Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  05 Şubat 2008 (11:02), Konuya Son Cevap : 16 Mart 2021 (05:56). Konuya 719 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı75Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 09 Eylül 2011, 09:29   Mesaj No:111
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:
Standart Cevap: Mevlanadan Sözler

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
celaledini rumi bazılarının sevdası olabilir,bazılarınında buğzunu çekmiş olabilir.sevdalılara neden sevdalısın,buğzlulara neden buğzlusun deme hakkımız yoktur.
evet islam alemine mal edilmiş bir mevlana var.eserleri içinde bazı pasajlar var ki,en hayasız insanın yüzünü bile kızartacak cinsten.her türlü cinsel sapkınlığı eserlerine nakşetmesinin hiç bir savunalacak tarafı olamaz.
bu tür eserleri deşifre etmek iman gereğidir tabi ki.ama kusura bakmayın burası yeri değildir.mevlananın fantezileri için daha musait siteler olmalı.
kamer34 haklıda olsan yeri burası değil.
esmanur ve dua dilencisi kimi neyi savunduğunuzu bilmenizde yarar var.
bilinmez sen zaten tedavisi imkansız vak'asın.
levent senin yorumun makarnanın ketçabı gibi tam yerinde cuk olmuş
Hocam diğerlerini es geçtimde tanımadığım için ,yorum yapan sen olunca içimden geçenide yazmadan geçemiycem samimi olarak soruyorum irdelemek ,yargılamak değil maksadım "cinsel sapkınlığı eserlerine nakşetmesinin hiç bir savunalacak tarafı olamaz." Bu sapıklık yazıları hangi eserlerinde yazarsan çok çok sevinirim madem duygularımızla düşünüp hareket ediyoruz ısrarla cvp bekliyorum bu başlığa yazmıycaktım ama yorumun fikrimi değiştirdi ..
Alt 09 Eylül 2011, 17:18   Mesaj No:112
Medineweb Aktif Üyesi
EbdA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:EbdA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 458
Üyelik T.: 23 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Hocam diğerlerini es geçtimde tanımadığım için ,yorum yapan sen olunca içimden geçenide yazmadan geçemiycem samimi olarak soruyorum irdelemek ,yargılamak değil maksadım "cinsel sapkınlığı eserlerine nakşetmesinin hiç bir savunalacak tarafı olamaz." Bu sapıklık yazıları hangi eserlerinde yazarsan çok çok sevinirim madem duygularımızla düşünüp hareket ediyoruz ısrarla cvp bekliyorum bu başlığa yazmıycaktım ama yorumun fikrimi değiştirdi ..
Cevap : [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 09 Eylül 2011, 18:08   Mesaj No:113
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Arkadaşlar ne yapalım biliyor musunuz? Cahil gibi davranalım!
Şu 10-15 tane müstehcen hikayeleri görüp Mevlana'nın binlerce beytini görmeyelim ve bunların tümünü ÇÖPE ATALIM hatta işi daha ileri götürelim MEVLANA'YI (haşa) SAPIK İLAN EDELİM. Onun tüm çalışmalarını gönüllerden silelim. Ama BEN PEYGAMBERİN AYAĞININ TOZUYUM diyen birine bunu yapmak haksızlık değil mi diyene 15 TANE MÜSTEHCEN HİKAYE YAZAN PEYGAMBERİN AYAĞININ TOZU OLAMAZ diye çıkışalım.
Kardeşim o hikayeleri okuma zaten sana zorla okutan da yok ama binlerce ibretlik beyit var onu oku diyen birine de OLMAZ! ŞU MÜSTEHCEN HİKAYELER BUNLARIDA MÜSTEHCEN YAPMIŞ diye susturalım.
Bunu yapalım! Neden mi?
Çünkü mesneviyi okuyan herkes eşcinsel oluyor,
Çünkü mesneviyi okuyan herkesin bir eşek sevgilisi var,
Çünkü mesneviyi okuyan herkes eşini aldatıyor.
...
Alt 09 Eylül 2011, 19:01   Mesaj No:114
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4533
Beğendi:6131
Takdirleri:24126
Takdir Et:

arkadşlar sakin olalım hiç şöyle düşündünüzmü acaba mevlana neler yasadıda o mesnevideki müstehcen hikayeleri yazmak durmunda kaldı .şimdiye kdr bu açıdan baktınızmı? ben sözü mevlananın şu sözü ile bitirmek istiyorum :Ham ruhlular, pişkin ve olgun insanların hâlinden anla*mazlar.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 09 Eylül 2011, 19:12   Mesaj No:115
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Kardeşim düşmanlık ve kin insanın gözünü kör eder doğruyu yanlış gösterir. Mesneviyi sadece 15 müstehcen hikayeden ibaret sananlar parmak ayı gösterince ay yerine parmağa bakanlardır.

Esman_Nur kardeşimin yazdığı Mevlana'nın şu sözü doğru mu yanlış mı ona bakın:

Ham ruhlular, pişkin ve olgun insanların hâlinden anla*mazlar.

Konu böyle olmalı yoksa mevlana'nın her sözünün altına O müstehcen hikaye yazmıştır demenin neresi savunulacak şey? Sen arkadaşın paylaştığı o söze bak gerisi müstehcen hikayeyi paylaşşan kişiyi ilgilendirir bu forumda o hikayeleri paylaşan kimseyi görmedim.
Alt 09 Eylül 2011, 19:19   Mesaj No:116
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Bu konuda aynı fikirde olamayacağım..
Ebda abi, mesnevideki kabak hikayesini bir topluluk içinde sesli okuyabilirsen senin açından haklısın eyvallah derim.
ayrıca ahi şeyhleri ile mevlana arasında neden anlaşmazlık olmuş?
moğol istilasında neden onlardan yana tavır aldı direnme dururken?
nasreddin hoca ile malum çağdaştırlar neden aralarında problem çıkmış?
bu üç konudaki menfi olaylara ben birçok kaynakta karşılaştım.
ama sanki bizim halkın bi gelenekten gelen, dogma, sorgulamasız savunma içgüdüsü ile bu konuya yaklaşmasınıda doğal karşılıyorum.
Alt 09 Eylül 2011, 19:47   Mesaj No:117
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
MERVE DEMİR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bu konuda aynı fikirde olamayacağım..
Ebda abi, mesnevideki kabak hikayesini bir topluluk içinde sesli okuyabilirsen senin açından haklısın eyvallah derim.
ayrıca ahi şeyhleri ile mevlana arasında neden anlaşmazlık olmuş?
moğol istilasında neden onlardan yana tavır aldı direnme dururken?
nasreddin hoca ile malum çağdaştırlar neden aralarında problem çıkmış?
bu üç konudaki menfi olaylara ben birçok kaynakta karşılaştım.
ama sanki bizim halkın bi gelenekten gelen, dogma, sorgulamasız savunma içgüdüsü ile bu konuya yaklaşmasınıda doğal karşılıyorum.
Merve kardeş benim karşı çıktığım nokta şu:
Bu konular bir başlık açılır ve tartışılır savunan olur savunmayan olur ama Mevlana'dan bir söz yazıldığı zaman (ki konu Mevlana'dan Sözler) sözün altına sözün doğru olup olmadığını değil alakasız olarak Mesnevideki müstehcen hikayeleri tartışıyoruz. Mesela:

Hırs, çirkinlikleri bile güzel gösterir (Mevlana)

Sözünün altına Mevlana ajandır, Mevlana müstehcen hikaye yazmıştır diye alakasız şeyler yazmanın neresini savunacağız.
Mevlana diyelim ki öyle biri olsun bu yukarıdaki sözün yanlış olduğunu mu gösterir? Söyleyeni mi tartışacağız yoksa söyleneni mi?
Ben o hikayeleri savunmam ama tartışma yeri bu konu değil isteyen konuyu açıp tartışır ama sadece o konuda.

İkincisi: Biz neden toptancılık yapıyoruz ki? 15 müstehcen hikaye var diye tüm mesneviyi hatta Mevlana'yı çöpe atmanın neresi doğru? O müstehcen hikayeleri değil de diğer çok güzel söz ve beyitleri okuyan ve paylaşanı suçlamanın neresi doğru?
Alt 11 Eylül 2011, 21:55   Mesaj No:118
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

1-bu mevlanadan sözler olayı altına yazılan mevzu bu forumda doğal bir hal almıştır. bakıyorsun fatih sultan mehmet ile ilgili konu muaviye ile sonlandırılmış.

2- müstehcen hikayeleri tasvip ediyorsun yani. olabilir doğaldır mı diyorsun? o zaman zekeriya beyazda arada doğru söyler onada aynı tepkiyi gösteriyormusun?
Alt 12 Eylül 2011, 13:04   Mesaj No:119
Medineweb Aktif Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
MERVE DEMİR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
1-bu mevlanadan sözler olayı altına yazılan mevzu bu forumda doğal bir hal almıştır. bakıyorsun fatih sultan mehmet ile ilgili konu muaviye ile sonlandırılmış.

2- müstehcen hikayeleri tasvip ediyorsun yani. olabilir doğaldır mı diyorsun? o zaman zekeriya beyazda arada doğru söyler onada aynı tepkiyi gösteriyormusun?
Ben o hikayeleri savunmuyorum ki bana göre yazılmaması gerekirdi zaten yazımda onları savunmadığımı yazmıştım. Burası yanlış anlaşılmış sanırım

Söylenen söz doğru ise ben sadece söze bakarım söyleyenin kim olduğu benim için çok önemli olmaz sadece şu konuda dikkatli olurum söyleyene göre sözün doğruluğunu daha az yada daha daha fazla araştırırım.

Mesela:

Hırs, çirkinlikleri bile güzel gösterir

Yukarıdaki sözü Mevlana değil de Zekeriya Beyaz söylese sırf Zekeriya söyledi diye söze yalnış damgası mı vuracağız? Fakat şu varki söyleyen Zekeriya ise doğruluğu için daha fazla araştırma yapmak gerekir
Mustafa İslamoğlu'ndan güzel bir söz işittim:
Parmak Ay'ı gösterince Ay'a bak; parmağa değil!
Alt 14 Ekim 2011, 18:05   Mesaj No:120
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:semihhh isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14343
Üyelik T.: 14 Ekim 2011
Konular: 3
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
BAK BACIM
Güvendiğin hangi hoca var ise o sözleri bir tercüme ettirirseniz eminiminm ne demek istediğimi daha anlarsınız.

Bakın şöyle birşey diyeyim abartısız takriben 15-16 yıllık bir mevlana araştırmam vardır. Eğer bir kişinin ne amaçla hangi sözleri söylediğini anlamak istiyorsak onun tüm kitaplarındaki fikirlerinin ana temasını bilmemiz gerekmektedir.

Örenğin diyelimki bir mealci yazar 20 tane kitap yazmıştır.Bu mealci yazarın tüm kitaplarındaki fikirlerinin ana teması peygamberi inkardır.

Şimdi vahdedi-vucud görüşüne sahip bir zatın tüm söylemleri bu ana eksen etrafında söylenmiştir.

İslam dinide böyledir mesela tüm vurgular sonuç itibari ile tevhid ile şirk teması etrafındadır. Gelmiş geçmiş tüm peygamberlerin ortak çağrısı allahın tek ilah tek rab olarak bilinmesi ve kabul edilmesi üzerine bina edilmiştir.Şeriatlerinde farklılıklar olsada durum özünde aynıdır.

işte bu sebeble yukarıdaki sözleri mevlanın vahdeti vucud görüşlerinin bir vurgulaması olarak anlamak hiç zor değildir.Ve o sözler şirk içeriklidir. Ben sadece bacımı uyardım takdir sizin.

15 16 yıl şytan ne gzl oyalamış seni ALLAH Evliyası Aşkın Pirine attın iftiraya bak Mevlanadan bu yana ne kadar Evliya geçmiş hç bri böle bişe dmemiş aksne hepsi övmş sen kimsin ki onun sözlernı yanlş yruyosun bde yazmş Mevlanın ne oldnu hrks görsn die asıl senin şytanlğı göryoruz sen bu makama gel de öle yor Mevlana Fenafillah Makamına ulasmış Aşkından artık ne ddğni bilmyor sen öle makama gel öle yor kimşenın bynini yıkama Bir zat EFENDİMİZ (ALEYHİSSALATÜ VESSELAM )'I ruyasnda Mesnevi okurken görüyor snra bi EFENDİMİZ (ALEYHİSSALATÜ VESSELAM)' In Kubbesi Yeşil bir onun kndn o makama gel öle yor rezil ALLAH Hidayetin etsin sana ve senin gblere

Konuyu Toplam 10 Kişi okuyor. (0 Üye ve 10 Misafir)