bazı yardımlar vardırki gizli yapılır bazı yardımlarda vardırki aleni yapılır yani müminler hem gizli hem açık birbirleri ile hayırda yarış içerisinde olmalıdırlar.

Günümüzde para sadece belirli bir kesimin elinde dönüp durmaktadır.Oysaki islam dini sosyal yardımlaşmaya çok önem vermektedir.

Bizler islamı gereği gibi yaşayabilirsek içimizdeki ihtiyaç sahipleri o kadar azalmış olur.

Size bir örnek vereyim

Karun kadar zengin birini bilirim. Bu zat tevhid akidesine sahip olmasına rağmen kendi oturmuş olduğu apartmanda 40 gün boyunca sadace patetesle beslenen aile olmasına rağmen bu zat bir toplantıda 5 bin lira gazzeye yardım ettiğine tanık oldum.

İşte ben böyle yardımlara karşıyım

Ben şunu demek istemiyorum gazzeye yada başka bir bölgede yaşayan insanlara yardım edilmesin demiyorum. Burunlarının dibini göremeyenler kalkıp dünyanın öbür ucuna sözüm yardım ettiklerini iddia ediyorlarsa ben bunda kasıt ararım. ve gösterişten başka birşey olmadığına yorarım.

ikinci sorunuza gelince aynen irfan hocam gibi düşünüyorum

Alt 10 Ekim 2011, 18:04   Mesaj No:177
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

kanıt isteniliyo yalnız..ayet hadis yada fetva verilmiş bi misal varmı?
Alt 10 Ekim 2011, 18:04   Mesaj No:178
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Hocam çok teşekkür ederim bende borç alan kişinin zekat ödemesini mantıklı bulmuyorum çünkü adam zekat ödeyecek durumda olsa borç almaz ama para bekliyo olduğu için mehmet keskin ilmihalınde 343.sayfada şöyle bi yazı var 'borç olarak da alınmış olsa bir kişinin yanımda bir sene müddetle duran para veya mal o kişinin tam mülki gibi olur ve zekat vermesi gerekir' bunun tersi bi delil sunarmısınız bana.çünkü delil istiyorlar
Alt 10 Ekim 2011, 18:12   Mesaj No:179
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

kamer abi katılıyorum size şükürler olsun gerekli yere ilettim vermem gereken miktarı ama verdiğim kişinin verdiğimdende ne parası olduğundanda haberi yok Allah biliyo yeter..gizli olması hem benim açımdan hemde o insan açısından daha iyi utanıp sıkılmasını istemem inş. kabul eder Rabbim
Alt 10 Ekim 2011, 18:24   Mesaj No:180
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Esas o kişinin o delilini ortaya koyması lazım. Borçlu kişinin zekat vermesi nasıl olacak?.
Şöyle bir durum olsa bile yine o paradan dolayı zekat vermez.
Bir kişi arkadaşından 1.000 tl yi 1 yıllığına ödünç aldı. Bu kişi bu burayı ticaretinde kullanmak için aldı. Bu paradan para kazanmaya başladı. Yıl sonunda hesap yaptığında alacaklar hanesini bir kenara toplar, borçlar hanesini bir kenara toplar, sonra nisap miktarından fazla reel malı ortaya çıkmışsa o zaman o reel malın zekatını verir. Ayrıca arkadaşından ödünç aldığı paranın zekatını vermez. Çünkü zekatı hesaplarken o 1,000 tl'yi borçlar hanesine yazmıştır. Ticaret yapan kimseler zekatı hesaplarken artılarını ve eksilerinin farklarını çıkarır. Ortada reel bir kazanç varsa o paranın zekatını verir.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)