Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  20 Mart 2012 (14:52), Konuya Son Cevap : 07 Temmuz 2012 (09:52). Konuya 81 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Mart 2012, 12:07   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler.

Müşrik kelimesini asla İman eden biri için kullanmam kullanmam

-İmam Ali- (a.s)
Alt 21 Mart 2012, 12:28   Mesaj No:12
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Müşrik kelimesini asla İman eden biri için kullanmam kullanmam
Peki sen kullanma,Allahın kitabını okuyorsunuzya ve Allahın kitabında AMELİNDE ŞİRK olana ALLAH HANGİ İSMİ VERMİŞ...
Alt 21 Mart 2012, 13:17   Mesaj No:13
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Esedullah kardeşim sorulara verdiğiniz cevaplara TEŞEKKÜRLER ama sizin inancınızdan olmadığımı izah edeyim emin olun Rabb anlayışımız bile farklı İnandığınız rabbe emanet olun...YİTİKSEVDADAN ALINTI..

Mevlüt abi,daha önceki misafir olan üyeye karşı yaptığınız bu söylem TEKFİRDİR..Halen aynı görüşünüzdemisiniz,.
Alt 21 Mart 2012, 14:39   Mesaj No:14
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Ey İnananlar! Allah yolunda yürüdüğünüz vakit, her şeyi iyice anlayın. Size, müslüman olduğunu bildirene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek: «Sen mümin değilsin» demeyin. Allah katında birçok ganimetler vardır. Evvelce siz de öyleydiniz. Allah size iyilikte bulundu, iyice araştırıp anlayın, Allah işlediklerinizden şüphesiz haberdardır.4/Nisa-94

Halid bin Velid peygamber (sav)’den bir adamı öldürmek için izin istedi, hayır, belki o namaz kılıyordur” buyurdu. Halid (ra) dedi ki: Nice namaz kılan vardır kalbinde olmayanı söylüyor, Rasulullah (sav) buyurduki: Ben insanların kalbini delmekte emrolunmadım, içlerini yarmaklada emrolunmadım.(Sahihayn)

Kim bir mümine kafirlik isnad ederse bu onu öldürmek gibidir.(buhari iman 36: edep,44: müslim iman 116 ; tirmizi birr s2)

Peygamber a.s kendi devrinde münafıkları bildiği halde onları hiç tekfir etmiş miydi?.

Tekfir kavram olarak Kur'an'da geçmez. Tekfir olayı; Hz.Ali'nin hakem olayını kabul etmesi nedeniyle Hariciler tarafından tekfire uğramışlardır. İslamın 4.Halifesi ve Allah Rasulunu damadı, peygamberle omuz omuza savaşmış, bir çok savaşta kahramanlık yapmış olan Hz.Ali bile kafirlikle suçlanmışsa tekfirin ucunun nereye kadar gittiği görülür. Müslümanlar bu konuda daha çok hassas olmalıdır. İnsanlara küfür içeren sözleri /amelleri anlatmak farklıdır, onlara tekfir etmek farklıdır. Birinciyle müslümanlar mes'ulken , ikinci ile mes'ul değildir. Biz hele hele tarihte yaşamış kimi alimlerin/zevatların, insanların müşrik olup olmadığını ortaya koymakla sorumlu değiliz. Bize kadar intikal eden sözleri, eserleri, düşünceleri varsa onları konuşmak , onları eleştirmek gerekirken, insanları cennete sokmak ya da cehenneme sokmakla uğraşıp duruyoruz maalesef. Hatalarıyla sevaplarıyla onlar gelip geçti. Ne onlar bizim yaptıklarımızdan ne de biz onların yaptıkların sorumluyuz. Herkes Rabbıyla olan hesabını kendi verecektir. Bu sözler kendini müslüman olarak sayan kimseler içindir. Yoksa tarihte küfürlerini açıkça ilan etmiş, kendilerine müslüman ismini almamış kimseler için değildir. Onların küfrü de açık, şirki de açıktır.Bunları zaten tekfir etmeye de gerek yoktur. Çünkü zaten kafirler .Burada mesele İslami hassasiyeti olanların, islami ibadetleri yapan kimseleri bir takım düşüncelerinden dolayı hemen tekfir edilmesidir. Bu ise zanna dayalı bir tekfirdir. Bu yüzden dilimizi tekfirle meşgul edeceğimize TEBLİĞ ile meşgul etsek daha hayırlı olur diye düşünüyorum.
Alt 21 Mart 2012, 14:45   Mesaj No:15
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

fecr hoca ,kişi namaz kılıyor ama bi yandanda şeyhine rabıta,yapıyor ölülerden,gavs,kutuplardan ,aralarında binlerce km mesafe olmasına rağmen ve ölü oldukları halde yardım istiyor bu kişi müslüman mı,yoksa müşrik mi.
Alt 21 Mart 2012, 14:52   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Sayın abim

Daha evvel işlemiş olduğum konuların linklerini buraya veriyorum..Bu çalışmalarımı oku öyle cevap yaz inşaAllah...Cevap yazmanı bende istiyorum...Ve...merakla bekliyorum...

Bak sayın abim kimin ne kadar Karan’anımı yada bşka şeyeme hizmet ettiği beni hiçmi hiç alakadar etmez...Beni alakadar eden şey önce insanların düşünceleri daha sonra yaşadıkları dinlerdir...Eğer bazı insanların düşünce ve yaşantıları tağuti rejimlere hizmet etmek üzere ise Kuaran okumuş yada okumamış namaz kılmış yada kılmamış beni çok çokta bağlamaz doğrusu..

Bak sayın abim düşüncelrinde sabit olmalısın ama olumlu ama olumsuz fark etmez..İslamdininde gitgellere müsamaha yoktur...Düşüncede şek şüphe olmaz...

Birçok makalende tasavvuf dininin ve demokrasi lanetine tabi olanları şirk ve küfürle itham ettiğini sende biliyorsun...Bir makale hazırlayacağım diyorsun ya sayın güzel güzel abim..Bence makaleni hariciler ve imam Ali ile doldurma...Kuran ve sünnette şirk ve küfürle itham ettiğin toplumlara karşılığı nedir bunu delillendir...Yani İslama göre hem şirk işleyip hemde şirkinde devamlılık gösterenlere kullanılan kavram nedir bunu bize delillendirki hem sen hem biz çelişkilerden kurtulmuş olalım....

Allahın şu ayetlerin bakarmısınız güzel abim...

Kimine hidayet verdi, kimi de sapıklığı haketti. Çünkü bunlar, Allah'ı bırakıp şeytanları veli edinmişlerdi. Ve gerçekten onları doğru yolda saymaktadırlar. (7/30)

Şimdi şu ayetler bir vesile olur umudu ile bu ayetleri okuyanlar düşünüp ibret alır umudu ile şu ayetleri hatırlayalım......

"Onlara: “Gelin Allah’ın indirdiği buyruklara tâbi olun!” denildiğinde:

“Hayır, biz babalarımızı ne durumda bulduysak ona uyarız” derler.

Babaları bir şeye akıl erdirememiş ve doğruyu bulamamış olsalar da mı onlara uyacaklar?"2/170 –

İşte 1400 yıl önceki Mekkeli müşriklerin ve onlardan önceki ve günümüzdeki müşriklerin ortak noktaları..

“Hayır, biz babalarımızı ne durumda bulduysak ona uyarız

Şimdi insana Allah c.c akıl fikir vermiş, iyiyi kötüden ayırt etme yetisi vermiş....
Mealen...

Hiçmi düşünmezsiniz okuyup durduğunuz KUR'AN ayetlerini....?

Hiçmi anlamaya çalışmazsınız okuyup durduğunuz KUR'AN ayetlerini..?

Hiçmi ders ve öğüt almazsınız okuyup durduğunuz KUR'AN ayetlerinden....?

Siz şu anda ne yapıyorsunuz...?

Anne-Baba-Şeyh-Şıh-Toplum-Cemaat-Diyanet vs.vs.vs.....gibi yerlerden öğrendikleriniz, yaptıklarınız, neye göre, kime göre neye delildir....?

Toplumlar yaptıkları işleri ,kendilerini nisbet ettikleri dinin kaidelerine uyup uymadığını araştırma zahmetinde bile bulunmamktadırlar...Bu cahil halk yığınları belamlarının peşinden sürüklenmekten vaz geçmemektedirler...

Hiçmi merak etmediniz Allah Rasulu (sav) ile aramızda 1400 sene var zaman var, asırlar var, insanlar var, bidatler var,hurafeler var......İnsan bir merak eder Allah’ın rasulunun ibadetlerini

Namazı nasıldı
Orucu nasıldı
Ticareti nasıldı
Yatması, kalkması nasıldı
vs.vs.vs........

Düşünün biraz, düşünün.....

Muaz İbnu Cebel radiyallahu anh şöyle dedi:

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün elinden tutarak: "Yâ Muaz! Vallahi seni seviyorum." Muaz da: "Yâ Rasûlullah anam babam sana feda olsun, ben de seni seviyorum." Rasûlullah sallallahu aleyhi ve Sellem: "Yâ Muaz! Her namazın arkasından şöyle demeyi terketmemeni sana vasiyyet ediyorum" dedi: “Ellahumme e'inni ala zie ve şüe ve husni ibadetike. (Allahım! Seni zikretmem, sana şükretmem ve sana güzelce kulluk etmem için bana yardım et.)

Ahmed, Ebu Davud(1522) Nesei(3/53) Tebarani Kebir (20/60) ve ibnu Sünni Amelül-Yevm de(116) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir

5 Vakit namazın vakitlerinin delilleri.... ( Kaç kişi merak etti araştırdı...? Babadan atadan gördükleriniz ile amel ediyorsunuz... ya atalarınız yanlış yoldaysa..? yine mi taklid edeceksiniz..? körü körüne mi savunacaksınız..?)

ibnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Cibril (aleyhisselâm) bana, Beytullah'ın yanında, iki kere imamlık yaptı. Bunlardan birincide öğleyi, gölge ayakkabı bağı kadarken kıldı. Sonra, ikindiyi her şey gölgesi kadarken kıldı. Sonra akşamı güneş battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldı. Sonra yatsıyı, ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldı. Sonra sabahı şafak sökünce ve oruçluya yemek haram olunca kıldı. ikinci sefer öğleyi, dünkü ikindinin vaktinde her şeyin gölgesi kendisi kadar olunca kıldı. Sonra ikindiyi, her şeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldı. Sonra akşamı, önceki vaktinde kıldı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri gidince kıldı. Sonra sabahı, yeryüzü ağarınca kıldı.
Sonra Cibrîl (aleyhisselam) bana yönelip: "Ey Muhammed! Bunlar senden önceki peygamberlerin (aleyhimüssalatu vesselâm) vaktidir. Namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır!" dedi.

Günümüz insanları namazlarını kazaya bıraktığını zanneden sözde müslümanlar!....Siz 60 yaşından sonra camilere sığınıp kaza namazınızımı tamamladığınızımı zan ediyorsunuz öylemi...? peki bu yaşa kadar nerdeydiniz...Ya bu yaşa gelmeden ölseydiniz...? Bunların dinlerinin her tarafı bozuk hangi birini düzleteceksiniz ki bilemiyorum..
En doğrusu silbaştan olmalıdır....

Ubeydu'l-Kelâi'den, şöyle dedi: “Mekhul (rahimehullah) elimden tutarak "Yâ Ebâ Vehb! Farz bir namazı kasten terk eden birisi için ne diyorsun?" dedi. Ben de "Âsi bir mü'mindir" dedim. Elimi daha fazla sıktı ve sonra şöyle dedi: "Yâ Ebâ Vehb! iman'ın şa'nı nefsinde daha azim olsun. Kim ki bir farz namaz'ını kasten terk ederse Allah'ın zimmet'i ondan beri olmuştur. Kimden de Allah'ın zimmeti beri' olduysa o kâfir olur."

ibnu Ebi şeybe iman(129) ve Abdurrezzak Musannaf(5008) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir

Hadis kısmı için faydalanılan
Kaynak
Ebu Muaz / Kitap ve Sünnet Işığında Sahih İlmihal..

Umarım ki bu çalışmalardan istifade eden bir tek insan olsun çıkar...Bunlar yaptıkalrınızı neye göre yaptığınızı araştırmanızı tavsiye için birer örnektir...Müslüman birşey duyduğunda DELİLİN NEDİR...? diye sormayı adet haline getirmeli...

Celaleddin RUMİ veya başkaları hakkında kayıtsız şartsız doğru söyler, sütte leke olur onlarda olmaz diye düşününen insanlar ancak Ruminin dinine iman etmiş olurlar Allah'ın dinine değil...Bunları karıştırmamak lazımdır......!!!

"Çoğu Allah'a ancak şirk koşarak inanır." (Yusuf 106).

Doğru olan dinin müslümanlık olduğunu çoğu bilmez. (Rum 30, Yusuf 40)

Allah’ın mucize yaratabileceğini çoğu bilmez. (Enam 37)

Rızkı Allah’ın verdiğini çoğu bilmez. (Sebe 36)

İnsanların çoğu kâfirdir. (Nahl 83)

Çoğu fasıktır. (Maide 49, 81,Tevbe 8, Hadid 16, 27)

Çoğu müşriktir. (Rum 42)

Çoğu inanmaz, iman etmez. (Bekara 100, Hud 17, Rad 1)

Çoğu inkârcıdır. (İsra 89)

Çoğu gafildir. (Yunus 92)

Kâfirlerin çoğu akletmez, kafası çalışmaz. (Maide 103)

Ölüleri Allah’ın dirilteceğini çoğu bilmez. (Nahl 38)

Kıyametin geleceğine çoğu inanmaz. (Mümin 59)

Verilen nimetlere şükretmek çok iyidir, fakat şükreden azdır.
(Sebe 13, Araf 10, Müminun 78, Secde 9, Mülk 23, Bekara 243, Yunus 60 Yusuf 38, Mümin 61, Neml 73)

Hz.Nuh’a inanıp gemisine binenler çok azdı. (Hud 40)

İman edip iyi işler yapan, hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç, insanlar zarardadır. Böyle kimseler ise azdır. (Asr, Sad 24)

"Öyle bir günden korkun ki, o günde hiç kimse başkası için herhangi bir ödemede bulunamaz; hiç kimseden (Allah izin vermedikçe) şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz; onlara asla yardım da yapılmaz."[2/48]

(Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukarıdan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir...Bu ayetlerin hepsinde kendimizi görelim....Yahudi ve hıritiyanları değil...Onlarda iman etmişlerdi...Ama neye...? Ama kime....?[2/74]
Selametle kalınız....
Alt 21 Mart 2012, 14:55   Mesaj No:17
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster
fecr hoca ,kişi namaz kılıyor ama bi yandanda şeyhine rabıta,yapıyor ölülerden,gavs,kutuplardan ,aralarında binlerce km mesafe olmasına rağmen ve ölü oldukları halde yardım istiyor bu kişi müslüman mı,yoksa müşrik mi.
O kişiyi Müşrik ilan edeceğine o işlerin yanlışlığını onlara anlatsan daha güzel olmaz mı?. Müşrik ilan etsek ne olacak, mümin ilan etsek ne olacak?. Allah bizden bunu mu istiyor?. Allah peygamberin den bile bunu istememiş ki. Peygamberler insanları inzar etmekle ve müjdelemekle gönderilmiş. Allah'ın isteği amelleri yaparsanız cennet var, Allah'ın haramlarını işlerseniz cehennem var demişler. Peygamberlere düşenin apaçık tebliğ olduğu bir çok ayetlerde yazmıyor mu?. Allah Peygamberine " Sana düşen tebliğdir, sen onlar üzerinde zorlayıcı değilsin" demiyor mu?. Biz insanları ne zorla imana sokmakla ne de zorla imandan çıkarmakla(tekfirle) sorumluyuz. Bilmem anlatabildim mi?
Alt 21 Mart 2012, 15:05   Mesaj No:18
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Kamer abi La diyebilmek kardeşlerim sabredin akşam sorularınıza ve ele almış olduğunuz konuya el atacak o zaman münazara ederiz ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 21 Mart 2012, 15:09   Mesaj No:19
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
O kişiyi Müşrik ilan edeceğine o işlerin yanlışlığını onlara anlatsan daha güzel olmaz mı?. Müşrik ilan etsek ne olacak, mümin ilan etsek ne olacak?. Allah bizden bunu mu istiyor?. Allah peygamberin den bile bunu istememiş ki. Peygamberler insanları inzar etmekle ve müjdelemekle gönderilmiş. Allah'ın isteği amelleri yaparsanız cennet var, Allah'ın haramlarını işlerseniz cehennem var demişler. Peygamberlere düşenin apaçık tebliğ olduğu bir çok ayetlerde yazmıyor mu?. Allah Peygamberine " Sana düşen tebliğdir, sen onlar üzerinde zorlayıcı değilsin" demiyor mu?. Biz insanları ne zorla imana sokmakla ne de zorla imandan çıkarmakla(tekfirle) sorumluyuz. Bilmem anlatabildim mi?

hocam rasulullahın usulu bu değil mi,

HİCR 94...Hakkı ve batılı apaçık söyle ve müşriklerden yüz çevir.

Bizim yazıp çizdiklerimizden bu mu çıkıyor,yani,biz tebliğ yapmayalım mı diyoruz,bizde hakkı ve batılı ortaya apaçık koyalım ama müslüman olanı müslüman,müşrik-kafiride ,müşrik kafir bilelim diyoruz.

kişinin ibadetleri tevhidden yoksunsa bu kişiyi imanlı görmek gören kişinin imanını götürmezmi,

müslümana,müşrik demek nasıl sakatsa,

müşriğe müslüman demekte sakat değilmi aynı yere çıkmaz mı...
Alt 21 Mart 2012, 15:11   Mesaj No:20
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kamer abi La diyebilmek kardeşlerim sabredin akşam sorularınıza ve ele almış olduğunuz konuya el atacak o zaman münazara ederiz ...

Esedullah kardeşim sorulara verdiğiniz cevaplara TEŞEKKÜRLER ama sizin inancınızdan olmadığımı izah edeyim emin olun Rabb anlayışımız bile farklı İnandığınız rabbe emanet olun...YİTİKSEVDADAN ALINTI..

Mevlüt abi,daha önceki misafir olan üyeye karşı yaptığınız bu söylem TEKFİRDİR..Halen aynı görüşünüzdemisiniz,.

ABİ LÜTFEN YUKARDAKİ AÇIKLAMANIZA Bİ BAKIN BUDUR TEKFİR İŞTE.....

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)