Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (15:47), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2012 (03:12). Konuya 184 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Eylül 2008, 15:56   Mesaj No:61
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 89
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Hakkı Helal Etmemek Günah mı

soyle de bısey var bıldıgım uzre hesaplasma gununde hakkını helal etmedıgın kişiyle hesaplasıncaya kadar cennetlık bıle olsan o kısıyı beklıyceksın onunla sırada kaldıkı oranın yarım gunu bu dunya zamanıyla 500 sene...

ben her sabah kaltıgımda hz damdam gibi allahım benım hakkımda kım konusmussa, kim kotu bısıler soyledıyse onlara hakkımı helal edıyorum diyorum.

hanı Efendımızı sahabelerıyle otururken sızlerden her bırınız hz dâmdâm kadar da mı olamaz dedı.

sahabı sasırarak o kımdır ya rasulallah dedi

efendımz sav de o sızden once yasardı. her sabaha vardıgında (uyandıgında) gıyabında konusanlara hakkını helal ederdı buyudu. buradakı

hıkmetlı olayı bızde anlamalıyz.

mesela oyle bırsey oluyor kı "allaha havale edıyorum" dıyoruz. ama gozden kacırdıgımız en ufak bır ayrıtı varsa ve o ayrıntı nedenıyle bız haksızsak kendı kendımızıde ona havale etmıs olacaz. nitekim herseyın en guzelını allah bılır deyıp, yola devam etmek en guzel zannımca ...
Alt 24 Eylül 2008, 13:07   Mesaj No:62
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Ezan Türkçe okunsa olmaz mı? Ben Türküm, bana ne Arapça'dan?

Bu soruya geçmeden önce lisanların önemine değinelim:

Bilindiği gibi lisanlar

bir ırkın habercisidir. Her lisanın kendine has özelliği ve otoritesi vardır.

Meselâ Türkiye'nin istiklal marşı, Almanya'nın istiklal marşı vardır. Dünyanın neresine gidersek gidelim, Türklerin istiklal marşı Türkçe okunur. Biliyorsun bazen uluslararası yarışmalar oluyor.

Yarışmaya katılan hangi ülke ise o ülkenin istiklal marşı, çalınıyor. O zaman Almanca olan
Almanlar'in marşı, Türkçe okunuyor mu? Hayır. İşte aynen bunun gibi Müslümanlar da
tek millet ve tek devlettir. Türk milleti, Arap milleti, Pakistan milleti yoktur. Türk kavmi,
Arap kavmi, Pakistan kavili vardır. Yani Müslümanlar'ın hepsi bir millettir. Aynı zamanda
da tek devlettir. Ve başkanları da halifedir
.»Öyle ise bu milletin de kendine has marşı da
(mecaz manada) ezandır.

Düşün lâalettâyin bir dilin beynelminel özelliği oluyor da, kulları namaza davet eden
Allah'ın yeryüzünde beynelminel bir çağrısı olmasın mı?
Bir arkadaşım anlatmıştı: Bir Türk ihtisas için İngil356
tere'ye gitmiş. Aylar sonra bunalım geçirmeye başlamış. Dinle hiç ilgisi olmayan bu
kardeşimiz, İngiltere'nin günah dolu caddelerinde dalgın dalgın giderken, birden yüreğini
hoplatan bir ses ile irkiliyor:

"Allahu ekber, Allahu ekber
Eşhedü enlâ ilahe illAllah" diyor kulağına gelen sesler. O kadar hüzünleniyor, o kadar
İslâm'a ısınıyor ki olduğu yerde, tretuvarın üzerinde oturuyor. "Sanki o caddelerde
ahbablarım, dostlarım doluymuş gibi geldi bana" diyor. Hemen gidip abdest alıyor ve o
gidiş namaza başlıyor.

Şimdi düşünelim, eğer ezan beynelminel olmasaydı bu kardeşimiz ezanı anlayabilecek
miydi? Örneğin İngilizce'ye çevrilseydi! Müslümanlar'ın parolasıdır ezan... Allah'ın
davetidir ezan. Müslümanların şahididir ezan... (Huzuru ilâhîde şahitlik yapacak)
Bir konu daha anlatayım da, sorunun cevabını kendi kendine ver:
Afgan mücahidleri, Afgan dağlarına çıkıp İslâm devleti için savaşmaya başladığında,
müftülükler aracılığı ile Müslümanlar alarma geçiriliyor. Ve Rusya bütün Müslümanları
toplayıp müftüyü konuşturuyor. Müftü şöyle konuşuyor:
"Müslümanlar, sizler dinlerinize bağlı kişilersiniz. Bakın Afganlı kardeşlerinizi öldürmeye
gelen binlerce Amerikalı asker Afgan dağlarında bekliyor
"

diyerek, Müslümanlar'ı şahlandırıyor ve cihad ilan ediyor. Müslümanlar'a tanklar tüfekler veriyorlar. Müslümanlar üzgün ve barut gibi öfkeli oldukları halde yola çıkıyorlar ve Afganistan dağlarında Amerikalı asker arıyorlar. Fakat bir türlü bulamıyorlar. Birgün şafak sökmeğe başlarken karşıki dağdan yanık yanık bir ses duyulur:

AllahU EKBER AllahU EKBER
AllahU EKBER AllahU EKBER
EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLAllah

Bu da nesi?... Şaşırır, Rusyalı Müslümanlar. Bir de bakarlar ki, arkasından AllahU
EKBER AllahU EKBER sedalan yükselir. Anlarlar Ruslar'ın komplo (tuzak) kurduğunu.
Bu sefer göz yaşlan içinde bu tarafta olanlar tekbir getirirler. Allahu ekber, Allahu ekber.
Bu sedaları karşı dağdaki Afganlı mücahidler duyar. Onlar oradan bu taraf buradan
ağlayarak birbirlerine doğru koşarlar. Ve iki dağın arasındaki vadide birleşirler.
Birbirlerine sarılır sarılır, ağlarlar...

Sonra birlik olup o gün yüzlerce Rus askerini teslim alırlar. Düşün. Orada bulunan yüzlerce
Müslüman birbirini öldürecekti... Yalnız buna göre değil. Allah'a davet olan ezanın Arapça
oluşunda ayrıca büyük hikmetler vardır. Benden bir kardeş tavsiyesi, Türk oluşundan
dolayı fazla gururlanma, Müslüman oluşundan dolayı gururlan
.

Çünkü, Türk olmak senin elinde değil, ama Müslüman olmak biiznillah senin elinde. Hiç bir ırk ötekinden üstün değildir. Ancak takva ile üstündür.

Ben yarım Türk olmaktansa, tam Müslüman olup çingene olmaya razı olurum... Bütün insanlar tıp kanunlarına göre doğar. Yaşadığı kanunlara göre de ahiretteki yerine gider. Bir şiirden sonra bu konuyu da geçelim.

Öyle bir din istemem Arap felsefesinden Bana bir din yarat Türk 'ün nefesinden (283)

Görüyorsun ya... Irk hayranlığı bazı insanları kafir yapmaya yetiyor. Şu sapıklığa bak.
"Bana bir din yarat Türk'ün nefesinden" diyor. Türk'ün nefesinde hüner var zannediyor.
Halbuki Türk, adaletli Müslümansa iyidir, adaletli imanı yoksa sıfırdır, sıfır.
Bir ırk hayranı kafir daha. Bakın neler saçmalamış:
"Ne örümcek ne yosun, Ne mucize ne füsun Kabe Arap'ın olsun Bize Çankaya yeter."
(284)

Görüyorsun ya! Allah'ın dininden kopan mutlaka bir din icad edecek, kimi Kabe yerine
Çankaya'yı, kimi de başka kayayı seçecektir. Bu sapıklıktır, yavaş yavaş gelişmektedir.
Türk'ün tarihi, Türk'ün mertliği, Türk'ün İslâm'ı, Türk'ün sesi, Türk'ün, Türk'ün, derken
işte yukarıda gördüğün gibi sapıklığa gidilmiştir. Biz onu bunu bırakalım. Allah ne diyorsa
ona bakalım.
O HER ŞEYİ İYİ BİLENDİR O'dur herşeyi bilen. O'ndan ne gizlenebilir ki O'na güven
duymayan Zaten İslâm değil ki
. (285)

KADINI ANCAK KENDİ TEMBELLİĞİ EZER KADIN APTAL OLUNCA DEĞİL,
HAKSIZLIĞA BAŞ KALDIRINCA GÜZELDİR.

(283) H. Edip Adıvar.
(284) Kemalettiri Kamu.
(285) Mahkum Duygular - E.Ş.
Emine Şenlikolgu GEnçliğin İmanını Sorularla Çalşdılar
Alt 24 Eylül 2008, 13:31   Mesaj No:63
Medineweb Üyesi
tugrulbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tugrulbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2987
Üyelik T.: 11 Ağustos 2008
Konular: 7
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart Cvp: Ezan Türkçe okunsa olmaz mı? Ben Türküm, bana ne Arapça'dan?

sayın muhtar nedir bu türklere olan kininiz anlamakta zorluk çekiyorum! biz türkler islamı değilde başka bir dinimi kabul ettikki hepimizi bir anda ırkçı olarak suçluyorsunuz, gelmiş yahudi olan halide edip adıvarın yazdığı saçma ve kabul edilemez bir yazıyla türk,leri kötülemeye çalışıyorsunuz hadi bizler islamiyeti gerektiği gibi yaşamıyoruz yaşayan ve türk oğlu türküm diyene ne diyeceksiniz bunun ırkçılıkla ne alakası var türkün tarihi diyenler sapıkmı oluyor bu nasıl bir çelişki ezanla başlayıp neden buralara geldiniz lütfen söyleyin nedir derdiniz........
Alt 25 Eylül 2008, 00:00   Mesaj No:64
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

tuğrul bey,
muhtarın paylaşımını sanırım anlıyamadınız yada okumadınız..orada geçen ırkçılıktan öte şu soruyu soralım kendimize..neden türkçede ısrar..!türkiyede sadece türklermi yaşıyor..?saçlar adedince diller vardır..ezan orjinal arapça olması neden yadırganıyor?kürtçe ezan fasça ezan arnavutça ezan...olurmu bu sizce..? ezanın türkçe okunmasını isteyenler neden ezanla,namazla alakası olmayanlardır? islam dininin evrenselliğine balyoz indirme amaçlımıdır? fransada ezan fransızca okunsa ve ezan olduğunu nerden bileceğim? kısacası türkçede ısrar iyi niyetli bir girişimmidir...?????
vs vs vs...
halide sen de neyi alkışladın , konuyu okuduğundan eminmisin? yada senin de bir diyeceğin yokmuydu..?

saygılar...
Alt 25 Eylül 2008, 08:40   Mesaj No:65
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
tugrulbey Üyemizden Alıntı
sayın muhtar nedir bu türklere olan kininiz anlamakta zorluk çekiyorum! biz türkler islamı değilde başka bir dinimi kabul ettikki hepimizi bir anda ırkçı olarak suçluyorsunuz, gelmiş yahudi olan halide edip adıvarın yazdığı saçma ve kabul edilemez bir yazıyla türk,leri kötülemeye çalışıyorsunuz hadi bizler islamiyeti gerektiği gibi yaşamıyoruz yaşayan ve türk oğlu türküm diyene ne diyeceksiniz bunun ırkçılıkla ne alakası var türkün tarihi diyenler sapıkmı oluyor bu nasıl bir çelişki ezanla başlayıp neden buralara geldiniz lütfen söyleyin nedir derdiniz........

Abdulmelik hocama teşekkür ediyorum.
Tuğrulbey önce yazıyı birdaha dikkatle ve anlayarak okuyun daha sonra böyle ithamlarda bulunun..........
Alt 25 Eylül 2008, 08:45   Mesaj No:66
Medineweb Üyesi
Durumu:Arın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2647
Üyelik T.: 15 Temmuz 2008
Konular: 54
Beğenildi:7
Takdir Et:

Tuğrul bey naptın sen yaw ? Konuyu okuduguna emin misin???
Burada ırkçılık falan da yok..
Hele helleeeeee türk milliyetçiliği hiiç yok!!!!

Neyse..Arkadaşın bu konuyu iyice okumamışlıgına veriyorum kazayı!..

Hakkatten halide sen niye alkışladın ???
Alt 25 Eylül 2008, 11:08   Mesaj No:67
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

öncelikle hiçbir konuyu okumadan ve analiz etmeden cevap vermem . ki, forumda,da konuları okuyup ' yorum yazan 5/6 kişiden biriyim öncelikle bir kaç ne idiğü belirsiz insanların alıntılarını koymak niye, simdi ezanın türkçe okunmasını isteyenlere sormuyorsunda (isim vererek, tabi biliyorsan) neden genelleme yapıyorsunuz sonrada ırkçılık yok diyorsunuz . neden forumun ruhuna uygun haraket edilmiyor (siyasi bir forum,mu burası) tekrar soruyorum ben türküm ve tarihim kahramanlıklarla dolu diyen sapık oluyorsa veya sizin dediğiniz gibi yavaş yavaş gelişiyorsa sapıklığı vay halimize.sayın abdülmelik ,sayın ecrin ,sayın arın.... bu konu hakkında sayfalar dolu yazsam siz bana okumamışsın ,anlamamışsın deyip yine ezanın türkçe okunmasını isteyenler hakkında yazılmıştır bu yazı diyeceksiniz yazıyı genel olarak alın bir sözde söyle der bir sohbetin olğunlaşması için konunun oluşması lazımdır , makale,lerin de olğunlaşması yazının ortaları ve sonlarıdır neden buna görede bakmıyorsunuz ve sayın ecrin madamki okumamış ve anlamamışım lütfen sorularıma cevap vererek beni aydınlatın ALLAH,ın dininden kopupta yeni din icat eden neden bir arabistanlı,iranlı ,kuzey ıraklı(kimi sapıklar kürdistan diyor) değilde ,islamı gerçek manada yaşamaya çalışan türk. ben yarım türk olmaktansa,tam müslüman olup çingene olmaya razı olurum demek ne demek (neticede türkleri yarım müslüman olarak gösteriyorsun) bak simdi sana şunu söyleyeyim son günlerde aşırı bir şekilde türk ırkını aşağılama hor görme ve asimile etme çabaları var zaten lütfen forumda sizde böyle şeylere girmeyin her okuduğunuz ve alıntı yaptığınız yazılara aldanmayın ben yazılarınızı okumamaya ve anlamamaya devam edeceğim sizde okumaya ve anlamaya devam ederseniz sevinirim..
Alt 25 Eylül 2008, 11:20   Mesaj No:68
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Eee degerli kardeşim şimdi senin yaptıgın Türk milliyetçiliğinı savunmak değil de ne ?!!!!

Ben de aynısını düşünüryorum ayrıca.. Çingene olmuşum , kürt olmuşum veyahut bilmem ne ne dilersen o olmuşum umrum değil , benim için önemli olan tek bir şey vardır o da İSLAM üzere doğmuş olmaktır!.. Böylece ben HERŞEY olmuş olurum. Her milletten, her kavimden olmuş olurum !...Türk kürt sapık şu bu demen ne demek ya !!! Her milletin kendi değerleri var ya !.. Ben türküm ama kürt kardeşlerimin saçlarını telini dünyaya değişmem ! Sen onları nasıl sapıklıkla istirdam edersin önce bana bunu açıkla derim!.. Sizin gibi milliyetçiler yüzünden ortalık karışıyor kendinize gelin bence !...
Alt 25 Eylül 2008, 11:24   Mesaj No:69
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

önce kavga edip sonramı arkadaş olalım yoksa iki üç yorumdan sonra kavga edip ömür boyu küsmü kalalım......
Alt 25 Eylül 2008, 11:27   Mesaj No:70
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Kavga etmeyelim ama sözlerimize dikkat edelim...
Önemli olan Milletler milliyetler değildir
Önemli olan İslamın evrenselliğidir
Önemli olan EZANIN evrenselliğindir
O şöle demiş bu böyle demiş beni baglamaz ben evrensel olana bakarım...

Konuyu Toplam 4 Kişi okuyor. (0 Üye ve 4 Misafir)