Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Çocuk ve Aile Sağlığı

Konu Kimliği: Konu Sahibi EyMeN&TaLhA,Açılış Tarihi:  09 Ekim 2014 (10:42), Konuya Son Cevap : 09 Ekim 2014 (10:42). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Ekim 2014, 10:42   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Anne, baba! Bıktım artık sizden, evi terk etmek istiyorum!..

Anne, baba! Bıktım artık sizden, evi terk etmek istiyorum!..

Anaokuluna giden kızımdan bu sözleri duyunca şok oldum. "Acaba yine nereden duydu bu sözleri?" diye hemen sorma gereği duydum.

- Kızım sen bu sözleri nereden duydun, kim ne anlattı söyle bakalım?..

- ... (Kısa bir sessizlik.)

Bu ifadeler bana hemen, birkaç hafta önce hediye olarak gelen ve kızımdan saklamak zorunda kaldığım bir davranış eğitimi (!) kitabını hatırlattı. Kitaptaki hikaye şöyle:

"Küçük bir balık, şımarık tavırlarıyla anne-babasına kızıyor ve evi terk ediyor. Sonra pişman olup eve geri dönüyor..."

Bu şekilde hikayeleştirilerek, evin önemi, anne-babanın değeri anlatılmak istenmiş!..

Tekrar sordum kızıma:

- Kızım, yoksa anaokulunda mı duydun bunları?..

- Evet, diye başını salladı kızım.

Anaokulunda, davranış eğitimi adına bu kitaptan faydalanılmak istendiğini anladım.

* Çocuk bu sözü neden sarfetmiş olabilir? Çok büyük bir baskı mı gördü evde?

Hayır, baskı falan gördüğü yok. Çok basit bir sebepten dolayı böyle inanılmaz bir tepki verdi. Çünkü dinlediği hikaye zihninde dönüp duruyor ve hikayenin kahramanıyla özdeşim kuruyordu. Bir bahaneyle de almış olduğu modeli sergilemiş oluyor...

Maalesef, davranış eğitimi adına davranış bozan o kadar çok kitap var ki. Büyük bir bölümünde metod şöyle: Hikayenin kahramanı önce hatalı bir davranış sergiler, sonra da bu hatasının farkına vararak bu hatadan vazgeçer.

* Peki, bu hikayler, gerçekten çocuklarda davranış eğitimine katkı sağlıyor mu?

Maalesef beklenen hiç de öyle olmuyor. Çocuk yanlış olanı, nefsine hoş geleni anında kopyalıyor, doğrusunu ise orada bırakıyor. Çocuğun aklından, hayalinden bile geçmeyen "evi terketmek" fikri, heycanlı ve cazip bir şekilde hayal dünyasında yerini alıyor.

Kendisi için faydalı olduğu halde hoşlanmadığı şeylere tepkisini nazlanarak veren çocuk, artık "Anne-baba, bıktım sizden, evi terketmek istiyorum!.." diyerek tepki veriyor. Tam anlamıyla dehşet verici!..

Bir çocuğa yüz tane iyi örnek gösterseniz, bir tane de kötü örnek gösterseniz, maalesef o bir kötü örnek, yüz iyi örneği örter ve baskın gelir. Tahrip her zaman kolaydır. Bir binayı yapmak için yüz gün, yüz işçi çalışır, ama bir binayı yıkmak için bir fitili ateşlemek yeterlidir.

Bir çocuğa iyi bir davranışı kazandırmak için uğraşırsınız, sevdirmeye çalışırsınız, sonra bir kötü örnek sizin bütün gayretinizi yerle bir eder.

Yine bir başka "davranış eğitimi"(!) kitabında, hikayenin kahramanı boyalı suyu halıya döküyor ve annesine boyalı suyu kendisinin dökmediğini, yanındaki arkadaşının döktüğünü söylüyor.

Yani hem yalan söylüyor hem iftira atıyor. Hem de arkadaşının yüzüne bakarak bunu yapıyor. Arkadaşı itiraz ediyor ve annesi ceza olarak onları parka götürmüyor. Cezanın da etkisiyle hikayenin kahramanı suçunu itiraf ediyor.

Kızıma bu hikayeyi dinlemişti. Bir gün arkadaşı ile oynarken kızım bir hata yaptı ve hemen suçu arkadaşına attı. "Anne ben yapmadım Rukiye yaptı." dedi.

Hemen o hikaye aklıma geldi. Kızımın hikayedeki kötü örneği nasıl kopyalayıp modellediğini üzülerek gördüm. Hikayenin neresinden tutsanız elinizde kalıyor.

Yalan söylemenin, arkadaşının yüzüne baka baka iftira atmanın en ileri derecesini sergileyen bir kahramanımız(!) var ve yine menfaatine uymadığı için, suçu mecburen kabullenme var.

Artık kızımın okuyacağı kitabı önce kendim sessizce okuyorum, uygun ise kızıma da okuyorum.

Fıtrat dini olan İslamiyet, günahı gizlemeyi emretmiştir. Çünkü yanlış olan şeyler çok çabuk örnek alınıyor ve yaygınlaşıyor.

Bediüzzaman Said Nursi'nin ifadesiyle “Bâtılı iyice tasvir etmek sâfi zihinleri idlâldir.”

Çocuklarımıza güzel davranışlar kazandırmak istiyorsak batılı, yanlışı anlatarak değil, sadece güzellikleri faydaları anlatarak kazandıralım.

Davranış eğitimi adına satılan kitapları alırken de çok dikkat edelim ki, çocuklarımızı eğiteceğiz derken hiç bilmediği kötü davranışları öğretmiş olmayalım, safi zihinlerini bozmayalım. Alacağımız kitabı önceden inceleyelim, okumadan çocuklarımıza vermeyelim.

Pedagoji mahrumu kitaplardan çocuklarımızı koruyalım!..

alıntıdır

Mustafa Demirbaş

Konu Sahibi EyMeN&TaLhA 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 5986 14 Temmuz 2015 13:14
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4055 14 Temmuz 2015 13:06
ATAUZEM 4.sınıf 2014 bahar dönemi bütünleme DİN... Erzurum Atatürk İlitam EyMeN&TaLhA 0 4891 14 Temmuz 2015 13:00
Ramazan-oruç ve çocuğa kazandırdıkları Çocuk ve Aile Sağlığı Mihrinaz 2 2650 14 Temmuz 2015 12:23
çocuk eğitiminde ceza hiç mi olmamalı? Çocuk ve Aile Sağlığı EyMeN&TaLhA 0 2342 14 Temmuz 2015 12:03

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: