Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  25 Aralık 2013 (16:27), Konuya Son Cevap : 13Haziran 2023 (03:26). Konuya 59 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı11Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Aralık 2013, 16:27   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Question anne-baba ve çocuk iletişim sorunları istişare

anne-baba ve çocuk iletişim sorunları istişare

bu konuda çocuklarımızla yaşadığımız sorunları birbirimizin tecrübesinden faydalanarak üstesinden gelmek için açıyorum

belki de bu konudaki mesajlar sayesinde kendi eksiklerimizi yanlışlarımızı ya da artılarımızı görebiliriz

konumuz hayırlı olsun
güler ve Esma_Nur beğendiler.

Konu Sahibi mehmet akif2 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Sevgililer Günü Serbest Kürsü gün ışığı 3 1331 15 Şubat 2019 09:19
Azılı bir müşrik "Nadr bin Hâris" Kur'an Kıssaları mehmet akif2 0 1285 06 Ekim 2018 21:18
EBU FÜKEYHE (R.A.) KİMDİR? Ashab-Kiram(r.a) mehmet akif2 0 1306 05 Ekim 2018 20:42
Sayın Mustafa Cilasun için yapılacak hatim :(((((( Taziye-İlan-Selamlaşma nurşen35 28 8265 05 Ekim 2018 18:00
TEVHİDİN DELİLLERİ Akaid mehmet akif2 5 1532 01 Ekim 2018 12:18

Alt 25 Aralık 2013, 16:30   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: anne-baba ve çocuk iletişim sorunları istişare

ilk ben başlıyayım şu an ben oğlumun küçük kardeşini kıskanmasıyla boğuşuyorum

babasıyla ne kadar onu çok sevdiğimizi belirtsek buna bir türlü inanmıyor

eskiden güzel söz söylesem bu kadar sevinmezdi

evet bu alışma süreci ama ben bu konuda çok zorlanıyorum oğlum tek kardeşine değil ana okulunda evde başkaları gelince hiç yapmadığı şeyleri yapıyor
Alt 25 Aralık 2013, 18:05   Mesaj No:3
Medineweb Aktif Üyesi
pehlivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:pehlivan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22031
Üyelik T.: 26 Kasım 2012
Konular: 5
Beğenildi:10
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ilk ben başlıyayım şu an ben oğlumun küçük kardeşini kıskanmasıyla boğuşuyorum

babasıyla ne kadar onu çok sevdiğimizi belirtsek buna bir türlü inanmıyor

eskiden güzel söz söylesem bu kadar sevinmezdi

evet bu alışma süreci ama ben bu konuda çok zorlanıyorum oğlum tek kardeşine değil ana okulunda evde başkaları gelince hiç yapmadığı şeyleri yapıyor
canım tecrübelerime göre bu durumu her işe ablayı katarak aşmıştım,örneğin altını alma giydirme uyutma gibi her işte ablayı dahil etmiştim,bu şekilde daha çabuk benimsemişlerdi dışarıda bile olsak ablası sen bu konuda tecrübelisin sence nesi var diye sorardım,kızımda çok mutlu olurdu bu dönem içinde sosyal hayatındaki her değişimi geçici görürsen kendini daha iyi hissedersin,diğer türlü hep öyle devam eder gibi gelir...şöyle bir ayrıntıyı da söyleyeyim bazen dönemsel gelişim devresine denk gelen yeni kardeş oluyor,hep kardeşe bağlanıyor herşey başlıbaşına kendi gelişiminin devamı da olabilir. Allah yardımcın olsun inş.,selametle..
güler beğendi.
Alt 25 Aralık 2013, 18:47   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Rabbim bebeğinizi islam dairesi içinde yetiştirmenizi nasip etsin.hayırlı olsun evinizin minik üyesi=)))

eve yeni gelen en küçük kardeşe olan aşırı ilgi ve alaka bu kıskançlığı ortaya çıkarmış olabilir kanımca.evin tek hakimi olan çocuk yeni gelen bebekle birlikte evdeki iktidarı kardeşiyle paylaşmak istemiyor.

çözüm ise büyük çocuğa büyük birey muamelesi yapılmalı.küçük bebeğin ise tek başına hareket edemeyeceğini,size ihtiyacı olduğunu belirterek işbirliği teklifinde bulunulmalı.

bizde de aynı sorun oldu ama oğlumun kreşe alışma sürecinde.yani küçük oğlum 1.5 büyük oğlum 4 yaşındayken.bana ''ben kardeşimi istemiyordum aslında.neden benden izin almadan getirdiniz.ben istemiyorum kardeşimi'' dedi.ilk defa duyduğum bu itirafı oğlum erteleyerek kreş döneminde söylemeyi tercih etti.çünkü oğlum medresedeyken hocasına ''annemle kardeşim evde oynuyor ben burda olmak istemiyorum'' demiş.tabi bu sorunlar artarak devam etti.

biz hamdolsun aştık bu sorunu.2-3 ay gibi bi süreçte.

kardeşi yanına yaklaştığında ''kardeşin oyun oynamak istiyormuş,ama oyun oynamayı bilmiyormuş.senden yardım istiyor.yardımcı olur musun'' gibi ifadelerle onun abi olduğunu ve kardeşinin onun deneyimlerine ihtiyacı olduğunu belirttik.

eve gelen misafirlerimize de rica ettik.küçük oğlumuzu büyük oğlumun yanında sevmemelerini rica ettik.

hatta o dönemde eşimin memleketine gittiğimizde akraba ve çevrenin ''küçük daha cana yakın,daha sevimli,daha şirin ''gibi yıkıcı sözleriyle tekrar başa dönmüştük.

oğluma bu durumu izah ettik.babısı bu dönemde sürekli ilgilendi.onu karşısına alıp büyük insanmış gibi sohbet etti.çarşıya,markete hatta arabasını sanayiye götürürken bile yanında götürdü.

Rabb im yar ve yardımcınız olsun inşaallah kısa sürede bu sorunu aşarsınız.selam ve dua ile
güler beğendi.
Alt 25 Aralık 2013, 18:48   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
pehlivan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
canım tecrübelerime göre bu durumu her işe ablayı katarak aşmıştım,örneğin altını alma giydirme uyutma gibi her işte ablayı dahil etmiştim,bu şekilde daha çabuk benimsemişlerdi dışarıda bile olsak ablası sen bu konuda tecrübelisin sence nesi var diye sorardım,kızımda çok mutlu olurdu bu dönem içinde sosyal hayatındaki her değişimi geçici görürsen kendini daha iyi hissedersin,diğer türlü hep öyle devam eder gibi gelir...şöyle bir ayrıntıyı da söyleyeyim bazen dönemsel gelişim devresine denk gelen yeni kardeş oluyor,hep kardeşe bağlanıyor herşey başlıbaşına kendi gelişiminin devamı da olabilir. Allah yardımcın olsun inş.,selametle..
geçici durum olduğunu düşünüyorum ama okulda da yapmadığı yaramazlıklar yapınca çok gerildim

kardeşinin bezini ver beşiği salla diye şeyler söylüyorum ama bu sefer bana çok iş yaptırıyorsun diyebilir diye düşünüyordum

senin söylediğini uygulayacağım

izlenimi burda yine paylaşırım
güler beğendi.
Alt 25 Aralık 2013, 18:52   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

arkadaşlar ben bu konuyu kendim için açmadım

birbirimizin sorunlarını birlikte tecrübelerimizle aşabilmek için açtım

sizler de paylaşın
Alt 25 Aralık 2013, 18:53   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

kardeşler arası yaş farkı da önemli.

adem güneş in şu yaş farkı ve kardeş kıskançlığı konusunda tespiti şöyle,

1 -2 yaş fark olursa: Kardeşler arasındaki yaş farkı eğer 1 yaş olur ise, o takdirde, böylesi durumlarda ilk çocuğun ciddi bir duygusal yoksunluk yaşama ihtimali vardır. Zira, anne, yeni kardeşe hamile iken, henüz kucağında süt emen kardeşin sütünü kesmek zorunda kalacaktır. Halbuki, çocukların duygusal gelişimi için bir çocuğun 24 ay süt alması oldukça önemlidir. Anne, karnındaki bebeğine odaklanırken, kucağındaki bebeği ihmal edebilmektedir…

3 yaş fark olursa: Eğer kardeşler arasındaki yaş farkı 3 olursa, her ne kadar önceki kardeş emme sürecini 24 ay ile tamamlamış olsa da, 3 yaş döneminin bir özelliği olarak çocuklar “ben merkezci”dir. Her şeye itiraz etme, kıskançlık, ben merkezcilik bu yaş dönemindeki çocukların en belirgin özelliğidir. Kardeşler arasındaki yaş farkının 3 olması çocuk açısından ciddi bir sorun olmasa da, anne ruh sağlığı açısından oldukça yıpratıcı bir süreç halini alabilir…

4 yaş fark olursa: Büyük kardeşin minik ergenlik dönemi olan 3 yaş dönemini atlattıktan sonra bir kardeşinin olması, hem anne ve hem de çocuk ruh sağlığı açısından en dengeli dönemdir. Zira bu dönemde, büyük kardeşin 4 yaş dönemine denk gelen sosyalleşmek için arkadaş arayacağı, kardeş isteğinin oluşacağı dönem bu yaş dönemidir.
Alt 25 Aralık 2013, 20:19   Mesaj No:8
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

anne bebekle mecburen ilgilenmek zorunda.önce bunu somutlaştırarak abiye kabul ettirmek gerekiyor.

ayyy kardeşin ağlamaya başladı,ne yapsam aman bırakayımda ağlasın,diyerek önce onun vicdanına dokundum..hayır hayır ağlamasın annecim sen ilgilen derdi6 ay boyunca onun olduğu yerde kardeşini öpmedim bile ...sessiz öpüyordum.kapının arkasından beni takip ettiğini görmüştümhassasiyetlerini anlamak gerekiyor.

en önemli detay kardeşi uyurken her işi bırakıp,onunla tv izleme,aktivite,birlikte oyun oynama yaptığımı bilirim..çocuk bu şekilde annesinin ona kaçamak zaman ayırmadığını hakikaten onu önemsediğini anlıyor ve GÜVENİYOR.bence anahtar kavram güven...

tv izlerken hep küçük şeyleri gösteriyorduk..ayyy minik aslan ,kedi ,köpek nasılda sevimli değilmi.
kardeşine benziyor sanki dimi...tıpkı senin küçüklüğün gibi çok tatlılar.deyince kardeşini o devraye koyardı.kardeşimde küçük oda çok tatlı...

küçüğümüz çok ağlak zırlaktısevmek bir yana herkes kaçışıyordubu dönemde babamızdevreye girdi küçük zaten anlamıyor.ablayla çok fazla vakit geçirdi.

babayla fazla zaman geçirmesi senin yükünü ve vicdanını ratlatacaktır eminim

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 25 Aralık 2013, 20:22   Mesaj No:9
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11775
Beğendi:8955
Takdirleri:26191
Takdir Et:

sürekli beyin jimnastiği yapar halde buluyorum hala da kendimi

küçüğümde aynı evrelerden geçiyor..fıtrat farklı..abi ergen olacak artık..abla

desen naif....herkesin birbirinin hakkına saygı ve özen göstermesi de lazım..

zorlanılıyor ama taşlar yerine oturuyor zaman içinde
güler beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 25 Aralık 2013, 20:29   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:

benm sorunum ise daha farklı kardeş olmayışı kardeşi olmadığı için sürekli şikayet etti ben de durumu izah edemedim çünkü ağır bir hastalık geçirmiştim şimdi ise okul problemi yaşıyoruz hep yaşadık allah yar ve yardımcımız olsun
güler beğendi.

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: