Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Tevhid Ve Şirk Konuları (https://www.forum.medineweb.net/652-tevhid-ve-sirk-konulari)
-   -   İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler. (https://www.forum.medineweb.net/tevhid-ve-sirk-konulari/21507-islami-kabul-ettigini-soyleyip-musrikleri-tekfir-etmeyenler.html)

bilinmez 20 Mart 2012 14:52

İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler.

Soru: İslam Dinine girip dinini sevdiği halde müşriklere karşı düşmanlık göstermeyen veya düşmanlık gösterdiği halde onları tekfir etmeyen ya da "Ben müslümanım; ancak "La ilahe illallah" diyenleri tekfir edemem. Belki adam işlediği amelin şirk olduğunu bilmiyordur diyen ya da "Ben türbelerin fayda ve zarar vermediklerini biliyorum; ama bunların fayda ve zarar verdiğine inanan kimseler hakkında birşey söyleyemem" diyen kişiye ne hüküm verirsiniz?
Cevap: Bir kimsenin müslüman olabilmesi için tevhid inancını bilerek İslam dinini kabul etmesi, gereğiyle amel etmesi, Rasulullah'ın (s.a.v.) haber verdiği şeyleri doğrulayıp getirdiklerine iman etmesi, emir ve nehiylerinde ona itaat etmesi gerekir. "Ben, müşriklere karşı düşmanlık beste-yemem", "Düşmanlık beslerim, ama onları tekfir edemem", "Şirke ve küfre de girseler, Allah'ın dinine düşmanlık da etseler; "La ilahe illallah" dedikleri için onlara dil uzatamam, bunlar haklarında birşey söyleyemem" ya da 'Türbeler hakkında herhangi bir şey söylemem mümkün değildir" diyen bir kimse, kesinlikle müslüman değildir ve bu haliyle olamaz da. Bu kişinin hali şu ayette yer alan kimselerin durumuna benzer:
"...Allah ile rasullerini birbirinden ayırıp: "Bir kısmına inanır, bir kısmına inanmayız" diyenler ve ikisi (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu; işte bunlar gerçekten kafir olanlardır. Biz kafirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır."
(Nisa: 4/150-151)
Yüce Allah müşriklere düşmanlık göstermeyi vacip kılmış, onlarla bağlan kesmeyi ve onları tekfir etmeyi emret-
mistir. Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:
"...Sizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez."

(Maide:
5/51)
"Allah'a ve Ahiret Gününe inanan bir toplumun; babaları, oğulları, kardeşleri yahut akrabaları olsalar bile Allah'a ve Rasulü'ne düşman olanlara dostluk gösterdiğini göremezsin..."
(Mücadele:

58/22)
"Ey iman edenler! Benim de düşmanım sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin. Onlar size gelen gerçeği inkar etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz. Oysa onlar Rabbiniz olan Allah'a inandığınızdan dolayı, Peygamberi ve sizi yurdunuzdan çıkarıyorlar..."
(Mümtahine: 60/1)

Hammad bn atik..

kamer34 20 Mart 2012 22:47

Cevap: İslamı kabul ettiğini söyleyip müşrikleri tekfir etmeyenler.

Güzel abiciğim

Radikal islamcı olarak bilinen tüm gruplar yahudi ve hıristiyanları tekfir ediyorlar...Asıl sıkıntıları aynı şirkleri işleyen kendi yakın akrabaları olunca iş hemen frene basıyorlar..Çünkü Allah’ın bu hükmünü adam kayırmacılığı yapmadan yapıkları takdirde en yakınlarını bile tekfir etmeleri gerektiğini çok iyi biliyorlar...

Ahmet Kalkan Mustafa İslamoğlu ve daha niceleri şirki küfrü tekfiri sende benden iyibiliyorlar..Yahudi ve hıristiyanlara gelince bizden önce tekfri ediyorlar...Soruyorsun onlara hani tekfir sizin işiniz değildi neden bu ehli-kitap olan taifeleri tekfir ediyorsunuz..Cevap aynen şöyle...

Ya biz yahudi ve hıristiyanlara müslüman dersek onları tekfir etmezsek Bakara/256 Nahl/36. Ayetlere toslarız...Allah onlara kafir diyorsa bizde kafir demek zorundayız...İşte böye kalkıp bizlere tekfir dersi veriyorlar....

Bunların akideleri duyguları üzere bina edilmiş Allah’ın emir ettiği İslam ile hiçbir bağı yoktur...Allah’ın Rasulu (sav) kendi akrabalarını putperestlikle, atalarının dinine tabi olmakla ve dolayısıyla müşrikle itham etmişken bizimkiler bu hakikatleri çarpıttırıyorlar...

İşte bundan dolayıda çelişkilerden bozuk bir akideden kurtulamıyorlar...Birgün Musatafa İslamoğlunu kendi tvisinde izliyorum..
Konu ibniTteymiyye ve İbni Arabaiye konu bunlar olunca izlememek olmaz...Önce başladı İbni Teymiyyeyi anlatmaya şöyle alimdir böyle alimdir yere göğe sığdıramıyor...Sıra ibni Arabaiye gelince orada dur dedi...Koltuğuna geri yaslanarak o kibirli yüzüyle O bir dehadır o şeyhül ekberdir.Onun aklı dünyada başkada kimseye verilmemiştir gibi sözler söylemeye başlayınca ben tviyi kapattın sonrasını izlemedim..

Yani bu tağutların elebaş alimleri! Tevhid dini ile şirk dinini birleştirmeye çalışmaktadırlar..İbni Teymiyye yayınladığım yazılarındada görülmektedir İbni Arabaiye Müşrik,Mülhid,Zındık,Kafir,her türlü yakıştırmayı yapmıştır..Fakat günümüzün belamları bu iki zıt fikirli insanın taraftarlarını şirk dininde birleştirmek niyetindedirler....

Yitiksevda 20 Mart 2012 22:52

Kamer abi ömrünü Kur'an hizmetine adamış bir Alim oğlu Alime Mustafa hocaya ithamınız ağır cevap verebilirim ama vermeyecem abi...

bilinmez 21 Mart 2012 11:29

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166769)
Kamer abi ömrünü Kur'an hizmetine adamış bir Alim oğlu Alime Mustafa hocaya ithamınız ağır cevap verebilirim ama vermeyecem abi...

ABİ BAK MUSTAFA HOCANA,ne diyor doksandokuz küfrü olana,ama bitane imandan belirtisi olan ve asrısaadetteki gibi ŞİRKLERİ DAHİ OLAN KARDEŞİMDİR..

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

hucurat 10.MÜMİNLER ANCAK KARDEŞTİR....

Alleme mustafa hocanız TEKFİRİN Bİ PİSLİK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR,Kuranın nassı ile sabit olan bu durumla ilgili hem ayetler,hemde tek başına bi sure dahi varken,Ayrıca ALLAH TA,RASULLERİDE TEKFİRCİDİR...Kuranın ey müşrikler,ey kafirler ile ilgili ayetleride DELİLDİR,

SORUYORUM SİZE SİZİN DELİLİNİZ NEDİR...EY MUSTAFA HOCA VE YANDAŞLARI...

işte bunun içindirki bu hocalar tağutu TEKFİR EDEMEYİP,OY VERİP KOY VERİYORLAR VE HALKIDA BU YÖNDE BU PİSLİK ÇUKURUNA ATIYORLAR..

Yitiksevda 21 Mart 2012 11:31

Mustafa hocamın söylemini kabul eden biri olarak dediğine katılıyorum kardeş...Bizim görevimiz TEKFİR değil Tebliğdir bunu anlayalım artık Tekfire karşıyım emin ol...

Yitiksevda 21 Mart 2012 11:35

TEKFİRİN Bİ PİSLİK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR Kesinlikle doğru söylüyor...

La diyebilmek Allah aşkına Kur'anın ey kafirler yada ey müşrikler hitabını nasıl anlıyorsunuz bu hitaplar İman ehli insanlar içinmidir?

Yitiksevda 21 Mart 2012 11:48

Zülküf ve Kamer abim emin olun bu güne kadar hep sessiz kaldım Tekfir hastalığına karşı ama bu sefer işin ucu bana dokundu ve size tüm yanılgılarınız hususunda tüm delilleri sunacak Tekfir kavramının kökeninden günümüze kadar devam eden Harici mantığını...

bilinmez 21 Mart 2012 11:52

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166796)
TEKFİRİN Bİ PİSLİK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR Kesinlikle doğru söylüyor...

La diyebilmek Allah aşkına Kur'anın ey kafirler yada ey müşrikler hitabını nasıl anlıyorsunuz bu hitaplar İman ehli insanlar içinmidir?

MEVLÜT ABİ,size göre menzil tarikatının şeyhi ve ona tabi olanlar İMANLI MI,YOKSA MÜŞRİK Mİ...

Yitiksevda 21 Mart 2012 11:54

İman ölçer elimde yok fiilleri şirk yada başka olabilir ama tekfir edilemez..

bilinmez 21 Mart 2012 11:58

Alıntı:

yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166805)
iman ölçer elimde yok fiilleri şirk yada başka olabilir ama tekfir edilemez..

hangi fiilleri,şirk tir,bi kaç örnek verirmisiniz,ve bu şirkli fiiller içerisinde bulunanlar müşrik midir,yoksa müslüman mı...

Yitiksevda 21 Mart 2012 12:07

Müşrik kelimesini asla İman eden biri için kullanmam kullanmam

bilinmez 21 Mart 2012 12:28

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166809)
Müşrik kelimesini asla İman eden biri için kullanmam kullanmam

Peki sen kullanma,Allahın kitabını okuyorsunuzya ve Allahın kitabında AMELİNDE ŞİRK olana ALLAH HANGİ İSMİ VERMİŞ...

bilinmez 21 Mart 2012 13:17

Esedullah kardeşim sorulara verdiğiniz cevaplara TEŞEKKÜRLER ama sizin inancınızdan olmadığımı izah edeyim emin olun Rabb anlayışımız bile farklı İnandığınız rabbe emanet olun...YİTİKSEVDADAN ALINTI..

Mevlüt abi,daha önceki misafir olan üyeye karşı yaptığınız bu söylem TEKFİRDİR..Halen aynı görüşünüzdemisiniz,.

FECR 21 Mart 2012 14:39

Ey İnananlar! Allah yolunda yürüdüğünüz vakit, her şeyi iyice anlayın. Size, müslüman olduğunu bildirene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek: «Sen mümin değilsin» demeyin. Allah katında birçok ganimetler vardır. Evvelce siz de öyleydiniz. Allah size iyilikte bulundu, iyice araştırıp anlayın, Allah işlediklerinizden şüphesiz haberdardır.4/Nisa-94

Halid bin Velid peygamber (sav)’den bir adamı öldürmek için izin istedi, hayır, belki o namaz kılıyordur” buyurdu. Halid (ra) dedi ki: Nice namaz kılan vardır kalbinde olmayanı söylüyor, Rasulullah (sav) buyurduki: Ben insanların kalbini delmekte emrolunmadım, içlerini yarmaklada emrolunmadım.(Sahihayn)

Kim bir mümine kafirlik isnad ederse bu onu öldürmek gibidir.(buhari iman 36: edep,44: müslim iman 116 ; tirmizi birr s2)

Peygamber a.s kendi devrinde münafıkları bildiği halde onları hiç tekfir etmiş miydi?.

Tekfir kavram olarak Kur'an'da geçmez. Tekfir olayı; Hz.Ali'nin hakem olayını kabul etmesi nedeniyle Hariciler tarafından tekfire uğramışlardır. İslamın 4.Halifesi ve Allah Rasulunu damadı, peygamberle omuz omuza savaşmış, bir çok savaşta kahramanlık yapmış olan Hz.Ali bile kafirlikle suçlanmışsa tekfirin ucunun nereye kadar gittiği görülür. Müslümanlar bu konuda daha çok hassas olmalıdır. İnsanlara küfür içeren sözleri /amelleri anlatmak farklıdır, onlara tekfir etmek farklıdır. Birinciyle müslümanlar mes'ulken , ikinci ile mes'ul değildir. Biz hele hele tarihte yaşamış kimi alimlerin/zevatların, insanların müşrik olup olmadığını ortaya koymakla sorumlu değiliz. Bize kadar intikal eden sözleri, eserleri, düşünceleri varsa onları konuşmak , onları eleştirmek gerekirken, insanları cennete sokmak ya da cehenneme sokmakla uğraşıp duruyoruz maalesef. Hatalarıyla sevaplarıyla onlar gelip geçti. Ne onlar bizim yaptıklarımızdan ne de biz onların yaptıkların sorumluyuz. Herkes Rabbıyla olan hesabını kendi verecektir. Bu sözler kendini müslüman olarak sayan kimseler içindir. Yoksa tarihte küfürlerini açıkça ilan etmiş, kendilerine müslüman ismini almamış kimseler için değildir. Onların küfrü de açık, şirki de açıktır.Bunları zaten tekfir etmeye de gerek yoktur. Çünkü zaten kafirler:) .Burada mesele İslami hassasiyeti olanların, islami ibadetleri yapan kimseleri bir takım düşüncelerinden dolayı hemen tekfir edilmesidir. Bu ise zanna dayalı bir tekfirdir. Bu yüzden dilimizi tekfirle meşgul edeceğimize TEBLİĞ ile meşgul etsek daha hayırlı olur diye düşünüyorum.

bilinmez 21 Mart 2012 14:45

fecr hoca ,kişi namaz kılıyor ama bi yandanda şeyhine rabıta,yapıyor ölülerden,gavs,kutuplardan ,aralarında binlerce km mesafe olmasına rağmen ve ölü oldukları halde yardım istiyor bu kişi müslüman mı,yoksa müşrik mi.

kamer34 21 Mart 2012 14:52

Sayın abim

Daha evvel işlemiş olduğum konuların linklerini buraya veriyorum..Bu çalışmalarımı oku öyle cevap yaz inşaAllah...Cevap yazmanı bende istiyorum...Ve...merakla bekliyorum...

Bak sayın abim kimin ne kadar Karan’anımı yada bşka şeyeme hizmet ettiği beni hiçmi hiç alakadar etmez...Beni alakadar eden şey önce insanların düşünceleri daha sonra yaşadıkları dinlerdir...Eğer bazı insanların düşünce ve yaşantıları tağuti rejimlere hizmet etmek üzere ise Kuaran okumuş yada okumamış namaz kılmış yada kılmamış beni çok çokta bağlamaz doğrusu..

Bak sayın abim düşüncelrinde sabit olmalısın ama olumlu ama olumsuz fark etmez..İslamdininde gitgellere müsamaha yoktur...Düşüncede şek şüphe olmaz...

Birçok makalende tasavvuf dininin ve demokrasi lanetine tabi olanları şirk ve küfürle itham ettiğini sende biliyorsun...Bir makale hazırlayacağım diyorsun ya sayın güzel güzel abim..Bence makaleni hariciler ve imam Ali ile doldurma...Kuran ve sünnette şirk ve küfürle itham ettiğin toplumlara karşılığı nedir bunu delillendir...Yani İslama göre hem şirk işleyip hemde şirkinde devamlılık gösterenlere kullanılan kavram nedir bunu bize delillendirki hem sen hem biz çelişkilerden kurtulmuş olalım....

Allahın şu ayetlerin bakarmısınız güzel abim...

Kimine hidayet verdi, kimi de sapıklığı haketti. Çünkü bunlar, Allah'ı bırakıp şeytanları veli edinmişlerdi. Ve gerçekten onları doğru yolda saymaktadırlar. (7/30)

Şimdi şu ayetler bir vesile olur umudu ile bu ayetleri okuyanlar düşünüp ibret alır umudu ile şu ayetleri hatırlayalım......

"Onlara: “Gelin Allah’ın indirdiği buyruklara tâbi olun!” denildiğinde:

“Hayır, biz babalarımızı ne durumda bulduysak ona uyarız” derler.

Babaları bir şeye akıl erdirememiş ve doğruyu bulamamış olsalar da mı onlara uyacaklar?"2/170 –

İşte 1400 yıl önceki Mekkeli müşriklerin ve onlardan önceki ve günümüzdeki müşriklerin ortak noktaları..

“Hayır, biz babalarımızı ne durumda bulduysak ona uyarız

Şimdi insana Allah c.c akıl fikir vermiş, iyiyi kötüden ayırt etme yetisi vermiş....
Mealen...

Hiçmi düşünmezsiniz okuyup durduğunuz KUR'AN ayetlerini....?

Hiçmi anlamaya çalışmazsınız okuyup durduğunuz KUR'AN ayetlerini..?

Hiçmi ders ve öğüt almazsınız okuyup durduğunuz KUR'AN ayetlerinden....?

Siz şu anda ne yapıyorsunuz...?

Anne-Baba-Şeyh-Şıh-Toplum-Cemaat-Diyanet vs.vs.vs.....gibi yerlerden öğrendikleriniz, yaptıklarınız, neye göre, kime göre neye delildir....?

Toplumlar yaptıkları işleri ,kendilerini nisbet ettikleri dinin kaidelerine uyup uymadığını araştırma zahmetinde bile bulunmamktadırlar...Bu cahil halk yığınları belamlarının peşinden sürüklenmekten vaz geçmemektedirler...

Hiçmi merak etmediniz Allah Rasulu (sav) ile aramızda 1400 sene var zaman var, asırlar var, insanlar var, bidatler var,hurafeler var......İnsan bir merak eder Allah’ın rasulunun ibadetlerini

Namazı nasıldı
Orucu nasıldı
Ticareti nasıldı
Yatması, kalkması nasıldı
vs.vs.vs........

Düşünün biraz, düşünün.....

Muaz İbnu Cebel radiyallahu anh şöyle dedi:

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gün elinden tutarak: "Yâ Muaz! Vallahi seni seviyorum." Muaz da: "Yâ Rasûlullah anam babam sana feda olsun, ben de seni seviyorum." Rasûlullah sallallahu aleyhi ve Sellem: "Yâ Muaz! Her namazın arkasından şöyle demeyi terketmemeni sana vasiyyet ediyorum" dedi: “Ellahumme e'inni ala zikrike ve şükrike ve husni ibadetike. (Allahım! Seni zikretmem, sana şükretmem ve sana güzelce kulluk etmem için bana yardım et.)

Ahmed, Ebu Davud(1522) Nesei(3/53) Tebarani Kebir (20/60) ve ibnu Sünni Amelül-Yevm de(116) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir

5 Vakit namazın vakitlerinin delilleri.... ( Kaç kişi merak etti araştırdı...? Babadan atadan gördükleriniz ile amel ediyorsunuz... ya atalarınız yanlış yoldaysa..? yine mi taklid edeceksiniz..? körü körüne mi savunacaksınız..?)

ibnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Cibril (aleyhisselâm) bana, Beytullah'ın yanında, iki kere imamlık yaptı. Bunlardan birincide öğleyi, gölge ayakkabı bağı kadarken kıldı. Sonra, ikindiyi her şey gölgesi kadarken kıldı. Sonra akşamı güneş battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldı. Sonra yatsıyı, ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldı. Sonra sabahı şafak sökünce ve oruçluya yemek haram olunca kıldı. ikinci sefer öğleyi, dünkü ikindinin vaktinde her şeyin gölgesi kendisi kadar olunca kıldı. Sonra ikindiyi, her şeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldı. Sonra akşamı, önceki vaktinde kıldı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri gidince kıldı. Sonra sabahı, yeryüzü ağarınca kıldı.
Sonra Cibrîl (aleyhisselam) bana yönelip: "Ey Muhammed! Bunlar senden önceki peygamberlerin (aleyhimüssalatu vesselâm) vaktidir. Namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır!" dedi.

Günümüz insanları namazlarını kazaya bıraktığını zanneden sözde müslümanlar!....Siz 60 yaşından sonra camilere sığınıp kaza namazınızımı tamamladığınızımı zan ediyorsunuz öylemi...? peki bu yaşa kadar nerdeydiniz...Ya bu yaşa gelmeden ölseydiniz...? Bunların dinlerinin her tarafı bozuk hangi birini düzleteceksiniz ki bilemiyorum..
En doğrusu silbaştan olmalıdır....

Ubeydu'l-Kelâi'den, şöyle dedi: “Mekhul (rahimehullah) elimden tutarak "Yâ Ebâ Vehb! Farz bir namazı kasten terk eden birisi için ne diyorsun?" dedi. Ben de "Âsi bir mü'mindir" dedim. Elimi daha fazla sıktı ve sonra şöyle dedi: "Yâ Ebâ Vehb! iman'ın şa'nı nefsinde daha azim olsun. Kim ki bir farz namaz'ını kasten terk ederse Allah'ın zimmet'i ondan beri olmuştur. Kimden de Allah'ın zimmeti beri' olduysa o kâfir olur."

ibnu Ebi şeybe iman(129) ve Abdurrezzak Musannaf(5008) sahih bir senedle rivayet etmişlerdir

Hadis kısmı için faydalanılan
Kaynak
Ebu Muaz / Kitap ve Sünnet Işığında Sahih İlmihal..

Umarım ki bu çalışmalardan istifade eden bir tek insan olsun çıkar...Bunlar yaptıkalrınızı neye göre yaptığınızı araştırmanızı tavsiye için birer örnektir...Müslüman birşey duyduğunda DELİLİN NEDİR...? diye sormayı adet haline getirmeli...

Celaleddin RUMİ veya başkaları hakkında kayıtsız şartsız doğru söyler, sütte leke olur onlarda olmaz diye düşününen insanlar ancak Ruminin dinine iman etmiş olurlar Allah'ın dinine değil...Bunları karıştırmamak lazımdır......!!!

"Çoğu Allah'a ancak şirk koşarak inanır." (Yusuf 106).

Doğru olan dinin müslümanlık olduğunu çoğu bilmez. (Rum 30, Yusuf 40)

Allah’ın mucize yaratabileceğini çoğu bilmez. (Enam 37)

Rızkı Allah’ın verdiğini çoğu bilmez. (Sebe 36)

İnsanların çoğu kâfirdir. (Nahl 83)

Çoğu fasıktır. (Maide 49, 81,Tevbe 8, Hadid 16, 27)

Çoğu müşriktir. (Rum 42)

Çoğu inanmaz, iman etmez. (Bekara 100, Hud 17, Rad 1)

Çoğu inkârcıdır. (İsra 89)

Çoğu gafildir. (Yunus 92)

Kâfirlerin çoğu akletmez, kafası çalışmaz. (Maide 103)

Ölüleri Allah’ın dirilteceğini çoğu bilmez. (Nahl 38)

Kıyametin geleceğine çoğu inanmaz. (Mümin 59)

Verilen nimetlere şükretmek çok iyidir, fakat şükreden azdır.
(Sebe 13, Araf 10, Müminun 78, Secde 9, Mülk 23, Bekara 243, Yunus 60 Yusuf 38, Mümin 61, Neml 73)

Hz.Nuh’a inanıp gemisine binenler çok azdı. (Hud 40)

İman edip iyi işler yapan, hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç, insanlar zarardadır. Böyle kimseler ise azdır. (Asr, Sad 24)

"Öyle bir günden korkun ki, o günde hiç kimse başkası için herhangi bir ödemede bulunamaz; hiç kimseden (Allah izin vermedikçe) şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz; onlara asla yardım da yapılmaz."[2/48]

(Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukarıdan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir...Bu ayetlerin hepsinde kendimizi görelim....Yahudi ve hıritiyanları değil...Onlarda iman etmişlerdi...Ama neye...? Ama kime....?[2/74]
Selametle kalınız....

FECR 21 Mart 2012 14:55

Alıntı:

la diyebilmek Üyemizden Alıntı (Mesaj 166844)
fecr hoca ,kişi namaz kılıyor ama bi yandanda şeyhine rabıta,yapıyor ölülerden,gavs,kutuplardan ,aralarında binlerce km mesafe olmasına rağmen ve ölü oldukları halde yardım istiyor bu kişi müslüman mı,yoksa müşrik mi.

O kişiyi Müşrik ilan edeceğine o işlerin yanlışlığını onlara anlatsan daha güzel olmaz mı?. Müşrik ilan etsek ne olacak, mümin ilan etsek ne olacak?. Allah bizden bunu mu istiyor?. Allah peygamberin den bile bunu istememiş ki. Peygamberler insanları inzar etmekle ve müjdelemekle gönderilmiş. Allah'ın isteği amelleri yaparsanız cennet var, Allah'ın haramlarını işlerseniz cehennem var demişler. Peygamberlere düşenin apaçık tebliğ olduğu bir çok ayetlerde yazmıyor mu?. Allah Peygamberine " Sana düşen tebliğdir, sen onlar üzerinde zorlayıcı değilsin" demiyor mu?. Biz insanları ne zorla imana sokmakla ne de zorla imandan çıkarmakla(tekfirle) sorumluyuz. Bilmem anlatabildim mi?

Yitiksevda 21 Mart 2012 15:05

Kamer abi La diyebilmek kardeşlerim sabredin akşam sorularınıza ve ele almış olduğunuz konuya el atacak o zaman münazara ederiz ...

bilinmez 21 Mart 2012 15:09

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 166846)
O kişiyi Müşrik ilan edeceğine o işlerin yanlışlığını onlara anlatsan daha güzel olmaz mı?. Müşrik ilan etsek ne olacak, mümin ilan etsek ne olacak?. Allah bizden bunu mu istiyor?. Allah peygamberin den bile bunu istememiş ki. Peygamberler insanları inzar etmekle ve müjdelemekle gönderilmiş. Allah'ın isteği amelleri yaparsanız cennet var, Allah'ın haramlarını işlerseniz cehennem var demişler. Peygamberlere düşenin apaçık tebliğ olduğu bir çok ayetlerde yazmıyor mu?. Allah Peygamberine " Sana düşen tebliğdir, sen onlar üzerinde zorlayıcı değilsin" demiyor mu?. Biz insanları ne zorla imana sokmakla ne de zorla imandan çıkarmakla(tekfirle) sorumluyuz. Bilmem anlatabildim mi?

hocam rasulullahın usulu bu değil mi,

HİCR 94...Hakkı ve batılı apaçık söyle ve müşriklerden yüz çevir.

Bizim yazıp çizdiklerimizden bu mu çıkıyor,yani,biz tebliğ yapmayalım mı diyoruz,bizde hakkı ve batılı ortaya apaçık koyalım ama müslüman olanı müslüman,müşrik-kafiride ,müşrik kafir bilelim diyoruz.

kişinin ibadetleri tevhidden yoksunsa bu kişiyi imanlı görmek gören kişinin imanını götürmezmi,

müslümana,müşrik demek nasıl sakatsa,

müşriğe müslüman demekte sakat değilmi aynı yere çıkmaz mı...

bilinmez 21 Mart 2012 15:11

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166848)
Kamer abi La diyebilmek kardeşlerim sabredin akşam sorularınıza ve ele almış olduğunuz konuya el atacak o zaman münazara ederiz ...

Esedullah kardeşim sorulara verdiğiniz cevaplara TEŞEKKÜRLER ama sizin inancınızdan olmadığımı izah edeyim emin olun Rabb anlayışımız bile farklı İnandığınız rabbe emanet olun...YİTİKSEVDADAN ALINTI..

Mevlüt abi,daha önceki misafir olan üyeye karşı yaptığınız bu söylem TEKFİRDİR..Halen aynı görüşünüzdemisiniz,.

ABİ LÜTFEN YUKARDAKİ AÇIKLAMANIZA Bİ BAKIN BUDUR TEKFİR İŞTE.....

Yitiksevda 21 Mart 2012 15:14

Hayır kardeşim o tekfir değil bilakis inanç krtierlerimizin uyuşmamasıdır Tevhid inancında ayrışmamızdır Tekfir değildir Tevhid herkesin aynı düşüncede olması değildir...

bilinmez 21 Mart 2012 15:18

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166853)
Hayır kardeşim o tekfir değil bilakis inanç krtierlerimizin uyuşmamasıdır Tevhid inancında ayrışmamızdır Tekfir değildir Tevhid herkesin aynı düşüncede olması değildir...

Tamam abi bizimde tekfir dediğimiz bu İNANÇ KIRİTERLERİMİZİN UYUŞMAMASI,yoksa biz demiyoruz kafir müşrik sayım memuru olalım..adamın amelinde şirk varsa bunu bilsin bilmesin müşriktir..

iklimya 21 Mart 2012 15:18

Sayın la, hitabınızın cok keskin oldugunu vurgulamakta fayda görüyorum.
Bir insana müşrik diyebilmek icin o insanı bir cemaatin icinde görmek yeterli bir sebep degildir, zira kalbini acıp bakmadınız.
Bu arada kainatın sevgilisi kendi meclisinde münafıklarla aynı safta namaz kılarken siz münafıksınız cıkın buradan demiş mi?
siz hangi metodu örnek alıyorsunuz.
Din dersi verme niyetinde degilim lakin icmali iman nedir .))
icki icer, zina yapar, namaz kılmaz, haram yer günahkar olur ama hala iman üzeredir. Allah bunu böyle bildirmişken, bir cemaate katılmış kişi müşrik oluyor öyle mi .)))
Kişi seyh dedigi birine rabıta yapıyorsa günahı onun boynuna fakat hüküm koyucu siz degilsiniz bunu unutmayın.

bilinmez 21 Mart 2012 15:25

Alıntı:

iklimya Üyemizden Alıntı (Mesaj 166855)
Bir insana müşrik diyebilmek icin o insanı bir cemaatin icinde görmek yeterli bir sebep degildir, zira kalbini acıp bakmadınız.
Bu arada kainatın sevgilisi kendi meclisinde münafıklarla aynı safta namaz kılarken siz münafıksınız cıkın buradan demiş mi?
icki icer, zina yapar, namaz kılmaz, haram yer günahkar olur ama hala iman üzeredir. Allah bunu böyle bildirmişken, bir cemaate katılmış kişi müşrik oluyor öyle mi .)))
Kişi seyh dedigi birine rabıta yapıyorsa günahı onun boynuna fakat hüküm koyucu siz degilsiniz bunu unutmayın.

kalp içini Allah biliyor,ben değil,rasulullahta bunun için münafıkların cenaze namazını kılınca Allah tarafından AYETLE UYARILIYOR,VE daha sonra onlar için ne arahmet nede namazlarını kılmıyor.

şirk ZAHİRİ dir,sayın iklimya ben zahiren bbakıp Allahın hükmüyle hükmediyorum..

sizin peygamber inancınıza göre rasulullah ZAHİREN AMELİNDE ŞİRK OLANLARA müslüman mı demiştir diyorsunuz...böyleyse buyrun delillendirin o zaman rasulullahın müşriklere kardeşim dediğini,onları müslüman kabul ettiğini ve öyle davrandığını...

iklimya 21 Mart 2012 15:29

sayın la, dini islam olmayan bir müşrik ile dini islam olan bir günahkarı bir birinden ayırt edebilecek seviyede oldugunuzun inancındayım.
günahkar olmus birini tekfir edemezsiniz, size bu selahiyeti kimse vermiyor.
zira kişi zahiren de bunu kabul etmedigi gibi eger böyle bir durumda degilse ateşinizi cogaltmanıza lüzüm yoktur.
zahiren bu kişi, Allahım senin yerine seyhime ibadet mi ediyorum diyor, sana kulluk yapmıyorum ama bir beşere mi kulluk yapıyorum diyor, sen yarattın ama ben bir yaratılana mı meyl ettim diyor.
insanlar cehaletleri sebebiyle bazen nasıl sevgi ve saygı göstereceklerini bilemezler.
siz alim ile cahili bir kefeye koymayınız.

FECR 21 Mart 2012 15:30

Alıntı:

la diyebilmek Üyemizden Alıntı (Mesaj 166851)
hocam rasulullahın usulu bu değil mi,

HİCR 94...Hakkı ve batılı apaçık söyle ve müşriklerden yüz çevir.

Bizim yazıp çizdiklerimizden bu mu çıkıyor,yani,biz tebliğ yapmayalım mı diyoruz,bizde hakkı ve batılı ortaya apaçık koyalım ama müslüman olanı müslüman,müşrik-kafiride ,müşrik kafir bilelim diyoruz.

kişinin ibadetleri tevhidden yoksunsa bu kişiyi imanlı görmek gören kişinin imanını götürmezmi,

müslümana,müşrik demek nasıl sakatsa,

müşriğe müslüman demekte sakat değilmi aynı yere çıkmaz mı...

Müşriğe hiç kimse müminsin diyemez. Arada ince ayrıntıyı karıştırıyorsunuz. Müşriklikle itham edilen kimseler aynı Allah'a inanan, peygamberler itaat eden eden, ibadetlerini yapan/yapmaya çalışan kimselerdir.Kendisini de müslüman olarak olarak sayıyorlar. Mekke'deki müşrikler gibi değiller. Onlar Peygamberi ve Kur'an'ı kabul etmiyorlardı. Ama Allah inançları vardı.Bunun yanında putları da şefaatçiler kabul ediyorlardı. Amel ve niyetleri şirk içinde idiler. Bugün müslümanım diyen kimseler ile o günkü müşrikleri eş değer görmemek gerekir. Şirk amelleri işliyorlarsa müslümanın sorumluğu onları uyarmaktır.Hakimlik yapmak değildir.

bilinmez 21 Mart 2012 15:42

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 166858)
Müşriğe hiç kimse müminsin diyemez. Arada ince ayrıntıyı karıştırıyorsunuz. Müşriklikle itham edilen kimseler aynı Allah'a inanan, peygamberler itaat eden eden, ibadetlerini yapan/yapmaya çalışan kimselerdir.Kendisini de müslüman olarak olarak sayıyorlar. Mekke'deki müşrikler gibi değiller. Onlar Peygamberi ve Kur'an'ı kabul etmiyorlardı. Ama Allah inançları vardı.Bunun yanında putları da şefaatçiler kabul ediyorlardı. Amel ve niyetleri şirk içinde idiler. Bugün müslümanım diyen kimseler ile o günkü müşrikleri eş değer görmemek gerekir. Şirk amelleri işliyorlarsa müslümanın sorumluğu onları uyarmaktır.Hakimlik yapmak
değildir.

tamam uyarı[tebliğ] yapmak lazım bizde diyoruz,ama şirkin anlamı KATIŞIKLI,bi inaçtır günümüz anlamıyla,

kişinin müşrikliği illaki MEKKEDEKİ MÜŞRİKLER gibi mi olması lazım,kişi Allahın belirlediği ve rasulunun açıkladığı herhangi bi fiille şirk içinde ise,ibadetindede devam ediyorsa bu kişi aynı GAVS,KUTUB,ŞEYH lerine intisab edip,bi yandanda Allahtan başka hüküm koyuculara oy verip bu hal üzere yaşayıp öldü,bu kişinin ameli boşa gitmiş olmazmı,

Allah peygambere bile eğer şirk katarsan amelin kaybolur ve kaybedersin demiyor mu kuranda,ve bu hal üzere ölenler sizce Allaha inanıyor,peygamberede inanıyor ama şirk ameliyle ölüyor bunlar MÜMİN OLARAK MI ÖLÜYOR,YOKSA MÜŞRİK OLARAK MI...

Yitiksevda 21 Mart 2012 15:43

Konunun ana muhattabı burda Mustafa İslamoğlu Hocamdır ve asla tekfir edilmeyecek Alim oğlu Alim bir zata söyleminiz üzeredir düşüninki Ahmed Kalkan Mevdudi ve benzerlerini dahi tekfir eden mantığa ben nasıl müsamaha göstereyim söylermisiniz...

bilinmez 21 Mart 2012 15:44

Alıntı:

iklimya Üyemizden Alıntı (Mesaj 166857)
sayın la, dini islam olmayan bir müşrik ile dini islam olan bir günahkarı bir birinden ayırt edebilecek seviyede oldugunuzun inancındayım.
günahkar olmus birini tekfir edemezsiniz, size bu selahiyeti kimse vermiyor.
zira kişi zahiren de bunu kabul etmedigi gibi eger böyle bir durumda degilse ateşinizi cogaltmanıza lüzüm yoktur.
zahiren bu kişi, Allahım senin yerine seyhime ibadet mi ediyorum diyor, sana kulluk yapmıyorum ama bir beşere mi kulluk yapıyorum diyor, sen yarattın ama ben bir yaratılana mı meyl ettim diyor.
insanlar cehaletleri sebebiyle bazen nasıl sevgi ve saygı göstereceklerini bilemezler.
siz alim ile cahili bir kefeye koymayınız.

SAYIN İKLİMYA SİZ ŞİRK İLE GÜNAHI KARIŞTIRIYORSUNUZ GALİBA,yukardan başalayın yazdıklarımı okumaya ve bana günahtan dolayı BİRİNİN MÜŞRİK OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİM Bİ TANE CÜMLEMİ verin bakalım,yeter da ömrümü yedin,nasıl okuyorsunuz yazdıklarımı hayret....

bilinmez 21 Mart 2012 15:47

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166863)
Konunun ana muhattabı burda Mustafa İslamoğlu Hocamdır ve asla tekfir edilmeyecek Alim oğlu Alim bir zata söyleminiz üzeredir düşüninki Ahmed Kalkan Mevdudi ve benzerlerini dahi tekfir eden mantığa ben nasıl müsamaha göstereyim söylermisiniz...

Tağuti sistemlerde oy vermek şirk midir değil mi...

kamer34 21 Mart 2012 15:48

Ey İnananlar! Allah yolunda yürüdüğünüz vakit, her şeyi iyice anlayın. Size, müslüman olduğunu bildirene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek: «Sen mümin değilsin» demeyin. Allah katında birçok ganimetler vardır. Evvelce siz de öyleydiniz. Allah size iyilikte bulundu, iyice araştırıp anlayın, Allah işlediklerinizden şüphesiz haberdardır.4/Nisa-94

Halid bin Velid peygamber (sav)’den bir adamı öldürmek için izin istedi, hayır, belki o namaz kılıyordur” buyurdu. Halid (ra) dedi ki: Nice namaz kılan vardır kalbinde olmayanı söylüyor, Rasulullah (sav) buyurduki: Ben insanların kalbini delmekte emrolunmadım, içlerini yarmaklada emrolunmadım.(Sahihayn)

İrfan hocam işte radikal islamcı olarak bilinen gruplarla müslümanlar arasındaki en büyük fark bu vermiş olduğunuz ayet ve rivayetlerdeki kendilerine delil olarak kullandıkları düşüncedir...Müslümanlarla bu grupların çizgilerini belirleyen temel farkların başında bu düşünce gelmektedir...

Çünkü müslümanlarla bu gruplar arasında din algılama farkı olabildiğince net ve belirgindir...
Hiçbir müslüman insanların kalbine göre hüküm vermez...Günlerdir milyonlarca taraftarları bulunan tasavvuf şeyhlerinin şirklerini küfürlerini kendi kaynaklarından ortaya koymamıza rağmen kalkıp biz müslümanları insanların kalplerindekiyle itham ettiğimizi dillendirmeye çalışmak kanımca adaletsizliktir...

Evet...Evet...Yanlış düşünmek adaletsizliktir...

Allah’ın kitabının birtek ayetini dahi anayasalarında bulunmdurmayan zinayı dahi vergi vermek kaydıyla helalleştiren ebu cehillerin putları önünde saygı ve hürmette kusur etmeyen,olmayan şeref ve namusları üzere yemin eden,niçin...Tağuti rejime bağlı kalmak için tabi..ve bu rejimlerin çerçöpten farksız toplumlarının itikadinden olanlar varsa Allah hidayet nasip etsin diyorum....
İrafan hocam sen ilmi olan bir insansın ehli- kitap kendisine müslüman diyormuydu demiyormuydu...? Bunlar Kuran da ve hadislerde yokmu..Bu nasıl bir yaklaşım böyle anlayamıyorum doğrusu....

Demekki her kendine müslüman diyenin imanı sahih değildir...İmanın şartları ve yerine getirilmesi gereken unsurları vardır...

O zaman sizin anlayışınıza göre bizlerin yahudi ve hıristiyanlarıda müslüman kabul etmesi lazım...
Rivayet dipnotunu şuanda hatırlamıyorum...Şöyleydi...

Yahudilerden bir heyet Rasulullahın huzurna geldi...Rasulullah onların müslüman olmadıklarına dair ayetler okuyordu...Yahudilerden bir bilgin..Ey Muhammed biz müslümanız dedi..Rasulullah hayır deyince yahudi bilgin tekrar biz müslümanız deyince Rasulullah onların şirklerini küfürlerini bir bir onların yüzüne karşı saydıktan sonra işte siz bu amellerinizden dolayı kafirsiniz buyurmuştur...

Nisa /94. Ayeti inşallah daha evvel birçok kere açıkladık....Bu ayeti yorumlarken ogünün msülümanlar ile kafirler arasındaki belirgin farklarını ortaya koyduk...Nübüvet döneminde selam,namaz,oruç gibi bazı ibadetler sadece müslümanlar has ibadetler idi..Ama günümüz müşrikleri hem puta tapıyorlar,hem şeyhlerine kul köle olmuşlar,hemde Lenin dinine tabi olduklarını söyleyerek örgüt kurup tağut yolunda dağlarda ölüyorlar ve öldürüyorlar...Sonrada kalkıp bizde müslümanız diyorlar...Garipki bu söylemler bizlerinde beyninde tahribatlar meydana getiriyor...

Birtek soru soruyorum....

“Nübüvet döneminde şirk ve küfür üzere olupta peygamber tarafıda müslüman olarak adlandırılan bir tek örnek varmı..?” Eğer bunu delillendirebilirseniz o zaman sizinle ortak bir noktada bulunmuş oluruz..Delilinizi bekliyorum..

Mevlüt abim daha evvel yaptığın gibi münafıklardan örnek getirme emi abim..Çünkü münafık zahiren şirk ve küfür işlmeyen kalben kafir olandır...Tamammı abim..Sorduğum soruya örnek olmaz...Çünkü aynı şeyi İrfan hocada yapmış...Bizim konumuz zahiren hem düşüncede hem amelde şirk küfür işleyen insanlardır....

İrfan hocam siz Kuranı okumuyormusunuz::Allah onların cenazelerinde bulunma mescitlerrinde namaz kılma buyurmaktadır...yani hayret ediyorum Kuranı nasıl okuyorsunuz inanın şaşıryorumm...

Münafıklar kalplerindekini dışa vurdular...Bir sefer dönüşünde yolda gelirken kalplerindekini dışa vurdular..Bakın yüce Allah onları nasıl tekfir ediyor buyur ispatı...
"
Münafıklar kalplerinde sakladıkları kâfirliği açığa vuracak bir surenin inmesinden korkuyorlar.
Onlara de ki; "Siz alay edin bakalım, Allah kesinlikle korktuğunuzu meydana çıkaracaktır. "
“Eğer onlara soracak olursan, `Biz lafa daldık aramızda eğleniyorduk derler. ' De ki; "Allah ile, Allah'ın ayetleri ile ve Peygamber ile mi alay ediyordunuz?"
“Uydurma bahaneler ileri sürmeyiniz. İman ettikten sonra tekrar kâfir oldunuz. Bir kısmınızı affetsek bile, ağır suçlu olduklarından dolayı diğer kısmınızı azaba çarptıracağız.”
Tevbe suresi
(Evet sizin şirk toplumlarını temize çıkarma çabanız ayettede geçtiği gibi uydurma bahanelerden öteye değildir...”Bu açığa çıkmış imansızlığının yüce Allah tarafından tekfir edildiği ap açık ortadır...
Kimileri ellerine Allah’ın kaşesini alıp gelene müslüman gidene müslüman ismini vermektedirler..Allah’tan korkmayı tavsiye ediyorum...
Yukarıdıki ayetlerde de apaçık bir şekilde ortada olduğu gerçeği zahiren küfür işleyenlerin tekfir edildiğidir...Üstelik özür beyan ettikleri ve bahanelere öne sürdükleri halde...

kamer34 21 Mart 2012 16:05

“Uydurma bahaneler ileri sürmeyiniz. İman ettikten sonra tekrar kâfir oldunuz. Bir kısmınızı affetsek bile, ağır suçlu olduklarından dolayı diğer kısmınızı azaba çarptıracağız.”

Kuran’dan o kadar ayet vermiş olmamıza rağmen halen Kuran da tekfir yoktur demek ne kadar Kuran’idir..Bunu anlamıyorum...Biz müslümanların Tekfirden anladığı şey şu yukarıdaki ayttede geçtiği gibi müslüman olmayana kafir demektir..Yani “La ilahe” illAllah” kavramının “La ilahe” kısmıdır..

Müslümana müslüman demek kafirede kafir demek Kuranı’ın bir emridir...Allah’ın hükümleri ile hüküm vermektir...N demek Kuran da yoktur...Bu ayette yüce Rabbimiz ne diyor “siz iman ettikten sonra küfüre girdiniz yani kafir oldunuz.... ayetler açık....Kime inanacağız ayetleremi insanlaramı...?

iklimya 21 Mart 2012 16:08

Alıntı:

la diyebilmek Üyemizden Alıntı (Mesaj 166865)
SAYIN İKLİMYA SİZ ŞİRK İLE GÜNAHI KARIŞTIRIYORSUNUZ GALİBA,yukardan başalayın yazdıklarımı okumaya ve bana günahtan dolayı BİRİNİN MÜŞRİK OLDUĞUNU SÖYLEDİĞİM Bİ TANE CÜMLEMİ verin bakalım,yeter da ömrümü yedin,nasıl okuyorsunuz yazdıklarımı hayret....

.))) ilmi münazaralarda böyle bir tepki sanırım ilk defa görüyorum.
Ben senin ömrünü ne yapayım .)) (ömrünü hakikatlerle gecirmen dilegiyle...)
ben yazılarınızı özenle okuyorum, ona göre üzerinde yorum yapıyorum.
tekrar edeyim isterseniz, alim ile cahili birbirine karıstırmayınız.
bana göre kişi günahkar fakat size göre şirk ehli.
bana göre Allahı aşıp seyhe rabıta cehaletin verdigi günah, size göre şirk...

bilinmez 21 Mart 2012 16:15

Alıntı:

iklimya Üyemizden Alıntı (Mesaj 166886)
.))) ilmi münazaralarda böyle bir tepki sanırım ilk defa görüyorum.
Ben senin ömrünü ne yapayım .)) (ömrünü hakikatlerle gecirmen dilegiyle...)
ben yazılarınızı özenle okuyorum, ona göre üzerinde yorum yapıyorum.
tekrar edeyim isterseniz, alim ile cahili birbirine karıstırmayınız.
bana göre kişi günahkar fakat size göre şirk ehli.
bana göre Allahı aşıp seyhe rabıta cehaletin verdigi günah, size göre şirk...

ben ,günahıda,şirkide kendime göre değil Allahın beyanı rasulunun pıratiğine göre anlarım,onun için RABITA ŞİRKTİR DELİLİNİDE GÖRSEL OLARAK VERECEM daha önce paylaştığım videoyu birazdan altına bi kaç cümle yazarak tekrar sunacam,sizde RABITANIN günah olduğunu şirk olmadığını delillendirin bakalım...

FECR 21 Mart 2012 16:18

Alıntı:

kamer34 Üyemizden Alıntı (Mesaj 166872)

Birtek soru soruyorum....

“Nübüvet döneminde şirk ve küfür üzere olupta peygamber tarafıda müslüman olarak adlandırılan bir tek örnek varmı..?” Eğer bunu delillendirebilirseniz o zaman sizinle ortak bir noktada bulunmuş oluruz..Delilinizi bekliyorum..

Soruya soruyla cevap vermek istiyorum:

Nübüvvet döneminde zahiren müslüman görünüp de dili ile müslüman olduğunu söylüyen kimselere (buna münafıklar da dahil) Allah Rasulu a.s hiç yerde veya hiç bir hadisinde onları müşrikle itham edip, bütün ilişkilerini müşriklerle ilişkisi gibi yapmış mıdır?. Allah Rasulunun münafıklarırla ilgili çok ince bir siyaseti vardır ki bu sayede Abdullah B.Übeyy'in ölümden sonra binlerce münafık, münafıklıktan vazgeçmiştir.

Yitiksevda 21 Mart 2012 16:25

Zülküf ve Kamer Abim size tek soru sorayım her Şirk Küfürmüdür ?

kamer34 21 Mart 2012 16:33

iklimya´isimli üyeden alıntı

İklimya bacım Allah rızası için ezbere ezbere konuşmayalım..Zaten ilmi olan arkadşlarla münazara ediyoruz...Allah’ın adına yani islam dini adına konuştuğumuzda muhakkaki bir bilgi üzere konuşmamız lazımdır..Yoksa çeşilkilreden kurtulamayız...Bakın şu cümlelrinize Bir

insana müşrik diyebilmek icin o insanı bir cemaatin icinde görmek yeterli bir sebep degildir, zira kalbini acıp bakmadınız.

Bir insana müşrik diyebilmek için diye başlayarak hüküm vermeye başlıyorsunuz...Müslüman müşrik ayırımını yapıyorsunuz,kendi algılarınıza göre kendi toplumunuzu yahudi ve hıristyanlardan ayrı tutmuş oluyorsunuz..Ne oldu şimdi... hani bu bizim işimiz değildi...Hani biz onların kalplerini yarıp bakmayacaktık..Siz onların kalbini yarıp baktınızmı acaba iman etmişleri etmemişlermi....? neden msülüman diyorsunuz....Bakın bacım işte Kuran'a ve sünnete dayalı olmayan düşünceler böyle çelişkilerden kurtulamazlar...

Elbetteki siz onların kalbini açıp bakmadınız,ama onlara müslüman diyorsunuz,neye göre amellerine göre...Bizde diyoruzki namaz kılmak için belirli şartlar gereklidir...Eğer bu şartlar yerine gelmezse (abdest alma gibi) namaz sahih olmaz...diyelimki kişi Abdest aldı sonra helaya gitti ne oldu...? abdesti bozuldu değilmi...? kişi iman ettiğini ve müslüman olduğunu söylüyor bu doğru (tıpkı yahudi ve hıritiyanlar gibi) fakat bu imamnını bozucu ameller ve düşünceler içine girdiğinde itikadı bozulmuş ...İşte olay bu...

Zaten ayteler de açık “Siz iman ettikten sonra küfre girerek kafir oldunuz...diyor...
Bacım inşAllah okumaya devam et en doğru bilgi Allah’ın kitabıdır...O kitabın bir ismide “Furkan”dır” yani hak ile batılın arasını ayırandır...

selametle kal bacım

kamer34 21 Mart 2012 16:41

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 166890)
Soruya soruyla cevap vermek istiyorum:

Nübüvvet döneminde zahiren müslüman görünüp de dili ile müslüman olduğunu söylüyen kimselere (buna münafıklar da dahil) Allah Rasulu a.s hiç yerde veya hiç bir hadisinde onları müşrikle itham edip, bütün ilişkilerini müşriklerle ilişkisi gibi yapmış mıdır?. Allah Rasulunun münafıklarırla ilgili çok ince bir siyaseti vardır ki bu sayede Abdullah B.Übeyy'in ölümden sonra binlerce münafık, münafıklıktan vazgeçmiştir.

İrfan hocam siz benim yazdıklarımdan öncemi yazıyorsunuz bunu anlamadım..Size açıkça örnekler verdim..Dedimki münafıklık kalbi bir durumdur,zahiren tekfir edilmezler,lütfen bu kısmı iyi anlamaya çalışın...Ne zamanka küfürlerini zahire dökünce Allah'ta onları tekfir etti işte ayet..
..Şimdi siz sorduğum soruya cevap ve delil getirin..
...soru şu..

"Zahiren şirk ve küfür işlyenlerin nübüvet dönemindeki hükmü nedir.."

Ha siz bugünkü yapılan pis işler şirk ve küfür değil diyorsanızsa o zaman konu farklılaşır..

Buyrun delilinizi bekliyorum...

iklimya 21 Mart 2012 16:56

sayın 34 ezbere konusulmus bir cümle göremedim. benim yazmıs oldugum yazı ile sizin yorumunuzu bagdastırmak ımkansız birsey.
müslüman kimliği tasıyan bir insana müşrik diyemezsiniz diyorum.
adam yahudidir hırıstıyandır o zaman müşrik demekte herhangi bir sakınca görülmez.
adam müslüman kisvesiyle bir seyhe gitti müşrik oldu ithamı var.
ben bunun üzerine yazıyorum.
siz neyin celişkisinden bahsediyorsunuz, evvela gidin bi müslüman ile müşrik kelimelerinin tanımlarını tekrar ediniz.
illaki benim yazıma bir yorum yapacaksanız azıcık akıllıca olsun ki bende tamam iste ilim bu, yoruma layık diyebileyim.
yaptıgınız tek sey kendinize güldürmek...

kamer34 21 Mart 2012 17:03

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 166891)
Zülküf ve Kamer Abim size tek soru sorayım her Şirk Küfürmüdür ?

Güzel abim ne demek şimdi bu..Açarmısın biraz...Şirk ayrıdır küfürde ayrıdır..Şirk işleyen müşrik küfür işleyen kafirdir.Kişi aynı zamanda hem kafir hemde müşirk olabalir..Sadece müşrikte olabilir..İnkarı yoksa..

Örneğin tüm din ibatelerini harfiyen yerine getirip herhangi bir mevzuda şirk işliyorsa bu müşriktir..Kafir olmaz...

Gerçi Kafirlik kuran da genel olarakta kullanımıştır...Mekke putperestleri aynı zamanda kafirliklede itham edilmişlerdir..Ben islam hukuku açısından söyledim..

Hani sen bu konuyu işlyecektin..Güzel abim senin kafanı karşıtıran şey müşrik kafir münafık mürted müslüman bu kavramların islam hukukundaki yerini tam bilmeşindir...Sen bir ara işleyecektin herhalde unuttun...
Bak sayın abim

Mürted ile müşrik bir kişinin islam hukukundaki yeri muamelat açısından farklıdır,aynı şekilde ehl-i kitap ile mekke müşriklerindede durum böyledir..İslam dini günlük yaşantımızı düzenleyen bir dindir...Sadece soyyut bilgilere iman etmeyi kabul etmez...Diyelimki sen müşrik birine müslüman hükmünü verdin, yada müslüman birine müşrik hükümünü verdin farketmez, işte o zaman senin günlük hayatındaki muamelatın ona göre şekillenir...O yüzden bazı arkadaşlarımızın dedikleri gibi bunun hiçbir önemi yoktur biz bu ayırımı yapmak zorunda değiliz gibi sözler boş sözlerdir...
Mevlüt abim müslüman olmayan birini “Dost edinmek sevgi beslemek küfürmü değilmi...? İnsanı kafir yaparmı yapmazmı..?

Ben bu ayırımı yapmam diyorsun...O halde nasıl çıkacaksın bu işin içinden...Onların cenazesini kılma, onlara Allah razı olsun deme diyen Allah.. Ama sen Allah’a muhalefet edip söylüyorsun...Hz.İbrahim’e Rasulullah’a dahi anneleri babaları için “Allah razı olsun” yasağı konulmuşken sen şirk ile itham ettiğin insanlara “Allah razı olsun “diyorsun al sana çelişki...

Hem onları şirk işlemekle itham ediyorsun hem onlara ben sizin dininize tabi değilim diyorsun hemde ben onları tekfir etmiyorum diyorsun...al sana çelişki....

SAAT: 16:01

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306