Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Emine KOCAMAN

Konu Kimliği: Konu Sahibi Emine KOCAMAN,Açılış Tarihi:  24 Ocak 2024 (00:12), Konuya Son Cevap : 25 Ocak 2024 (21:27). Konuya 4 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen Emine KOCAMAN
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
  • 1 Beğenilen Mihrinaz
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Ocak 2024, 00:12   Mesaj No:1
Medineweb Yazarı
Emine KOCAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emine KOCAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62286
Üyelik T.: 01 Mayıs 2021
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 10
Konular: 9
Beğenildi:38
Beğendi:4
Takdirleri:1024
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Âzâlarımızdan Filistin Hasta Peki Sen? E.Kcmn

Âzâlarımızdan Filistin Hasta Peki Sen? E.Kcmnİsim:  IMG_20240123_124645.jpg
Görüntüleme: 32
Büyüklük:  74,9 KB (Kilobyte)


Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

“Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir bedene benzer.”


Vücudumuzun azalarından biri hasta iken (kolun, bacağın, eklemin, başın, dişin, iç organların) görmezden gelebilir misin? Hiç birşey yokmuş gibi davranabilir misin? Veya çok acı çekiyorum diye o uzvu kesip atabilir misin? Yoksa çaresine mi bakarsın? Ağrı-sızı geçmese de bildiğin bütün tedavi yöntemlerini denemez misin? "Geçmez bu hastalık kangren olmuş organ" deseler yine canla başla deva yöntemi aramaz mısın? Allah'tan ümidi keser misin? Bırakır mısın tedavi aramayı ? Ya da acıyı görmezden gelmek acıyan yerini unutturuyor mu?

Hadi diyelim ağrı çok tanısı yok..."ben ne yapabilirim" diyerek boş verir misin ? Eminim boş vermezsin. Tanısı tedavisi yoksa da en basitinden, akan, kanayan yerine pansuman yapmaktan, ağrı kesici kullanmaktan vazgeçmezsin. Hele birileri gelip " şu acı çekilir mi, hastane hastane uğraşılır mı sabret, psikolojik ?" dese küser, en gururlusundan tepki gösterir, umursamadan bildiğin şekilde devam edersin. Sana sunulacak bütün alternatif tedavileri denersin. Çünkü acıyan yerini sen biliyorsun. Canın orda atıyor, yok saymakla yok olmuyor. Bir de acını hissetmedikleri, yaranı/acını umursamadıklari için, gözlerinin önünde çaresizliğine tepkisiz kaldıkları için insanlara çok kızarsın. Acını anlatma konusunda inanılmaz gayret gösterirsin. Biliriz insan canı kıymetlidir, bir yerine birşey olduğunda hemen şifasina ve tedavisine bakar. Sonra şifayı Allah'tan bekler. Tevekkül eder....

Vücudumuzun azalarindan biri 3,5 aydır zulüm, işkence, eziyet görüyor azap içinde kıvranarak can çelişiyor, hergün ölerek güne başlıyor.
Peki aynı insan Allah Rasulü'nün en veciz haliyle ifade ettiği şekliyle, kardeşi zulüm altındayken, uzuvlarından biri yara almışken neden bu kadar umarsız. Filistin organımız ateşler içinde yanarken neden bu kadar gevşek. Filistin mi organlarından biri değil yoksa imandan olan kardeşine sevgi, merhamet duyguların mı köreldi? Düşündükçe aklını kaybedersin öyle bir zulüm ve sen hala boykot konusunda ikna edilmeyi bekliyorsun.

Boykot senin nezdinde, parol görevi görüyor olabilir, hiçbir şeyi düzeltmiyor, ne işe yarayacak" diye düşünebilirsin ama unutma hafifte olsa, ağrı kesici ateş düşürücüdür, yan etkisi yok.. Senden antibiyotik olmanı, bekleyen yok. Lütfen uzvunu gözden çıkarma parasetamol dahi olsa kardeşin için, ağrıyan uzvun için birşey yap. Bunu esirgeme...

Psikolojin bozuluyordur, çocuklarının da öyle. Peki, bunu da anlamıyoruz ama hayat güllük gülistanlık değil, bugün rahatsan sıra sana gelmediği için bil isterim. O çocuklardan şevkatini, merhametini esirgememek, empati köprüsü kurabilmek yetim başı okşamak gibidir. En keskin ilaçtır.

BEDENİN ilaçlara bağımlılık yapmadiysa, morfinle uyuşmuyorsan, ötenazi yapmadiysan parol ol şu uzvuna. Allah Rasulunden gelen şu nebevî çağrıya kulak ver, kalbini ver, duy, gör, işit lütfen... Çok birşey istemiyoruz. Boykottan vazgeçme! Filistin'den vazgeçme! Ağrıyan uzvundan/uzuvlarından vazgeçme! Zulüm altındaki kardeşlerinden vazgeçme! Elinle, dilinle, bilginle, kaleminle, alışverişinle, söylemin ile, dinlediklerinle, susuşun ile izzetli duruş sergile! Uzvun için elinden geleni esirgeme bütün mazlum kardeşlerin için..

Fi emanillah...

Hadisten Çıkarmamız Gereken Dersler

1.Mü’minler sevgi, merhamet, şefkat ve yardımlaşmada bir vücut gibi olmalıdırlar.

2.İnananlar, birbirlerinin sevinç ve kederine ortak olmak zorundadırlar.

3. İslâm toplumu bir vücut gibidir; bir uzvun hastalığının bütün vücudu rahatsız etmesi gibi, bir müslümanın başına gelen belâ ve musibetleri, bütün müslümanlar kendilerine dert edinmelidir. (Riyazüs Salihin)

Emine Kocaman
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Esma_Nur ve Kara Kartal beğendiler.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Emine KOCAMAN 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Âzâlarımızdan Filistin Hasta Peki Sen? E.Kcmn Emine KOCAMAN Mihrinaz 4 224 24 Ocak 2024 00:12
Konuşması Sadaka Olan Dingin İnsanlar& Emine... Emine KOCAMAN Mihrinaz 6 132 18 Ocak 2024 16:46
Zamanın Durduğu O Zaman Emine KOCAMAN Kara Kartal 10 722 20 Ocak 2023 21:01
Sanki Vahiy Bizim Eve İnecekmiş Gibi... Emine KOCAMAN Kara Kartal 8 890 01 Nisan 2022 17:26
Dil ile Kalbinin Frekansları Birbirine Uyuyor... Emine KOCAMAN Kara Kartal 7 936 28 Aralık 2021 23:22

Alt 24 Ocak 2024, 13:36   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 3.452
Konular: 401
Beğenildi:3058
Beğendi:3510
Takdirleri:25311
Takdir Et:
Standart

Bi coladan ne olacak dedim dilim tutulsun benimi duydun apla 😭
Filistin bizim her şeyimiz iyi olursak namertiz İsrail'le iş yapan, sözde boykot yapanlara inat bi cola dahi almicam.icicem sarıyer colayı Ah Gazze ah Filistin biz ne kötü kardeş olduk.peyganber gelse yüzümüze bakmaz
__________________
Ben yalnızca sevdiklerimden korkarım.
Çünkü beni sadece onlar incitebilirler
Alıntı ile Cevapla
Alt 24 Ocak 2024, 17:37   Mesaj No:3
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:43
Mesaj: 12.291
Konular: 1250
Beğenildi:11673
Beğendi:8913
Takdirleri:25643
Takdir Et:
Standart

Uykular keyifsiz, bütün tatlar tatsız, sevinçler kederli, bütün manalar anlamsız..Öyle de olmalı. Gazze şu anda açlık ve susuzluktan ölüyor. Bir yudum su, bir lokma ekmeğimiz nasip olmuyor. Filistinli, Doğu Türkistanli, Arakanli müslümanlar tarihin gördüğü en vahşi en azgın, en acımasız saldırılara maruz kalırken, tarihin gördüğü en duyarsız, bütün bunlara seyirci kalan ümmet bedbahtlığı da bize düştü. Çocuklar açlıktan, susuzluktan ölurken bir lokma ekmek, bir yudum su verememe nasipsizliğide bize düştü.

Boykot konusunda hala ikna olmayı bekleyen, gündemlerin içinde kaybolan, uzaya çıkacak kadar güçlü ama Gazze'ye anestezi gönderemeyecek, yardım tırı sokamayacak kadar zayıf, İsrail'e günlük yedi gemi gönderecek, Filistin mitingleri düzenleyecek kadar iki yüzlü olanlar kardeşinin acısına gafil.

Boykot orucunu bozma genç. Köpek, tavşan mamasını öğütüp un ekmek yapıyor kalan kardeşlerimiz. Utanç büyük. Elimizden bir boykot geliyor onu da elimize yüzümüze bulaştırmayalım. 4 aya yakındır açlık, kan,acı, yoklukla mücadele ediyorlar. Bir şişe coca cola içmesen, şu tatilide bahane edip hamburgerleri yemesen ölmezsin yersen kardeşini İsrail'e teslim edersin. Bu da zulüm değilmi? 4 aydır zulüm görüyorlar, şu yok, insani ihtiyaçlar yok, gıda yok ama biz 4 ay boykot direnci gösteremiyoruz. Bu devran hep böyle sürüp gitmez. Kendimize gelelim kardeşinin derdiyle dertlenelim, derdi Allah'a havale etmeyelim. Küçük, minik, ufacıkta olsa bu çok şey demek. Boykot..boykot..boykot...

Şu da varki;

Yapabilecegi tek şeyin tembeli olmamakta bir nasip....
Kara Kartal beğendi.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Alt 25 Ocak 2024, 19:13   Mesaj No:4
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 3.452
Konular: 401
Beğenildi:3058
Beğendi:3510
Takdirleri:25311
Takdir Et:
Standart

Filistin özgür oluncaya kadar susmamaliyiz ama aplam biz deterjan, kahveyle ne reye kadar gidecek bu boykot.
Ticaret devam ediyo.tuik açıklamış İsrail'e silah deil silah yapım parçaları gönderiyoruz demiş.orda siviller bile silahlı çocuklara talim yaptırıyorlar.biz silahı spor ve av için gönderiyoz galiba
__________________
Ben yalnızca sevdiklerimden korkarım.
Çünkü beni sadece onlar incitebilirler
Alıntı ile Cevapla
Alt 25 Ocak 2024, 21:27   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Cinsiyet:Anne
Memleket:MEDİNEWEB
Yaş:43
Mesaj: 12.291
Konular: 1250
Beğenildi:11673
Beğendi:8913
Takdirleri:25643
Takdir Et:
Standart

Filistin sorunu bugüne özgü bir sorun değil. Böyle düşünen yanılır. 106 yıllık bir dava ve 75 yılı zulüm, tümüyle işgal, yok sayma üzerine kurulu. O yüzden Filistin sorununu yeni bir sorun görmek bizim en büyük sorunumuz.
106 yıldır devam eden son 4 ayda dozunu iyice artıran bu zulüme karşı ; kendisiyle yüzleşmeyen, nerde hata yapıyoruz diye düşünmeden muhatabını ısrarla sadece suçlayan ve kendisini aziz ilan eden bir toplum var. Mitinglerle,beddualarla, sloganlarla senin dediğin gibi deterjan, cola ile sorunu çözeceğini sanmak akıl tutulması.
Bu zulmü yüreğine dert edilenler bütün bunların farkında. İsrail aslında savunduğumuzu söylediğimiz degerleri hayata geçiremeyisimizin bir cezası. O yüzden yapılan her eylem kamu spotu gibi kalıyor. Boykot süreli gibi anlaşılıp degersizleşiyor.

ÖNCELİKLE İNANCIMIZI kendi ellerimizle yerleştirdiğimiz İsrailiyat işgalinden, zihnimizi, soframızı, köklerimizi; fıtratımızı bozup bizi kendine yabancı eden bu işgallere karşı ömür boyu boykot bizi fıtratımıza döndürecek, arı duru mayamıza kavuşturacak, özümüze döndürecek. Mü'min ve insan kalabilmenin yolu bu.

Söylediklerimiz hayata aktarabildigimiz gün emin sıfatını kuşandığımız gün, alemlere rahmet olma vasfını kendimize klavuz kıldığımız gün, inanmış/inanmamış tüm kesimler için güven adası olmayı başarabildiğimiz gün İsrail'in de, hayatımıza soktuğu envai çeşit İSRAİLİYAT ve NECASETİN de ayakta kalmasına imkan yok.

Önce inancına sonra fıkhına, sonra ameline, sonra aklına, sonra sofrana, sonra vücuduna, sonra gıdana sonra..sonra..sonra hücrelerine kadar işleyen İsrailiyata dön bir bak ve ömür boyu sürecek bir boykota niyet et. Allah yolumuzu kolaylaştıracaktır..

Samimiyetin için gelek spas editim))
Kara Kartal beğendi.
__________________

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Sanki Vahiy Bizim Eve İnecekmiş Gibi Hazırlık!/Emine KCMN Emine KOCAMAN Emine KOCAMAN 8 27 Mart 2023 13:19
Dil ile Kalbinin Frekansları Birbirine Uyuyor mu?Emine Kcmn Emine KOCAMAN Emine KOCAMAN 7 07 Ocak 2022 10:50
Yirmi Otuz Kırk Sobe!/Emine Kcmn Emine KOCAMAN Emine KOCAMAN 9 07 Ekim 2021 20:52
Peki Herşey Bittimi...? Esadullah Serbest Kürsü 1 24 Ağustos 2016 18:14
Peki Ya Biz ....? Esadullah Soru Cevap Arşivi 3 02 Şubat 2012 14:21

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

 

 Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

  www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.