Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Üyelerimize Ait Kişisel Alan > Sükutu-Ezber

Konu Kimliği: Konu Sahibi Sükutu-Ezber,Açılış Tarihi:  11 Mayıs 2014 (14:43), Konuya Son Cevap : 11 Mayıs 2014 (14:43). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Mayıs 2014, 14:43   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Sükutu-Ezber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Sükutu-Ezber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 41016
Üyelik T.: 08 Nisan 2014
Arkadaşları:10
Konular: 164
Beğenildi:2512
Beğendi:2831
Takdirleri:9986
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart havada uçuşan ayet

havada uçuşan ayet

Üstlerinde kanatlarını aça-kapata uçan kuşları (hiç) görmediler mi? Onları (havada) rahman olan ALLAH'tan başkası tutmuyor. Şüphesiz O her şeyi görmektedir.” Mülk.19

Açıklama:

Kur’anı Kerim sadece kanunlar koyan bir kanun kitabı değildir… Yerde ve gökte her ne varsa bir şekilde onlardan da bahseden benzersiz bir kitaptır… Bir bakmışsınız geçmiş ümmetlerden bahsetmiştir. Aynı sayfada temizlikten bir diğer sayfada ise zekâttan bahsetmiştir…

Bu ayetimizde de dünyanın her yerinde ve herkes tarafından görülen bir hayvan cinsinden bahsedilmiştir;

“Kuşlar.”

Kuşları ben yarattım demiyor… Çünkü bugüne kadar ben yarattım diyen ikinci bir varlık çıkmadı ve ateistler dışında herkes bilir ki ALLAH yaratmış… Bu ayette kuşların havada kalmasından bahsediliyor…

Ve kuşların havada kalmasına dikkatimizi çekerek tefekkür etmemizi istiyor… Ve bizler de hemen şimdi başımızı kaldırıp gökyüzüne bakıyoruz… Farklı cinslerden yaratılıp tüylerle süslenmiş et parçalarının havada kalmalarını hayranlıkla izliyoruz…

Bazı kuşlar saniyede bilmem kaç kez kanatlarını çırparken bir diğer kuşlar ise birkaç dakika arayla kanatlarını çırpıyor… Bazı kuşlar bir ok gibi suya dalıp balık avlarken bir başka cins kuş otlar arasındaki fareye ani dalışlar yapıyor… Tüm bu hareketlilikler tamamen insanın dikkatini yaratıcıya çekmek içindir…

Dinimiz evrenseldir ve sadece Arap bölgesinde yaşayan kuş cinsinden bahsedilmemiş… Havada uçan herhangi bir kuş cinsi…

Havada uçan herhangi bir kuş cinsine baktığımızda nasıl tefekkür edeceğiz? Bu önemli bir soru… Uçan kuşları ALLAH havada tutuyor bilgisi ya da söylemi bizlere ne kazandırır? Yeterli bir tefekkür yapmış olur muyuz?

Bu ayetten faydalanmak için öncelikle ALLAH hakkında geniş bir bilgiye sahip olmakla beraber ALLAH ile dostluğumuza da dikkat etmemiz gerekecektir…

Herhangi bir kuşa baktığımızda ve o kuş üzerinde ilahi bir müdahaleyi gördüğümüzde ALLAH’ın kudretini, canlılar üzerindeki hâkimiyetini, her an bir işte olduğunu ve hiç uyumadığını o an aklımıza getirirsek sanırım imanımız artmış olur…

Bu satırları yazarken kanatlarını çırpan martı ve güvercinlere dikkatimi yönlendiriyorum… Havada martı ve güvercini değil Mülk-19.ayetin kanat çırptığını görüyorum… Ve sanki o martı ve güvercinler bana şöyle sesleniyorlar;

Sevgili Feyzullah!
Bizler de senin gibi bir sudan yaratıldık… Bizlere uçma yeteneğini veren ALLAH’ın muhteşem sanatını sergiliyoruz… Kutsal emaneti sizler aldığınız için tüm canlı ve cansızlar sizlere boyun eğdirildi…

Asıl imtihanda olan sizlersiniz… ALLAH sizlere de çok merhametli… Bak, sizlere geceli gündüzlü nasıl da hatırlatmalar yapıyor!

Bizler her zaman ALLAH’ın sanatını sergileyip tüm övgülerin ALLAH’a ulaşmasını isteriz… Sizlerin tefekkür edebilmesi için şehir şehir, köy köy havada dolaşır dururuz…

Eğer ALLAH’ın kudretini o an görür de ALLAH’ı zikrederseniz bizim gösterimiz hedefine ulaşmış olur… Aksi halde yarın bunun hesabı sanırım size sorulur…”

Ben de o kuşlara şöyle sesleniyorum;

Sevgili kuşlar!
Mesajınız tarafımdan alınmıştır… Ve bu mesajınızı sevgili okuyucu kardeşlerime ulaştıracağım inşaALLAH. Umarım onlar da her sizi gördüklerinde ALLAH’ın büyüklüğünü zikrederler…Feyzullah Birışık

dürüst olmayı
kendinde barındırır,,,,

*Eyy gönül...!!
yarın Rabbinin huzurunda
nasıl çağırılmak,anılmak istiyorsan
bu dünya da ona göre yaşa derim,,,

"Bir Hiç"

Konu Sahibi Sükutu-Ezber 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
"Gençlik elden gidiyor" sloganı. Serbest Kürsü Esma_Nur 1 75 27 Şubat 2024 11:02
Müslümanlık sadece isimle değildir. İslami Haberler Kara Kartal 1 96 04 Aralık 2023 11:42
Bazen gidecek bir yer bulamazsın Muhtelif Konular Esma_Nur 1 82 22 Kasım 2023 14:28
Gök kubbe nelere şahit Sükutu-Ezber Sükutu-Ezber 0 58 21 Kasım 2023 14:48
İnsanları kendi seçiminize zorlamayın Sükutu-Ezber Sükutu-Ezber 0 746 24 Nisan 2021 18:11

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: