Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  20 Mart 2012 (14:52), Konuya Son Cevap : 07 Temmuz 2012 (09:52). Konuya 81 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Mart 2012, 15:48   Mesaj No:31
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler.

Ey İnananlar! Allah yolunda yürüdüğünüz vakit, her şeyi iyice anlayın. Size, müslüman olduğunu bildirene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek: «Sen mümin değilsin» demeyin. Allah katında birçok ganimetler vardır. Evvelce siz de öyleydiniz. Allah size iyilikte bulundu, iyice araştırıp anlayın, Allah işlediklerinizden şüphesiz haberdardır.4/Nisa-94

Halid bin Velid peygamber (sav)’den bir adamı öldürmek için izin istedi, hayır, belki o namaz kılıyordur” buyurdu. Halid (ra) dedi ki: Nice namaz kılan vardır kalbinde olmayanı söylüyor, Rasulullah (sav) buyurduki: Ben insanların kalbini delmekte emrolunmadım, içlerini yarmaklada emrolunmadım.(Sahihayn)

İrfan hocam işte radikal islamcı olarak bilinen gruplarla müslümanlar arasındaki en büyük fark bu vermiş olduğunuz ayet ve rivayetlerdeki kendilerine delil olarak kullandıkları düşüncedir...Müslümanlarla bu grupların çizgilerini belirleyen temel farkların başında bu düşünce gelmektedir...

Çünkü müslümanlarla bu gruplar arasında din algılama farkı olabildiğince net ve belirgindir...
Hiçbir müslüman insanların kalbine göre hüküm vermez...Günlerdir milyonlarca taraftarları bulunan tasavvuf şeyhlerinin şirklerini küfürlerini kendi kaynaklarından ortaya koymamıza rağmen kalkıp biz müslümanları insanların kalplerindekiyle itham ettiğimizi dillendirmeye çalışmak kanımca adaletsizliktir...

Evet...Evet...Yanlış düşünmek adaletsizliktir...

Allah’ın kitabının birtek ayetini dahi anayasalarında bulunmdurmayan zinayı dahi vergi vermek kaydıyla helalleştiren ebu cehillerin putları önünde saygı ve hürmette kusur etmeyen,olmayan şeref ve namusları üzere yemin eden,niçin...Tağuti rejime bağlı kalmak için tabi..ve bu rejimlerin çerçöpten farksız toplumlarının itikadinden olanlar varsa Allah hidayet nasip etsin diyorum....
İrafan hocam sen ilmi olan bir insansın ehli- kitap kendisine müslüman diyormuydu demiyormuydu...? Bunlar Kuran da ve hadislerde yokmu..Bu nasıl bir yaklaşım böyle anlayamıyorum doğrusu....

Demekki her kendine müslüman diyenin imanı sahih değildir...İmanın şartları ve yerine getirilmesi gereken unsurları vardır...

O zaman sizin anlayışınıza göre bizlerin yahudi ve hıristiyanlarıda müslüman kabul etmesi lazım...
Rivayet dipnotunu şuanda hatırlamıyorum...Şöyleydi...

Yahudilerden bir heyet Rasulullahın huzurna geldi...Rasulullah onların müslüman olmadıklarına dair ayetler okuyordu...Yahudilerden bir bilgin..Ey Muhammed biz müslümanız dedi..Rasulullah hayır deyince yahudi bilgin tekrar biz müslümanız deyince Rasulullah onların şirklerini küfürlerini bir bir onların yüzüne karşı saydıktan sonra işte siz bu amellerinizden dolayı kafirsiniz buyurmuştur...

Nisa /94. Ayeti inşallah daha evvel birçok kere açıkladık....Bu ayeti yorumlarken ogünün msülümanlar ile kafirler arasındaki belirgin farklarını ortaya koyduk...Nübüvet döneminde selam,namaz,oruç gibi bazı ibadetler sadece müslümanlar has ibadetler idi..Ama günümüz müşrikleri hem puta tapıyorlar,hem şeyhlerine kul köle olmuşlar,hemde Lenin dinine tabi olduklarını söyleyerek örgüt kurup tağut yolunda dağlarda ölüyorlar ve öldürüyorlar...Sonrada kalkıp bizde müslümanız diyorlar...Garipki bu söylemler bizlerinde beyninde tahribatlar meydana getiriyor...

Birtek soru soruyorum....

“Nübüvet döneminde şirk ve küfür üzere olupta peygamber tarafıda müslüman olarak adlandırılan bir tek örnek varmı..?” Eğer bunu delillendirebilirseniz o zaman sizinle ortak bir noktada bulunmuş oluruz..Delilinizi bekliyorum..

Mevlüt abim daha evvel yaptığın gibi münafıklardan örnek getirme emi abim..Çünkü münafık zahiren şirk ve küfür işlmeyen kalben kafir olandır...Tamammı abim..Sorduğum soruya örnek olmaz...Çünkü aynı şeyi İrfan hocada yapmış...Bizim konumuz zahiren hem düşüncede hem amelde şirk küfür işleyen insanlardır....

İrfan hocam siz Kuranı okumuyormusunuz::Allah onların cenazelerinde bulunma mescitlerrinde namaz kılma buyurmaktadır...yani hayret ediyorum Kuranı nasıl okuyorsunuz inanın şaşıryorumm...

Münafıklar kalplerindekini dışa vurdular...Bir sefer dönüşünde yolda gelirken kalplerindekini dışa vurdular..Bakın yüce Allah onları nasıl tekfir ediyor buyur ispatı...
"
Münafıklar kalplerinde sakladıkları kâfirliği açığa vuracak bir surenin inmesinden korkuyorlar.
Onlara de ki; "Siz alay edin bakalım, Allah kesinlikle korktuğunuzu meydana çıkaracaktır. "
“Eğer onlara soracak olursan, `Biz lafa daldık aramızda eğleniyorduk derler. ' De ki; "Allah ile, Allah'ın ayetleri ile ve Peygamber ile mi alay ediyordunuz?"
“Uydurma bahaneler ileri sürmeyiniz. İman ettikten sonra tekrar kâfir oldunuz. Bir kısmınızı affetsek bile, ağır suçlu olduklarından dolayı diğer kısmınızı azaba çarptıracağız.”
Tevbe suresi
(Evet sizin şirk toplumlarını temize çıkarma çabanız ayettede geçtiği gibi uydurma bahanelerden öteye değildir...”Bu açığa çıkmış imansızlığının yüce Allah tarafından tekfir edildiği ap açık ortadır...
Kimileri ellerine Allah’ın kaşesini alıp gelene müslüman gidene müslüman ismini vermektedirler..Allah’tan korkmayı tavsiye ediyorum...
Yukarıdıki ayetlerde de apaçık bir şekilde ortada olduğu gerçeği zahiren küfür işleyenlerin tekfir edildiğidir...Üstelik özür beyan ettikleri ve bahanelere öne sürdükleri halde...
Alt 21 Mart 2012, 16:05   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

“Uydurma bahaneler ileri sürmeyiniz. İman ettikten sonra tekrar kâfir oldunuz. Bir kısmınızı affetsek bile, ağır suçlu olduklarından dolayı diğer kısmınızı azaba çarptıracağız.”

Kuran’dan o kadar ayet vermiş olmamıza rağmen halen Kuran da tekfir yoktur demek ne kadar Kuran’idir..Bunu anlamıyorum...Biz müslümanların Tekfirden anladığı şey şu yukarıdaki ayttede geçtiği gibi müslüman olmayana kafir demektir..Yani “La ilahe” illAllah” kavramının “La ilahe” kısmıdır..

Müslümana müslüman demek kafirede kafir demek Kuranı’ın bir emridir...Allah’ın hükümleri ile hüküm vermektir...N demek Kuran da yoktur...Bu ayette yüce Rabbimiz ne diyor “siz iman ettikten sonra küfüre girdiniz yani kafir oldunuz.... ayetler açık....Kime inanacağız ayetleremi insanlaramı...?
Alt 21 Mart 2012, 16:08   Mesaj No:33
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster
SAYIN İKLİMYA SİZ ŞİRK İLE GÜNAHI KARIŞTIRIYORSUNUZ GALİBA,yukardan başalayın yazdıklarımı okumaya ve bana günahtan dolayı BİRİNİN MÜŞRİK OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİM Bİ TANE CÜMLEMİ verin bakalım,yeter da ömrümü yedin,nasıl okuyorsunuz yazdıklarımı hayret....
.))) ilmi münazaralarda böyle bir tepki sanırım ilk defa görüyorum.
Ben senin ömrünü ne yapayım .)) (ömrünü hakikatlerle gecirmen dilegiyle...)
ben yazılarınızı özenle okuyorum, ona göre üzerinde yorum yapıyorum.
tekrar edeyim isterseniz, alim ile cahili birbirine karıstırmayınız.
bana göre kişi günahkar fakat size göre şirk ehli.
bana göre Allahı aşıp seyhe rabıta cehaletin verdigi günah, size göre şirk...
Alt 21 Mart 2012, 16:15   Mesaj No:34
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı Mesajı göster
.))) ilmi münazaralarda böyle bir tepki sanırım ilk defa görüyorum.
Ben senin ömrünü ne yapayım .)) (ömrünü hakikatlerle gecirmen dilegiyle...)
ben yazılarınızı özenle okuyorum, ona göre üzerinde yorum yapıyorum.
tekrar edeyim isterseniz, alim ile cahili birbirine karıstırmayınız.
bana göre kişi günahkar fakat size göre şirk ehli.
bana göre Allahı aşıp seyhe rabıta cehaletin verdigi günah, size göre şirk...

ben ,günahıda,şirkide kendime göre değil Allahın beyanı rasulunun pıratiğine göre anlarım,onun için RABITA ŞİRKTİR DELİLİNİDE GÖRSEL OLARAK VERECEM daha önce paylaştığım videoyu birazdan altına bi kaç cümle yazarak tekrar sunacam,sizde RABITANIN günah olduğunu şirk olmadığını delillendirin bakalım...
Alt 21 Mart 2012, 16:18   Mesaj No:35
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Birtek soru soruyorum....

“Nübüvet döneminde şirk ve küfür üzere olupta peygamber tarafıda müslüman olarak adlandırılan bir tek örnek varmı..?” Eğer bunu delillendirebilirseniz o zaman sizinle ortak bir noktada bulunmuş oluruz..Delilinizi bekliyorum..
Soruya soruyla cevap vermek istiyorum:

Nübüvvet döneminde zahiren müslüman görünüp de dili ile müslüman olduğunu söylüyen kimselere (buna münafıklar da dahil) Allah Rasulu a.s hiç yerde veya hiç bir hadisinde onları müşrikle itham edip, bütün ilişkilerini müşriklerle ilişkisi gibi yapmış mıdır?. Allah Rasulunun münafıklarırla ilgili çok ince bir siyaseti vardır ki bu sayede Abdullah B.Übeyy'in ölümden sonra binlerce münafık, münafıklıktan vazgeçmiştir.
Alt 21 Mart 2012, 16:25   Mesaj No:36
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Zülküf ve Kamer Abim size tek soru sorayım her Şirk Küfürmüdür ?

-İmam Ali- (a.s)
Alt 21 Mart 2012, 16:33   Mesaj No:37
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

iklimya´isimli üyeden alıntı
Sayın la, hitabınızın cok keskin oldugunu vurgulamakta fayda görüyorum.
Bir insana müşrik diyebilmek icin o insanı bir cemaatin icinde görmek yeterli bir sebep degildir, zira kalbini acıp bakmadınız.
Bu arada kainatın sevgilisi kendi meclisinde münafıklarla aynı safta namaz kılarken siz münafıksınız cıkın buradan demiş mi?
siz hangi metodu örnek alıyorsunuz.
Din dersi verme niyetinde degilim lakin icmali iman nedir .))
icki icer, zina yapar, namaz kılmaz, haram yer günahkar olur ama hala iman üzeredir. Allah bunu böyle bildirmişken, bir cemaate katılmış kişi müşrik oluyor öyle mi .)))
Kişi seyh dedigi birine rabıta yapıyorsa günahı onun boynuna fakat hüküm koyucu siz degilsiniz bunu unutmayın.

İklimya bacım Allah rızası için ezbere ezbere konuşmayalım..Zaten ilmi olan arkadşlarla münazara ediyoruz...Allah’ın adına yani islam dini adına konuştuğumuzda muhakkaki bir bilgi üzere konuşmamız lazımdır..Yoksa çeşilkilreden kurtulamayız...Bakın şu cümlelrinize Bir

insana müşrik diyebilmek icin o insanı bir cemaatin icinde görmek yeterli bir sebep degildir, zira kalbini acıp bakmadınız.
Bu arada kainatın sevgilisi kendi meclisinde münafıklarla aynı safta namaz kılarken siz münafıksınız cıkın buradan demiş mi?
siz hangi metodu örnek alıyorsunuz.

Bir insana müşrik diyebilmek için diye başlayarak hüküm vermeye başlıyorsunuz...Müslüman müşrik ayırımını yapıyorsunuz,kendi algılarınıza göre kendi toplumunuzu yahudi ve hıristyanlardan ayrı tutmuş oluyorsunuz..Ne oldu şimdi... hani bu bizim işimiz değildi...Hani biz onların kalplerini yarıp bakmayacaktık..Siz onların kalbini yarıp baktınızmı acaba iman etmişleri etmemişlermi....? neden msülüman diyorsunuz....Bakın bacım işte Kuran'a ve sünnete dayalı olmayan düşünceler böyle çelişkilerden kurtulamazlar...

Elbetteki siz onların kalbini açıp bakmadınız,ama onlara müslüman diyorsunuz,neye göre amellerine göre...Bizde diyoruzki namaz kılmak için belirli şartlar gereklidir...Eğer bu şartlar yerine gelmezse (abdest alma gibi) namaz sahih olmaz...diyelimki kişi Abdest aldı sonra helaya gitti ne oldu...? abdesti bozuldu değilmi...? kişi iman ettiğini ve müslüman olduğunu söylüyor bu doğru (tıpkı yahudi ve hıritiyanlar gibi) fakat bu imamnını bozucu ameller ve düşünceler içine girdiğinde itikadı bozulmuş ...İşte olay bu...

Zaten ayteler de açık “Siz iman ettikten sonra küfre girerek kafir oldunuz...diyor...
Bacım inşAllah okumaya devam et en doğru bilgi Allah’ın kitabıdır...O kitabın bir ismide “Furkan”dır” yani hak ile batılın arasını ayırandır...

selametle kal bacım
Alt 21 Mart 2012, 16:41   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Soruya soruyla cevap vermek istiyorum:

Nübüvvet döneminde zahiren müslüman görünüp de dili ile müslüman olduğunu söylüyen kimselere (buna münafıklar da dahil) Allah Rasulu a.s hiç yerde veya hiç bir hadisinde onları müşrikle itham edip, bütün ilişkilerini müşriklerle ilişkisi gibi yapmış mıdır?. Allah Rasulunun münafıklarırla ilgili çok ince bir siyaseti vardır ki bu sayede Abdullah B.Übeyy'in ölümden sonra binlerce münafık, münafıklıktan vazgeçmiştir.
İrfan hocam siz benim yazdıklarımdan öncemi yazıyorsunuz bunu anlamadım..Size açıkça örnekler verdim..Dedimki münafıklık kalbi bir durumdur,zahiren tekfir edilmezler,lütfen bu kısmı iyi anlamaya çalışın...Ne zamanka küfürlerini zahire dökünce Allah'ta onları tekfir etti işte ayet..
..Şimdi siz sorduğum soruya cevap ve delil getirin..
...soru şu..

"Zahiren şirk ve küfür işlyenlerin nübüvet dönemindeki hükmü nedir.."

Ha siz bugünkü yapılan pis işler şirk ve küfür değil diyorsanızsa o zaman konu farklılaşır..

Buyrun delilinizi bekliyorum...

Alt 21 Mart 2012, 16:56   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:

sayın 34 ezbere konusulmus bir cümle göremedim. benim yazmıs oldugum yazı ile sizin yorumunuzu bagdastırmak ımkansız birsey.
müslüman kimliği tasıyan bir insana müşrik diyemezsiniz diyorum.
adam yahudidir hırıstıyandır o zaman müşrik demekte herhangi bir sakınca görülmez.
adam müslüman kisvesiyle bir seyhe gitti müşrik oldu ithamı var.
ben bunun üzerine yazıyorum.
siz neyin celişkisinden bahsediyorsunuz, evvela gidin bi müslüman ile müşrik kelimelerinin tanımlarını tekrar ediniz.
illaki benim yazıma bir yorum yapacaksanız azıcık akıllıca olsun ki bende tamam iste ilim bu, yoruma layık diyebileyim.
yaptıgınız tek sey kendinize güldürmek...
Alt 21 Mart 2012, 17:03   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Zülküf ve Kamer Abim size tek soru sorayım her Şirk Küfürmüdür ?
Güzel abim ne demek şimdi bu..Açarmısın biraz...Şirk ayrıdır küfürde ayrıdır..Şirk işleyen müşrik küfür işleyen kafirdir.Kişi aynı zamanda hem kafir hemde müşirk olabalir..Sadece müşrikte olabilir..İnkarı yoksa..

Örneğin tüm din ibatelerini harfiyen yerine getirip herhangi bir mevzuda şirk işliyorsa bu müşriktir..Kafir olmaz...

Gerçi Kafirlik kuran da genel olarakta kullanımıştır...Mekke putperestleri aynı zamanda kafirliklede itham edilmişlerdir..Ben islam hukuku açısından söyledim..

Hani sen bu konuyu işlyecektin..Güzel abim senin kafanı karşıtıran şey müşrik kafir münafık mürted müslüman bu kavramların islam hukukundaki yerini tam bilmeşindir...Sen bir ara işleyecektin herhalde unuttun...
Bak sayın abim

Mürted ile müşrik bir kişinin islam hukukundaki yeri muamelat açısından farklıdır,aynı şekilde ehl-i kitap ile mekke müşriklerindede durum böyledir..İslam dini günlük yaşantımızı düzenleyen bir dindir...Sadece soyyut bilgilere iman etmeyi kabul etmez...Diyelimki sen müşrik birine müslüman hükmünü verdin, yada müslüman birine müşrik hükümünü verdin farketmez, işte o zaman senin günlük hayatındaki muamelatın ona göre şekillenir...O yüzden bazı arkadaşlarımızın dedikleri gibi bunun hiçbir önemi yoktur biz bu ayırımı yapmak zorunda değiliz gibi sözler boş sözlerdir...
Mevlüt abim müslüman olmayan birini “Dost edinmek sevgi beslemek küfürmü değilmi...? İnsanı kafir yaparmı yapmazmı..?

Ben bu ayırımı yapmam diyorsun...O halde nasıl çıkacaksın bu işin içinden...Onların cenazesini kılma, onlara Allah razı olsun deme diyen Allah.. Ama sen Allah’a muhalefet edip söylüyorsun...Hz.İbrahim’e Rasulullah’a dahi anneleri babaları için “Allah razı olsun” yasağı konulmuşken sen şirk ile itham ettiğin insanlara “Allah razı olsun “diyorsun al sana çelişki...

Hem onları şirk işlemekle itham ediyorsun hem onlara ben sizin dininize tabi değilim diyorsun hemde ben onları tekfir etmiyorum diyorsun...al sana çelişki....

Konuyu Toplam 4 Kişi okuyor. (0 Üye ve 4 Misafir)