Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Çocuk Ve Gençlik Eğitimi (https://www.forum.medineweb.net/740-cocuk-ve-genclik-egitimi)
-   -   Medineweb ''Adem Güneş'ten çocuk terbiyesi ile ilgili sözler'' arşivi (https://www.forum.medineweb.net/cocuk-ve-genclik-egitimi/30908-medineweb-adem-gunesten-cocuk-terbiyesi-ile-ilgili-sozler-arsivi.html)

EyMeN&TaLhA 05 Ocak 2015 20:17

Medineweb ''Adem Güneş'ten çocuk terbiyesi ile ilgili sözler'' arşivi

Ben yaklaşık 6-7 yıldır takip ediyorum Adem Güneş'i.çocuklarımızla ilgili herhangi sorun olduğunda, ansiklopedi gibi kullanırım kitaplarını.

Bu başlıkta dinlediğim Adem GÜNEŞ sözlerini,dipnot diye kaydettiğim bilgilerini ve çocuk eğitimi ile ilgili herşeyi paylaşmaya çalışacağız inşaallah..

İstifade edilmesi temennisiyle...

selam ve dua ile.

''İnsan yaşamının en önemli dönemi çocukluk yıllarıdır. Zira çocukluk, “hislerin” oluştuğu dönemdir.

Hisler, bir kişinin kişiliğini oluşturan en temel dürtü kaynağıdır.

Mesela, çocukluk yıllarında kendisine “saygıdeğer” olarak davranılmamış, kimi zaman küçük düşürülmüş, kimi zaman aşağılanmış ve ihmale uğratılmış bir çocuğun içinde “değersizlik hissi” oluşur. Böylesi bir hissin oluştuğu kişi, yıllar da geçse, içindeki bu histen kurtulmayı kolay kolay başaramaz''...

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ebeveynlikte olgunluk ölçüsü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiği halde çocuğun yanlışını tebessümle karşılayabilmektir.

EyMeN&TaLhA 05 Ocak 2015 20:21

Cevap: pedogog Adem Güneş'in çocuk eğitimi ile ilgili sözleri

Özellikle ilk yıllarında uğradığı hayal kırıklıkları ve zorlamalar ile insan ruhu acı çekmeye başlar. Bir çocuğun onurlu ve kişilikli olması isteniyorsa, benliğinin zarara uğratılmaması gerekir. Benliğin asli görevi, insanın onurlu ve kişilikli bir yaşam sürebilmesine rehberlik etmektir.

Çocuk, benliğine saygı duyulmadığını algılarsa, benliği savunan mekanizmalar hareket geçer ve onurunu koruma mücadelesi başlatır. Çocuk her an benliğini korumak ihtiyacı hissediyorsa, bir süre sonra kendini korumayı süreklilik haline getirir ve duyarsızlaşır.

Çocuk terbiyesi denilen şey, aslında benliğinin zarara uğratılmadan çocuğu hayata hazırlamaktır. Benlik üzerinde baskı oluşturularak davranış kazandırmaya çalışmak, çocuğun vicdanî karar mekanizmasını devre dışı bırakmak demektir.

Birçok anne baba çocuğunun benliğini kendi kontrolüne alarak, kendisi çocuğunun vicdanı olmak ister.

İnsan benliğine yönelen tehdit, kimden gelirse gelsin fark etmez, kişiliğe ve onura tesir eder. Benliği veya ego duygusu saldırıya uğrayan hiçbir insan düşünülemez ki, bu saldırılar karşısında sessiz kalabilsin; yeter ki o kişi, kişilik kaybına uğramamış olsun. Kendini savunan çocuk, onurlu ve izzetlidir; savunamayan çocuk ise izzet duyguları kırılmaya adaydır. Çocuğun benliği rahat bırakılır ve benliğinin ruhuna doğru yayılmasına izin verilirse, işte o çocuk, kişilikli ve karakterli olur.

Anne baba çocuğun benliğine zarar verici davranışlarda bulunduğunda, çocuk duyarlılığını kaybeder. Benlik hem içten, hem de dıştan gelen baskılarla savaşarak onurlu kalma mücadelesi verir. Benliğini kendi iradesiyle yönetemeyen çocuk, yetişkin olduğunda, haz kaynaklarından gelen baskılara direnmekte zorluk çeker. İnsanı yaşama bağlayan, yaşam ile bütünleştiren bağ 'nefis'tir. Benlik, öyle güçlü olmalıdır ki, haz kontrolünü kendi elinde tutabilmelidir.

Anne babaların zoraki baskıları benliğin zayıflamasına sebep olur. Kişiyi haz merkezli bir yaşama sürükler. Kişi birisinin hatırı için değil, doğru davranışı, davranışın doğruluğundan dolayı yerine getirmelidir.

PEDEGOG DR.adem güneş

EyMeN&TaLhA 06 Ocak 2015 04:05

Cevap: pedogog Adem Güneş'in çocuk eğitimi ile ilgili sözleri

Bir eğiticinin başarısı, iletişim dilini doğru kullanabilme başarısı ile gözlemlenir.

Yetişkin iletişiminde "ben dili" kullanımı tavsiye edilse de çocuk ile iletişimde "eylem dili" kullanılmalıdır..

Ben dili; kişinin bir durum karşısında kendisinin ne hissettiğini net bir şekilde ifade etmesidir. Örn; "Bu davranışın beni rahatsız etti."

Eylem Dili; Kişiye odaklanmadan "eylem"e vurgu yaparak iletişim kurmak. "Bu davranışın beni rahatsız etti" yerine "Bu davranış doğru değil."

"Ben Dili" ile iletişim kurulmuş çocuklar, ebeveynlerinlerine sürekli "kızdın mı, üzüldün mü, beni seviyor musun" sorusularını sorarlar

"Ben Dili" ile iletişim kurulmuş çocuklar, "başkaları ne der" diye yaşamayı bir alışkanlık haline dönüştürmeye yatkındırlar.

"Ben Dili" ile iletişim kurulmuş çocuklar kendi gibi olmak yerine, beklendiği gibi olmayı bir marifet zannederler.

pedegog dr.ADEM GÜNEŞ

EyMeN&TaLhA 07 Ocak 2015 08:04

Cevap: Adem Güneş'in çocuk eğitimi ile ilgili sözleri

Duygusal yakınlığı kaybeden çocuklarda görülen en belirgin davranış sapması, "hiperaktif yılışıklıktır."

EyMeN&TaLhA 08 Ocak 2015 17:09

Çocuk kontrol edildikçe değil, rehberlik edildikçe yaşama hazırlanır...

EyMeN&TaLhA 09 Ocak 2015 22:21

Çocukluk 4 dönemdir;

1) 0-4 yaş "Bağlanma" Dönemi
2) 4-6 yaş "Onarım" Dönemi
3) 6-14 yaş "Aidiyet" Dönemi
4) 14 ve sonrası "Uyum" Dönemi

EyMeN&TaLhA 09 Ocak 2015 22:25

Bütün tahammülsüz davranışların kökeninde, çocukluk yıllarındaki "aşağılanmaların" trajik öykülerini bulabilirsiniz.

EyMeN&TaLhA 09 Ocak 2015 22:26

Duyarlılığın yeniden kazanımı için üç temel gereksinim;

1- Duygusal Yakın
2- Özgür Bir Ortam
3- Koşulsuz Sevgi

EyMeN&TaLhA 09 Ocak 2015 22:28

Çocuğu cezalandırılmak onu aşağılamaktır. Yetişkinlerin çocuğa yapacağı en büyük kötülük, onu, aşağılanmışlığa alıştırmaktır.

EyMeN&TaLhA 15 Ocak 2015 08:15

''Mahremiyet Eğitimi çocuğa “utanç" duygusuyla çekingen hale getirmek değil, "değerlilik" hissiyle kendini yönetebilme becerisi kazandırmaktır...

Mahremiyet Eğitimi; çocuğun duygularını denetleme eğitimi değil, ona kendi duygularını denetleyebilecek yeteneği kazandırma eğitimidir…''

EyMeN&TaLhA 29 Ocak 2015 01:18

Çocuklarda Duygusal Gelişim'in iki ana başlığı vardır;
1- Duyarlılığın Korunması
2- İradenin Gelişimi

Çocuğun, yardımcıya değil, rehbere ihtiyacı vardır...
Ve çocuk "yapabilmeyi öğrendikçe" iradesini geliştirir...

Gücünü "hırstan" alan irade, patalojik güçlülük barındırır...
İrade, gücünü "duyarlılıktan" alıyorsa duygusal gelişim devam eder...

EyMeN&TaLhA 30 Ocak 2015 14:06

Hiperaktif Yılışıklık; İhtiyacı kadar sevgiyi alamayan çocuğun, vurup kaçması, dil çıkartıp kaçması, tükürüp kaçması gibi davranışlarıdır.

Allahın kulu_ 30 Ocak 2015 22:48

Ayi terbiyecisi ile cocugun hhikayesni okumanizi tavsiye ederim

EyMeN&TaLhA 30 Ocak 2015 23:01

Alıntı:

Allahın kulu_ Üyemizden Alıntı (Mesaj 370972)
Ayi terbiyecisi ile cocugun hhikayesni okumanizi tavsiye ederim

Okudum hatta paylastim.medineweb cocuk egitimi ve sagligi bolumumuzde mevcut.evet000

Asilem 31 Ocak 2015 16:10

Adem Güneş i bende takip ettim baya bir süre düzenli olarak, şuan sadece aklıma bişi takılırsa bakıyorum. Kitapları da mevcut evimizde. Çocuk dünyasına yaklaşımını beğeniyoruz ailecek. Paylaşımlarınız için teşekkürler

EyMeN&TaLhA 10 Şubat 2015 14:19

Alıntı:

Asilem Üyemizden Alıntı (Mesaj 371010)
Adem Güneş i bende takip ettim baya bir süre düzenli olarak, şuan sadece aklıma bişi takılırsa bakıyorum. Kitapları da mevcut evimizde. Çocuk dünyasına yaklaşımını beğeniyoruz ailecek. Paylaşımlarınız için teşekkürler

Rabb im razi olsun kardesim.
adem gunes in cocuklara bakis acisi cok etkiliyor beni.cocuklarin duygu dunyasina zarar vermeden egitme cabasi gercekten de cok degerli bi yontem .onceden batili tarzda egitilen modern cocuk egitimleri vardi.cocuga odul ve ceza yontemi uygulaniyordu.adem bey bu algiyi degistirdi.anadolu pedegojisiyle yeni bi egitim metodu kazandirdi bizlere.insaallah istifade eden anne baba ogretmen egitici cogalir.selametle;)

EyMeN&TaLhA 10 Şubat 2015 14:20

"Okuduğum hiçbir pedagoji kitabı, annemden öğrendiklerim kadar bana tesir etmedi."

EyMeN&TaLhA 10 Şubat 2015 14:34

Çocuk davranışları 4 gözlem alanında analiz edilir;

1- Oyun
2- Yeme
3- Uyku
4- Hastalık

Çocuk için oyun, bir ihtiyaçtır...

Oyun ile çocuk bazen kişiliğini onarır... bazan acılarını bastırır.. bazen güncel yaşamda tamamlayamadığı işlerini tamamlar...

Duygu dünyası zarara uğratılan çocukların damak tadı zayıfladığı için yemeye karşı isteksizlik gözlemlenmektedir

Yemeğe karşı işteksiz çocuklar, doğal gıdalar ile artık damakları uyarılmadığı için, yoğun tat içeren sentetik gıdalara yönelmektedirler.

Çocuğun uykuya dalışındaki rahatlığı, duygusal rahatlığın işaretidir...

Uykuyu sevmemek, genellikle problem değil, yaşama sevinci olan çocuk davranışıdır...

Hastalığı abartma ve hastalık halindeki çocuksu davranışlar, genellikle duygusal yoksunluğun işaretidir...

ali70 11 Şubat 2015 18:56

Alıntı:

EyMeN&TaLhA Üyemizden Alıntı (Mesaj 372097)
"Okuduğum hiçbir pedagoji kitabı, annemden öğrendiklerim kadar bana tesir etmedi."

evet000 İşte bu kadar... Son noktayı koymuşsunuz.

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:28

Çocukluk yıllarında "yoğun" şiddet yaşamış kişiler, yetişkinlik yıllarında şiddet kullanmaktan tuhaf bir haz aldığı gözlenmektedir.

Çocukluk yıllarında şiddet uygulanmış kişilerin yetişkinlik yıllarında yaşadığı temel sorun "Öfke Kontrol Bozukluğu" dur.

Eğitimde ceza kalkmadıkça, toplumda şiddet kalkmaz.

Ceza ile çocuk eğitmeyi normal kabul etmek, toplumsal şiddet ile yaşamayı göze almak demektir.

ADEM GÜNEŞ

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:29

Sürekli mutluluk" isteği,
mutsuzluğun en büyük sebebidir...

PEDAGOG ADEM GÜNEŞ

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:41

Çocukla Kaliteli Zaman, "Anı Yaşayabilme Becerisi" ile
Anı yaşayabilme becerisi, "Zamanı Genişletebilme" ile
O da "Yavaşlamakla" mümkünüdür.

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:42

Her insan, minik bir çocuk bedeninin içine gizlenmiş bir sır taşır. Çocuğun ruhundaki gizemli sır, çocuğun olduğu gibi kabul edilmesiyle ortaya çıkacaktır.

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:44

Günümüz anne babaları çocuklarına hayret makamından şaşkın bir ruh ile "Sen kimsin?" diye bakmadıkları için çocukluk sırları ortaya çıkmıyor. Çocuk ne ise o olmasına izin verilmelidir. Çocuk olduğu gibi olabildikçe kişilik ve karakterini sergilemekten keyif alır, içi huzurla dolar. İlk yıllarda çocuk, anne babasının yanında en doğal haliyle ve 'olduğu' gibidir, 'istendiği' gibi değil...
Çocuk bir kere içinde farklı, dışında farklı olmayı becerirse, onun kime, ne zaman, ne yapacağını kimse kestiremez!
Çocuk kendi sırrını bırakıp, anne-babasının zorlaması ile arzu etmediği bir yöne doğru sürüklenmeye başlanmışsa, kişiliksizleşme süreci de başlamış demektir.
Sevgi koşula bağlanmışsa, çocuk, anne baba sevgisini alabilmek için kendi dünyasını yaşamak yerine, onların istediği gibi olmak zorunda kalır.
İnsan ruhu; kendisini ezene karşı bir eziklik, kendisini dışlayana karşı bir dışlama hisseder.
Çocuk, duygu dünyasında hangi acıları yaşıyorsa, bir süre sonra ya anne-babasına ya da kendi çocuklarına aynı acıları yaşatır.

adem güneş

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:45

Çocuk Terbiyesi Nedir?

Anneler çoğu zaman farkında olmadan "çocuk terbiyesi" yerine "çocuk eğitimi" kelimesini kullanmaktadır.
Peki, çocuk eğitimi ile çocuk terbiyesi arasında ne fark var? Çocuk eğitiminde, genellikle ahlakî kural ve değerler ön planda değildir. Hâlbuki çocuk terbiyesinde, çocuğu eğitmek için kullanılan yol ve yöntemlerde, sosyal kabul görmüş değerlerden, ahlak, din, kültür gibi değerlerden referans alınır.
Eğitim, belli bir konuda bilgi, beceri ve tecrübe kazandırmaya denilir. Yani "iyi eğitilmiş çocuk" demekle, belli bir konuda, bilgi, beceri ve tecrübe kazandırılmış çocuk kastedilmektedir. Örneğin okulda başarı, derste başarı, kursta başarı...
İyi eğitim almak, iyi terbiye olmak demek değildir.
Birçok aile, normlara kaynak olarak kendi dini değerlerini veya mahalli kültürlerini esas almaktadır.
Çocuklarıyla çatışma yaşamak istemeyen bir ailenin normları, dünyanın her yerinde değişmeyecek karakterde olmalı.
Normal denilen şey, din, ahlak, evrensel kabul görmüş değerler içinde yerini alır.
Çocuğun öğrenmeye çalıştığı konuyla, ailenin öğretmeye çalıştığı konu çelişirse aile kendi normlarını aktarırken sorunlar yaşar.
Çocuk başka bir grubun içinde kendini daha iyi ifade edebiliyorsa yavaş yavaş o grubun "norm"larını kabul edecektir.

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:48

7-14 yaş grubundaki çocuklardan ahlâkî olgunluğu beklemek, erken bir beklentidir. Çocuk, henüz 7 yaşında ahlâkî eğitim sürecine yeni yeni girmiştir. Bu sürecin hemen tamamlanıp çocuğun bütün ahlak kurallarını uygulaması beklenemez. Ahlak egitimi bir süreç gerektirir. Çünkü ahlak eğitiminde vicdani kabul oldukça önemlidir. Akıl olarak ahlak kurallarını kabul etmek bir şey ifade etmez, bu kuralların çocuğun ruhuyla bütünleşmesi ve yaşamın bir parçası haline gelebilmesi için zamana ihtiyaç vardır... Ahlâk eğitiminin içselleştirebilmesi için çocuğa süre tanınmalı, hatalar yapmasına fırsat verebilecek olgunluğa sahip olunmalıdır. Bir hata ile her şey bitmiş olamaz; ama bir hata karşısında aşırı güç kullanmak birçok şeyi bitirebilir.

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:50

Benliğini zorunlu bir itaat ile anne babasına kaptırmış olan çocuk, bir süre sonra yaşama olan güvenini kaybeder. Zoraki kişilik oluşumları esnasında duygu dünyasını kaybetmiş kişiler, çok hırslıdırlar; yenilgilere öfke ile tepki verirler. Kişi ancak benliğini koruyabildikçe onurlu yaşar. Anadolu Pedagojisi'nin hedefi; kişilikli, onurlu, dik duran, ama diklenmeyen bireyler yetiştirmektir.
Gerçek benliğini yaşayan(kendi gibi olabilen) çocuk etken çocuktur. Etken ruha sahip bir çocuk, annenin 'anne gibi anne,' babanın da 'baba gibi baba' olduğu bir evde, kişilikli ve karakterli olur. Bir çocuk etken olurken, aynı zamanda duyarsız da olabilir. Anadolu Pedagojisi'nde, asıl önemli olan 'duyarlı etken' kişiliktir. Duyarlı etken kişiliğin zirve noktası, Peygamber Efendimizdir(a.s.m). Anne babaların, anne-baba olma hislerini gerçek anlamda yaşayacakları çocuk ruhu, etken ve duyarlı çocuktur. Etken duyarlı çocuk, her ne kadar güçlü-kuvvetli ruha sahip olsa da, isyankâr ve yıkıcı değildir. Anne babasına itaati, bilinçli bir tercihtir.

EyMeN&TaLhA 21 Şubat 2015 10:55

İç kılavuzunu sükûnet içinde kullanabilen çocuk, bir süre sonra anne babasını 'dış kılavuz' olarak kabul eder ve yaşamın kurallarını onlardan öğrenmekten büyük keyif alır. Çocuk yardım almaya yöneldiğinde, 'ezici' ve 'incitici' bir tutumla karşılaşırsa, kendisini ezen kişinin rehberliğini artık istemeyecek ve tepki gösterecektir. Çocuğa teklif edilen yardım, minnet duygusu oluşturulmadan sunulmalıdır. Minnet öyle bir duygudur ki, kim kimin minneti altında kalmışsa, ona karşı kendini ezik, mecbur ve çaresiz hisseder. Çocuğun anne babasına karşı gerçek muhabbeti ve itaati, ancak onlara güven duyabilmesiyle mümkündür. Kişiliksizleşen çocuk, sadece minnet duygusu ile değil, aynı zamanda baskı ve zorlamalarla da kendisini anne babasına itaate mecbur hisseder. Çocuk kendisini ezen ebeveynine karşı, benlik savunması içine girebilir. Yapacağı şeyler karşısında hep engellemeler, kırıcılıklar ve baskılar ile karşılaşan çocuk, yaşama sevincini kaybeder. Edilgen hale getirilmiş ve itaate mecbur bırakılmış bir çocuğun kendini mutlu hissettiği anlar, ancak anne babasının istediği gibi davrandığı anlar kadardır. Anne-babası tarafından ruhu teslim alınan bir çocuk, yaptığı her işte onların onayını almazsa, başarı elde edemeyeceğini düşünür. Bir yetişkinin çocuğun masum duygularını kendi amaçları doğrultusunda kullanmasına, çocuk suistimali denir. Anne-babanın, Allah'ın güç ve kuvvetini, çocuğu kendine itaat ettirebilmek için kullanması, çocuk suistimalidir.

EyMeN&TaLhA 23 Şubat 2015 21:42

Cevap: Medineweb ''Adem Güneş'ten çocuk terbiyesi ile ilgili sözler'' arşivi

Ebeveynler coğu defa baski ve zorlama ile cocuklarina davranis ögretmeye calisirken onlarin duyarliliklarini ve iradelerini kirdiklarini fark edemiyorlar....

Adem gunes

Dogal ebeveynlik kitabindan...

EyMeN&TaLhA 24 Şubat 2015 08:22

Eğitimde ceza kalkmadıkça, toplumda şiddet kalkmaz...

Ceza ile çocuk eğitmeyi normal kabul etmek, toplumsal şiddet ile yaşamayı göze almak demektir.

EyMeN&TaLhA 25 Şubat 2015 16:48

Çocuk iki şeyden hoşlanmaz:

Birincisi, çocuk sorgulanıp ikna edilmekten hoşlanmaz. Sürekli ikna etmeye çalışmak, çocuğun kişiliğini hiçe saymaktır. Çocuk bir şeye zorlandığını fark ederse cümleleri duymaz. Zorlanmak insan karakterinin zıttıdır. Eğer içsel bir hazırlık sürecinden geçemeden çocuğa bir şeyler yaptırılıyorsa o davranış kalıcı olmaz.

İkincisi, çocuk kendisine sabredilmesinden hoşlanmaz.. Çocuk sabrettiğini nefesi, sesi ve gözleriyle hissettiren anne babadan kaygı duyar ve korkar.

Sürekli çocuğu ikna etmeye çalışan ve karşısında sabreden anne baba, çocuğu ezer ve kişilik inşasının durmasına sebep olur.

EyMeN&TaLhA 26 Şubat 2015 09:13

Bir çocuğun en büyük kazancı kendi gibi olabilecek güce erişmiş olmasıdır.
Günümüz anne babalarına "Kendi gibi olan değil, beklendiği gibi olan çocuk daha iyi çocuktur." telkininde bulunulsa da ebeveynin asıl başarısı çocuğun fıtratını bozmadan, var olduğu hali ile yetişkinliğe taşıma becerisidir.
Bugün çocuklarda karşılaşılan neredeyse bütün problemlerin temelinde çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi yatmaktadır.
Çocuktan yetişkin olgunluğu beklemek çocuğa yapılacak en büyük haksızlıktır.
Çocuk, çocuk olabildiği kadar kişilikli bir insan olabilir.

EyMeN&TaLhA 26 Şubat 2015 09:16

Eğitimle sadece çocuğun zihnine hitap edilmez. Eğitim ruhtan ruha, duygudan duyguya geçiş yapılan bir sanattır.

Eğitimin en önemli özelliği zihinsel öğrenmeyi değil ruhsal öğrenmeyi (edinme) sağlamasıdır.

Hızlandırılan bir eğitim edinmeyi sağlayamaz.

Eğitim çocuğun biyolojik ritmine uygun hızda olmalıdır.

Çocuğun yetiştirebildiğine razı olursanız psikolojisini bozmazsınız.

Ve ancak çocuğun yapabildiğine razı olursanız çocuk eğitimde başarılı olur.

EyMeN&TaLhA 26 Şubat 2015 09:18

İnsanın en doğal yeteneği “DUYABİLME YETENEĞİ”dir.

Duymak kulak ile oluşan mekanik bir işlev değil, kalbin bir ince sızı gibi olayları ve durumları derince hissedebilmesidir.

İnsan duyabildiği kadar insandır.

Bir ebeveynin çocuğuna bırakabileceği en önemli miras duyabilen bir kalptir.

Çocuklarında davranışa odaklanmış anne babalar, “baskı, zorlama,ceza,mükafatlar” ile çocuklarına davranış kazandırmaya çalışırken aslında yaşattığı acı hatıralar nedeni ile onların duyabilen kalplerinin duyarsızlaşmasına neden oluyorlar.

Bugün insanın en büyük problemi şiddettir ve şiddet, duymayan insanın özelliğidir.

Duyabilen bir insan başkasına zarar verebilir mi?

Ruhunun derinliklerinde insanı hissedebilen, ona empati kurabilen kişi bir insanın canını yakabilir mi?

muallime 26 Şubat 2015 09:20

Alıntı:

EyMeN&TaLhA Üyemizden Alıntı (Mesaj 374559)

Bir çocuğun en büyük kazancı kendi gibi olabilecek güce erişmiş olmasıdır.
Günümüz anne babalarına "Kendi gibi olan değil, beklendiği gibi olan çocuk daha iyi çocuktur." telkininde bulunulsa da ebeveynin asıl başarısı çocuğun fıtratını bozmadan, var olduğu hali ile yetişkinliğe taşıma becerisidir.
Bugün çocuklarda karşılaşılan neredeyse bütün problemlerin temelinde çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi yatmaktadır.
Çocuktan yetişkin olgunluğu beklemek çocuğa yapılacak en büyük haksızlıktır.
Çocuk, çocuk olabildiği kadar kişilikli bir insan olabilir.

evet000c*

EyMeN&TaLhA 27 Şubat 2015 09:12

Çocuklar çoğu defa çok bilen yetişkinlerden hoşlanmazlar.

Ancak kendileri gibi bazen bilen, bazen yanılan doğal yetişkinlerden daha çok şey öğrenirler.

Mükemmel bir görüntü çizen yetişkin, çocuğun ruh dünyasında büyük baskı oluşturur. Birçok çocuk, anne- babasının sergilediği mükemmeliyetçi tavrı yakalayamayacağından dolayı kendisini bırakmıştır.

EyMeN&TaLhA 27 Şubat 2015 09:14

Çocuk AİDİYET ihtiyacını karşılamak için duygusal paylaşımlarda bulunduğu kişinin davranışlarını edinir.

Evde daralan ve kendisini dışarıya atmaya çalışan çocuklar, ailesiyle AİDİYET oluşturamamış çocuklardır.

AİDİYET çocuk için bir ihtiyaçtır; nereye kendini ait hissederse oradaki davranışları kopyalar.

Evi şenlendirmek anne babanın görevidir. Ev ne kadar şenlikli ise çocuk o kadar oraya AİDİYET hisseder.

EyMeN&TaLhA 27 Şubat 2015 09:17

Çocukla temas halinde olun.

İletişimde 3 temas noktası:

1) Ten ile temas- Tenine sıcacık dokunun

2) Göz ile temas- Gözlerinin içine sıcacık bakın

3) Ses ile temas- Sıcak bir ses tonuyla, yavaş yavaş konuşun.

Çocuk kendisine temas eden yetişkinlerle bağ kurabilir.

Çocukla ne kadar bağ kurabilirseniz onun hayatında o kadar tesirli olursunuz..

EyMeN&TaLhA 01 Mart 2015 09:22

Bir eğiticinin başarısı, öğrencisinde uyandırdığı merak kadardır…

EyMeN&TaLhA 01 Mart 2015 09:24

Çocuklarda hırs, başarıyı artırsa da, kişilik gelişiminin önündeki büyük engeldir…

SAAT: 22:17

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306