Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  25 Aralık 2013 (15:27), Konuya Son Cevap : 13Haziran 2023 (02:26). Konuya 59 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı11Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Ocak 2014, 00:08   Mesaj No:31
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: anne-baba ve çocuk iletişim sorunları istişare

oğlum sözümü çoğu kez dinlemiyor

mesela oğlum bağırarak konuşuyor ben defalarca ikaz ediyorum komşular rahatsız olur diyorum dikkatini başka yere çekmeye çalışıyorum o da olmuyor sonra ben de sinirleniyorum daha çok sesimiz çıkmaya başlıyor

çocuğa yapmamasını istediğimiz şeyi niçin yapmaması gerektiği açıklanması gerekiyor diyorlar ben açıklıyorum oğlum daha çok yapıyor

yatarken odada çok ses çıkarıyor bağırıyor gülüyor şımarıyor ben güzelce komşular rahatsız olur uykusuz kalır herkes uyuyor gibi diller döküyorum

olmuyor olmuyor siz böyle durumlara çare buldunuz mu
Alt 15 Ocak 2014, 03:07   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
oğlum sözümü çoğu kez dinlemiyor

mesela oğlum bağırarak konuşuyor ben defalarca ikaz ediyorum komşular rahatsız olur diyorum dikkatini başka yere çekmeye çalışıyorum o da olmuyor sonra ben de sinirleniyorum daha çok sesimiz çıkmaya başlıyor

çocuğa yapmamasını istediğimiz şeyi niçin yapmaması gerektiği açıklanması gerekiyor diyorlar ben açıklıyorum oğlum daha çok yapıyor

yatarken odada çok ses çıkarıyor bağırıyor gülüyor şımarıyor ben güzelce komşular rahatsız olur uykusuz kalır herkes uyuyor gibi diller döküyorum

olmuyor olmuyor siz böyle durumlara çare buldunuz mu
sanırım bu neredeyse bütün annelerin yaşadığı durumlardan
Yalnız değilsin bunu bilerek öncelikle daha rahat olmalı bence anne

Çocuklar hele de erkek çocukları yapma denildiğinde ısrarla yapmayı severler

Bence bu durumlarda ona bu konuyu anlatmak yerine birzacık zaman verilip şöyle yapılabilir: ''Sen beni dinlemek istediğinde sana çok mutlu olacağın bişey söyliyecem'' gibi sözlerle dikkatini başka bi yöne çekip yaptığının cazibesini azaltabilirsin

Bunu dedikten sonra yaptığıyla hiç ilgilenmiyormuşcasına günlük hayatına devam eder gibi yaparak örneğin ortalığı toplayarak fln daha da merak ettirebiirsin.

zaten çok sürmeyip yanına geldiğinde ''seninle uyku öncesi sporu yapalım mı'' gibi hem onun enerjisini atabileceği hem de beraber yapabileceğiniz kısa bi aktivite teklifi iyi olur bence
Örneğin uzanarak bisiklet sürme hareketine çocuklar bayılır
Bu oyunun kuralı sessizce yapmak ama diyerek istenilen sessizlik de elde edilir
Beraber yaparken arada onu mutlu edecek bi kaç espri de sanırım sessiz kahkahalara da sebeb olabilir

işte böyle beraber en mutlu olduğu anlarda arada çaktırmadan mesaj verilebilir bence
mesela siz eğlenirken'' şimdi Elif uyanmasında oyunumuz bitmesin değil mi onun için sessiz olalım'' ve ''umarım komşularda ses yapmazlar çünkü yaparlarsa kardeşin rahat uyuyamaz insanların birbirini rahatsız etmesi hiç güzel değil dimi oğlum'' gibi cümleler..

Ben küçük çocuklarla büyükler gibi oturup konuşarak pek fazla bişeyler anlatılamayacağını düşünüyorum sonuçta hayatı bile oyun gibi görüyor yavrucaklar değil mi Arada onun mesaj almaya en açık olduğu zamanları kollamalı

Bi de Adem Güneşin doğru bilinen yanlışlar kitabında okumuştum:

''Terbiyedeki asıl maksat,koltuğun bir köşesine oturmuş büyük adamlar gibi sessiz sedasız çocuk yetiştirmek değil, aksine çocuğun kendi ruhu ile özgürce; ama belirli kurallar dahilinde kendini sergilemesine yardımcı olmaktır''.''Çocukların çocuk olduğunu unutmayın!'' yani elbetteki atlayıp zıplayıp söz dinlemiycekler.. gerektiğinde komşulara da kardeşi doğduğunu ve onun da küçük bi çocuk olduğunu da uygun bi dille anlatmak gerek

Rabbim yardımcımız olsun Çocuk yetiştirmek sanat anneler ise gerçek sanatçılardır değil mi
Alt 15 Ocak 2014, 03:16   Mesaj No:33
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

nisareyyan çok sağol senin söylediklerini uygulayacağım inşallah başarılı olurum

küçük bebek o kadar vaktimi alıyor ki bu saat oldu uyusun diye nöbet bekliyorum yorgun bitkin olmama rağmen oğlumla birşeyler yapmaya çalışıyorum

dün kek yaptık okulda kek günüydü arada kurabiye yapıyoruz

sonra aile ile etkinlik olarak dergisindeki elişi çalışmasını yaptık ip baskısı da yapalım dedi onu da söz veriyorum başka zaman yaparız dedim yarın da onu yapacağız
Alt 15 Ocak 2014, 06:58   Mesaj No:34
Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdir Et:

Nisacım ne güzel yorum yapmışsın maşallah...
Alt 15 Ocak 2014, 12:13   Mesaj No:35
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
nisareyyan çok sağol senin söylediklerini uygulayacağım inşallah başarılı olurum

küçük bebek o kadar vaktimi alıyor ki bu saat oldu uyusun diye nöbet bekliyorum yorgun bitkin olmama rağmen oğlumla birşeyler yapmaya çalışıyorum

dün kek yaptık okulda kek günüydü arada kurabiye yapıyoruz

sonra aile ile etkinlik olarak dergisindeki elişi çalışmasını yaptık ip baskısı da yapalım dedi onu da söz veriyorum başka zaman yaparız dedim yarın da onu yapacağız
Ablacım Rabbim yardımcın olsun sanırım bu yorgunluklar bebek 5-6 ay olana kadar sürecek
Ama inşallah ileride gülümseyerek hatırlayacağın tatlı yorgunluklar olacak
Rabbim başka dert vermesin inş.
Alt 15 Ocak 2014, 12:16   Mesaj No:36
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Tuba_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Nisacım ne güzel yorum yapmışsın maşallah...
Tubacım kızımı uyuturken uyuya kalmıştım soru cevaba da katılamadım
okumuştum ve ne zamandır aklımdaydı cevap yazmak müsait zamanı bulunca yazim dedim
Adem Güneş in kitaplarını tavsiye ederim ama gerçekten
Alt 15 Ocak 2014, 19:27   Mesaj No:37
Durumu:hznbnm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22925
Üyelik T.: 13 Aralık 2012
Arkadaşları:0
Konular: 11
Beğenildi:11
Takdir Et:

Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben Padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyordu. Ancak gün geldi artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.

Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğerpareniz Mehmet çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.

II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.

Eğitimin ne olduğunu II.Murat kadar olamasa da; en azından kendi çocuğunu yanlış yollara süreklemeyecek kadar idrak etmiş anne ve babalara ihtiyaç var. Unutmayalım, Çocuklar şımarık doğmaz; ebeveynler tarafından şımartılır bunu unutmayalım...
Alt 15 Ocak 2014, 20:43   Mesaj No:38
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
NİSAREYYAN Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ablacım Rabbim yardımcın olsun sanırım bu yorgunluklar bebek 5-6 ay olana kadar sürecek
Ama inşallah ileride gülümseyerek hatırlayacağın tatlı yorgunluklar olacak
Rabbim başka dert vermesin inş.
amin inşallah
Alt 15 Ocak 2014, 20:48   Mesaj No:39
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
hznbnm Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben Padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. Padişaha şikâyet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyordu. Ancak gün geldi artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.

Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğerpareniz Mehmet çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.

II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de Padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemseddin’in uyarısına aynı tehdit cevabını verdiği sırada Padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti. Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi. Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı. Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı.

Eğitimin ne olduğunu II.Murat kadar olamasa da; en azından kendi çocuğunu yanlış yollara süreklemeyecek kadar idrak etmiş anne ve babalara ihtiyaç var. Unutmayalım, Çocuklar şımarık doğmaz; ebeveynler tarafından şımartılır bunu unutmayalım...
çok güzel paylaşım allah razı olsun
Alt 24 Ocak 2014, 00:35   Mesaj No:40
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

oğlumu ne kadar çok sevsemde onunla ilgilensemde küçük bebek yüzünden bir türlü inanmıyor

yaptığı yaramazlıkları görmezlikten geleyim diyorum sabır sabır bir yere kadar

babamız çok yoğun bazı zamanlar nefes alamıyorum bazen de o ilgilense biraz rahatlıyacağım

Konuyu Toplam 4 Kişi okuyor. (0 Üye ve 4 Misafir)