Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Videolar/Slaytlar (https://www.forum.medineweb.net/508-videolar-slaytlar)
-   -   "İslamda Böyle Bir Tevbe Ayini[töreni] Varmıdır.?[Menzilden.." (https://www.forum.medineweb.net/videolar-slaytlar/21444-vequotislamda-boyle-bir-tevbe-ayinitoreni-varmidirmenzildenvequot.html)

bilinmez 13 Mart 2012 17:11

"İslamda Böyle Bir Tevbe Ayini[töreni] Varmıdır.?[Menzilden.."

[YT]MgB_4EcG7f0[/YT]

Esadullah 14 Mart 2012 18:21

Cevap: islamda böyle bi tövbe ayini[töreni] varmıdır.[menzilden..

Sayın la diyebilmek konu başlığınız yanlış insanları farklı yönlendirmeyin sizde menzilde kimin olduğunu bile bilmiyorsunuz paylaştığınız şeyinde kime ait olduğunuzdan haberiniz yok yalan haber niteliği kazanırki olmaz ;)

iklimya 15 Mart 2012 00:40

islam ile ayin kelimelerinin yan yana kullanılması zaten trajı komik bir durum.
parantez sizi bu noktada kurtarmaz.
Allahım akıl fikir versin...

bilinmez 15 Mart 2012 13:29

Alıntı:

Esadullah Üyemizden Alıntı (Mesaj 164534)
Sayın la diyebilmek konu başlığınız yanlış insanları farklı yönlendirmeyin sizde menzilde kimin olduğunu bile bilmiyorsunuz paylaştığınız şeyinde kime ait olduğunuzdan haberiniz yok yalan haber niteliği kazanırki olmaz ;)

niye yanlış olsun esadullah bey,videodaki şeyh te MENZİL TAYFASINDAN DEĞİL Mİ yani...

bilinmez 15 Mart 2012 13:32

Alıntı:

iklimya Üyemizden Alıntı (Mesaj 164620)
islam ile ayin kelimelerinin yan yana kullanılması zaten trajı komik bir durum.
parantez sizi bu noktada kurtarmaz.
Allahım akıl fikir versin...

Traji komik değilde zorunuza gitmiş olmasın,ayrıca islamda böyle bi tevbe olmadığını anlatan bi videodur paylaşımmımdaki ONUN İÇİN ayine atıf yapmışım,ve konu hakkında yazsaydınız halbu ki daha bi fikirsel olurdu,bu durumda gerçekten ALLAH TEMİZ FİKİR VERSİN...

iklimya 15 Mart 2012 16:06

.)) benim neden zoruma gitsinki, yaramın olması gerek oysa yaram yok...
tasavuf sizin yermenizle batmaz yada benim övmemle yücelmez.
cok cok afedersiniz ama şöyle ders verir gibi insanlara hitap etmeniz gercekten itici.
acizane tavsiyem biraz mütevazi olunuz.

Esadullah 15 Mart 2012 16:50

Alıntı:

la diyebilmek Üyemizden Alıntı (Mesaj 164671)
niye yanlış olsun esadullah bey,videodaki şeyh te MENZİL TAYFASINDAN DEĞİL Mİ yani...

neyse la diyebilmek bu şekilde araştırmalarınızla nasılsa bulacaksınız kim olduğunu yanlış yapmadan doğru bulunmaz :) Ama yukarda video da ki ALLAH DOSTU menzilde değil ama Rahmetli Babası Menzilde idi Allah c.c. Rahmet eylesin ....amin bu şekilde size bir ip ucu vereyim :)

Hasan Akcay 15 Mart 2012 16:56

Merhaba.

Tarikatin merkezine gittim. Niyetim ikna olursam tarikate girmek. Dört gün orda kaldim. Dün evime döndüm. Onu anlatmaya calisacagim, Allah isterse.

Camide aksam namazi kilinacak. Tarikatin, herkesin "Gavs hazretleri" dedigi, mürsidi bekleniyor. En öne oturursam onu daha iyi görebilirim. Cami görevlileri, orda calisan bir tanidigin ricasi üzerine, en önde bir yere oturmama izin verdiler. Allah razi olsun.

Mürsidin geldigini cerbezeye kapilanlarin seslerinden anladim. Birisi sarsila sarsila basini sallayip "Hayyyy! Hayyyy! Hayyy!" diye bagiriyor; bir baskasi: "Baba! Ba! Muccuk! Baba! Ba! Muccuk! Baba! Ba! Muccuk!" O muccuklar her halde öpücük. Adam hayalinde gavs hazretlerinin elini öpüyor. Bir baskasi: "Resuuul! Rab! Resuuul! Rab!"*

Mürsid iceri girdi. Cemaat gürrrr diye ayaga kalkti. Cerbezeli haykirislar cogaldi. Ama mürsit orali degil. Duymuyor, görmüyor** gibi dogru önüne bakarak yürüyor.

Mihraba ulasti. Durdu. Dönüp yüzünü cemaate cevirdi. Ak top sakalli, nur yüzlü, kilosuz. Elinde, orkestra sefinin cubugu gibi uzun bir misvak cubugu.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Yanindaki görevliye talimat verir gibi bir seyler söyledi. Ön safa bakti. Sanki kaslari catik. Uyariyor muydu? Herkes ayagim cizgide mi diye bakti; hizaya geldi.

Gavs hazretleri o misfak cubuguyla, cematine göstere göstere, dislerini fircaladi. Sonra kibleye döndü.

*Sonradan birine bunu sordum: Gavs hazretleri o sofiye göre resul müdür, Rab midir? "Hayir," dedi. "Gavs hazretleri Allah resulunun soyundan ya, onu kastediyor."

**Tanidigim dosta sonra bunu söyledim. "O duymaz; görmez" dedi; "Cünkü önünde Allah'in elcisi yürüyor. Gavsimiz ona odaklanmistir."

Gavs hazretleri aksam namazinin farzindan önce dualar etti. Sonunda "âmin!" dedi; biz de "Âmiiiin!" dedik.

Iftitah tekbiri getirdi ama konusurken Prof Hatemî'nin yaptigi gibi her bir hecenin üstünde uzun uzun durarak: Al-laaaaaaaah-u-ek-beeeeeeer.

Besmeleyi sessiz degil iftitah tekbiri getirirken yaptigi gibi sesli ve yine her bir hecenin üstünde durarak tadini cikara cikara söyledi: Bi-is-mil-laaa-hir-rah maaan-ir-ra-hiiiim.

Ve Fatiha: El-hamd-ü-lil-laaa-hi-rub (Bana rub diyor gibi geldi)-bil-â-le-miiin... Er-rah-maaan-ir-ra-hiiiim. Mâaaa-liiiii-kiiii-yevm-iddiiiin...

Sonra Mâun sûresi. Onu hizli okudu. O kadar hizli ki ben yetisip anlayamadim.

Övgü Allah'a, namazda okunan kisa sûreleri anlayacak kadar Arapcam var. Ama orda sabah namazindan sonra bir de Mülk sûresi okunuyor. Onu anlayabilmem icin okunana tam olarak odaklanmak zorundayim.

Bunu yapamadim. Cünkü cerbezeye kapilan bazi kimselerin cikardigi "Hayyyy! Hayyyyy! hayyyy!" sesleri, bazilarinin uluyup viyaklamalari ona odaklanmami, hattâ okunani duymami engelledi.

Bunlar her halde akil hastasidir, diye düsündüm. Icimden su gecti: Gavs hazretlerinin yerinde ben olsam kıraati derhal keser ve söyle derim:

Ey cemaat! Burasi Allah'in evi. Allah'in evinde Kuran okunurken yalnizca Allah'i düsünmeniz, beni yok saymaniz gerekir.

Arkadaslar! Ben de sizin gibi bir insanim. Beni yüceltmek ugruna sizden farkli bi yaratikmisim gibi DISLIYORSUNUZ. Hakarettir bu yaptiginiz.

Simdi yaniniza geliyorum. Araniza oturacagim ve Kuran'i sizin oldugunuz yerde dinleyecegim. Beni Rabbimle bas basa birakin. Siz de Rabbinizle bas basa kalin...

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Esadullah 15 Mart 2012 17:31

Alıntı:

Nick Hasan Akcay Üyemizden Alıntı (Mesaj 164691)
Merhaba.

Tarikatin merkezine gittim. Niyetim ikna olursam tarikate girmek. Dört gün orda kaldim. Dün evime döndüm. Onu anlatmaya calisacagim, Allah isterse.

Camide aksam namazi kilinacak. Tarikatin, herkesin "Gavs hazretleri" dedigi, mürsidi bekleniyor. En öne oturursam onu daha iyi görebilirim. Cami görevlileri, orda calisan bir tanidigin ricasi üzerine, en önde bir yere oturmama izin verdiler. Allah razi olsun.

Mürsidin geldigini cerbezeye kapilanlarin seslerinden anladim. Birisi sarsila sarsila basini sallayip "Hayyyy! Hayyyy! Hayyy!" diye bagiriyor; bir baskasi: "Baba! Ba! Muccuk! Baba! Ba! Muccuk! Baba! Ba! Muccuk!" O muccuklar her halde öpücük. Adam hayalinde gavs hazretlerinin elini öpüyor. Bir baskasi: "Resuuul! Rab! Resuuul! Rab!"*

Mürsid iceri girdi. Cemaat gürrrr diye ayaga kalkti. Cerbezeli haykirislar cogaldi. Ama mürsit orali degil. Duymuyor, görmüyor** gibi dogru önüne bakarak yürüyor.

Mihraba ulasti. Durdu. Dönüp yüzünü cemaate cevirdi. Ak top sakalli, nur yüzlü, kilosuz. Elinde, orkestra sefinin cubugu gibi uzun bir misvak cubugu.

Yanindaki görevliye talimat verir gibi bir seyler söyledi. Ön safa bakti. Sanki kaslari catik. Uyariyor muydu? Herkes ayagim cizgide mi diye bakti; hizaya geldi.

Gavs hazretleri o misfak cubuguyla, cematine göstere göstere, dislerini fircaladi. Sonra kibleye döndü.

*Sonradan birine bunu sordum: Gavs hazretleri o sofiye göre resul müdür, Rab midir? "Hayir," dedi. "Gavs hazretleri Allah resulunun soyundan ya, onu kastediyor."

**Tanidigim dosta sonra bunu söyledim. "O duymaz; görmez" dedi; "Cünkü önünde Allah'in elcisi yürüyor. Gavsimiz ona odaklanmistir."

Gavs hazretleri aksam namazinin farzindan önce dualar etti. Sonunda "âmin!" dedi; biz de "Âmiiiin!" dedik.

Iftitah tekbiri getirdi ama konusurken Prof Hatemî'nin yaptigi gibi her bir hecenin üstünde uzun uzun durarak: Al-laaaaaaaah-u-ek-beeeeeeer.

Besmeleyi sessiz degil iftitah tekbiri getirirken yaptigi gibi sesli ve yine her bir hecenin üstünde durarak tadini cikara cikara söyledi: Bi-is-mil-laaa-hir-rah maaan-ir-ra-hiiiim.

Ve Fatiha: El-hamd-ü-lil-laaa-hi-rub (Bana rub diyor gibi geldi)-bil-â-le-miiin... Er-rah-maaan-ir-ra-hiiiim. Mâaaa-liiiii-kiiii-yevm-iddiiiin...

Sonra Mâun sûresi. Onu hizli okudu. O kadar hizli ki ben yetisip anlayamadim.

Övgü Allah'a, namazda okunan kisa sûreleri anlayacak kadar Arapcam var. Ama orda sabah namazindan sonra bir de Mülk sûresi okunuyor. Onu anlayabilmem icin okunana tam olarak odaklanmak zorundayim.

Bunu yapamadim. Cünkü cerbezeye kapilan bazi kimselerin cikardigi "Hayyyy! Hayyyyy! hayyyy!" sesleri, bazilarinin uluyup viyaklamalari ona odaklanmami, hattâ okunani duymami engelledi.

Bunlar her halde akil hastasidir, diye düsündüm. Icimden su gecti: Gavs hazretlerinin yerinde ben olsam kıraati derhal keser ve söyle derim:

Ey cemaat! Burasi Allah'in evi. Allah'in evinde Kuran okunurken yalnizca Allah'i düsünmeniz, beni yok saymaniz gerekir.

Arkadaslar! Ben de sizin gibi bir insanim. Beni yüceltmek ugruna sizden farkli bi yaratikmisim gibi DISLIYORSUNUZ. Hakarettir bu yaptiginiz.

Simdi yaniniza geliyorum. Araniza oturacagim ve Kuran'i sizin oldugunuz yerde dinleyecegim. Beni Rabbimle bas basa birakin. Siz de Rabbinizle bas basa kalin...

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Hasan akcay Ehli Sünnet dışı olduğunuz zaten hükümlere ağzınız açık kaldığından belli , misvak, besmeleyi sesli okumak v.s. ama biliyoruz Haniflikte bu gibi olaylar zaten yanlış hatta Mezhepler yanlış buyüzden yadırgamadık...

Siz niyetinizi daha gitmeden şu yazdıklarınızla açıklamışsınız zaten yalnız üzüldüğüm nokta şu oldu ki size bilgi veren kardeşlerin yaptığı hatalar hani demişsinizya ben o Gavs ın yerinde olsam şöyle derdim diye işte bende size diyorumki bende sizin yerinizde olsaydım oraya kadar gitmişken Bizzat Gavs dedikleri o kişi ile bunları kouşurdum hatta sorardım siz Gavs mısınız diye ....

Şimdi dersenizki ne mümkün yanına yaklaşmak sizi ricanızdan dolayı ön saflara oturtanlar emin olun bunuda yapardı
evet000

barışş 15 Mart 2012 17:57

hasan akçay misvağın sünnet olduğundan haberin yok herhalde terbiyesizce orkestra çubuğuna benzetmişsin yazık

Hasan Akcay 15 Mart 2012 20:10

Merhaba sayin Esadullah. Orda calisan kardesimiz beni gavs hazretleriyle bulusturmak istedi. Yalniz ona soru sormama izin verilmiyormus. Zaten sorsam bile cevap vermez, "Mollalara sor!" dermis.

Yeni ameliyat olmustum; sag kolumdan rahatsizdim. Gavs hazretlerinden onun iyilesmesi icin dua etmesini isteyebilirmisim. Bunun üzerine bulusmayi gerekli görmedim. "O benim icin uzaktan zaten dua etti," dedim.

Sünnet konusunda kendi acinizdan haklisiniz. Kuran'in disindaki cakma sünnete vakif degilim; vakif olmak ta istemiyorum. Ben Kuran'daki Islamin müslümaniyim. Benim imanima göre Islam Kuran'da Allah ne diyorsa odur. Imanimi tartisma konusu etmeye de razi degilim. Herkesin imani kendisine.

*

Aksam namazi bitti.

Önde tekerlekli bir koltuk vardi. Gavs hazretlerinin yüzü cemaate dönük olacak sekilde o koltuk, mihrabin önüne konuldu. Gavs hazretleri onun icine oturdu.

Orda calisan bir tanidik benim önde bir yere oturmami saglamisti ya; meger orasi tövbe alacaklar icinmis. "Kalkin!" dediler; bizi koltugun oldugu yere sürdüler. Sürünün icinde ben de varim.

Gavs hazretlerinin önüne, sagina, soluna oturduk. Ben iyi göreyim diye dizlerimin üstünde dik duruyorum. Ama gavs hazretleri ile aramda görevlilerden biri var. Ona "Cekilir misiniz!" dedim. Ters ters yüzüme bakti. Baska bir görevli onu kolundan cekti ve "Sakin ol!" diye uyardi.

Bir sarigi onbes kadar seride ayirmislar. He birimiz bir seridin ucunu tuttuk. Seritlerin öteki ucu her halde gavs hazretlerinin elindeydi. Böylece mürsit ve biz bir olduk.

Ben seridi sol avucumun icine almak istedim. Görevliye "Yeni ameliyat oldum; sag kolumu kaldiramiyorum," dedim. "Hayir! Sag el!" dedi. "Zaten kisa sürecek; bi sey olmaz."

Düste gibiydik. Bir yerimize igne batsa onun bile ayirdina varamazdik. Ama gavs hazretleri sakindi. Sakin sakin yanagini kasiyordu. O söyledi; biz hep birlikte yüksek sesle tekrarladik:

Ya Rabbi! Bütün yapmis oldugum günahlardan ben pismanim. Keske yapmasaydim. Insallah bir daha yapmiyacagim. Ve gavs hazretlerini seyhim olarak kabul ediyorum.

Son cümle haric, bu tövbenin her cümlesini samimiyetle söyledim. Ama son cümle. I-ıh. Benim bi tek seyhim var. O'ndan büyük seyh yok. O'ndan baskasini seyh edinemem.

Medine-web 15 Mart 2012 22:21

Alıntı:

Hasan Akcay Üyemizden Alıntı (Mesaj 164726)

Sünnet konusunda kendi acinizdan haklisiniz. Kuran'in disindaki cakma sünnete vakif degilim; vakif olmak ta istemiyorum. Ben Kuran'daki Islamin müslümaniyim. Benim imanima göre Islam Kuran'da Allah ne diyorsa odur. Imanimi tartisma konusu etmeye de razi degilim. Herkesin imani kendisine.

.

çakma sünnet tabiri çok saygısızca bir cümle.sanırım kuranıda bilmiyorsunuz..bilseydiniz eğer,islamın ikinci ayağı sahih sünnet olduğunu görecektiniz..islama girdiğinizde,lailahe illaAllah,Muhammedürresullullah diyerek girmiş olmalısınız.imanın birinci ayağı Allah ikinci ayağı Resulullah'tır.bu kuranda onlarca kez tekrarlanmaktadır.
kurana göre müslüman olduğunuzu iddia ediyorsunuz,samimi iseniz kuranı kurcalamalısınız,kendinizle çelişmemelisiniz.
diğer bir husus islamda misvak sünnettir.asrımızda belki diş fırçasıdır.daha ileride ne olur bilemem.ama Resulullahın bizzat kulandığı misvağı küçümseyerek orkestra değneğine benzetmeniz ayrı bir edepsizlik..

gürüşünüz ne olursa olsun saygı duyarız ama inançlarımıza,mukadesatlarımıza saygısızlık hakkınız yok!

not :[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve Nick [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] olmak üzere iki adet uyeliğiniz [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile birleştirilmiştir şifreniz değişmemiştir.

Esadullah 16 Mart 2012 01:35

[QUOTE=Hasan Akcay;164726]Merhaba sayin Esadullah. Orda calisan kardesimiz beni gavs hazretleriyle bulusturmak istedi. Yalniz ona soru sormama izin verilmiyormus. Zaten sorsam bile cevap vermez, "Mollalara sor!" dermis.

Tamam buda bir bahane merak etmeyin mollalarda size gereken cevabı verirlerdi yeterki siz isteseydiniz kardeşim şahsen ben olsam istediğimiz almadan dönmezdim, o şekilde dönersemde sükut ederdim...

Yeni ameliyat olmustum; sag kolumdan rahatsizdim. Gavs hazretlerinden onun iyilesmesi icin dua etmesini isteyebilirmisim. Bunun üzerine bulusmayi gerekli görmedim. "O benim icin uzaktan zaten dua etti," dedim.

Bu fırsat kaçmazdı eğer bunu yapsaydınız hemen araya Siz gavsmısınız sorusunu ekleyebilirdiniz ama aşikarki siz izlenimler için gitmişsiniz istediğinizi zaten almışsınız...

Sünnet konusunda kendi acinizdan haklisiniz. Kuran'in disindaki cakma sünnete vakif degilim;
vakif olmak ta istemiyorum.

Bu konuda sayın Abdulmelik in yazısının altına imazmızı atar ve susarız ...Allah ondan razı olsun...amin

Ben Kuran'daki Islamin müslümaniyim. Benim imanima göre Islam Kuran'da Allah ne diyorsa odur.

Şimdi bu açıklamalrdan sonra bir müslümanda kalkıp size deseki ;

Ey Kuranın müslümanı olduğunu idda eden arkadaş bu anlattıklarında biz zulüm görmedik ama sen Ümmetin icması ile kesinleşmiş bir Sünnete ve direkt olarakta Allahın c.c. Resulüne s.a.v çirkin söz söyledin ve Allahın c.c. "Allah, zulme uğrayanların dışında, çirkin sözün açıkça söylenmesinden hoşlanmaz. Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir." Nisa - 148 Ayetine ters düştün ve bununlada yetinmedin arkadaş, zanda bulunarak kişiye yaklaştın ve onun hal ve hareketlerinde kusurlar bildirdin bununlada yetinmedin bir toplulukla alay ettin ve bundan dolayıda yine Allahın c.c. "Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir."
"Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir."Hucurat - 11 - 12 Ayetlerine karşı geldin ve gine durmadın da "İnsanları arkadan çekiştirdin"Hümeze-1

Şimdi söyle bakalım arkadaş SEN HANGİ KURANIN MÜSLÜMANISIN...?

Imanimi tartisma konusu etmeye de razi degilim. Herkesin imani kendisine.

SİZİN İMANINIZ SİZE BİZİM İMANIMIZ BİZE tartışılacak kayda değer bir mevzu yok zaten ....

Hasan Akcay 16 Mart 2012 04:55

Merhaba sayin Abdulmelik. Cakma sünnet tabirine saygisizlik deyip beni bir bakima uyarmanizdan anlasiliyor ki bu forumda yazmam biraz zor olacak. Yazmamayiveririm, kardesim. Insanlara döve döve helva yediremezsiniz ki.

"Ben Kuran'daki Islamin müslümaniyim" dedim ve bunun, pazarlik edilebilecek bir seymis gibi, tartisilmasina razi olmadigimi belirttim. Ama siz ve sayin Esadullah benim inancimi ve sünnet anlayisimi yine de tartisiyorsunuz. Benim burada yazmam sahiden zor.

Gercek sünnetin basim üzre yeri var. Örnegin:

Ahzâb 52'de Yüce Allah nebisine seslenerek der ki: "Bundan sonra kadinlar sana helal degil. Onlari güzel bulsan bile eslerinle degistirmen de helal degil." Bu ayetin inmesinden sonra Allah'in elcisi bir daha ES ÜSTÜNE ES al-ma-mis-tir. Eger ES ÜSTÜNE ES alsa ve bu suretle Rabbine asi gelseydi Yûnus 15 geregince nebilik görevinden azledilirdi, siradan bir kafir olarak ölürdü ve "o büyük gündeki ceza"ya carpilirdi.

Cakma olmayan sünnet iste budur. ES ÜSTÜNE ES almamak. ES ÜSTÜNE ES almak Allah resulüyle inatlasmak ve onun sünnetini umursamamaktir. Ama "Gavs hazretlerinin babasi iki esli idi," dediler bana; ES ÜSTÜNE ES almis...

"Cakma sünnet"e cakma sünnet demekte özgürsem yazayim; özgür degilsem bana müsade, efendim. Yoksa su tür niyetler okuyup müzakere alaninin disina cikanlarla vaktimi öldürmek istemem:

islamda misvak sünnettir. Niyetimin misvaga itiraz oldugunu siz uyduruyorsunuz. Hayir. Orada benim dikkatimi ceken, namaz kildirmak icin öne gecen beyefendinin cemaatine göstere göstere misvakla dislerini fircalamasiydi. Yazimda ona dikkat cekmeye calistim.

Toplulugun önünde burun karistirmak ne ise dis fircalamak odur. Cünkü burun karistirilirken burundan dökülen seyler Allah'in evindeki haliyi nasil kirletirse dis misvaklarken dislerden dökülen seyler Allah'in evini öyle kirletir, oradakileri tiksindirerek rahatsiz eder. Kusacagi gelenler bile olabilir.

Kuran'i biliyor muyum bilmiyor muyuma gelince biraz sabretseniz ve burada yazmayi sürdüreceksem zamanla görseniz?

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Hasan Akcay 16 Mart 2012 08:44

TÖVBE dedikleri o sey aslinda "beyat"ti. Yani bir kimseyi yönetici olarak kabul etmek. Tövbe yalnizca Allah'a verildigi halde beyat din alaninda Allah icin nebiye verilir (Fetih 10), yönetim alaninda ise devletin emîr denen baskanina (Mümtehine 12).

Allah hükmüne kimseyi ortak etmez (Kehf 26) -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]. O halde eger o tarikatin merkezinde yapildigi gibi tövbeye beyat eklenirse Allah'a insan eklenmis olur ve sirke batilir.

Batilmis iste. Ordaki tövbeye bakar misiniz. "Ya Rabbi!" diye basliyor; "gavs hazetleri..." diye bitiyor. Tövbeye beyat iste böyle eklenir; Allah'in hükmüne seyh böyle ortak edilir.

Önemli bir nokta, Kuran'daki beyat sarta baglidir: halkin onayi. Yani emîr secilen kisi halkin onayladigi icraati yapacak. Kuran buna ma'rûf ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]) diyor.

MA'RÛF, Allah'in Kuran'daki hükümlerini iptal etmemek sartiyla halkin IYI saydigi istir; ilahî degil beserî deger yargisidir.

Örnegin Suudi diktatörlükte kadinin araba sürmesi, sokakta tek basina yürümesi, lokantada yemek yemesi, basini acmasi... yasaktir ama vahalarda [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] traktör sürebiliyor; basini acabiliyor, disarda tek basina yürüyebiliyor. Cöldeki örf bu.

Suudi dikta o kadina "Arac sürmeyeceksin! Basini örteceksin!" diye dayatirsa ne olur? İsyan hak olur. Inananlara bu hakki Allah vermistir (Mümtehine 12):

Ey emîr! Inanan kadinlar gelip örfe uygun islerde sana isyan etmeyeceklerine dair beyat etmek istediklerinde onlarin beyatini kabul et.

Acik ve net. Eger emîr, Allah'in hükmünü iptal etmeyen bir örfe aykiri davranirsa halk isyan etme hakkina sahiptir, isyan eder.

Hz Peygamber zamaninda inanan kadinlar özgürce sokaga cikar ve özgürce Allah'in evine girip üzerlerine farz olan cuma namazini kilarlardi. Ama o tarikatin merkezinde kadinlar Allah'in evine gidemiyor, erkeklerin yürüdügü sokaklara cikamiyor, erkeklerin yemek yedigi lokantalara gidemiyorlar. Yasak. Tipki Suudi diktatörlükte oldugu gibi.

Hani Allah'in onlara tanidigi isyan etme hakki? Yok. Islemiyor. Cünkü sizin, "Gavs hazretlerini seyhim olarak kabul ediyorum" diyerek ona beyat etmenizi sagliyorlar. O beyatin sarti da yok. Seyhinize kayitsiz sartsiz uyacaksiniz.

Bunu kabul etmedim. Cünkü benim kayitsiz sartsiz itaatim yalnizca Rabbimedir. Benim seyhim O. Gavs hazretleri dahil, hic kimseyi O'na ortak etmem.

FECR 16 Mart 2012 09:33

Hasan Akçay kardeş foruma hoş geldin

Gelir gelmez hemen tartışmanın göbeğine oturdun hemen:)

Kur'an müslümanlığı yoksa bunu mu getiriyor?çay-kahve000

Çakma sünnet deyiminden ne demek istediğinizi anlıyorum. Ama başka birisi de senin anlayışın için de "Çakma Kur'an" derse ne yapacağız. İnsanlar arasında farklı farklı sünnet algıları olduğu olduğu gibi , farklı farklı Kur'an algıları mevcuttur. Herkes birbirinin Kur'an ve Sünnet anlayışlarına "çakma" yaftasını yapıştırırsa iletişim hemen kopar. En son söylenecek sözleri en başta söylemenin bedeli kişileri etkilediği gibi fikirlerin anlaşılmasında da olumsuz etki yapar. Bu yüzden bazen doğru bir söz , doğru bir üslupla anlatılmazsa o doğruya ihanet edilmiş olur. Medineweb forumu çeşitli fikir mozaiklerinin olduğu forumdur. Sizin rahatlıkla "hanif" sitelerinde ya da forumlarındaki kullandığınız dil, bu site de kullanılmaz. Kullanmaya çalışanlar yöneticiler tarafından ikaz edilir. Bu durum sadece size karşı durum değil, genel bir durumdur. Her forumun farklı farklı kuralları olabilir. Buna da saygı duymak gerekir.

Sizin bildiğim kadarıyla Kur'an çalışmalarınız var. Bu forumda Kur'an çalışmalarına çok önem verilir. Bu yönde yoğunlaşmaya devam edin.

kamer34 16 Mart 2012 10:00

Alıntı:

barışş Üyemizden Alıntı (Mesaj 164697)
hasan akçay misvağın sünnet olduğundan haberin yok herhalde terbiyesizce orkestra çubuğuna benzetmişsin yazık

Misvakın sünnet olduğunu nerden çıkardın... Bence önce sünnetin olduğu hususunda bilgi sahibi olmak lazım...

Medine-web 16 Mart 2012 10:03

hasan bey,
sanırım ne yazdığınızı okursanız,anlamakta güçlük çekersiniz..daldan dala zıplamakla,kesik kopuk konudan konulara atlamakla,bir şeyler yazdım tatmininden başka bir şey değildir.
1-ordaki şeyhin misvak hareketi elbette doğru değildir.biraz daha hassas olmak lazım,haklısınız.ama o harekete değil,direk misvağa hakaretvari,alayvari,müstehzi bir tavırla,orkestra çubuğu muamelesini layık gördünüz.sonradan toparlamaya çalışmışsınız ama yemezler...

2-sünnet ile ahzap 52 yi nasıl bir araya getirdiniz,nasıl bir senaryo kurdunuz cidden tedavilik bir ruh haleti içindesiniz..kendi yorumunuzu,işinize geleni yazıp,parantez içinde ayet numarasını yazmak,edip yüksel kurnazlığıdır.ya ayetin hepsini yazın yada bektaşilik yapmayın,ayeti rahat bırakın.

bir örnek ;
mumtehine 12 ayet şu "Ey nebî (peygamber)! Mü'min kadınlar; Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zinada bulunmamak, evlâtlarını öldürmemek, elleri ve ayakları arasında bir iftira uydurmamak, maruf bir iş konusunda sana asi olmamak üzere, sana tâbî olmak için geldikleri zaman, artık onların biatlerini kabul et ve onlar için Allah'tan mağfiret dile. Muhakkak ki Allah; Gafur'dur (mağfiret edendir, günahları sevaba çevirendir), Rahîm'dir (Rahîm esması ile tecelli edendir). "

sizin mumtehine 12 diye yazdığınız ise "yönetim alaninda ise devletin emîr denen baskanina (Mümtehine 12)."

bırakın şu cambazlığı ve işkembeden attıklarınıza ayet numarasını vererek kurana iftira etmeyı,insanları aldatmayı bırakın.

ahzap 52'de peygamber için sınırsız eş olayına nokta koymak,mevcutlar ile yetinmek,nisada müslümanlar için ise bunu 4 e indirmekten ibarettir.

bu konuda gene çarpıtmanıza bakalım demişsiniz ki ,
Ahzâb 52'de Yüce Allah nebisine seslenerek der ki: "Bundan sonra kadinlar sana helal degil. Onlari güzel bulsan bile eslerinle degistirmen de helal degil." Bu ayetin inmesinden sonra Allah'in elcisi bir daha ES ÜSTÜNE ES al-ma-mis-tir. Eger ES ÜSTÜNE ES alsa ve bu suretle Rabbine asi gelseydi Yûnus 15 geregince nebilik görevinden azledilirdi, siradan bir kafir olarak ölürdü ve "o büyük gündeki ceza"ya carpilirdi.

şu hale bakın! ayeti cımbızlamak yetmedi,sanki peygamber evlilik sırarındaymış gibi gidip yunus 15 ile bağlantı kurmanız cidden tedavilik bir beyin.dürüst olun ahzap 52 i veriken ondan önceki iki ayetide vermen gerekmezmi idi?
ben vereyım de bilmeyenler okusun da kurana gayri ahlaki yaklaşımınızı görsünler;
50- Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
51- Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. Sırasını geri bıraktığın kadınlardan dilediğini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Onların gözleri aydın olup üzülmemelerine ve kendilerine verdiğin ile hepsinin hoşnut olmalarına en elverişli olan budur. Allah kalblerinizdekini bilir. Allah her şeyi bilir ve yumuşak davranır.
52- Bundan başka kadınlar sana helâl olmaz. Bunları başka eşlerle değiştirmek de olmaz. İsterse güzellikleri hoşuna gitsin. Ancak sahip olduğun cariyen başka. Allah her şeye gözcü bulunuyor.

kurana edeplice yaklaşın o kuran ki feleğinizi....
----------------------------------------------------
islam devlet başkanına beyat(oy vermek) ile,bir alimin tevbe kısmını talebelerine öğretmesi aynı şey midir Allah aşkına! hz peygamber de aynı tevbe olayını almamışmıdır insanlardan.
bakın kuran müslümanı,kuran ne diyor bu konuda
"Ey nebî (peygamber)! Mü'min kadınlar; Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zinada bulunmamak, evlâtlarını öldürmemek, elleri ve ayakları arasında bir iftira uydurmamak, maruf bir iş konusunda sana asi olmamak üzere,....."

neyse...
------------------------------------------

suudi arabistandaki bazı uygulamalar ile sünnet ne alaka ! sünneti suudi arabistanmı sandınız ? hem orda başörtüsü kısmı sanki örfmüş gibi vermeniz de ayrıca düşündürücü.ey kuran müslümanı başörtüsü kuranda yokmudur? Allahın emri değilmidir ?
Suudi dikta o kadina "Arac sürmeyeceksin! Basini örteceksin!" diye dayatirsa ne olur? İsyan hak olur. Inananlara bu hakki Allah vermistir (Mümtehine 12): demişsin.

ayıp be ayıp! kininizi kusarak kurduğunuz saçma cümleleri ayet diye insanlara servis ediyorsunuz.!!! başını örtmek örfmüş ha!! demek başını örtmeyen müslüman kadına ,bu dayatmayı yapmak, kadına isyan hakkını verir öyle mi? hemde mumtehine 12 de geçiyor bu !!?
Allahım sabır ver!!
----------------------------------

Merhaba sayin Abdulmelik. Cakma sünnet tabirine saygisizlik deyip beni bir bakima uyarmanizdan anlasiliyor ki bu forumda yazmam biraz zor olacak. Yazmamayiveririm, kardesim. Insanlara döve döve helva yediremezsiniz ki.

"Ben Kuran'daki Islamin müslümaniyim" dedim ve bunun, pazarlik edilebilecek bir seymis gibi, tartisilmasina razi olmadigimi belirttim. Ama siz ve sayin Esadullah benim inancimi ve sünnet anlayisimi yine de tartisiyorsunuz. Benim burada yazmam sahiden zor
.
demişsiniz.

o zehirli helvanızı kendiniz yiyin ihtiyacımız yok helvanıza.kuran müslümanı imiş! kuranla kavgalı ,kurana iftira atan,kuran diye işkembelerden uydurulan cümleleri bu ayettir yutturmaları..kuran canlansa da ilk hesaplaşacağı bu meymenetesiz google alimleri guruhudur.inancını tartışma yapmıyacakmışmış.sizin inancınızı tartışmıyoruz,insanları aldatmanızı önlüyoruz.çünkü kurcalansanız foyanız çıkar biliyorsunuz bunu.kestirmeden tartışmam der işin içinden çıkarsınız.

menzile gittiniz,yemeklerini yediniz,ağırlandınız.döndüğünüzde kurana göre konuşsanıza ya kuran müslümanı !
kuran gıybet,dedikodu,arkadan çekiştirme,alaya alma,kusur araştırmayı yasaklamıyormuydu ?!
kurana aykırı hal ve hareketlerini kurana göre anlatsanız hoş olmazmıydı!?
elindekiiii misvak orkestra değneği!!
bumudur samimiyet bumudur kuran ihlası,bumudur üzüm yeme niyeti.? siz üzüm yemeğe değil bağcı dövmeye gitmişsiniz.
fikrinizde hürsünüz,istediğiniz gibi yazarsınız.ateist bile olsanız bu hurriyeti elinizden almayız.tek şartımız var islami ahlak kuralları içinde yazacaksanız buyurun,mukadesatlarımıza hakaret edecekseniz,buna izin vermeyız!

kamer34 16 Mart 2012 10:18

Hasan Akçay bey bende İrfan hocam gibi size hoş geldiniz diyorum...Gördğüm kadarıyla bir geldiniz ama pir geldiniz...Gerçi Muhsin hocayı biraz sinirlendirdiniz ama zamanla uslübünüz biraz değişirse eminim Muhsin hocada size karşı yumuşayacaktır...

Çakma sünnetten kastınız derme çatma peygamberin söylediği söylenen sözler ise bunda hem fikiriz...Ama yok mealciler gibi bir mantığa sahipseniz o zaman sizinle bir hayli işimiz vardır...

Şunuda hatırlatayım ki bu forumda hakaret, doğrudan kişilere yönelik iftira ve sövgü olmadığı müddetçe düşüncelerinizi paylaşmakla özgürsünüz...Siz düşüncelerinizi vurgularken Müslümanlar tarafındanda yanlış düşüncelerinize karşı reddiyeler yazılacaktır bunda hazırlıklı olun...

barışş 16 Mart 2012 10:30

sünnet olduğunu ben çıkarmadım hadis kitaplarına bakarsın o zaman sünnet olup olmadığını anlarsın

kamer34 16 Mart 2012 10:31

Muhsin hocam arap yarım adasında su sıkıntısının varlığını hiç kimse inkar edemez..Şimdi peygamber efendimiz (sav) çölde yemek yerken yemekten önce ve yemekten sonra elleri ile kuma yada toprağa teyyemüm ettiği ile ilgilili rivayetler vardır..Bunu duyan yada okuyan tasavvuf mür-itleri istanbul Fatihte lüks konutları içerisinde çölde getirdikleri kumla aynı şeyi tekrar edip bununda adına sünnet diyorlar...

Ve bu taifenin sünnet anlayışı maalsef fatih çarşambanın dışına çıkmış değildir...İslam dini evrensel bir dindir....Amerikada,İngilterede,Almanyada veya çok gelişmiş dünaynın herhangi bir ülkesinde,aristograt bir aile müslüman oldu diyelim...Biz bu aileye bunları sünnet diyemi sunacağız...

Kesinlikle hayır...Gerek misvak olsun gerek kumda teyemmüm olsun,bunlarda alıncak bir mesaj varsa sünnet adına oda şudur...Allah’ın rasulu yemekten önce ellerini yıkardı,yemekten sonra ellerini yıkardı,her fırsatda da dişlerini fırçalardı,işte evrensel sünnet budur...

Rasulullahın bu hareketi o dönemi düşünürsek tam bir devrimdir...

Medine-web 16 Mart 2012 10:37

Alıntı:

Abdulmelik Üyemizden Alıntı (Mesaj 164888)
diğer bir husus islamda misvak sünnettir.asrımızda belki diş fırçasıdır.daha ileride ne olur bilemem..

farklı bir şeymi dedim abi..

kamer34 16 Mart 2012 10:37

Hasan Akçay ben tam anlamadım siz menzili övdünüzmü eleştirdinizmi..? Bu tepkileri niçin aldınız onuda anlamdım...Tasavvuf dininin hakkındaki düşüncenizi doğrusu merak ettim...

kamer34 16 Mart 2012 10:39

Alıntı:

Abdulmelik Üyemizden Alıntı (Mesaj 165022)
farklı bir şeymi dedim abi..

Muhsin hocam bu konularda inşallah hemfikiriz bunu biliyorum...Mesajım şahsınızda genele idi....evet000

Hasan Akcay 16 Mart 2012 11:39

2-sünnet ile ahzap 52 yi nasıl bir araya getirdiniz,nasıl bir senaryo kurdunuz cidden tedavilik bir ruh haleti içindesiniz..kendi yorumunuzu,işinize geleni yazıp,parantez içinde ayet numarasını yazmak,edip yüksel kurnazlığıdır.ya ayetin hepsini yazın yada bektaşilik yapmayın,ayeti rahat bırakın.

Merhaba sayin Abdulmelik. Nasilsiniz? Mealen diyorsunuz ki: "Sünnet ile Ahzâb 52’yi nasil bir araya getirirsiniz, anlamadim." Aciklamaya calisayim.

SÜNNET resulullahin davranisidir. Tamam? Sünnete uymamiz ise resulullah neyi yaptiysa bizim de onu yapmamiz, neyi yapmadiysa onu yapmaktan kacinmamizdir. Bu da tamam?

Ahzâb 52’ye göre neyi yapmiyor? Allah Ahzâb 52’de ona neyi haram kiliyorsa onu. Nedir o? "Bundan sonra sana kadinlar helal degildir -La yahillu leken nisâu min ba’d."

Helal degildir yani haramdir; nebinin bundan sonra evlenmesi artik haram. Neden? Baska müminlerin her birinin esini birakip onun yerine baska bir es almasi helal oldugu halde (Nisâ 20) resulullaha neden haram? Cünkü onlar tek esli, nebinin ise cok esi var. Onun evlenmesi demek es üstüne es almasi demek. Iste bu haram.

Kisacasi, es üstüne es almak resulullahin sahsinda bütün inananlara haram kilinmistir. "Bu haram yalnizca onu baglar!" iddiasi olsa olsa sünnet te sünnet deyip te es üstüne es alanlarin münafik oldugunu gösterir.

Sayin Abdulmelik, cok esliklikle ilgili ayetleri degil kelime kelime harf harf incelemeye calistim. Ayetin yalnizca konumuzla ilgili bölümünü yazmami baska niyetlere cekmeyin. Ve her seyi bir cirpida birden anlatamam. Bana lütfen zaman taniyin.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

bilinmez 16 Mart 2012 11:59

Evvela fecr hocanın yaklaşımından dolayı ,hocama teşekkürlerimi borç bilirim..

Daha sonra katılım yapan diğer abi ve arkadaşlara ve yeni aramıza katılan ve kuran müslümanı olmayı hedefleyen Hasan Akçay arkadaşıma[abime] hoş geldiniz arkadaşım..

İlk başta hasan arkadaşımın ilk etapta menzil gavs[şeyhi] ini kullandığı misvağa karşı ÇAKMA ve esturoman aracı tanıtımdaki uslubu peygambere dair olmadığını bi sonraki yazısında izah edeip,şeyhin namaza gelirken halka dönüp,dişlerine sürmesi izahından anlıyor ve bunun içinde hasan abime bu doğru izahı içinde teşekkür ederim.

Abdulmelik, hocanın hasan arakadaşa karşı ilk yazdıklarıda hasan arakadaşın yanlış anlaşılmaya mahal verdiği ÇAKMA,VE ESTUROMAN,tarifini Peygambere yapıldığı için gayet YERLİ YERİNDE Bİ İKAZDI ,Abdulmelik hocayada bu duyarlılığı için teşekkürler.

Ayrıca hasan akçay arakadaşında yanlış anlaşılmayı ortadan kaldıran bi sonraki yazısı kendisinin ne kadarda vahiy ve vahiynin pıratiği olan peygambere saygılı ve kabul ettiğinin göstergesi olsa gerek,inşaallah bunu Esadullah ve bu yönde düşünen,lerdede görürüz birgün.

Ayrıca BARIŞŞŞ arkadaş ve Esadullah arkadaşın ve gavslarının misvağı nerde kullanması gerektiği hakkında biraz peygamberin hayatını araştırsınlarad baksınlar,PEYGAMBER NERDE CEMAATİN ORTASINDA MİSVAĞI çıkartıp ağzını karıştırmış,Misvağı kullanan peygamberim abdest alırken ve yemekten sonraki durumlarda kullanmışa dair rivayetler var,GAVSINIZA SÖYLEYİN bunu bi daha böyle cemaatin ortasında çıkartıp ağzına sokup karıştırmasın,insan kürdanı dişinin arasına kaçan bi yemek parçasını çıkarmak için kullanırken bile ELİYLE KAPATIR Ki,başkasını rahatsız etmesin..

Ayrıca esadullah ve barışş beyler sünnet havariği yapıncada biraz kuranın evrenselliğinde yapın ve sünnet ne onu biraz öğrenip GAVSINIZADA iletin,bidaha böyle yanlışlara mahal vermesin,ha bi sorum olacak size şuan peygamber yaşasaydı ve cep telefonu kullanırdı ve daha sonra gelenler CEP TELEFONU KULLANMAK SÜNNETTİR diye mi kullanırlardı size ve gavsınıza göre..

Hasan Akçay arkadaşım,gerek fecr,kamer34 ve abdulmelik hoca gibi güzel insanların yerli yerinde ve güzel çağrılarına kulak verin bence,ve bi davada haklı olmak yetmez önemli olan devamlı ve kararlı olmaktırda,sizinde izleniminde olduğunuz tasavvuf dininin müritleri şeyhlerine akıllarını ipotek ettirmişlerdir ha içlerinde güzel insanlar var ama amelleri şirkli olunca bizde acizane bu yönde paylaşımlarda bulunuyoruz ve o samimi ve güzel insanların vahiy[kuran] müslümanlığıyla karşılaşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz,yalnız esadullah ve bbarışş gibi arkadaşlarda akıllarını ipotek ettirdikleri için şeyhleri en YAPSADA VARDIR ONLAR İÇİN Bİ HİKMETİ..

Tabiki bu şekildeki ben bilmem şeyhim bilir ,şeyhim yapmışsa vardır bi hikmeti şeklindeki anlayış PUTATAPICILIK gibi dir,puta tapanlarda bu putlara bu tür misyonlar yüklüyorlardı tabiki rabbimizde putların değil puta yüklenen ve hipotek ettirilen akılların zararlı olduğunu şu ayetle,ize bildiriyordu,
SİZE FAYDASI VE ZARARI OLMAYAN BU PUTLARA MI TAPIYORSUNUZ,

işte hasan arkadaşım tasavvuf dinindeki sorun şeyhe hipotek ettirilen MÜRİD AKILLARIDIR,şeyhleri onlar için düşünmüşlerdir onların düşünmesine de gerek yoktur,şeyh batıl bi işyapsada ONLAR İÇİN VARDIR Bİ HİKMET..

Tekrar aramıza hoş ve sefa geldin HASAN ABİM,inşaallah birlikte kuran müslümöanalığında bu yol üzere ölürüz...tabiki inşaallah esadullah ve barışş gibi arkadaşlarda bizlerle bu yolda olurlar öncülerimizde kamer34,abdulmelik ,fecr,yitik sevda ve yasemin ataman ablada olur bizlerle...

Hasan Akcay 16 Mart 2012 12:16

Sayin Abdulmelik, cok uzun yazmissiniz ama, yanlis bile olsa, evini olan sözler etmissiniz. Cevabini zamana yaymama izin verin lütfen.

Simdilik su "orkestra sefinin cubugu"na deginebilirim. Anlasilan hic sevginiz, saygınız yok o cubuga. Oysa Yûnus Emre oratoryosunda o Türkmen ozanini konusturan odur.

Ve su an temelinde tasavvuf bulunan bir tarikati müzakere etmeye calistigimiza ve tasavvuf denince aklimiza geliveren erenlerden biri de o Türkmen ozani olduguna göre seversiniz, sayarsiniz onu.

Benim adim dertli dolap
Derdim vardir inilerim

Beni bende dimen
Bende degilem
Bir ben vardir bende
Benden iceru

Ete kemige büründüm
Yûnus diye göründüm

Bir garip ölmüs diyeler
Üc gün sonra duyalar
Soguk su ile yuyalar
Söyle garip bencileyin.

Oratoryada o koca Türkmen ozanini o cubuk konusturuyor. Yûnus'un hatirina sevip sayin, yeter artik nolur nolur asagilamayi birakin o tilsimli cubugu. Misvagin itibarini daha da artirir bu.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Şol cennetin ırmakları
Akar Allah deyu deyu
Çıkmış İslam bülbülleri
Öter Allah deyu deyu

Ol Allah'ın melekleri
Daim tesbihte dilleri
Cennet bağı çiçekleri
Kokar Allah deyu deyu

Kimler yiyip kimler içer
Hep melekler rahmet saçar
İdris Nebi hulle biçer
Subhanallah deyü deyü

Yunus Emre var yârına
Koma bu günü yarına
Yarın Hakkın divanına
Varam Allah deyu deyu

kamer34 16 Mart 2012 13:28

İnşallah hazırladığım iki yazı dizisiyle Tasavvuf dininin ciğerini sökeceğim bu akşam...Bu din kadar İslama zarar veren hiçbir unsur bilmem...Bunların şirkleri küfürleri akşamki yazımda göreceksiniz yahudi ve hristiyanlarınkinden çok daha büyüktür....

Sayın Hasan Akçay evet abdulmelik ncki Muhsin hocadır....Muhsin hoca hem arkadaşımız hemde Forumda en yetkili kişidir...Bakmayın sert yazdığına aslında çok hoş bir insandır...Yanlız bir türlü keledoşunu yemek nasip olmadı ama bizde sabırla bekliyoruz...İnşallah bir gün yemek nasip olur...:)

Esadullah 16 Mart 2012 13:53

[QUOTE=Hasan Akcay;165007]Merhaba sayin Abdulmelik. Cakma sünnet tabirine saygisizlik deyip beni bir bakima uyarmanizdan anlasiliyor ki bu forumda yazmam biraz zor olacak. Yazmamayiveririm, kardesim. Insanlara döve döve helva yediremezsiniz ki.

"Ben Kuran'daki Islamin müslümaniyim" dedim ve bunun, pazarlik edilebilecek bir seymis gibi, tartisilmasina razi olmadigimi belirttim. Ama siz ve sayin Esadullah benim inancimi ve sünnet anlayisimi yine de tartisiyorsunuz. Benim burada yazmam sahiden zor.

Gercek sünnetin basim üzre yeri var. Örnegin:

Cakma olmayan sünnet iste budur. ES ÜSTÜNE ES almamak. ES ÜSTÜNE ES almak Allah resulüyle inatlasmak ve onun sünnetini umursamamaktir. Ama "Gavs hazretlerinin babasi iki esli idi," dediler bana; ES ÜSTÜNE ES almis...

Şimdi sizin Kuran müslümanı olduğunuzu daha karamsar yaptı bu olay evvela Peygamberimize bundan evvel Allah c.c. ne buyuruyor...?

Bu ayetler sizin Kuranınız da mevcut değil sanırım, birde bu Ayetler nazil olduğunda Efendimizin s.a.v kaç eşi vardı bununda bilgisi sizde eksik sanırım ...hemen ekleyelim ;

50- Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

51- Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. Sırasını geri bıraktığın kadınlardan dilediğini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Onların gözleri aydın olup üzülmemelerine ve kendilerine verdiğin ile hepsinin hoşnut olmalarına en elverişli olan budur. Allah kalblerinizdekini bilir. Allah her şeyi bilir ve yumuşak davranır.

52- Bundan başka kadınlar sana helâl olmaz. Bunları başka eşlerle değiştirmek de olmaz. İsterse güzellikleri hoşuna gitsin. Ancak sahip olduğun cariyen başka. Allah her şeye gözcü bulunuyor.

Şimdi demekki Efendimiz daha evvelinde eş üstüne eş edinmiş hemde 9 tane elbette bu ona Allah c.c. tarafından tahsis edilen peki Allah c.c. Ümmet için ne diyor ;

Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.Nisa - 4

O zaman bu işte bir gariplik var demek lazım gelir...Şimdi bu ayete göre ben adaleti gözeteceksem, Maddi ve Manevi olarak olanaklarım varsa ve mevcut olan eşim buna yetki vermiş ve razı olmuş ise,veyahut zulüm altında yaşanılan bir yerde mesela filistinde, ordaki zulümde yalnız kalmış kadınları gine bu haklarını gözeterek, bilerek onlara Kuran ve Sünnet çizgisinde yaklaşırda başka zulümlere maruz kalmasınlar diye eş üstüne eş olarak alabilirmi alamazmı...???yok alamazsınız derseniz O zaman Ya Allah c.c. yalan söylüyor haşa, yada siz...

"Cakma sünnet"e cakma sünnet demekte özgürsem yazayim; özgür degilsem bana müsade, efendim. Yoksa su tür niyetler okuyup müzakere alaninin disina cikanlarla vaktimi öldürmek istemem:

:) çok güzel bir yöntemdir bu tecrübeli olduğunuz belli Medineweb te el üstünde tutacak çok kişi var sizi helede Tasavvuftan ve tarikattan girdinizki yıldızınız parlayacak belli ...

islamda misvak sünnettir. Niyetimin misvaga itiraz oldugunu siz uyduruyorsunuz. Hayir. Orada benim dikkatimi ceken, namaz kildirmak icin öne gecen beyefendinin cemaatine göstere göstere misvakla dislerini fircalamasiydi. Yazimda ona dikkat cekmeye calistim.

Toplulugun önünde burun karistirmak ne ise dis fircalamak odur. Cünkü burun karistirilirken burundan dökülen seyler Allah'in evindeki haliyi nasil kirletirse dis misvaklarken dislerden dökülen seyler Allah'in evini öyle kirletir, oradakileri tiksindirerek rahatsiz eder. Kusacagi gelenler bile olabilir.

Şimdi evvela siz misvak ne demek bunun anlamını bilseydiniz zaten bu tip uygunsuz düşüncelerde olmazdınız ve bu dediğiniz yada hayal olarak sunduğunuz şey afedersiniz ama çok abes...Siz diş fırçalama ve misfak arasındaki farkı bilmedikçede bu düşünce ve zihniyetiniz devam edecektir..Zaten abartınızdanda bu çok aşikar belli olmakta;:)

Kuran'i biliyor muyum bilmiyor muyuma gelince biraz sabretseniz ve burada yazmayi sürdüreceksem zamanla görseniz?

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Esadullah 16 Mart 2012 13:55

[QUOTE=kamer34;165062]İnşallah hazırladığım iki yazı dizisiyle Tasavvuf dininin ciğerini sökeceğim bu akşam...Bu din kadar İslama zarar veren hiçbir unsur bilmem...Bunların şirkleri küfürleri akşamki yazımda göreceksiniz yahudi ve hristiyanlarınkinden çok daha büyüktür....

afrn* kamer bey siz tasavvufun değil ibni Arabi, Mevlana ve Yunus Emre nin peşinde dolanıyorsunuz Tasavvufa laf ettiğinizi pek göremedik dikkat edin ciğerler önemlidir ...

Sayın Hasan Akçay evet abdulmelik ncki Muhsin hocadır....Muhsin hoca hem arkadaşımız hemde Forumda en yetkili kişidir...Bakmayın sert yazdığına aslında çok hoş bir insandır...Yanlız bir türlü keledoşunu yemek nasip olmadı ama bizde sabırla bekliyoruz...İnşallah bir gün yemek nasip olur...:)

Esadullah 16 Mart 2012 14:09

Ve bu arada sayın la diyebilmek ve kamer sizede bu soruyu sormak istiyorum EŞ ÜSTÜNE EŞ ALMAK sünnetmidir değilmidir(Efendimiz gibi 9 olarak değil elbette Ümmete verilen yetkiye göre yanlış anlamyın şimdi), yada iki eşli olmak Kurana uyarmı uymazmı elbetteki Allahın bidrdiği şartlarda ....?

Esadullah 16 Mart 2012 14:23

[QUOTE=la diyebilmek;165048]Evvela fecr hocanın yaklaşımından dolayı ,hocama teşekkürlerimi borç bilirim..

Daha sonra katılım yapan diğer abi ve arkadaşlara ve yeni aramıza katılan ve kuran müslümanı olmayı hedefleyen Hasan Akçay arkadaşıma[abime] hoş geldiniz arkadaşım..

İlk başta hasan arkadaşımın ilk etapta menzil gavs[şeyhi] ini kullandığı misvağa karşı ÇAKMA ve esturoman aracı tanıtımdaki uslubu peygambere dair olmadığını bi sonraki yazısında izah edeip,şeyhin namaza gelirken halka dönüp,dişlerine sürmesi izahından anlıyor ve bunun içinde hasan abime bu doğru izahı içinde teşekkür ederim.

Abdulmelik, hocanın hasan arakadaşa karşı ilk yazdıklarıda hasan arakadaşın yanlış anlaşılmaya mahal verdiği ÇAKMA,VE ESTUROMAN,tarifini Peygambere yapıldığı için gayet YERLİ YERİNDE Bİ İKAZDI ,Abdulmelik hocayada bu duyarlılığı için teşekkürler.

Ayrıca hasan akçay arakadaşında yanlış anlaşılmayı ortadan kaldıran bi sonraki yazısı kendisinin ne kadarda vahiy ve vahiynin pıratiği olan peygambere saygılı ve kabul ettiğinin göstergesi olsa gerek,inşaallah bunu Esadullah ve bu yönde düşünen,lerdede görürüz birgün.

Ayrıca BARIŞŞŞ arkadaş ve Esadullah arkadaşın ve gavslarının misvağı nerde kullanması gerektiği hakkında biraz peygamberin hayatını araştırsınlarad baksınlar,PEYGAMBER NERDE CEMAATİN ORTASINDA MİSVAĞI çıkartıp ağzını karıştırmış,Misvağı kullanan peygamberim abdest alırken ve yemekten sonraki durumlarda kullanmışa dair rivayetler var,GAVSINIZA SÖYLEYİN bunu bi daha böyle cemaatin ortasında çıkartıp ağzına sokup karıştırmasın,insan kürdanı dişinin arasına kaçan bi yemek parçasını çıkarmak için kullanırken bile ELİYLE KAPATIR Ki,başkasını rahatsız etmesin..

Bakın la , yukardaki ayetler sizede geçerli oldu gıybet, arkadan konuşma siz bunu gördünüzmü nasıl yaptığını tarif ediş şeklinize bir bakın ne kadar eminsiniz bunun doğru bir haber olduğunu nasıl bileceksiniz ?

İkincisi namazda misfak kullanılmazmı buda sünnettir bunu nereye koyacaksınız ...?

Tasavvuf kelimesini duyunca Kuranı ve İçindeki emirleri unutuyorsunuz nasıl Kuran savunucusunuz tam bir muaamma bu ...

Ayrıca esadullah ve barışş beyler sünnet havariği yapıncada biraz kuranın evrenselliğinde yapın ve sünnet ne onu biraz öğrenip GAVSINIZADA iletin,bidaha böyle yanlışlara mahal vermesin,ha bi sorum olacak size şuan peygamber yaşasaydı ve cep telefonu kullanırdı ve daha sonra gelenler CEP TELEFONU KULLANMAK SÜNNETTİR diye mi kullanırlardı size ve gavsınıza göre..

Sen kendine bak la, daha Kurandan heberin yok bari vebale girme heva ve hevesin seni köreltmiş kardeşim defalarca ilettim şahsımıza yazacağınıza ilim kouşun sorun şu forumda yazdıklarınız Kurana ne kadar uyuyor resmen kişileri eleştiriyorsunuz gerisini siz düşünün

Hasan Akçay arkadaşım,gerek fecr,kamer34 ve abdulmelik hoca gibi güzel insanların yerli yerinde ve güzel çağrılarına kulak verin bence,ve bi davada haklı olmak yetmez önemli olan devamlı ve kararlı olmaktırda,sizinde izleniminde olduğunuz tasavvuf dininin müritleri şeyhlerine akıllarını ipotek ettirmişlerdir ha içlerinde güzel insanlar var ama amelleri şirkli olunca bizde acizane bu yönde paylaşımlarda bulunuyoruz ve o samimi ve güzel insanların vahiy[kuran] müslümanlığıyla karşılaşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz,yalnız esadullah ve bbarışş gibi arkadaşlarda akıllarını ipotek ettirdikleri için şeyhleri en YAPSADA VARDIR ONLAR İÇİN Bİ HİKMETİ..

Tabiki bu şekildeki ben bilmem şeyhim bilir ,şeyhim yapmışsa vardır bi hikmeti şeklindeki anlayış PUTATAPICILIK gibi dir,puta tapanlarda bu putlara bu tür misyonlar yüklüyorlardı tabiki rabbimizde putların değil puta yüklenen ve hipotek ettirilen akılların zararlı olduğunu şu ayetle,ize bildiriyordu,
SİZE FAYDASI VE ZARARI OLMAYAN BU PUTLARA MI TAPIYORSUNUZ,

işte hasan arkadaşım tasavvuf dinindeki sorun şeyhe hipotek ettirilen MÜRİD AKILLARIDIR,şeyhleri onlar için düşünmüşlerdir onların düşünmesine de gerek yoktur,şeyh batıl bi işyapsada ONLAR İÇİN VARDIR Bİ HİKMET..

Tekrar aramıza hoş ve sefa geldin HASAN ABİM,inşaallah birlikte kuran müslümöanalığında bu yol üzere ölürüz...tabiki inşaallah esadullah ve barışş gibi arkadaşlarda bizlerle bu yolda olurlar öncülerimizde kamer34,abdulmelik ,fecr,yitik sevda ve yasemin ataman ablada olur bizlerle...

Biz senin yolunda asla olmayız senin yolun açık olsun la.....

Hasan abin oldu hemen Tasavvuf dedi ya Tarikat kötü dediya, sen nasıl Kuran savunucusun ki verdiği ayette ters olan görüşünüde eleştirmedin demek amaç Kuran değil sağa sola leke atmak hoş beni ilgilendirmez AMA ARTIK ŞAHSIMA YAZMAYI BIRAKIN kardeşim ....

FECR 16 Mart 2012 14:59

Alıntı:

Esadullah Üyemizden Alıntı (Mesaj 165071)

İkincisi namazda misfak kullanılmazmı buda sünnettir bunu nereye koyacaksınız ...?

Acaba ?

Namazda misvak kullanılması sünnet mi dediniz yoksa ben mi yanlış anladım.düşünceli000

Namazda misvak kullanmanın sünnet olması bir kenara, namazda misvak kullanmak namazı bozmaz mı?:)

Esadullah 16 Mart 2012 15:19

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 165073)
Acaba ?

Namazda misvak kullanılması sünnet mi dediniz yoksa ben mi yanlış anladım.düşünceli000

Namazda misvak kullanmanın sünnet olması bir kenara, namazda misvak kullanmak namazı bozmaz mı?:)

Yav Fecr kardeş sende maşaallah pek ince düşüncelisin :) yanlış okumamışsınız ama yanlış anlamışsınız belli :) Ne kasteddiğim ortada sünnet olsaydı zaten derdi Gavs namazın ortasında misfak kullanıo diye gülümseyen000

FECR 16 Mart 2012 15:40

Alıntı:

Esadullah Üyemizden Alıntı (Mesaj 165074)
Yav Fecr kardeş sende maşaallah pek ince düşüncelisin :) yanlış okumamışsınız ama yanlış anlamışsınız belli :) Ne kasteddiğim ortada sünnet olsaydı zaten derdi Gavs namazın ortasında misfak kullanıo diye gülümseyen000

Forumda senin yazıyı okuyan herkese sorsan benim gibi anlamıştır diye düşünüyorum.Senin kurduğunun cümle uzun da değil, kısa bir cümle. Cümleni istersen bir daha oku.:)

Ayrıca misvak kelimesini de misfak diye kullanmaktan vazgeç. Yine yanlış kullanıyorsun kelimeleri:)

bilinmez 16 Mart 2012 16:40

Bakın la , yukardaki ayetler sizede geçerli oldu gıybet, arkadan konuşma siz bunu gördünüzmü nasıl yaptığını tarif ediş şeklinize bir bakın ne kadar eminsiniz bunun doğru bir haber olduğunu nasıl bileceksiniz ?

Tasavvuf kelimesini duyunca Kuranı ve İçindeki emirleri unutuyorsunuz nasıl Kuran savunucusunuz tam bir muaamma bu ...ESADULLAHTAN ALINTI..

CEVABEN..Bakın esadullah bey eminimki siz gıybetin dahi ne olduğunu bilmiyorsunuzdur,inşaallah başka bi başlıkta GIYBET nediri açıklarsınızda bizde sizin o hak ile batılı birbirine karıştırdığınız bilginize göre gıybetin ne olduğunu ve ne olmadığını anlarız.

Ben verdiğiniz ayetleri bu gün müslüman kardeşlerimle bir arada kıldığımız yevmul aruba namazımızın hutbesinin konusu yapmıştık ve ayetteki konuyada değindik.ve benim ayetlerle muhattab olduğumu söylemişsiniz evet ben ayetlerle muhattabım ve beni muhattab eden Allahıma hamd olsun ki,ayetlerin gereğini de yapıyorum.Ben hasan arkadaşı[abiyi] ne kadar tanıyorsam sizide o kadar tanıyorum ve şahitliğimide YAZDIKLARINIZA GÖRE YAPIYORUM,ve bu gıybet te değildir,ama siz GIYBETİN NE OLDUĞUNU DAHİ BİLMİYORSUNUZ..

NAMAZDA MİSVAK KULLANILIRSA BUYUR DELİLLENDİR AMA DOĞRUYA SENİN DELİLİN GAVSIN dır,vahiy ve pıratiği olan rasulullah değil..
.................................................. .................................................. .............
Sen kendine bak la, daha Kurandan heberin yok bari vebale girme heva ve hevesin seni köreltmiş kardeşim defalarca ilettim şahsımıza yazacağınıza ilim kouşun sorun şu forumda yazdıklarınız Kurana ne kadar uyuyor resmen kişileri eleştiriyorsunuz gerisini siz düşünün ESADULLAHTAN ALINTI..

CEVABEN.Heva ve hevesini ilah edinen varsa oda siz siniz delilide GAVS,KUTUP,SADAT,ŞEYH efsaneleriniz ap açık delildir ve bunların yapıp ettikleri sadece zandır,vahiydende uzak.örneğin,RABITANIZ,HATMENİZ,SEKİZ ŞARTINIZ,TEVBE ALMANIZ,ve dahası....BUnlar hep heva ve hevesinizin ürünüdür..

isim veya şahıslara gelince ,esadullah bey bazı isimler vardır ki ŞAHSI AŞMIŞ EKOL,ÖNCÜ OLMUŞSA,ben bunlardaki batıllarıyla beraber ifşa etmeye kendimi adamışım ve buda islamın olmassa olmazıdır,delilide MESED SÜRESİDİR,FRAVUNLARIN,HAMANLARIN,NEMRUTLARIN,KISSA LARIDIR...Anamadınsa tekrar tekrar kulakların,kalplerin patlatırcasına HAYKIRARAK YAZMAYA DEVAM EDEYİM...yAZILARIM VE PAYLAŞIMLARIMIN KAYNAĞI Rasulullahın pıratiği olan kurandır kuran be hey esadullah ama kör olmaktır sizin ki....
.................................................. .................................................. ..................
Biz senin yolunda asla olmayız senin yolun açık olsun la.....

Hasan abin oldu hemen Tasavvuf dedi ya Tarikat kötü dediya, sen nasıl Kuran savunucusun ki verdiği ayette ters olan görüşünüde eleştirmedin demek amaç Kuran değil sağa sola leke atmak hoş beni ilgilendirmez AMA ARTIK ŞAHSIMA YAZMAYI BIRAKIN kardeşim ....ESADULLAHTAN ALINTI...

CEVABEN..ESADULLAH BEY,size hocam dedim samimice yaklaştım,elimi uzattım içine düştüğünüz bataklıktan bi nebzede olsa uyanmanız için siz,tarikatlerdeki güya nefsi aşağılama olan yok ben hoca değilim,falan gibi ben acizim,bazı tarikattaki samimi insanlardan duydum kendini hatta SENİN ŞEYHİNDE DİYOR VİDEOSUNDA,gavsın evladının kölesi olmak farzdır,vacibdir,falan veya bazı müridler nefsi aşağıla olarak BEN KÖPEĞİM,BEN TUVALET TAŞIYIM diyenide duyduk bu kadar yani,Allah eşrefi mahlukat olun diyor tarikatler sofilerine KÖPEK OLUN diyor...Yani esadullah bey sizde şeyh gavs,şirklerinizi bırakın size KARDEŞ,ABİ,demeeyn sizin gibi olsun...

ha eğer kuranı savunmak sa niye HASAN AKÇAY ın kuran ışığında yanlışlarını dile getirmediniz demişsiniz,

nedeni şu,hasan abi bi defa kendini kuranı anlamaya adamak için adım atmış ve AKLIN MUHATTABI OLAN VAHİYİ ,AKLIYLA ANLAMAK için ,vahiye penceresini açmış ve AKLINI SİZİN GİBİ GAVSLARA hipotek ettirmemiş,varsa kutsalları oda VAHİYNİN AYDINLIĞINDA olur diyor kendisi ben öyle anladım.Ha yanlışı olamaz mı olur pekala ama onlarıda konuşacaz başka başlıklarda inşaallah soracaz HASAN ABİME,abi bi açıkla bu olayı nasıl böyle anladın,oda anlatacak ve birlikte HATALARIMIZI BULUP TEVBE EDECEZ,ama şeyhe bağlananbi ipe ,beze tutunarak değil...

SANIRIM AÇIKLAYICI OLMUŞTUR..ha bide ESADULLAH BEY KENDİNİZİ çok önemsiyorsunuz,siz bizim ismimizi kullanırken bak biz hiç rahatsız olmuyoruz,buda çok normal HA SİZ İNANCINIZDAN DOLAYI UTANIYORSANIZ O BAŞKA...

bilinmez 16 Mart 2012 16:45

Alıntı:

Esadullah Üyemizden Alıntı (Mesaj 165070)
Ve bu arada sayın la diyebilmek ve kamer sizede bu soruyu sormak istiyorum EŞ ÜSTÜNE EŞ ALMAK sünnetmidir değilmidir(Efendimiz gibi 9 olarak değil elbette Ümmete verilen yetkiye göre yanlış anlamyın şimdi), yada iki eşli olmak Kurana uyarmı uymazmı elbetteki Allahın bidrdiği şartlarda ....?

ESADULLAHTAN ALINTI....

CEVABEN..Sayın esadullah bey,bu mevzuları başak başlıkta HASAN AKÇAYA soracam inşaallah ve nasıl böyle anlamış bize açıklamasını yapıp bilgisini paylaşacak inşaallah,gerek ben,gerek hasan akçay,gerek diğer katılımcılarda fikirlerini MESNEDİYLE VERECEKLER ve kim YANILMIŞSA ORTAYA ÇIKINCA,İMAN EDEN İMAN EDECEK,YÜZÜNÜ EKİŞİTİP,SIRTINI DÖNEN VE NEFSİNE mağlub olanda batılıyla kalacak...Bunlarda zamanla olacak inşaallah..Benim için ilk etap kişi kurana bi pencere açmışsa yaklaşımım ona göre olur.siz bi gavs kutup,efsanelerinizden kurtulun KURANI ANLAMAYA Bİ PENCEER AÇIN,YÜZÜNÜZÜ EKŞİTİP,SIRTINIZI KURANA DÖNMEYEİN DE...

Medine-web 16 Mart 2012 16:58

Alıntı:

Hasan Akcay Üyemizden Alıntı (Mesaj 165037)

Sayin Abdulmelik, cok esliklikle ilgili ayetleri degil kelime kelime harf harf incelemeye calistim. Ayetin yalnizca konumuzla ilgili bölümünü yazmami baska niyetlere cekmeyin. Ve her seyi bir cirpida birden anlatamam. Bana lütfen zaman taniyin.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

zaman darlığı nedeniyle sadace şunu diyim ki,kelime kelime harf harf anlatmanız doğru anladığınız anlamına gelmez.senin mantığına göre yanlış anlamadıysam diyorsun ki,tek evlilik şarttır.birden fazla eş haramdır...
sitemizin kuran kürsüsü fecr hocamızdan ricam bunun izahı?

Allah aşkına iyimisiniz siz ?

FECR 16 Mart 2012 17:33

Alıntı:

Abdulmelik Üyemizden Alıntı (Mesaj 165091)
zaman darlığı nedeniyle sadace şunu diyim ki,kelime kelime harf harf anlatmanız doğru anladığınız anlamına gelmez.senin mantığına göre yanlış anlamadıysam diyorsun ki,tek evlilik şarttır.birden fazla eş haramdır...
sitemizin kuran kürsüsü fecr hocamızdan ricam bunun izahı?

Allah aşkına iyimisiniz siz ?

Abdülmelik kardeşim tek evlilik şarttır ve birden fazla eş haramdır demek Allah'ın yetkilerine karışmak demektir. Allah tek evliliği tavsiye ediyor ama çok evliliğe de ruhsat vermiştir.Verilen ruhsatı haram kılmanın hiç bir mantığı yoktur.Bu haddi aşmaktır.

Ey iman edenler! Allah’ın size helâl kıldığı iyi ve temiz nimetleri (kendinize) haram etmeyin ve (Allah’ın koyduğu) sınırları aşmayın. Çünkü Allah, haddi aşanları sevmez.(5/Maide-87)

Kişi diyebilir ki günümüzde tek evlilik en güzelidir. Çok evlilik şartları mevcut değildir. Buna söyleyecek bir söz olmaz. Ama çok eşlilik haramdır demek insanın kendini Allah yerine koymasıdır ki bu sözün altından kalkılmaz.
Çeşitli tevillerle çok eşliliği eleştirmek farklı bir olaydır, çok eşliliği haram saymak daha farklı bir olaydır.
Bu konularda konuşurken daha dikkatli konuşmak iyidir.

Esadullah 16 Mart 2012 17:41

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 165081)
Forumda senin yazıyı okuyan herkese sorsan benim gibi anlamıştır diye düşünüyorum.Senin kurduğunun cümle uzun da değil, kısa bir cümle. Cümleni istersen bir daha oku.:)

Ayrıca misvak kelimesini de misfak diye kullanmaktan vazgeç. Yine yanlış kullanıyorsun kelimeleri:)

Maşallah dil bilginiz çok derin ha buna eyvallah derim ama cümle kısada olsa uzunda olsa namazda sizin anladığınız gibi bir MİSVAK kullanımını idda edeceğimiz düşünmeniz de normal anlayış kısmı ise kişiye göre değişir kardeşim :) Neyseki son yazılarımızda misvak a misfak demişiz buda zaten verdiğimiz cevapları iş arasına sıkıştrdığımızdandır :) yazılarımızı okursanız daha evvel misvak olarak yazmışız , sanırım sizin de okuma eksikliğiniz var bu yüzden dilbilgisi üzerine daha çok tartışacaz ...vesselam

SAAT: 00:09

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306