Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi Asilem,Açılış Tarihi:  22 Şubat 2014 (23:34), Konuya Son Cevap : 25 Şubat 2014 (16:45). Konuya 34 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 23 Şubat 2014, 19:59   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Talim Nasıl Çalışılır?

Alıntı:
azranur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
muallime hocam ben de sakaryada ilitam okuyan arkadaşımdan biliyorum,her dönem yanılmıyorsam iki hafta yüzyüze dersleri oluyormuş.tabi bu o ünüversite için geçerli yani sizin bilginizde doğru çoğu üniversite de sadece sınava giriliyor.
Teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.Sakarya ilahiyat iyi üniversitelerden bildiğim kadarıyla..

Alt 23 Şubat 2014, 20:07   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

benim kardeşim inönü'yü bitirdi orda da sözlü kuran sınavı vardı
Alt 23 Şubat 2014, 20:15   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Çok iyi bilmeyen birinden nasihat almak ister misiniz bilmem ama cahil cesaretimi(tecvit konusunda cahilimdir) hoş görürseniz, şöyle söyleyebilirim... Öncelikli olarak hafız arkadaşlarımdan özür dileyerek, bu konuda cüretimi de hoş görmeniz dileğiyle:

Şeddelerde biraz durun... Yani durun derken vurgulayın.
Tenvinlerde(iki esre, iki ötre, iki iki üstün), cezimli nun ve mim lerde durarak vurgulayın, yani hafif uzatın.

Ebu Bekir Şatiri'yi bir dinleyin derim. Çok güzel bir kıraat...
Alt 23 Şubat 2014, 20:28   Mesaj No:14
Medineweb Aktif Üyesi
pehlivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:pehlivan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22031
Üyelik T.: 26 Kasım 2012
Arkadaşları:11
Konular: 5
Beğenildi:10
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
erol 71 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm arkadaşlar,Sakarya ilitam 3. sınıftayım.Kur'ân ı Kerim hocamız Tahkik usulü okumaya özen gösteriyor. Ezberlerimizi de tahkik usulü veriyoruz.

Hocamız ,Önce doğru okumayı öğrenin makam daha sonra olur diyor.
Diğer ilitamlarda nasıl bilmiyorum.Bu konuda bilgi edinip ezberlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ağır okuyunca dualar bile karışıyor.

Kolay gelsin.
Allah razı olsun abla
Alt 23 Şubat 2014, 22:25   Mesaj No:15
Medineweb Usta Üyesi
erol 71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:erol 71 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15208
Üyelik T.: 10 Aralık 2011
Arkadaşları:14
Konular: 2
Beğenildi:129
Beğendi:420
Takdirleri:1528
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aleyküm Selam Songül,İlitam okuyanlar sadece imtihana girmiyorlar mı?Kuran dersinde nasıl ezber talim var?
Selamun Aleyküm arkadaşım.Sakarya ilitamda her dönem bir hafta yüzyüze eğitim var.Kuran dersi 4 dönemde de var.Kuran 'dan sözlü oluyoruz.Sözlü finale %75 etki ediyor.
Herkesin sözlü tarihi önceden belli oluyor.Hocanın karşısında Kuran'ı yüzünden tahkik usulü 4-5 satır okuyoruz.Sonra hoca karışık ezber soruyor.mesela Alak suresinin herhangi bir ayetini okuyor,devam et diyor.yaklaşık 4 sûre soruyor.Ezberler de tahkik usulü.

Ayrıca dönem ödevi var.Hocanın belirlediği 3 sûreyi okuyup,ses dosyası şeklinde yüklüyoruz.Bunun da etkisi %10

Hocalar Kur'ân dersinde çok titiz davranıyorlar.Her hafta 90 dakikalık canlı dersler oluyor. Burada hocalara soru sorabiliyoruz.
Alt 23 Şubat 2014, 23:06   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdir Et:

çok güzel bi imkan ama biraz zor sanki yani başka şehire derse gitmek zor gibi geldi..
Alt 24 Şubat 2014, 07:37   Mesaj No:17
Medineweb Usta Üyesi
erol 71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:erol 71 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15208
Üyelik T.: 10 Aralık 2011
Arkadaşları:14
Konular: 2
Beğenildi:129
Beğendi:420
Takdirleri:1528
Takdir Et:

Alıntı:
Tuba_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
çok güzel bi imkan ama biraz zor sanki yani başka şehire derse gitmek zor gibi geldi..
Selamun Aleyküm.Evi bırakıp gitme düşüncesi başta bana da zor geldi.Fakat o ortamda bulununca öğrenci olduğumu anladım.Yurtlarda kalıyoruz ve evdekinden daha verimli çalışabiliyoruz.Yemek,temizlik yok.Herkes çalıştığı için ister istemez siz de çalışıyorsunuz.
Alt 24 Şubat 2014, 11:54   Mesaj No:18
Medineweb Usta Üyesi
Asilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Asilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16419
Üyelik T.: 27 Ocak 2012
Arkadaşları:7
Memleket:Bursa
Konular: 4
Beğenildi:27
Beğendi:23
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Tuba_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Asilem bu konuyu actigin iyi olmus allah razi olsun ayni dert bendede var surekli dinlemeye calisiyorUm ama yinede olmuyo gibi geliyo.. hafi arkadaslardan tavsiye bekliyoruz...
Alıntı:
pehlivan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
evet tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyoruz
Yalnız olmadığıma sevindim Beraber çalışmaya başlayabiliriz arzu ederseniz, gelişimimizi birlikte takip edebiliriz

Alıntı:
Selamun Aleyküm arkadaşlar,Sakarya ilitam 3. sınıftayım.Kur'ân ı Kerim hocamız Tahkik usulü okumaya özen gösteriyor. Ezberlerimizi de tahkik usulü veriyoruz.

Hocamız ,Önce doğru okumayı öğrenin makam daha sonra olur diyor.
Diğer ilitamlarda nasıl bilmiyorum.Bu konuda bilgi edinip ezberlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.Ağır okuyunca dualar bile karışıyor.

Kolay gelsin.
Vealeykümselam abla, maşallah ne güzel darısı başımıza (Sakarya İlitam hususunda)

Evet talim videoalarından gördüğüm kadarıyla okuyuşlar tahkik usulü hep. Tabii okuyuşumuzu düzeltmek için çalışırken tahkikten başka yol yok, lakin bir cemiyette tahkik usulü mesela Yasin okumaya kalkarsak ablalar sıkılabilir uzun sürmesi münasebetiyle..

Biran önce hayırlısıyla çalışmaya başlamaktan başka çıkar yolumuz yok bu kesin.. (ki ben başladım bu konuyu açtıktan sonra araştırmalarıma devam ederken.. bunu da paylaşacağım inşallah..)

A.Genç
Alt 24 Şubat 2014, 12:04   Mesaj No:19
Medineweb Usta Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Talim Konusunda hocaların hocası Fatih Çollak 'tır.Sonra Davut Kaya gelir.Talim muhakkak birebir hocadan öğrenilmelidir.En faydalı şekli budur.Fakat hoca bulma imkanı yoksa bu hocaların internetteki dersleri de faydalıdır.

Bir de önemli olan düz veya makamlı okumak değildir.Hatasız okumaktır.Hatasız okumayı başardıktan sonra
iyi bir kulak varsa makamlı okuyarak okuyuşu güzelleştirmek mümkündür.
Cevabınız için teşekkürler Ah o hoca sorunu... Mahallelerdeki diyanet kursu hocaların birçoğu tahsis-i huruf eğitimine muhtaç.. Biz bari hocalığa başlamadan halledebilseydik bu konuyu...

Haseki öğrencisi dayımla aynı şeyleri söylemişsiniz takip edilesi hocalar konusunda Fatih Çollak, Davut Kaya, artı olarak dayım Ramazan Pakdil Hocayı söyledi, İst.Haseki hocasıymış kendisi..

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ben orta okulu düz lisede okudum liseyi imam hatipte okudum

imam hatip de makama değil tecvide doğru okumaya dikkat ederledi bir de ezberleri verince tamam oluyordu ben de ne yazık ki makamla okumuyorum

bi ara kuran kursu hocası komşuma haftada bir gün gidiyordum onun işleri çok olunca topu topu 5-6 kere gittim gitmedim ama nasıl faydasını görüyordum

netten fatih çollak'ın kuran okumasını bi ara dinledim ama düzenli dinleyip tekrar etmem lazım

kendim de sürekli tecvide mahrece çalışmam lazım ama bebekten misafirden başına geçemedim

asilem sen yeterlilik belgesini almıştın değil mi mülakatda makamlı okumak şartı yok muydu
Seninde bu konuda çalışmaların olmuş anladığım kadarıyla abla.. İstersen birlikte de devam edebiliriz lakin bahsettiğin meşguliyetler insana engel oluyor tabi biraz..

Evet yeterlik belgesi aldım abla ama mülakata girmedim hiç..

Alıntı:
uzakta olanlar için zor..Ama güzel ..İlahiyat mezununun Kuran okuyamaması ayıp olurdu
Demek ki İlitam da hoca (ne deniyordu?)ve ders görüyorsun.
Bende İlitamdaki Kuran dersini yeni öğrendim şimdi yukarda yazılanlardan zaten aöf okumuşuz ilahiyatı, böyle yüzyüze bir ders olması çok hoşuma gitti tabi mesafe sorunu var ama ilim için diş sıkmak sabretmek gerek galiba..

A.Genç
Alt 24 Şubat 2014, 12:11   Mesaj No:20
Medineweb Usta Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Çok iyi bilmeyen birinden nasihat almak ister misiniz bilmem ama cahil cesaretimi(tecvit konusunda cahilimdir) hoş görürseniz, şöyle söyleyebilirim... Öncelikli olarak hafız arkadaşlarımdan özür dileyerek, bu konuda cüretimi de hoş görmeniz dileğiyle:

Şeddelerde biraz durun... Yani durun derken vurgulayın.
Tenvinlerde(iki esre, iki ötre, iki iki üstün), cezimli nun ve mim lerde durarak vurgulayın, yani hafif uzatın.

Ebu Bekir Şatiri'yi bir dinleyin derim. Çok güzel bir kıraat...
Est. konuya katkınız için teşekkür ederim

Bahsettiğiniz kariîne bakacağım inşallah, sağolun..

Alıntı:
Selamun Aleyküm arkadaşım.Sakarya ilitamda her dönem bir hafta yüzyüze eğitim var.Kuran dersi 4 dönemde de var.Kuran 'dan sözlü oluyoruz.Sözlü finale %75 etki ediyor.
Herkesin sözlü tarihi önceden belli oluyor.Hocanın karşısında Kuran'ı yüzünden tahkik usulü 4-5 satır okuyoruz.Sonra hoca karışık ezber soruyor.mesela Alak suresinin herhangi bir ayetini okuyor,devam et diyor.yaklaşık 4 sûre soruyor.Ezberler de tahkik usulü.

Ayrıca dönem ödevi var.Hocanın belirlediği 3 sûreyi okuyup,ses dosyası şeklinde yüklüyoruz.Bunun da etkisi %10

Hocalar Kur'ân dersinde çok titiz davranıyorlar.Her hafta 90 dakikalık canlı dersler oluyor. Burada hocalara soru sorabiliyoruz.
Alıntı:
Selamun Aleyküm.Evi bırakıp gitme düşüncesi başta bana da zor geldi.Fakat o ortamda bulununca öğrenci olduğumu anladım.Yurtlarda kalıyoruz ve evdekinden daha verimli çalışabiliyoruz.Yemek,temizlik yok.Herkes çalıştığı için ister istemez siz de çalışıyorsunuz.
Bende Sakarya ilitam istiyorum inşallahh hayırlısıyla Ben Bursadayım ama ailem İzmitte yaşıyor, yüzyüze eğitim haftalarında annemlerde kalırım diye düşünmüştüm, yurtlarda mı kalınıyor abla? DGSye girebilmek için mecburi şartlarımdan dolayı iki sene var önümde inşallah bu süre zarfında iyi bi hazırlanabilirsem hedefim Sakarya

A.Genç

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)