Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Evlilik-Nikah Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi ilahiyatçı 1,Açılış Tarihi:  06 Temmuz 2013 (23:17), Konuya Son Cevap : 06 Temmuz 2013 (23:17). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Temmuz 2013, 23:17   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
ilahiyatçı 1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ilahiyatçı 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24663
Üyelik T.: 07 Ocak 2013
Arkadaşları:10
Konular: 25
Beğenildi:10
Beğendi:3
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Evlilikte kucucuk bir sabir, birazcik anlayis

Evlilikte kucucuk bir sabir, birazcik anlayis

Evlilikte kucucuk bir sabir, birazcik anlayis
ve hosgoru, kotulukleri gorunmez eder

Genc adam kosa kosa geldi:

- Ozur dilerim hayatim seni cok beklettim. Biliyorsun trafik. Cok yoruldun mu? Sikildin mi?

- Cok bekledim, biraz da yoruldum; ama onemli degil canim. Ben artik senin huyunu ogrendim. Seni bu huyunla da seviyorum. Bu yastan sonra degisecek degilsin ya.

- Allah razi olsun ne kadar anlayislisin.

Aile mutluluguna golge dusuren en onemli seylerden biridir; eslerin birbirlerini degistirmeye calismalari. Bunun icin de yillar yili enerji harcamalari. Kimi esler, surekli ‘Sen soylesin, sen boylesin. Sunu soyle yap, bunu boyle yap. Neden onu oraya koydun, niye buraya koydun?’ vb. gibi kucuk seylerle mutluluklarini golgelerler. Gulucuklerle gececek o guzel zamanlarini bir hic ugruna sikintiyla tuketirler. Kendilerini, eslerini ve de cocuklarini huzursuz ederler. Halbuki esler, birbirini degistirmeye calismak yerine eslerini oldugu gibi kabul etmelidirler. Esin biraz gec gelmesi, sorumlulugunu yerine getirmemesi ya da istenilen bir seyi yapmamasi karsisinda mutsuz olup, kendilerini de eslerini de yipratmamalidir. Kucucuk bir sabir, birazcik anlayis ve hosgoru kotulukleri gorunmez eder. Mutsuzluklari mutluluga donusturur. Sikintilari feraha cevirir.

Evlilik, mutluluk san’atini insa etmektir. Mutluluk salini ilmek ilmek ormektir. Sabir asini hafif ateste pisirmek sonra da sevgi ve hosgoruyle yemektir. Evlilik yolunun uzerindeki ‘ene’leri, kaprisleri, kin, nefret ve olumsuz duygulari ayiklayarak mutluluk sarayina ulasmaktir. Genelde “engelleri o ayiklasin” dusuncesi hakim hepimizde. Hep rahatta one gecip, hizmette arkada kaliyoruz. Halbuki hizmette one gecip rahatta arkada kalmak cok guzel bir fedakarliktir.

“Aziz ve Celil olan Allah bir yoldan bir diken dalini kaldirdigi icin bir kisinin gecmis ve gelecek gunahlarini bagislamistir.” (Camiu’s Sagir, 5777). Bu hadisten yola cikarak eslerin evlilik yolunun uzerindeki dikenleri kaldirmalari gunahlarinin affina vesile olabilir.

“Erkek hanimina, hanim da beyine sevgiyle baktiklarinda Cenab-i Hak da onlara rahmet nazariyla bakar.” (Camiu’s Sagir, 1977)

Bir bakis, bir gulus, kucuk bir jest, anlayis ve hosgoruyle esin gonlunu yapip, kalbini hos tutarak Cenab-i Hakk’in rahmetine mazhar olabilir insan.
Bir baska hadiste de “Aile fertlerine yapmis oldugun her iyilik onlara bir sadakadir.” (Camiu’s Sagir, 6339) buyuruluyor. Musluman’a yakisan tavir, aile fertlerine iyilik yaparak sadaka sevabi kazanmaktir.
(alıntı)

Konu Sahibi ilahiyatçı 1 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Mutfak Alışveriş Listesi Nasıl... Diğer Tarifler/ Bilgiler Mihrinaz 3 2486 10 Mart 2014 17:25
peygamber efendimizin ismi terliğin altında İslami Haberler Tuba_ 1 2964 26 Şubat 2014 21:53
DoStLuk Adına ßir Yazı / CaN DundaR Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler ilahiyatçı 1 0 1526 20 Şubat 2014 09:12
Evlilikte kucucuk bir sabir, birazcik anlayis Evlilik-Nikah Konuları ilahiyatçı 1 0 1448 06 Temmuz 2013 23:17
Çok Güzel Rengarek Bir Park Resim/Karikatür ilahiyatçı 1 5 2865 10Haziran 2013 13:31

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)