Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi ilahiyatçı 1,Açılış Tarihi:  18 Nisan 2013 (11:19), Konuya Son Cevap : 12 Kasım 2023 (13:22). Konuya 7 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen ilahiyatçı 1
  • 1 Beğenilen ilahiyatçı 1
  • 1 Beğenilen Kara Kartal
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Nisan 2013, 11:19   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
ilahiyatçı 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ilahiyatçı 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24663
Üyelik T.: 07 Ocak 2013
Arkadaşları:10
Cinsiyet:bayan
Mesaj: 414
Konular: 25
Beğenildi:10
Beğendi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart düğün öncesi alışveriş kavgaları

düğün öncesi alışveriş kavgaları


Zeynep Türkoğlu’nun Yazısı…

En büyük tartışmalar kuyumcularda yaşanırken, kına kıyafeti, gelinlik seçimi, mobilya alışverişleri de sıkıntılarda başrolü oynuyor.


“Efendim gençler, tanışmış, konuşmuş, hatta anlaşmışlar. Ailelerinin de onayıyla hayırlı bir yola çıkmışlar. Bize de yolları açık olsun demek düşüyor…”


Bu sözler, bu vatan toprağının kültüründe yetişmiş cümle okurumuzun, bir yerlerden mutlaka tanıdığı, bir şekilde aşina olduğu sözler. Hayat çizgilerini kavuşturmak isteyenler buna yakın hikâyelerle çıkıyorlar yola. Ne var ki, yollar hep koşarak, kayarak aşılmıyor. Bazı pürüzler de, “hayırlı iş” güzergâhında belirebiliyor. Bu pürüzlerin adı, abartılı düğün alışverişleri…


Yuvayı dişi kuşlar yapar


Kimdir bu kuşlar? Kızlar, anneler, gelinler, görümceler, eltiler… Çevrenizin genişliğine göre uzayabilen bu listede bulunanlar ortak bir amaçla çıkmışlardır yola: Her şeyin en iyisini hazırlamak! Muhakkak her biri kendince haklı, üstelik de iyi niyetlidirler. Her bir aile ferdine göre alınan evlilik kararı gelenek ve göreneklere, bunların yanı sıra keseye de uygun olmalıdır. Kız isteme merasiminin ardından ortak hazırlıklar da başlamalıdır. Söz, nişan, düğün, kına, düğün ne varsa yapılmalı, ev bark, çeyiz de eksiksiz hazır edilmelidir.

Ortak huzur alanı olarak evlerini gönüllerince hazırlamak isteği elbette her gencin hakkıdır. Ancak alınan evlilik kararının alıştırmaları sayılabilecek bu yeni düzen, birbirlerine uyum göstermek konusunda önemli bir sınav niteliğini de taşıyor. Zira “ben” kavramından “biz” anlayışına geçiş sancılı yaşanabiliyor. Özellikle ortak yuvanın tuğlasını yan yana dizmede gösterilen zaaf, genç çiftlere güven eksikliği yaşatıyor. Ne kadar sevildiklerini bu alışveriş sırasında ölçmeye çalışanlarsa hayal kırıklığı yaşıyor ve yaşatıyorlar. Eğer bu ölçüm sırasında çevreden,

“Tabii ki isteyeceksin, sen her şeyin en iyisine lâyıksın” türünde tezahüratlar da yapılıyorsa gençlerin işi gerçekten zora giriyor. Birbirlerine duydukları sevgi ve güvenin ölçüsü maddeye dayandırıldığında, yıkılan duvarın altında kalan her iki taraf oluyor.
Bakın bu mutlu beraberliğin arifesinde, gençler ya da onlara yön bulmakta yardım etmesi gereken yakınları ne tip hatalara düşüyorlar…


Kuyumcular hassas yerler


Yaptığımız araştırmada çiftlerin özellikle altın alımında daha fazla tartıştığını, kına kıyafeti ve gelinlik seçiminin de oldukça sancılı geçtiğini, bir diğer önemli tartışmanın da kız ve erkek tarafının hediye olarak alacağı mobilyaların paylaşımında yaşandığını gördük.
Kapalıçarşı’da kuyumculuk yapan Cengiz Yaka, özellikle dar gelirli ailelerin düğün alışverişinde tartışmalar yaşandığını, bu tartışmaların zaman zaman kavgaya dönüştüğünü söylüyor. Yaka, alışveriş için el ele gelen çiftlerin, çıkan tartışma sonucu nişan atmaya kadar gittiğini belirterek,


“Mesela altının adedi konusunda anlaşamayan çiftler arasında ayrılık kararını sıklıkla yaşıyoruz. İşyerimize mutlu gelen çiftler, bir süre sonra tartışabiliyor ve küs çıkabiliyor” diyor. Yaka, genellikle çarşı pazara yalnız çıkan çiftlerin, daha önceden aralarında anlaşarak sorunsuz alışverişlerini yaptığını, ancak ailelerin eşlik ettiği durumlarda gerginlik oluşabildiğini ifade ederek, şöyle konuşuyor: “Bazen çiftler yalnız geliyor, mutlu şekilde alacağını alıp gidiyor. Aileler ise gençleri yönlendirmeye çalışıyor. Kızın ailesi mümkün olduğunca fazla altın alınmasını isterken, erkek tarafı alışverişi daha az masrafla kapatmaya çalışıyor. Bu da ortamı ister istemez geriyor.”

“Benim değerim bu kadar mı?”


Evlilik danışmanı Yalçın Kireççi özellikle erkeklerin evlilik öncesi karşı tarafı etkileyebilmek amacıyla, “Senin için dünyalar feda olsun. Ne istersen alayım, iste canımı vereyim” gibi sözler söylediğini, daha sonra istekler karşılanamayınca karşı tarafın, “Hani ben senin her şeyindim” şeklinde tepki verdiğini vurguluyor.


Kireççi, bu durumu şöyle yorumluyor: “İnsanların benlik değerleri vardır. ‘Ben kimim, benim değerim, kıymetim nedir?’ gibi sorular sorarlar kendilerine. Kendi benliğini bulamamış insanlar, ‘Benim değerim bu kadar mı, bunu mu bana layık görüyorsun?’ gibi tepkiler verebilirler. Bazen aileler olaya, ‘Aman benim tek çocuğum, düğünü eksiksiz olsun’ şeklinde yaklaşıyor. Ya da erkek tarafının ailesi, ‘O kim ki, daha dün bir bugün iki. Önce bir hak etsin’ gibi farklı yaklaşımlar içine girebiliyorlar. Bir de insanlar kendi değerlerini çevreye göre ölçüyorlar. ‘Bak şu kişi çocuğu için şunu yaptı, öteki kızına şunu taktı’ gibi. Çevreye göre değerlendirme yapılması, evlilikleri başlamadan bitiriyor. Bu sorunlarla başlayan evlilikler de bazen birkaç ay sonra, bazen de 20 yıl sonra bile yine ayrılıkla sona eriyor. Erkek, ‘Bu kadının istekleri bir türlü bitmedi’ derken, kadın da ‘Hep azla yetindim ama değerimi bilmedi’ gibi bir yaklaşım içine girebiliyor.”


Kireççi, ekonomik özgürlüğü bulunan, hayatı paylaşmaya, faturaları birlikte ödemeye karar veren çiftlerin ise ileride sıkıntı yaşayacaklarını düşünerek alışverişte daha tutumlu davrandığını, bunun da evliliklerini daha mutlu şekilde sürdürmelerine yardımcı olduğunu sözlerine ekliyor.

Başkası için düğün yapmayın


Psikolog Yasemin Aktosun da, gelenekle modern şartlar arasında denge kurulabileceğini vurgulayarak giriş yapıyor konumuza:


“Gençlerin en büyük arzularından biri düğünlerinde her şeyin dört dörtlük olmasıdır. Bu doğal istek kimi zaman, içinde hatalı inanışları da barındırır. Yani çok ciddi masraflar yapılarak düğün farklılaştırılmaya çalışılır. Şayet bireylerin ekonomik anlamda hiçbir problemleri yoksa bu yapılanların evlilik için bir sakıncası olmaz. Ancak bir faydasının olduğu da görülmemiştir. Bunun yanında, ekonomik anlamda kendisini zorlayan çiftler de vardır. Bu çiftler, gereksiz harcamalarla bir düğün şekillendirmeye çalışırlar. Böyle bir durumda da yapılan masraflı düğünün evlilik sürecine pozitif yansımaları olmayacağı gibi negatif yansımaları olacaktır.

Çünkü düğün öncesi kemerini sıkan çiftler, düğün sonrası kemerlerini gevşetmede zorlanacaklardır. Bu zorlanma da çeşitli sorunların başlangıcı olabilmektedir. Bu sebeple unutulmamalıdır ki; evlilik için gerekli şartlardan biri; birbirini olduğu gibi kabul ve karşılıklı anlayıştır. Unutmayın ki başkalarını mutlu etmek için evlenilmediği gibi, başkaları için de düğün yapılmaz.”(alıntı)
Kara Kartal beğendi.
__________________
Başkalarının başarılarını küçümseyenler,hayatta hiçbirşey başaramayanlardır.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi ilahiyatçı 1 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Mutfak Alışveriş Listesi Nasıl... Diğer Tarifler/ Bilgiler Mihrinaz 3 2424 10 Mart 2014 18:25
peygamber efendimizin ismi terliğin altında İslami Haberler Tuba_ 1 2918 26 Şubat 2014 22:53
DoStLuk Adına ßir Yazı / CaN DundaR Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler ilahiyatçı 1 0 1476 20 Şubat 2014 10:12
Evlilikte kucucuk bir sabir, birazcik anlayis Evlilik-Nikah Konuları ilahiyatçı 1 0 1419 07 Temmuz 2013 00:17
Çok Güzel Rengarek Bir Park Resim/Karikatür ilahiyatçı 1 5 2813 10Haziran 2013 14:31

Alt 18 Nisan 2013, 12:06   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
ilahiyatçı 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ilahiyatçı 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24663
Üyelik T.: 07 Ocak 2013
Arkadaşları:10
Cinsiyet:bayan
Mesaj: 414
Konular: 25
Beğenildi:10
Beğendi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

dün salonumuza yeni mobilya almak için bir mağazaya gittik....

orda düğün alışverişi için gelen aile vardı ve sanki alışverişe değil kavgaya geldiler....

alışveriş için gelenlerin listesi şöyleydi galiba;

gelin, damat, görümce, elti, kızın bir arkadaşı, kızın annesi, damadın annesi(ben bunları

böyle görünce mağaza müdürüne dedimki dikkat mağazayı fethedeceler)

hepsi barut gibi ateşle yaklaşsan patlayacaklar....

gelin salon için kırık beyaz tonlarında istiyor ama herkesten bir ses çıkıyor kimi diyor

çabuk kirlenir biri diyor salona daha ağır bir renk olsun neyse kavga gürültü birşeye

karar verdiler...

sıra geldi oturma odasına gelin renkli istiyor yine ordakilerin hepsi yok çocuk bahçesi gibi

olurmuş yok kırmızılı bğarmış pembe zaten olamazmış gibi şeyler evde outuracak gelinle

damat ama karar veren hepsi ve hiçbirinin zevki diğeriyle uyuşmuyor....

ben damadı dilsiz sanıyordum taki mağaza sorumlusu ödemeyi nasıl yapacaksınız

deyince konuştu....damada acıdım ya o mobilyaları kullanacak kendisi ama sıra ona

gelmedi zaten bide o konuşsa o alışveriş olmazdı......

bana çok saçma geldi o kadar kişiyle alışveriş mi olur.....

gelin damat bide kayınbabalar gitsin alışverişe kayınbabalar karışmazlar zaten otururlar

koltuğa çay içerler o sıradada gelin damat bir güzel alışveriş yaparlar ama bencedüşünceli000düşünceli000düşünceli000

(benim annemi bağlasan durmaz gelir babam ise zorlasan götürsen yine gelmez)

tabi ben bu arada kendi koltuklarımızı hatırlamıyorum onları izlemekten artık gelince görecem
Kara Kartal beğendi.
__________________
Başkalarının başarılarını küçümseyenler,hayatta hiçbirşey başaramayanlardır.
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Nisan 2013, 12:24   Mesaj No:3
Medineweb Usta Üyesi
"Tebessüm" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:"Tebessüm" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24494
Üyelik T.: 05 Ocak 2013
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 297
Konular: 1
Beğenildi:7
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

Çok güzel gözlem yapmışsın bizde de anne babalar oturur gençler bakar dolaşan hep ben

3 abim var birincisinde ben annem babam gelin gelinin annesi yengesi

ikincide ben annem babam gelin gelinin annesi ve abim

üçüncü de ben gelin abim ne kadar az kişi o kadar rahat kafa

(bu arada hiçbirine bana kalsa gitmem ama üstümüze düşen görevden ötürü gittim)
__________________
....Tebessüm sadakadır....
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Nisan 2013, 12:29   Mesaj No:4
Medineweb Usta Üyesi
"Tebessüm" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:"Tebessüm" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24494
Üyelik T.: 05 Ocak 2013
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 297
Konular: 1
Beğenildi:7
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

Hee buarada bizde hiç kavga olmadı elhamdülillah nasip benimkinedir belki
__________________
....Tebessüm sadakadır....
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Nisan 2013, 12:31   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Cinsiyet:Bay
Memleket:İst
Yaş:38
Mesaj: 3.186
Konular: 1383
Beğenildi:165
Beğendi:17
Takdirleri:166
Takdir Et:
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

demek ki en rahatı ben yaptım galiba:D
gittik begendik,,, sonra babaları cagırdık bakın bunları begendik alacagız bunlkarı tmm dediler aldık:DDD
Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Mayıs 2013, 21:46   Mesaj No:6
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
seb-i aruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Arkadaşları:16
Cinsiyet:
Memleket:sivas
Yaş:31
Mesaj: 363
Konular: 33
Beğenildi:12
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

Alıntı:
enderhafızım Üyemizden Alıntı Mesajı göster
demek ki en rahatı ben yaptım galiba:D
gittik begendik,,, sonra babaları cagırdık bakın bunları begendik alacagız bunlkarı tmm dediler aldık:DDD
en güzelini yapmışınız. bizde de öyle olmadı malesef her kafadan bi ses kendi istediklerimin dışında oldu ve herşeyi nişanlıma bıraktım bazıları hiç içime sınmedi tabi
olsun bu na da şükür
__________________
“Biz bu cihandan göçelim ol dost iline uçalım

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.
Alıntı ile Cevapla
Alt 02 Nisan 2016, 21:59   Mesaj No:7
Avatar Otomotik
Durumu:mrc9072 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 53878
Üyelik T.: 02 Nisan 2016
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 1
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: düğün öncesi alışveriş kavgaları

Teşekkürler bilgilendirmeniz için. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Kasım 2023, 13:22   Mesaj No:8
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 3.276
Konular: 384
Beğenildi:2863
Beğendi:3285
Takdirleri:24230
Takdir Et:
Standart

Konya düğün salonu 😂
Buna güldüm ama konu delirme sebebimdir.
Bitmeyen artan yükselen istekler.
İnşallah bu görgüsüzlük biter.
su damlası beğendi.
__________________
Ben yalnızca sevdiklerimden korkarım.
Çünkü beni sadece onlar incitebilirler
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Evlilikte Kavgaları Bitiren 21 Cümle... medinelii Evlilik-Nikah Konuları 15 20 Mayıs 2022 22:30
Düğün Var Düğün Herkes Davetldir..:):):) Belgin Resim/Karikatür 14 27 Şubat 2013 16:46
Alışveriş çılgınlığı mı, market manyaklığı mı? Esma_Nur Serbest Kürsü 0 06 Temmuz 2012 17:11
Hanefi Mezhebi: Alışveriş Seleme İlmihal Bölümü 0 19 Nisan 2009 04:51
Kredi kartıyla alışveriş yapıyoruz. Bankalar bu alışveriş karşılığında puanlar veriyo KuM TaNeSi Soru Cevap Arşivi 0 08 Nisan 2009 11:20

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

 Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb   Medineweb   Medineweb   Medineweb   www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.