Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Elişi ve Hobi Dünyası

Konu Kimliği: Konu Sahibi Mihrinaz,Açılış Tarihi:  29 Mart 2022 (00:23), Konuya Son Cevap : 29 Mart 2022 (01:09). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 29 Mart 2022, 00:23   Mesaj No:1
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11839
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Atma- Kendin Yap Vazo Tasarımları #dıy

Atma- Kendin Yap Vazo Tasarımları #dıy

Kendin Yap konseptli benim hurdacılik dediğim hobi vazo işlerini paylaşayım sizlerle.
Belki yapmak istersiniz.
Fikir olsun.
Bitireli çok oldu ama içime sinmeyen yerler vardı. Git gel tamamladım..

Ev halkının ilk görüşte " iyi değil, ne yaşıyor acaba?" dedikleri sonra gòrduklerine inanamadıkları, yapılışına şahit olmasalar kesinlikle "yok yaaaa" diyecekleri vazoların yapımı ve aşamaları...

İlk çalışmamızın ismi

1.BANA Sakın TENEKE DEME isimli UZUN VAZO YAPIMI[emoji28]

Gerekli malzemeler: Salça konserve zeytin tenekeleri. Silikon tabanca, jüt ip, boya.

Teneke arkadaşların alt kısımlarını kesip çıkarın. Çok zorlandım. Tornavida ve çekiç kullandım. Varsa konserve açacağı baya kolaylik. Silikon tabancayla birbirine yapıştırın. Sonra sungerle pat pat yöntemiyle siyah boyayla boyayın. Silikon tabancayla her yerine sık şekilde yatay efektler verecek şekilde silikonlayın. Üzerini tekrar süngerle boyayın. Ben birini boyadım küçüğü boyamadim. Daha hoşuma gitti. Üzerine jüt veya halat iple boğum yerlerinden sarın. Boyayın üzerine yaldızlı boya darbeleri atın. Son olarak vernikleyin. Sprey, su bazli vernik veya normal. Hangisi ucuzsa ve elinizde varsa[emoji4]

Beğeneceğiniz içine saçaklı sarkaçlı, kuru, yapay, dal budak koyabileceginiz dekoratif uzun vazonuz hazır. Küçük saksilarda çok güzel oturuyor içine [emoji106]

Bir hatırlatma: Silikonla yaptığım efektleri ip bağlayacağıniz noktalara uygulamayin. İpler muntazam sarılmiyor. Aralarda boşluklar oluşabiliyor. Beni rahatsız etmedi. Aklınızda bulunsun...
su damlası beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konu Sahibi Mihrinaz 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dört Entrikacı mı Dört Dahi mi? Duhatul Arab İslam/Dinler/Mezhepler Kara Kartal 1 78 09 Nisan 2024 00:40
Fakire Makarna Sadakası Medineweb.net Videolar Kara Kartal 1 65 08 Nisan 2024 17:02
Başörtülü Bacıma Ters Kelepçe İslami Haberler Mihrinaz 1 46 08 Nisan 2024 03:17
Merhemet Duyğusu Sende Yoxdursa Şiirler ve Şairler Mihrinaz 0 69 05 Nisan 2024 15:20
Gazze Perdenin Yırtıldığı Yer Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 0 66 01 Nisan 2024 03:25

Alt 29 Mart 2022, 00:42   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

2. BALON+ PEÇETE OLDUĞUNA İNANAYIM MI? [emoji28]

Efendim detaylı anlatımı youtubede rahatlıkla bulursunuz.
Ben bu tarz bir vazo yapmak istedim. Kafamda tasarlayip ne çıkar ortaya acaba düşüncesiyle sıvadım kolları devam ettim alçı işlerime

Gerekli malzemeler: 1 tane istediğiniz boy şişirilmiş balon, istediğiniz uzunlukta rulo(havlu, peçete vs)+kağıt parçaları+ alçı+dekoratif peçete.

Balonu şişirin. Üzerine tutkala batırdığıniz küçük parça kağıt parçalarını yapıştırın. Kurumasını bekleyin. İyice kuruyunca ağız kısmından rulo genişliğinde kesin ve sönen balonu çekip alın. Dış kalıp olarak kalacak. Üzerine istediginiz uzunlukta rulo koyun. Dip kısımlardan hobi bandı ile bantlayin. Alt ayak kismina bir kapak yerleştirin bantlayın. Onada kağıtları yapıştırın. Kurutun. Sonrasında hazırladığınız alçiyla kat kat istediğiniz sertliğe ulaşana kadar alçı-derz-beyaz çimento istediginizle uygulama yapın. Zımparalayıp pürüzleri giderin. Beyaz, krem veya bronz boyayin. Desene karar verin.

Ben çini model olsun istedim[emoji4]. Peçete tekniği uygulaması ile. (Peçetenin ince katmanı kullanılır. Vazonun üstüne şeffaf tutkal sürülür. Peçete nazikçe konulur. Üzerine de tutkal sürülür). İşlem tamamlanır. Evdekiler elimle çizdim sandılar. Yok yani. Peçete o[emoji4]
Ağız ve alt kismlara yaldızlı boya sürün. Vernikleyin. Dekoratif balon vazonuz hazır.
Atmayın kendiniz yapın. Çöpçülükte yapmayın yalnız[emoji28]

Ha birde heykeltraş değilim eğrilikler yamukluklar illa var. O şekil daha güzel. Tasarım diyoruz yamuk eğik felan değil [emoji38]
su damlası beğendi.

Alt 29 Mart 2022, 01:09   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

3. ALTI ÜSTÜ TURŞU BİDONUSUN HAVAN KİME CEVİZ KABUĞUNA mı? isimli Uzun vazo[emoji28]

Küçük parçalarla işim yok. Tezgahı kurduguma inşaata değecek cinsten olsun dedim. Devam ettim alçılama doldurma işlerine.

Malzem:
2 tane eskimiş 5 kiloluk turşu bidonu. Alçı boya felan.

Bidonlarin birinin ağız kısmından kestim. Kesilen kısmı ayak formunda alt kısma hobi bandıya yapıştırdım. Ağız kısmına başka bir plastik şiseyle uzun boyun yapıp bantladim. Sonra kat kat kurudukça alçı sürdüm. Taş gibi olana kadar sürdüm aynî diğerleri gibi. Zimparaladim.

Bunu da metalik renkte bakır tonlu istedim ama aldığım boyaların tonu çok çiğ çıktı. Boyadım ve hiç hoşuma gitmedi. Vazo alt kısımdan bir bombe istiyor. Soba borusu gibi dümdüz oldu. Efekt birşeyler istedi. sağa bir sola haftalarca gezindi. Sevimsizdi. En sonrasında olması gereken halini buldu [emoji4] İşte o Sevimsiz hali ve dònüşümü

Efendim cevizi kırıp kırıp kabuklarını poşetin içine dolduran adama ilk defa kızamadım[emoji28]
Evet evet üsttekiler ceviz kabuğu. Silikon tabanca ile yapistirdim[emoji2]

Sonra siyahla boyadım. Aradaki altın rengi tamamen kapatacaktim. Ortaya çıkan görüntü çok hoşuma gitti. Bu şekilde boyadım. Cevizlerin üzerine bakır rengi sürdüm parmağimla. Onun üzerine yaldız. Boyun kısmına da siyah sürüp bir bezle silip bu küflüye benzeyen, karatma havasını verdim. Renkler birbirinin içine girdi. Bakır yaldız sürüp sildim. Sonuç bu. Daha verniklemedim. Ayak kısmı da aynı şekilde boyayip çok kurumadan sildim.

Parşömen kağıdı bi torba buldum posetlikte. Alamadim bari yapayım dedim palmiyeleri yapiverdim. Onu da sonra anlatırım [emoji1]
su damlası beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)