Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medine-web,Açılış Tarihi:  15 Mart 2009 (21:09), Konuya Son Cevap : 21 Mart 2009 (00:03). Konuya 38 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Mart 2009, 14:44   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 48
Beğenildi:14
Beğendi:0
Takdirleri:53
Takdir Et:
Standart RE: 18.Haftanın Konuğu Algı Bilgelik

Abdulbaki’nin Sorusu : size göre hadislerin sahih olup olmadığını anlama kısaslarınız nedir.?

Cevap: Sahih hadis akıl ile çelişmez. Akılda Allahın bir ayeti hükmündedir. Dolayısıyla akıl ile uyumlu olan hadis sahihtir diyebiliriz. Bir hadis akıl ile çelişiyorsa kesinlikle uydurmadır, kimin kitabında geçerse geçsin fark etmez.
Alt 16 Mart 2009, 14:46   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Nur’un soruları

1- İnsan fiillerinde özgür müdür? Özgür değilse ilahi imtihanın ne manası vardır?
Cevap : İnsan fillerinde özgürdür, insan attığı her adımın hakimidir,dolayısıyla zihninin istediği ve idare ettiği her şeyden sorumludur.

2-Ahlak mı dinden çıkmıştır, din mi ahlaktan çıkmıştır?
Cevap: Mutlak iyilik ahlakın temelini oluşturur. Mutezile güzel ahlak iyi olduğu için Allah emretmiştir der, Eşari Allah emrettiği için güzeldir der. Ben bu konuda mutlak iyinin bilinebilir olduğunu düşündüğüm için Allah güzelliği güzel olduğu için emreder diyorum. Dolayısıyla evrensel bir ahlak yasası vardır ve dinler bu yasa üzerine şekillenirler.

3-İyi ve kötü salt insan aklı ile bilinir mi, insan vahiy olmadan da Allah ı bulabilir mi?
Cevap: Mutlak iyi ve mutlak kötü bilinebilirdir. Çünkü mutlak faydalı olan şey güzel olarak nitelenir ve mutlak zararlı olan şey de çirkin görülür. Dolayısıyla insan aklı tek başına iyi ve kötüyü bulabilir. Dolayısıyla tek başına vahiyden uzak bir şekilde bir adada yaşan bir şahıs Salih amelden sorumludur ancak ibadetten sorumlu değildir derim. Çünkü Salih amel ve yaratıcının varlığı akıl ile bulunabilir ama ibadetler bulunamaz.

4-Mutlak bilgiye nasıl ulaşılır, din, vahiy, ahlak, akıl, duyular, felsefe vs, hangisi?
Cevap : kendi zihnini gözlemlemekle, bir şey başka bir şey ile kıyaslanarak bulunabilir. İnsanın kendi zihnini gözlemleyebilmesi ve tartabilmesi için kıyas yoluna gitmesi gerekir, dolayısıyla insanın kendini tanıması ancak başkalarını tanıması ile mümkündür. İnsanın kendi zihnini görebilmesi de ancak başka zihinleri görebilmesi ile mümkündür. Kısacası insanları ve alışkanlıkları çözümlemeve analiz etme mutlak bilgiye götürür. Nedensellik ilkesine ulaşmaya çalışmak gerek

5-Allah ın varlığını ispatlamada kullanılan delillerden hangisi daha önemlidir?
Cevap: İnsanın birinci elden emin olabileceği şey bir ben kavramının var olduğudur. İnsan ben diye bir şeyin varlığı hisseder ama ben dediği bu şeyin ne olduğunu tam olarak çözemez. Dolayısıyla bu çözülemeyen ve ben denen şeyi bilen bir güç olmak zorundadır. Eğer hiç kimse bilmiyor dersek o zaman ben hissinin varlığını inkâr etmek gerekir ki buda mümkün değildir. Kısacası insan Allaha kendi ben varlığını his ederek ulaşır.

6-Teistik dinlerde Tanrı mutlak iyilik ve adalet sahibi, olağanüstü güçlere sahip bir varlıktır. Peki âlemdeki kötülükle, tanrının iyiliği bir arada nasıl oluyor, bu durum nasıl açıklanabilir?
Cevap: Yaratıcı iyidir ve iyiliği ister. Ancak dünya insanın iradesine terk edilmiştir. Bu dünyada olup bitenlerden yaratıcı sorumlu değildir, insan sorumludur.
Alt 16 Mart 2009, 20:17   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Hayırlı olsun algı...
Sorularıma geçeyim;

1-Modernistler diye adlandırılan kesimin batı kültüründen etkilenmiş olduklarını düşünüyor musun?Sende kendini bu kesimden mi sayıyorsun ve düşüncelerinde/ifadelerinde kuran ve hadisle çelişen noktalar sezdin mi/gördün mü?
2-Cemaatleşme hakkında düşüncen nedir?Sorularıma örnek bir cemaat üzerinden gideceğim..Misal, nur cemaatinin siyasi,etnik,yeni asya,şura,meşveret grubu vs. gibi kollara ayrılması kendi içlerinde ne gibi ihtilaflara sebep olabilir yada sürekliliklerini etkilermi?Senin kendi görüşün nedir?
3-Bu hususta diğer bir sorum herhangibir cemaat ile bağlantın olmadığını az çok biliyorum, ama felsefik görüşlerinide açıkçası bilmek isterim, çevrende gözlemlediğin kadarı ile siyaset ve din düzleminde cemaatlerin herhangibir müdahale/etkisi söz konusumudur?
4-Sende Tasavvufun din üzerinde tahribatının olduğunu düşünenlerdenmisin? Sence İslamı yaşamak için mutlak bir mürşite ihtiyaç varmıdır?
5-Günlük yaşamında gözlemlediğin kadarı ile özelliklede avam kesimi sorgulama olgusunu hayatlarında uyguluyorlar mı?
6-Dogmalar hayatımızın her alanında geçerli bir reailetedir peki bu dogmalara karşı sorgulanma atağına geçildiğinde verilen tepkiler sence normalmi ?Yada her insan hayatındaki her dogmayı sadece din değil her alanda sorgulamalı mıdır?Bir kaç cümle ile ifade edebilirmisin?
7-Mutezile ve mürcie mezhebi hakkında senin kendi görüşün çünkü bazı yorumlarında onların görüşlerini onaylatan ifade sezdim buna binaen soruyorum...Bir kaç cümle ile açıklarsan sevinirim.
8-Sana göre bir mümin (müctehit vasfında değil) İslamı yaşamak için bir mezhebe tabi olması gerekir mi?
9-Peygamber efendimizin vefatından sonra ortaya çıkan siyasi mezheplerin İslamdaki vahdet kavramına olumsuz etki ettiğini düşünüyormusun?
10-Anket açmıştım bu konu ile ilgili islam ümmetinin sence en önemli sorunu nedir?Seninde bu konuda görüşlerini alabilir miyim?
11-"İslam geleneğinde paradokslar" isminde seri biçimde konular paylaşıp/görüşlerini sundun peki bu konulara verilen cevaplar seni ne kadar tatmin etti?
12-Kürt kökenli biri olarak "Kürt realitesi" hakkındaki görüşlerini bir kaç cümle ile ifade edermisin?
13-Said nursinin siyaset ile ilgili fikirlerini örnek gösterip dile getiriyorsun, sana göre siyasetin hiç mi olumlu yönü mevcut değil yada böyle düşünmene etki eden sebep nedir?
14-Mart 29 seçimine az kaldı...Oyunu hangi partiden yana kullanmayı düşünüyorsun.Yandaş medyanın hükümet aleyhinde yaptığı propagandalar işsizlik naralarından sence yurdum insanı etkilenir mi?
15-Biliyorsun güneydoğuda dtp etnik kökene vurgu yaptığı için halkın ilk tercih ettiği partilerin ilk sırasında geliyor.Diyarbakırda güneydoğudaki sonuçları merakla beklenen illerin başında geliyor sence bu seçim sonuçlarından özellikle bulunduğu konum itibari ile diyarbakırda kimlik partisi dtp mi yoksa kendi tabiri ile hizmet partisi ak partimi galip gelip yerel seçimi kazanır.
16-"İnsan"ı bize tanımlayabilirmisin?
17-Bize önerebileceğin kaynak bir eser..
18-Forumda en beğendiğin kategori/bölüm.
19-Bir kaç kavram vereceğim senin için ne ifade ediyor;

*Felsefe
*Dogma
*Skolastik Zihniyet
*Evlilik
*Medineweb
*Muhtar

Terletmeyi düşünüyordum 50 soru demiştim ama bende yoruldum

Kolay gelsin...
Alt 17 Mart 2009, 09:37   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Abdulbakinin Sorusu
Akıl kavramını değerlendirirken Müslümanlar için ve gayri Müslimler için akıl diye bölemeyiz. Çünkü bir değerin anlaşılması gerekiyorsa onu herkes aynı şekilde gözleyebilmeli, iyi yada kötü oluşunu aynı şekilde bilebilme zihni alt yapısına sahip olabilmelidir.
Vahiy sadece inananlar için geçerlidir, henüz inanmamış birine vahiyden söz edemezsiniz.
İkincisi bir Müslüman için vahiy kuran iken bir hristiyan için İncil oluverir. Bir Müslüman sorgulamadan nasıl kurana inanmak zorundaysa, bir hristiyanda o şekilde incile inanmak zorunluluğu taşır. Demekki vahiyden önce akıl gelir. Çünkü akıl herkes için geçerlidir.

Müteşabih ayetler konusunda ben gizli bir şey olduklarını düşünmüyorum. Allah anlaşılmayacak sözleri neden kullarına bildirsin. Anlaşılmayacak bir şeyler okumak ne anlam ifade edebilirki. Dolayısıyla müteşabih ayetlerin belki bu gün çözülmemiş olabilir ama anlamı vardır ve birgün çözülecektir.
Müteşabih hadis kavramını söz konusu edersek o zaman tüm hadisleri sahih kabul etmeliyiz. Mesele ben kafamdan bir hadis uydursam ve bu müteşabih hadistir desem inanmak zorundayız desem nasıl olur. Bu sebeple müteşabih hadis kavramı bana mantıklı gelmiyor.
Alt 17 Mart 2009, 09:47   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Teşekürler Ecrin, Evet sorularına geçelim, döktürmüşsün)

1-Modernistler diye adlandırılan kesimin batı kültüründen etkilenmiş olduklarını düşünüyor musun?Sende kendini bu kesimden mi sayıyorsun ve düşüncelerinde/ifadelerinde kuran ve hadisle çelişen noktalar sezdin mi/gördün mü?

Cevap: Modernistler batının fenni biliminden ve rasyonalist yaklaşımdan etkilenmişlerdir. Birde batıda yeni açılımlar oldu, örneğin Marks inanmayan biri olabilir ama iktisat teorisi çok önemlidir. Sonra Berkeley , kierkiggard, hume, lock gibi şahıslar doğru ve yanlış düşünceleri karışık olarak sunmuş olsalar bile yeni açılımlar yaptıkları için önemlidirler.
Ben kendimi modernist kesimden görmüyorum, Ama etkilendiklerim var, örneğin kant ve özellikle kierkiggard.
Düşünelerimden kuran ve hadis ile çelişenler oldu, bu durumun anlayamamamdan kaynaklandığını düşündüm.

2-Cemaatleşme hakkında düşüncen nedir?Sorularıma örnek bir cemaat üzerinden gideceğim..Misal, nur cemaatinin siyasi,etnik,yeni asya,şura,meşveret grubu vs. gibi kollara ayrılması kendi içlerinde ne gibi ihtilaflara sebep olabilir yada sürekliliklerini etkilermi?Senin kendi görüşün nedir

Cevap: Her oluşum önce orıjınaldir sonra deforme olur. Bu hem islamda böyledir hemde diğer inanç ve ideolojılerde.

3-Bu hususta diğer bir sorum herhangibir cemaat ile bağlantın olmadığını az çok biliyorum, ama felsefik görüşlerinide açıkçası bilmek isterim, çevrende gözlemlediğin kadarı ile siyaset ve din düzleminde cemaatlerin herhangibir müdahale/etkisi söz konusumudur?

Cevap: Hayat siyaset üzerine kuruludur, cemaatlerin bu açıdan pek bir anlamı yoktur. Ben cemaatlerdende siyasetende uzağım ama gördüğüm kadarıyla cemaatler hayata hakim değil, siyaset ise hayatı yönlendiren yegane şeytani kavram.

4-Sende Tasavvufun din üzerinde tahribatının olduğunu düşünenlerdenmisin? Sence İslamı yaşamak için mutlak bir mürşite ihtiyaç varmıdır?

Cevap: Mürşit işi hikayedir. özünde tasavvufu önemserim ama tasavvuf bana uymaz.

5-Günlük yaşamında gözlemlediğin kadarı ile özelliklede avam kesimi sorgulama olgusunu hayatlarında uyguluyorlar mı?

Cevap: Avamda sorgulama diye bir şey yoktur. Eğer yasak meyve bilinç ise, Avam henüz cennetten bile atılmamıştır.

6-Dogmalar hayatımızın her alanında geçerli bir reailetedir peki bu dogmalara karşı sorgulanma atağına geçildiğinde verilen tepkiler sence normalmi ?Yada her insan hayatındaki her dogmayı sadece din değil her alanda sorgulamalı mıdır?Bir kaç cümle ile ifade edebilirmisin?

Cevap: her şey sorgulanmalıdır, ancak her sorgulamada toplumu ve yaptırımları karşında göreceksindir. Sorgulamak toplum ile savaşmaktır.

7-Mutezile ve mürcie mezhebi hakkında senin kendi görüşün çünkü bazı yorumlarında onların görüşlerini onaylatan ifade sezdim buna binaen soruyorum...Bir kaç cümle ile açıklarsan sevinirim

Cevap: Mutezileyi çoğu konuda onaylarım ama mürcie ile alakam yok onaylamam

8-Sana göre bir mümin (müctehit vasfında değil) İslamı yaşamak için bir mezhebe tabi olması gerekir mi?

Cevap: hiç kimse bir mezhebe tabii olmak zorunda değildir. Bazı konularda bir alime bazı konularda başka bir alime göre yaşayabilir kanısındayım

9-Peygamber efendimizin vefatından sonra ortaya çıkan siyasi mezheplerin İslamdaki vahdet kavramına olumsuz etki ettiğini düşünüyormusun

Cevap: Her din, o dinin peygamberinin vefatı ile deforme olmaya başlar, hatta peygamberin vefat ettiği saniye ile birlikte deforme başlamış olur.

10-Anket açmıştım bu konu ile ilgili islam ümmetinin sence en önemli sorunu nedir?Seninde bu konuda görüşlerini alabilir miyim?

Cevap: Müslümanların en büyük sorunu sosyolojı bilmeyişleridir.

11-"İslam geleneğinde paradokslar" isminde seri biçimde konular paylaşıp/görüşlerini sundun peki bu konulara verilen cevaplar seni ne kadar tatmin etti?

Cevap: Bu konularda susmak gerektiğini düşündüm, sormamak ve başkasına açmamak ve tartışmamak gerekir.

12-Kürt kökenli biri olarak "Kürt realitesi" hakkındaki görüşlerini bir kaç cümle ile ifade edermisin?

Cevap: Kürtler sistem ile sorun yaşıyorlardı ama bu durum sistemin yerine Türkler konarak servis edildi.

13-Said nursinin siyaset ile ilgili fikirlerini örnek gösterip dile getiriyorsun, sana göre siyasetin hiç mi olumlu yönü mevcut değil yada böyle düşünmene etki eden sebep nedir

Cevap: Siyaset şeytanidir. Şeytanın olumlu yönleri varsa siyasetinde vardır.

14-Mart 29 seçimine az kaldı...Oyunu hangi partiden yana kullanmayı düşünüyorsun.Yandaş medyanın hükümet aleyhinde yaptığı propagandalar işsizlik naralarından sence yurdum insanı etkilenir mi?

Cevap: Ben oy kullanmıyorum. Vatandaş kandırılmaya müsaittir, hükümette nemrut kadar kibirlidir.

15-Biliyorsun güneydoğuda dtp etnik kökene vurgu yaptığı için halkın ilk tercih ettiği partilerin ilk sırasında geliyor.Diyarbakırda güneydoğudaki sonuçları merakla beklenen illerin başında geliyor sence bu seçim sonuçlarından özellikle bulunduğu konum itibari ile diyarbakırda kimlik partisi dtp mi yoksa kendi tabiri ile hizmet partisi ak partimi galip gelip yerel seçimi kazanır.

Cevap: ben siyasi yorum ve istatistikleri takip etmiyorum

16-"İnsan"ı bize tanımlayabilirmisin?

Cevap: İnsanın özü zulümdür, insan önce kötü sonra iyidir. Önce zulüm sonra adalettir. Kısacası insanın olduğu yerde adalet olabilirda olmayabilirde ama zulüm kesinlikle vardır.

17-Bize önerebileceğin kaynak bir eser..

Cevap: Anne baba biz suçluyuz (Ali Şeraiti), sorgulamaya başlamak için küçük ama güzel bir eser.

18-Forumda en beğendiğin kategori/bölüm

Cevap: Düşüncelerin olduğu her bölüm güzeldir, birde bazen komedide lazım, onun için komedi başlıklarınıda severim.

*Felsefe = Var olanı yorumlamak
*Dogma = Atalar dini
*Skolastik Zihniyet = sorgulamanın ölümü
*Evlilik = aileler olmazsa kolay aşılacak bir süreç. Ama aileler maddi anlamda olayı zora sokuyor. Millete hava atacaklar diye eşya, takı, lüks mobilyalar gibi islamın özellikle önermediği şeyleri isteyerek ve olayı kolaylaştırmak yerine zorlaştırarak rezil ediyorlar. anne ve babalar cocuk celladı olabiliyorlar.
*Medineweb = Hoşça vakit geçirme
*Muhtar = Meclis yolunda koşma
Alt 17 Mart 2009, 10:38   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Algı Bilgelik Üyemizden Alıntı

Cevap: Bu konularda susmak gerektiğini düşündüm, sormamak ve başkasına açmamak ve tartışmamak gerekir.
Buna sebep verilen tepkiler mi?
Alt 17 Mart 2009, 11:24   Mesaj No:17
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Ecrin;
İnsanların düşünceleri, inançları, eğilimleri kolay kolay değişmez. onun için tartışmanın anlamı yok.
Alt 17 Mart 2009, 11:30   Mesaj No:18
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Einstain boşuna dememiş "bir önyargıyı yıkmak, atomu parçalamaktan zordur" diye katılıyorum...
Alt 17 Mart 2009, 17:04   Mesaj No:19
Durumu:cennet-irayiha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7579
Üyelik T.: 20 Mart 2009
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Kardeşim hayırlı olsun şu ayetin hakkında bilgi verebilirmisin.

A’raf 46-48. âyette iki taraf arasında bir hıcap (perde) ve A’raf üzerinde herkesi sîmalarından tanıyan “adam”lardan bahsedilmekte ve cennete henüz girmedikleri halde cenneti ummaktadırlar. Cennet ehline selam deyip cehennem ehline, kibirlenmelerinden ötürü bu halde olduklarını hatırlatmaktadırlar.

Kendileri henüz girmedikleri halde cenneti uman ve herkesi sîmalarından tanıyan bu adamlar kimlerdir?
Alt 17 Mart 2009, 20:37   Mesaj No:20
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

metin kolay gelsin,
1-sadece aklı referans alan,sadece nakli referens alan,ikisini harmanlayıp doğrularu referans almaya çalışmak diye üç yol varsa,sizce hangisi sağlıklı?
2-vahiy,rüya,mucize,ilham akılla bilinirmi?bilinmez dersek aklımızı inkar ederiz,bilinir dersek vahiy,rüya,mucize,ilham inkar etmek gibi bir manzara oluşursa ne yapacağız ?
3-kainatta inançsız bir bireye rastlanmamıştır,ama ineğe ama ilahlara ama Allah'a....felsefe/mantık bir inanç boşluğunu doldurmaya çalışmak veya bir inanç cimnastiğimi yoksa?
4-bir müslüman ne kadar filozof olabilir veya bir filozof ne kadar müslüman olur çorbalı soruyu sormuyacağım...şöyle diyeyim müslümanın inancını perçinlemesi adına felsefeye ihtiyacı var mı ?
5-Hz ibrahim a.s'ın nemrut zülmü gereği mağaraya mahkumiyeti bittikten sonra,güneşe,yıldıza,aya ;"bu benim rabbim" arayışı bir felsefik arayışmıydı?
6-mantıkta:"insan iki ayaklı hayvandır"prensibini işleyen mantık hocasına ;"hocam iki ayaklı hayvandır"diyen bir öğrenci dayağı hakkeder mi?
7-darwinin insan evlatlığını red ederek,ormandaki kuyruklu maymuna baba deme arayışı bir filozof ve felsefe eseridir..felsefe insanları kuyruklu maymunun evladı yapma/taşa/puta/ağaca/kadına/dişiye/ota/böceğe taptırma gibi hünerleri varmıdır ?
8-bir kapta 10 zeytin varsa,çürüklerini ayıklarmısın yoksa kabı çöpe mi atarsın ?
9-bu bölgenin insanı olarak,bize hakim olan,bilinçsiz kulaktan duyma,geleneklerle perçinleşmiş bir islam anlayışı vardır diyorum...sence doğrumudur ?doğru ise bu bölge hurefelerin yuvası..yalan ise bizden neden seyyit kutup'lar,şeriatiler kıtlığı var?
10-seni seviyorum Canım
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)