Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi KuM TaNeSi,Açılış Tarihi:  09 Nisan 2009 (01:15), Konuya Son Cevap : 11 Şubat 2010 (17:29). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2009, 01:15   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Arkadaşları:0
Konular: 886
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ailemizden habersiz nikah kıyabilir miyiz?

Ailemizden habersiz nikah kıyabilir miyiz?

Merhaba hocam, ben ailemin yanında kalmıyorum başka şehirde okuyorum ve kız arkadaşım var o da benim gibi ailesinin yanında değil Yalnız kendisi ile benim bazı çekincelerimiz var; ele ele tutuşmak gibi Çünkü dinen evli olmadığımız için bunun sakıncaları olabileceğini düşünüyoruz İmam nikahı kıymak istiyoruz ama ailemize haber veremeyiz Okulumuz bitmeden izin vereceklerini düşünmüyoruz İmam nikahı da kıymazsak ele ele tutuşmanın doğru olmadığı düşüncesindeyiz Şimdi biz ailemizden habersiz nikah kıyabilir miyiz? Ayrıca kıyabilirsek okul bittikten sonra nikah sırasında kıyacağımız imam nikahı geçerli olur mu? Yardımcı olursanız seviniriznot: ikimizde Hanefi mezhebindeniz ve Hanefi mezhebinde aileden habersiz nikahın dinen sakıncası olmadığını yine sizin sitenizden okudum

Cevap:

İmam nikahı, yapılacak olan nikahın yetkili bir kişi veya kurumun bu nikahı denetlemesi demektir Tıpkı bugün nikahların belediyede kıyılması gibi Dinimize göre bu nikahı denetleme yetkisi olan ilk kişi; kızın ailesidir Dolayısıyla öncelikle onların rızası alınmak zorundadır Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Hangi kız/kadın, velisinin izni olmadan nikahlanırsa onun nikahı geçersizdir!" Fakat aile sebepsiz yere sorun çıkarırsa o zaman denetim, bölgenin yetkili amirine geçer Yani bugünkü anlamı ile belediyeye

İmam nikahı için sadece kız ve erkeğin anlaşmaları yeterli değildir Nikah, bir denetim altında yapılan ve halka ilan edilen bir anlaşma türüdür Asla gizli ve denetimsiz olarak yapılamaz Yapılması gereken ilk şey; öncelikle kızı ailesinden istemektir Razı oldukları taktirde usulüne uygun bir şekilde düğün yapılır, evlilik gerçekleşir Haksız gerekçelerle buna karşı çıkarlarsa ve kızın yaşı 18 den büyükse Evlendirme Dairesine başvurulur, resmi olarak evlenilir

Nikah bir sözleşmedir İmam nikahı kavramı, Hırıstiyanların Kilise Nikahı kavramına karşılık icad edilmiştir Dinimizde böyle bir kavram yoktur Nikah, mutlaka "yetkili" birileri tarafından bir kayıt ve "denetim" altında kıyılmalıdır Bugün bu denetimi belediyeler yapmaktadır

Hanefi mezhebinde sadece iki şahit ile yetinilen nikahın geçerli oluşu YANLIŞTIR! Bu konuda Hanefi mezhebinin görüşü ile amel edilemez! Kaldı ki Hanefi mezhebi iki şahidi yeterli görmekte fakat nikahın gizli olmasını kabul etmemektedir

süleymaniyevakfi</B>

Konu Sahibi KuM TaNeSi 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
41.Haftanın Misafiri Belgin Hafta'nın Misafiri Belgin 37 13565 04 Ekim 2009 15:49
Neden Su içmeliyiz(46 sebep) Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp su damlası 6 3418 04 Ekim 2009 11:50
Yokluğuna Alıştırma... Şiirler ve Şairler KARAKÖSE 1 2829 04 Ekim 2009 11:45
Kırgınım Sana /medineweb Şiirler ve Şairler su damlası 7 3018 02 Ekim 2009 18:49
google amcam düzeltir işi bilir herşeyi =) Resim/Karikatür Esma_Nur 2 2595 02 Ekim 2009 10:25

Alt 14 Nisan 2009, 10:31   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart Gençlerin ana-babalarından habersiz olarak nikah kıydırmaları

VELİSİZ NİKAH

Soru- Gençler ana-babalarından habersiz olarak nikah kıydırıyorlar Düzenli bir aile hayatı yaşamıyor, çoğu zaman gerdeğe girmeden ayrılıyorlar Bu olayı fı-kıh ve toplumsal açılardan nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap- Hz Aişe radıyallahu anha’nın bildirdiğine göre Hz Peygamber sal-lal-lahu aleyhi ve sellem üç kere “Hangi kadın velisinin onayı olmadan nikahla-nırsa nikahı batıldır” buyurdu[1]

Ebu Musa radıyallahu anh’ın bildirdiğine göre Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, “Velisiz nikah olmaz” buyurmuştur[2]

Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurduğu rivayet edilmiş-tir: “Veli ve iki güvenilir şahit olmadan nikah olmaz Bu şekilde kıyılmayan ni-kah ba-tıldır Anlaşamaz-larsa sultan velisi olmayanın velisidir”[3]

Sultan bölgenin yetkili amiri demektir

Bugün bildiğimiz kadarıyla velisiz nikah kıyılmamaktadır Nikahı onay-lama yetkisine sahip makam ister Türkiye Cumhuriyetinde olduğu gibi belediye başkan-ları, ister Hıristiyan dünyasında olduğu gibi kilise olsun onların böyle bir yetkiye sahip olmaları velilik yetkisini kullanmaları demektir Nikah memuru-nun gerekli incelemeleri yaptıktan ve tarafların onayını aldıktan sonra “Belediye başkanının verdiği yetkiyle sizleri karı koca ilan ediyorum” diyerek evliliği onaylaması bun-dandır Bugün anne-babanın onayı, reşit olmayanların evlenme-sinde aranmaktadır

Evlenmek için Hz Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin koyduğu veli şartı nikahın, eşler dışında yetkili biri tarafından onaylanması şartı demektir Eğer veli bulunmaz veya görevini yapmazsa o zaman velilik bölgenin yetkili amirine geçer

İslâm’da veli yalnızca, bakire kız için aranır Peygamber sallallahu aleyhi ve sel-lem şöyle buyurmuştur: “Dulun, kendisiyle ilgili olarak velisinden önceliği vardır Bakirenin de onayı istenir Susması kabul demektir” [4]

Dul olan Hansa’yı babası Hizam evlendirmiş ama o bundan hoşlanmamıştı Peygamber sal-lallahu aleyhi ve selleme başvurunca Hz Peygamber babasının kıy-dığı nikahı reddetmişti”[5]

Evlilik ciddiyet isteyen bir iştir Rahatça gezip tozmak için nikah kıyılmaz Ni-kah kıyılınca evlilik gerçekleşmiş, karşılıklı hak ve sorumluluklar başlamış olur

Bugün toplum olarak evlenmenin önüne yığdığımız engeller ve gençleri geç evlendirme alışkanlığı yukarıdaki sıkıntılara sebep olmaktadır Onları erken ev-lendirme ve üniversite tahsillerini evli olarak tamamlamaları için ortam ha-zır-lama zorunluluğu vardır

--------------------------------------------------------------------------------
Kaynak: suleymaniyevakfi
[1] Ebu Davud, Nikah 20,(2083); Tirmizi Nikah 14 (1102)
[2] Ebu Davud, Nikah 20,(2085); Tirmizi Nikah 14 (1101)
[3] Abdullah b Yusuf ez-Zeyla’î, Nasb’ur-raâye li ehâdis’il-Hidâye, Nikah, l hadis Kahire, c III, s 167
[4] Müslim, Nikah bab 9, HNo 66-(1421)
[5] Buharî, Nikah, bab 42
Alt 11 Şubat 2010, 17:29   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Ailemizden habersiz nikah kıyabilir miyiz?

Hanefi mezhebinde sadece iki şahit ile yetinilen nikahın geçerli oluşu YANLIŞTIR! Bu konuda Hanefi mezhebinin görüşü ile amel edilemez! Kaldı ki Hanefi mezhebi iki şahidi yeterli görmekte fakat nikahın gizli olmasını kabul etmemektedir

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)