Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi aslıı,Açılış Tarihi:  26 Aralık 2011 (18:57), Konuya Son Cevap : 26 Aralık 2011 (23:42). Konuya 24 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 26 Aralık 2011, 18:57   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 14 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
mürşid... mürşidi kamil....

mürşid... mürşidi kamil....

Evliyâullah vazifelerine göre; "Kutup", "Nücebâ", "Abdâl", "Evtâd", "Gavs"... gibi isimler alırlar. Bunlar ALLAH'a gönülden bağlı olup, söz verenler ve hükmünü HAK'tan bekleyenlerdir.
Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz bu gibi kimseler hakkında bir Hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: "ALLAH'ın kullarından öylesi vardır ki, şöyle olacak diye yemin etse muhakak ALLAH celle celalüh onun yeminini yerine getirir." (Buhârî. Tecrîd-i sarîh: 1186)

ALLAH-u Teâlâ'nın bu has kulları her zaman için mevcuttur. Kimisi canını bu uğurda feda ederek ebedî saadete nail olmuş; kimisi de ebedî saadetin şerefine nail olmak için canını ve malını hiçe saymış, rızâ-i Bârî için gayret sarfetmektedir.

Kutub: Bütün kemâliyeti şahsında toplamış zattır. Her devirde bir tanedir.

Nücebâ: HAK'tan gayrısına bakmayan, yaratıkların yüklerini taşıyıp sıkıntılarını gidermeye çalışan, ibadet ve tâata düşkün, cömert, sabırlı, haya sahibi, her şeylerini HAK'a vermekten zevk duyan zatlardır.

Abdâl: Kuruntu ve hayalden uzak, itidal ve istikamet üzere olan, az uyuyup erkenden ibadet için kalkan, kemâl ve fazilet ehli zatlardır.

Evtâd: İlâhi emirlere sıkı sıkıya bağlı, geceleri uyumayıp ibadetle geçiren zatlardır.mürşidlerin vasıflarından birkaçı şöyledir:
1- Lüzumlu akaid ve fıkıh bilgi­lerine vâkıf idiler. Fıkıh bilmiyen evliya olamaz.
2-Hep güleryüzlü olup, bir anneşefkati ile talebeyi terbiye ederler idi.
3-Hiç bir talebenin parasında gözüolmazdı. (ALLAHın evliyası, cömertlikve güzel ahlâk üzere yaratılmıştır} hadis-i şerifine uygun vasıfta olup, ta­lebelerine elinden gelen yardımı ya­parlar idi.
4-Talebelerinin sırlarını gizli tutar­lardı. {Seçilmişlerin kalbleri sırların mezarıdır) denirdi.
5-(Üstada da, talebeye de saygı­lı olun) hadis-i şerifine göre merha­metli ve tevazu sahibi idiler.
6- (Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bilen vardır) mealindeki âyet-i kerime mucibince ilimleri ile büyüklenmezlerdi.
İlmi ile mağrur olanlar, ilimleri az olanlardır. Az bir şey öğrenince her şeyi öğrendiklerini sanarlar. Fazla bil­gi sahibi olanlar, ilmin sınırsızlığını ve sonuna ulaşmaktan aciz olduklarını bildiklerinden tevazudan ayrılmazlar. Zaten âlim, bilmediklerinin bildiklerin­den çok olduğunu bilen zattır.
7- Bilmedikleri olursa, "Bilmiyoruz" demekten çekinmezlerdi.
Peygamber efendimiz de sallallahu aleyhi ve sellem , bütün yaratılmışların en üstünü olduğu halde (Bilmiyorum, Cebrail aleyhisselama sorayım da öyle cevap vere­yim) buyurmuştur. Hz. İbni Abbas da (ra.) (Bilmiyorum diyemiyen helak olmuş­tur) buyuruyor.
Malayani, yani boş konuşmaz­lardı.
Talebenin vasfı
9- Talebeleri de üstün kimselerdi. Her talebe, ALLAH’ü Teâlânın sevgisi ile ve O’nun sevgisine kavuşmak arzusu ile yanardı. Bilmediği, anlıyamadığı bir aşk ile şaşkın hâldeydi. Uykuları kaçar,
gözyaşları dinmezdi. Geçmişteki gü­nahlarından utanarak başını kaldıra­maz, her işlerinde ALLAH’tan korkar, tit­rerdi. ALLAH’ü Teâlânın sevgisine kavuş­turacak işleri yapmak için çırpınırdı. Her işlerinde sabreder ve affeder, hergeçimsizlikte, sıkıntıda kusuru kendin­de görürdü. Her nefeste ALLAH’ı düşü­nür, gaflet ile yaşamaz, kimseyle mü­nakaşa etmezdi. Bir kalbi incitmekten korkar, kalbleri ALLAH’ü Teâlânın evi bilir­
di. Eshab-ı kiramın hepsini, "radıyallahu Teâlâ anhüm ecmain" diyerek iyi bi­lir, hepsinin iyi olduğunu söylerdi.
10- İlmi ile amil idiler. Yani bildikleri ile amel ederlerdi. Bildiği ile amel etmiyen, kendi görüşünü din gibi orta­ya atan ve bölücülük yapanlar kötü âlimlerdir. Kötü âlimler Kur'ân-ı ke­
rimde (Kitap yüklü merkebe) benze­tilmiştir. (Cuma 5)

Konu Sahibi aslıı 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Birlik ve beraberlik ahlakımız Serbest Kürsü aslıı 0 1884 04 Mart 2014 01:22
Çocuk ve yalan Çocuk ve Aile Sağlığı aslıı 0 2167 04 Mart 2014 01:20
yeterlilik deneme sınavı Deneme Sınavlar/Paylaşımlar fatmabalci19 1 3681 15 Mart 2013 16:54
kur'an'da peygamber hanımlarına uyarılar Kur'ân-ı Kerim Genel aslıı 0 2540 14 Şubat 2013 11:48
miniklere sorduk <3<3 Hz.Muhammed(s.a.v) " İdiL Su " 1 1994 03 Şubat 2013 22:48

Alt 26 Aralık 2011, 19:02   Mesaj No:2
Medineweb Üyesi
Durumu:İqra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14869
Üyelik T.: 30 Kasım 2011
Arkadaşları:0
Konular: 12
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdir Et:
Standart Cevap: mürşid... mürşidi kamil....

Alıntı:
aslıı Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Evliyâullah vazifelerine göre; "Kutup", "Nücebâ", "Abdâl", "Evtâd", "Gavs"... gibi isimler alırlar. Bunlar ALLAH'a gönülden bağlı olup, söz verenler ve hükmünü HAK'tan bekleyenlerdir.
Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz bu gibi kimseler hakkında bir Hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: "ALLAH'ın kullarından öylesi vardır ki, şöyle olacak diye yemin etse muhakak ALLAH celle celalüh onun yeminini yerine getirir." (Buhârî. Tecrîd-i sarîh: 1186)

ALLAH-u Teâlâ'nın bu has kulları her zaman için mevcuttur. Kimisi canını bu uğurda feda ederek ebedî saadete nail olmuş; kimisi de ebedî saadetin şerefine nail olmak için canını ve malını hiçe saymış, rızâ-i Bârî için gayret sarfetmektedir.

Kutub: Bütün kemâliyeti şahsında toplamış zattır. Her devirde bir tanedir.

Nücebâ: HAK'tan gayrısına bakmayan, yaratıkların yüklerini taşıyıp sıkıntılarını gidermeye çalışan, ibadet ve tâata düşkün, cömert, sabırlı, haya sahibi, her şeylerini HAK'a vermekten zevk duyan zatlardır.

Abdâl: Kuruntu ve hayalden uzak, itidal ve istikamet üzere olan, az uyuyup erkenden ibadet için kalkan, kemâl ve fazilet ehli zatlardır.

Evtâd: İlâhi emirlere sıkı sıkıya bağlı, geceleri uyumayıp ibadetle geçiren zatlardır.mürşidlerin vasıflarından birkaçı şöyledir:
1- Lüzumlu akaid ve fıkıh bilgi*lerine vâkıf idiler. Fıkıh bilmiyen evliya olamaz.
2-Hep güleryüzlü olup, bir anneşefkati ile talebeyi terbiye ederler idi.
3-Hiç bir talebenin parasında gözüolmazdı. (ALLAHın evliyası, cömertlikve güzel ahlâk üzere yaratılmıştır} hadis-i şerifine uygun vasıfta olup, ta*lebelerine elinden gelen yardımı ya*parlar idi.
4-Talebelerinin sırlarını gizli tutar*lardı. {Seçilmişlerin kalbleri sırların mezarıdır) denirdi.
5-(Üstada da, talebeye de saygı*lı olun) hadis-i şerifine göre merha*metli ve tevazu sahibi idiler.
6- (Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bilen vardır) mealindeki âyet-i kerime mucibince ilimleri ile büyüklenmezlerdi.
İlmi ile mağrur olanlar, ilimleri az olanlardır. Az bir şey öğrenince her şeyi öğrendiklerini sanarlar. Fazla bil*gi sahibi olanlar, ilmin sınırsızlığını ve sonuna ulaşmaktan aciz olduklarını bildiklerinden tevazudan ayrılmazlar. Zaten âlim, bilmediklerinin bildiklerin*den çok olduğunu bilen zattır.
7- Bilmedikleri olursa, "Bilmiyoruz" demekten çekinmezlerdi.
Peygamber efendimiz de sallallahu aleyhi ve sellem , bütün yaratılmışların en üstünü olduğu halde (Bilmiyorum, Cebrail aleyhisselama sorayım da öyle cevap vere*yim) buyurmuştur. Hz. İbni Abbas da (ra.) (Bilmiyorum diyemiyen helak olmuş*tur) buyuruyor.
Malayani, yani boş konuşmaz*lardı.
Talebenin vasfı
9- Talebeleri de üstün kimselerdi. Her talebe, ALLAH’ü Teâlânın sevgisi ile ve O’nun sevgisine kavuşmak arzusu ile yanardı. Bilmediği, anlıyamadığı bir aşk ile şaşkın hâldeydi. Uykuları kaçar,
gözyaşları dinmezdi. Geçmişteki gü*nahlarından utanarak başını kaldıra*maz, her işlerinde ALLAH’tan korkar, tit*rerdi. ALLAH’ü Teâlânın sevgisine kavuş*turacak işleri yapmak için çırpınırdı. Her işlerinde sabreder ve affeder, hergeçimsizlikte, sıkıntıda kusuru kendin*de görürdü. Her nefeste ALLAH’ı düşü*nür, gaflet ile yaşamaz, kimseyle mü*nakaşa etmezdi. Bir kalbi incitmekten korkar, kalbleri ALLAH’ü Teâlânın evi bilir*
di. Eshab-ı kiramın hepsini, "radıyallahu Teâlâ anhüm ecmain" diyerek iyi bi*lir, hepsinin iyi olduğunu söylerdi.
10- İlmi ile amil idiler. Yani bildikleri ile amel ederlerdi. Bildiği ile amel etmiyen, kendi görüşünü din gibi orta*ya atan ve bölücülük yapanlar kötü âlimlerdir. Kötü âlimler Kur'ân-ı ke*
rimde (Kitap yüklü merkebe) benze*tilmiştir. (Cuma 5)
Aslı hanım,bütün bu yazdıklarınız İslamın içinde olan vasıflarmıdır sizce?Öyleyse bunların delillerini
Kur'an ve sahih sünnet ekseninde delillendirirmisiniz?
Çünkü dine ait ne varsa,hükmünü,tarifini,adını,mahiyetini dini aslından yani Kur'andan almalıdır.
Cevabınızı bekliyorum.
Alt 26 Aralık 2011, 19:11   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
İqra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslı hanım,bütün bu yazdıklarınız İslamın içinde olan vasıflarmıdır sizce?Öyleyse bunların delillerini
Kur'an ve sahih sünnet ekseninde delillendirirmisiniz?
Çünkü dine ait ne varsa,hükmünü,tarifini,adını,mahiyetini dini aslından yani Kur'andan almalıdır.
Cevabınızı bekliyorum.
canım kardeşim zaten parantez içinde hangi ayet hangi hadis oldugunu belirttim size bu söylediklerim vasıflar hadisin ve ayetin izinden yola çıkarak alimlerin oluşturdugu vasıflardır ilmihal okumuştursun demi namzın müstehapları edepleri bunlar nerden aldı adını ? kuran ışıgında mezhep imamlarımızın fıkıh alimlerimizin görüşü degilmi abdest konusu bozanlar bozmayanlar kurandan mı almış adını? eger bunlar yazıyosa neden şafi mezhebinde ayrı hanefide ayrı ?demek ki nedir alimler zatlar mezhep imamlarımız kurandan ve sünnetten aldıkları hükümlerle çeşitli konular çeşitli meseleler terimler ortaya çıkarta biliyomuş zaten güzel kardeşim dikkatlive okursan paraztez içinde kurandan hangi ayet ve hadis ışıgında o vasıflar kullanılmış yazmaktadır
Alt 26 Aralık 2011, 20:03   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
canım kardeşim zaten parantez içinde hangi ayet hangi hadis oldugunu belirttim size bu söylediklerim vasıflar hadisin ve ayetin izinden yola çıkarak alimlerin oluşturdugu vasıflardır ilmihal okumuştursun demi namzın müstehapları edepleri bunlar nerden aldı adını ? kuran ışıgında mezhep imamlarımızın fıkıh alimlerimizin görüşü degilmi abdest konusu bozanlar bozmayanlar kurandan mı almış adını? eger bunlar yazıyosa neden şafi mezhebinde ayrı hanefide ayrı ?demek ki nedir alimler zatlar mezhep imamlarımız kurandan ve sünnetten aldıkları hükümlerle çeşitli konular çeşitli meseleler terimler ortaya çıkarta biliyomuş zaten güzel kardeşim dikkatlive okursan paraztez içinde kurandan hangi ayet ve hadis ışıgında o vasıflar kullanılmış yazmaktadır
Buharideki hadis sahih mi sizce?
Peygamber öyle bir söz söyleyebilirmi Kurana rağmen?
Ayet ve hadis yazdım diyorsunuz,bense göremiyorum ne ayet nede hadis.
Cuma suresindeki ayetten bahsediyorsanız konuyla alakalı değil.
Kutup,nüceba,abdal,evtad,Gavs...v.s. vs....gibi isimleri ve dereclerini kim belirlemiş belirtmemişsiniz.
Alt 26 Aralık 2011, 21:27   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

ne buharideki hadislerde mi uydurma allah aşkına şaşıyorum size ben size daha ne diyim ki 7 maddede var 6 maddede var ayet hadis ibni abbasdan da hadis var oda mı uydurma güzel kardeşim gavs kutup manalarına gelince bunlar tasavvuf terimidir canım gavs arapça bi kelimedir yardım eden manasına gelir bunun gibi kutup ve diger terimler o zamanın allah dostu velisi kimse ona kullanılır gavs-ı sani abdul baki hz gibi ...kurana dayanmaz bu terimler sadece tasavvufta allah dostlarına verilen isimlerdir.
Alt 26 Aralık 2011, 21:35   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yani bilmiyom ki ben nasıl açıklıyım sana bunları mesala hz osmana iki nur sahibi anlamında zinnureyn denmiş ya tasavvufda da bu örnek gibi o zamanın alim ve veli kullarına bu isimler verilmiş en büyük veli anlamında gavs ül azam denmesi gibi....
Alt 26 Aralık 2011, 21:53   Mesaj No:7
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
ne buharideki hadislerde mi uydurma allah aşkına şaşıyorum size ben size daha ne diyim ki .
Ben size Buhariden öyle hadisler yazarım ki, "Bunları Peygambermi söyledi" diye şaşarsınız.
Unutmayın ki,Buhari İmam Ebu Hanefiyi neredeyse tekfir derecesinde eleştiren biridir.
Alt 26 Aralık 2011, 22:20   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
İqra Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben size Buhariden öyle hadisler yazarım ki, "Bunları Peygambermi söyledi" diye şaşarsınız.
Unutmayın ki,Buhari İmam Ebu Hanefiyi neredeyse tekfir derecesinde eleştiren biridir.
fesubhanallahh.... yahu senin imamı buhari dedigin zat uydurma hadis katagorisine koydugun zat 8000 küsür hadisi var her hadisinde gusul abdesti alıp istihare namazı kılan aylarca yol gidip bi bi hadisi ögrenmek adına vardıgı yerdede elinde yem var gibi atı çagırıp kandıran adam benide kandırır diyip dönen bi zat bu kadar hadislere titizlik gösteren bi zata ne iftiralar ya rabbiii ne iftiralar.... bediüzzan yok imam-ı rabbani yok mevlana yok ak şemseddin hz yok hz osman yok ibn teyyime yok vs... kim var kardeşimm kim kaldı allah aşkına allah bunların hesabını sorar kendinize gelin vesselam benim daha size bişey dememe gerek yok şaşarım öylemii ben zaten buraya girdim gireli şaşkınlık üstü şaşkınlık yaşıyorum siz nesiniz ne vasfınız var alim misin evliya mı yoksa hadisde büyük bi yol kat etmiş mübarek bi zat mısın estagfirullah günaha gircem yaa bişey demiyorumm dersem agır konuşcam zorla adamı banlatırsınız yaa
Alt 26 Aralık 2011, 22:26   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Aslı bacım Allah hepimizin Hakk yolunda sebat etmesi için yardım etsin duası ile söze başlıyayım amacımız üzüm yemek olsun bağcıyı dövmek olmasın size bu verdiğiniz vasıflar hakkında mahmut hocanız ile yapılan tartışma heyetinden birkaç kısım aktarayım lütfen olaya hepimiz adalet gözü ile bakalım....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Aralık 2011, 22:37   Mesaj No:10
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslı bacım Allah hepimizin Hakk yolunda sebat etmesi için yardım etsin duası ile söze başlıyayım amacımız üzüm yemek olsun bağcıyı dövmek olmasın size bu verdiğiniz vasıflar hakkında mahmut hocanız ile yapılan tartışma heyetinden birkaç kısım aktarayım lütfen olaya hepimiz adalet gözü ile bakalım....
ben vasıflara laf ediliyo diye bagcıyı dövmem efendim bu vasıflara inanmak imanın şartı degil ben yazdın inanıp inanmamak herkesin kendi fikri herkes tasavvufa tarikata girecek degil kendine kalmış bişey sen bu yolda degilsin diye sen günahkar olmassın hatta bu yoldakilerden bile daha faziletli bi kardeşimiz olabilirsin lakim ben dayanamıyorum vallahi bu zatlara hakaret edilmesine yok o kimki uydurma hadiscişu kimki şirk de şu şöyle bediuzzamanın gerçek yüzü bu hz osman şöyleydi mevlana böyleydi filan filan filan yahu ebu cehilden beter hale koydunuz bütün alimleri velileri zamanın evliyalarını zatlarını tasavvufmuş tarikatmış bunlara girmeyin yanlış buluyosanız o sizin fikriniz ama saymayın karalamayın buhariyi bediüzzamanı ve digerlerini şirk ehli demeyin bu gidişle peygamberimiz hariç hepsini yok saycaksınız bu nedir böyle...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: