Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  24 Ocak 2010 (21:35), Konuya Son Cevap : 28 Ocak 2010 (23:52). Konuya 19 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Ocak 2010, 18:07   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 56.Haftanın Misafiri ''Esracık ''

) Okurken ve içeriğinden en etkilendiğin ayet ya da ayetler?

2) Günlük olarak ettiğin bir dua ve en çok okuduğun sûre?

3) En büyük idealin?

4 ) Kur'an-ı Kerîm
Namaz
Dua
İbadet
Sabır
Şükür
Kader
Ahiret
Aile
diye sorsak neler dersin?

Selam ve dua ile
Alt 25 Ocak 2010, 20:58   Mesaj No:12
Medineweb Üyesi
Durumu:esracık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5414
Üyelik T.: 29 Kasım 2008
Konular: 12
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
kurtmehmet Üyemizden Alıntı
Hayatı Bir resimle anlatmanız istenseydi Ne cizerdiniz
Kurt Kardeş;
Sana çizebileceğim tek bir resim var,
LA İLLAHE İLALLAH !....
Kainattaki en önemli ve en öncü resim bu...
Onun alt katmanlarının resimleri de var ,
Namaz, İnfak, Ve bir de....
Gidecek bir yeri olmayan kimsesiz bir adam, yolcularını bindirmiş hareket saatini bekleyen İETT otobüsünün ekzosundan çıkan dumanla ısınmaya çalışıyor. / Resmi yayınlayamıyorum gözünüzün önüne getirin... /
Müslümanlar ne yapıyor ?????
Sadece La İllahe İllallah'ı Tasdik edip , sıcak evlerinde oturuyor mu ?...
Onlara müslüman demiyorum artık....
Mürcie yoldaşları diyorum :((((
Alt 25 Ocak 2010, 21:11   Mesaj No:13
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
KARAKÖSE Üyemizden Alıntı
Sorum şu:
Bir insanın sorumluluğu islamı kabul ettiğini söylediği tarihtenmi başlar yoksa islamın hak din olduğunu fark ettiği tarihtenmi başlar.

mesela bir şahıs islamın hak din olduğunu 2010 yılında idrak etmiş olsun ama 2015 yılına kadar islamla mücadele etsin. 2015 yılında müslüman olan bu şahsın sorumluluğu 2010 yılındanmı başlar 2015 yılındanmı başlar.
Metin Kardeş;

Sorumluluk evvela La İllahe İllalah Sorumlulugudur. Bir insan sorumlulugu kabul ettiği ve sorumlulugun gereklerine uymaya karar verdiği andan itibaren sorumludur.Münafık durumda olanlar , can , mal ve kanını korumak amacı ile la illahe illallah diyenler dahi bundan 13,yy önce müslümanlıgın gereklerini yerine getiriyorlardı. Bozulma son yüzyılda başladı... Bakın münafıklar dahi la illahe ilallah dedikleri andan itibaren sorumluluga girmişlerdir.

Ayrıca islam bir idrak meselesi değil, bir yaşam meselesidir.
2010 da islamın hak din oldugunu kabul etmesi ve 15'e kadar onunla savaşması onu sadece kafir eder.. Çünkü biliyor ve bildiğini inkar ediyor, 10-15 arası kafir dönem... 2015 de la illahe illallah dediği anda tüm sorumlulukları kabul etmiş ve o andan itibaren kendisine sunulan tekliflere, abicim ben istemiyommm ıhhh deme hakkını red etmiştir . Yani allahın tüm tekliflerinden sorumlu oldugunu kabul etmiştir. Dolayısı ile sorumlulugu 2015 de başlar....

Alt 25 Ocak 2010, 21:25   Mesaj No:14
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Elife Üyemizden Alıntı
) Okurken ve içeriğinden en etkilendiğin ayet ya da ayetler?

2) Günlük olarak ettiğin bir dua ve en çok okuduğun sûre?

3) En büyük idealin?

4 ) Kur'an-ı Kerîm
Namaz
Dua
İbadet
Sabır
Şükür
Kader
Ahiret
Aile
diye sorsak neler dersin?

Selam ve dua ile
1)Kâletil a’râbu âmennâ, kul lem tu’minû ve lâkin kûlû eslemnâ ve lemmâ yedhulil îmânu fî kulûbikum, ve in tutîullâhe ve resûlehu lâ yelitkum min a’mâlikum şey’â(şey’en), innallâhe gafûrun rahîm(rahîmun).

Bedeviler, dedi ki: «İman ettik.» De ki: «Siz iman etmediniz; ancak «İslâm (müslüman veya teslim) olduk deyin. İman henüz kalplerinize girmiş değildir. Eğer Allah'a ve Rasulü'ne itaat ederseniz, O, sizin amelerinizden hiçbir şeyi eksiltmez. Hiç şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.» Hucurat / 14

Alt üst etmişti beni bu ayet... Yahu ben de kendimi iman edenlerden zannediyordum !.. Evett Allah biirrr, Resullah biirr , Ben de İman ettimm kaç seneden berii alalalahh , Ayet dedi ki dur bakalım hanımefendi , İman Tasdik ve İkrardan ibarettir falan diye biliyorsan şaşkının tekisin !. O iş öyle değil, sen en fazla müslümanın birisin, iman tasdk ve ikrar değildir, iman sana sunulan teklifi bütün şirklerden sıyrılıp her hali ile yaşadıgın, her yere LA İLLAHE İLALLAH'ın elini yutup da gittiğin şeydir. Söyleyeyim sana diyordu bu ayet... Dumur olmuştum tabiri caizse...Umarım imanı hala tasdik ve ikrarla sınırlandıranlar varsa onları da dumur eder :(((

2) Günlük olarak ettiğim bir dua değil ama Rahman süresini arada bir dinler ve çok etkilenirim. Fe bi eyyi alai rabbiküma tükezzibani ?!diye sordugunda Ruhumu delik deşik eder. Dinlemek isteyen olursa :

http://www.kuranvakti.com/include/sahife/055.htm
Alt 25 Ocak 2010, 22:11   Mesaj No:15
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
AlimOğlu Üyemizden Alıntı
islami biliyor ,bilmenin gereği yerine, bilinmek istiyor.
imanı biliyor,ibadetin ahlaki boyutu yerine ,ibadet olsun yeter diyor.
şeytanı biliyor,kırk kez euzu çekiyor ama şeytanın sırdaşıdır,ortağıdır gibi yaşıyor.
söz veriyor,vaaz veriyor,etrafına gülücük veriyor ama icraat ithalat ihracat viruslu.
dışarda mücahit ve mücahide, evinde yakın çevresinde giyiminde konuşmasında yaşayışında silik kalitesiz bir yaşam.
böyle bir adam arıyorum.
lazım bana..
önce chek up sonra by pss yapacam.!
mustafa hayırdır çek ap sezonumu başladı
hem bu başlık misafir başlığı.
üyelerimize ait rüyalar ilhamlar başlığını kullanabilirsiniz
Alt 26 Ocak 2010, 20:46   Mesaj No:16
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

3) En büyük idealin?

İnsan beşer, şaşar, la illahe ilallah'tan sapmayan bir ömürden başka idealim kalmadı.

4 ) Kur'an-ı Kerîm:

Bir kitabın adı onu özetler değil mi?
Bir kitabın adı bütün mesajı verir değil mi?
Okuduğunuz kitapları düşünün, hepsi öyledir.
Herhangi bir filmin, tiyatronun, derneğin, partinin hatta devletin adı da öyledir.
Allah’ın kitabına bu isim neden verilmiş hiç merak ettiniz mi?
Kanımca kapaktaki ‘Kerim’, “Kur’an’ı, ‘kerim’ bir gözle, bu eksenden, bu bakış açısıyla oku!” manasına geliyor. ( İhsan eliaçık ) ... Bu açıklama çok hoşuma gitti, hiç bu gözle bakmak aklıma gelmemişti.. Siz sorunca buraya yazmak istedim vesselam, cevap olarak kabul edin inş...

Namaz: Son 13 yüzyıl boyunca hiç bir müslüman, namaz'ı kılmadan ben müslümanım demezmiş.. Diyemezmiş... Münafık da olsa müslümanlığın gereği olarak kılarmış namazı.. Bozulma ise son 100 yılda başlamışı... Tabiri caizse, ''İslam garip başladı, garip hale gelecektir '' asrındayız... Ve bu garipliği bize gayet normal bir elbise gibi giydiren , islam'ın gereklerini yaşamayıp, yaşamadıgı gibi, bizlerin de yaşamasının önüne set çeken ailelere sahip olduğumuz müddetçe, ''imanın direği ! '' olan namaz 'ımızın boynu bukük kalmaya devam edecek.. Çırpınıp da bunu aşmaya çalışanlar , eğer çıkabilirlerse bu hengamenin içinden ; '' onlar namazlarında huşu içindedirler'' ayetinin muhatabı konumuna yükselme imkanını elde etmişlerdir...

Dua: Dua edin icabet edeyim... Ama tek şartım var, duanızın kabulu için , evvela siz de benim tekliflerimi kabul edeceksiniz diyor Allahü Teala.. Ve resullah bir gün, yolculuğu uzayıp da , toz toprak içindeki bir adamı anlatıyor sahabelerine.. Ellerini göğe kaldırıp ; Ya Rab!.. Ya Rab!.. Ya Rab! diyor.. Yediği haram, itiği haram, Giydiği haram, Haramla gıdalanmış, Ona nasıl icabet edilsin !.. (Müslüm'in rivayeti.. )

Kısacası.. Dua ; Kul'un Rabbi ile sohbetidir... Ama gerçek sohbetler , gerçek dostlar arasındadır. Ve gerçek dostlar, İHANET ETMEZLER... Teklifleri kabul eder, gereği gibi yaşar, ve dualarına da muhakkak karşılık bulurlar... Dost , dost'una mukabele etmez mi hiç !..

İbadet: Kuran İNSAN'ı merkeze alır, Teklif, İnsan'a yöneliktir, Tevhid'i kabul ya da red edecek olan İNSAN'dır çünki. İşte bu kabul 'ün yansımasıdır ibadet... Aynı zamanda AHLAK'tır..Ahlak=İbadettir, Ya da İbadet= Ahlaktır diyebiliriz. Ahlak'ı olan İslam'ı yaşar, Ahlaksız olan, Alakasız olur. İbadet'i olmayan alakasızdır, Kendisine sunulan teklif, Onu alakadar etmez, Yüzünü gözünü buruşturur, ölçer biçer, çeker gider... Yani ahlaksızdır. Taha süresinde der ki Allah; Ama kim benim zikrimden yüz çevirirse, onun için DAR BİR GEÇİM vardır...Kıyamet günü de onu KÖR olarak haşrederiz... Tokat gibi!... Alakasız ve Ahlaksız olalım, İşimize gelirse !...

Sabır : '' Sarasından dolayı açılıp saçılıyordu, Resullah sav.'den şifa bulması için dua etmesini isteyince ona,
__ İstersen sabret, cennet senin olsun !, İstersen dua edeyim, sana afiyet versin !'' buyurunca, ''Sabredeceğim yanlız açılıyorum Allaha dua et de ( eteğim üstüm) açılmasın !..dedi.. Ve Resullah da dua etti...
İbadetin doruğunda bir sabır örneği....

Bir başka hikaye...Şu fakir adama ve hanımına bir bak ; Adam fakirliğinden Resullah'a (sa) şikayetlenip, gereksinimlerini giderecek bir şey vermesini istemeye niyetlenirken, hanımı : ''Allah'ı peygamberine mi şikayet edeceksin !'' diyor.. Ve adam oturup sabrediyor... Bu an ibadet değil mi.. İbadetin zirvesi !...

Sabır = İbadettir diyebiliriz...
Alakalı Olanların ibadeti !...Ahlaksızların / alakasızların ibadeti olmadığı gibi, sabredecekleri yerde, ağlayıp göz yaşı döküp, neden başıma bu iş geldi diye şikayetlenip durarak , hem kendilerine zulm ediyorlar, yani allah'ın '' nefsinize zulmetmeyiniz ayetine HAL DİLİ İLE karşı çıkıyorlar, hem de Allah'ın o an kulu için takdir ettiği durumdan dolayı Allah'ı Şikayet ediyorlar... Hepimiz insanız.. Bu ...LAR'ların içinde ben de varım siz de varsınız.. Muhakkak ki ömrümüzde defalarca karşı çıktık, muhakkak ki sabredemediğimiz an'larımız oldu.. İsyankarları oynadık...Rabbim rahmeti ile muamele etsin .. Hallerimizi fark edip düzeltmemizi nasip etsin inşallah....

Şükür : İnsan nankördür..Elindeki nimetin kıymetini asla hakkıyla idrak edemediği gibi, üstüne üstünlük, her şeyi kendi hakkı gibi görür de, nasıl olsa benim,der geçer... Oysa... Bize bir arkadaşımız bir kitap hediye etse uzaklardan, bir ihtiyacımızı giderse zor zamanımızda, Üşüyen elimizi ısıtsa, Aç iken bir çorba kaynatıp getirse...nasıl teşekkür edeceğimizi bilemeyiz, Minnet duygumuz zirvelerdedir... Ama nedense , en basitinden insanın, insan olarak, insana ettiği teşekkür misali,Biz bize verilen nimetlere, nefeslere, iyi ya da kötü başımızdan geçenlere Şükürler olsun ya rabbi ! diyerek bir teşekkür mektubu göndermeyi bilmiyoruz... Ya da unutuyoruz, ya da bir eksik bulup basıyoruz yaygarayı .... Fıtrat'a dönmek lazım... Fıtrat'ı temizlemek..

Kader : Beş harfli.. Ama bir ömür dolu !...

Ahiret : Ey insan ; Muhakkak sen ; Rabbine doğru (varan bir yol üzerinde) çabalayıp durmaktasın , Nihayet O'na varacaksın....(İnşikak/6)
Varışımız ''La İllahe İllallah'ın gölgesi altında olsun inşaallah ....Başka türlüsünden ödüm kopuyor ....

Aile : Ya İzzet Yuvası.. Ya da Zillet yuvası... Teklifleri değerledirdiği kadar....

Teşekkürler, selam ve dua ile.
Alt 26 Ocak 2010, 20:48   Mesaj No:17
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
şeytanı biliyor,kırk kez euzu çekiyor ama şeytanın sırdaşıdır,ortağıdır gibi yaşıyor.
söz veriyor,vaaz veriyor,etrafına gülücük veriyor ama icraat ithalat ihracat viruslu.
dışarda mücahit ve mücahide, evinde yakın çevresinde giyiminde konuşmasında yaşayışında silik kalitesiz bir yaşam.
böyle bir adam arıyorum.
lazım bana..
Bunu da soru olarak kabul edeyim,böyle birisini tanıyorum;
Özelini aç adres vereceğim,
Check up'a gerek yok, direkt bypass yaparsın ...
Alt 28 Ocak 2010, 00:15   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Konular: 89
Beğenildi:4
Takdir Et:

esracık kardeşimize suallerımızı soralımmm

1-Hak dinlerin gayesi nelerdir?
2-Kur’an’ı Kerim’de hakkında en çok ayet inen kavim hangisidir?
3- insanların başetmesi gereken kendi içsel sorunları nelerdir?
4- bir mezhep nedir? mezhepten ne anlamalıyz?
5- kuranı kerımi doğru anlamak için yapılması gerekenler
6_ kuranı kerımı mahrec ve tecvıdsız okumak hakkını vererek okumaya eşdeğer midir?

sevgiler
Alt 28 Ocak 2010, 20:39   Mesaj No:19
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

esracık kardeşimize suallerımızı soralımmm
Buyrun

1-Hak dinlerin gayesi nelerdir?
LA İLLAHE İLLALLAH Âhlâkını toplumlara yaymak.En önemli ve tek gaye budur.

2-Kur’an’ı Kerim’de hakkında en çok ayet inen kavim hangisidir?
İSRAİLOĞULLARI ...

3- insanların başetmesi gereken kendi içsel sorunları nelerdir?
Her ne iş olursa olsun, nefsini terbiye etmek için uğraşılan yollarda karşılaşılan ayak kaymaları. Bu da Kur'an Ahlakını giyinmekle mümkün..

4- bir mezhep nedir? mezhepten ne anlamalıyz?

Mezhep, Sözlük anlamı gitmek, izlemek, gidilen yol demektir. Mecazi olarak kişisel görüş, inanç ve doktrin karşılığında da kullanılır. Terim olarak bir müctehidin, dinin ayrıntılarına ilişkin, kendine özgü kural ve yöntemlerle oluşturduğu inanç ya da hukuk sistemini dile getirir.

5- kuranı kerımi doğru anlamak için yapılması gerekenler

1_Tefsir okumak.
2_Tefsir Okumak
3_Tefsir Okumak...(Karşılaştırmalı tefsir çalışmaları yapmayı ıskalamamalı.. )
4_ Kuran ayetlerini kuran ayetleri ile tefsirleri üzerinde araştırma yapmak.

6_ kuranı kerımı mahrec ve tecvıdsız okumak hakkını vererek okumaya eşdeğer midir?
Bu konuyu Arapça'yı bilerek Kuran'ı okuyanlara sormak lazım.. Şahsen arapça bilmiyorum. Şimdi ne desem hata olur..

sevgiler

Bilmukabele
Alt 28 Ocak 2010, 23:52   Mesaj No:20
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
böyle bir adam arıyorum.
lazım bana..
cheuk up temiz çıksa bile yine bypss yapmaya kararlıysanız sizi ruh ve sinire sevk edelim öyle bir ruh hali sezdim de
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)