Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  02 Aralık 2012 (15:04), Konuya Son Cevap : 08 Aralık 2012 (22:53). Konuya 86 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Aralık 2012, 08:03   Mesaj No:41
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri '' zilzal'' Kardeşimiz

verdiğiniz cevapalar için teşekkürler,yalnız cevaplarınızdaki yanlış bulduklarımı değerlendire bilirmiyim...
Alt 04 Aralık 2012, 11:00   Mesaj No:42
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
verdiğiniz cevapalar için teşekkürler,yalnız cevaplarınızdaki yanlış bulduklarımı değerlendire bilirmiyim...
tabi değerlendirebilirsiniz

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 04 Aralık 2012, 13:51   Mesaj No:43
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

aleyküm selam kolay kabul ettim dediğimi hatırlamıyorum, size sorduğum bir soru siz rahatsız etmiş ki böyle diyorsunuz, olsun, islamı kabul etmem de ki sebep ailemdir yani doğduğumda müslüman bir ailenin evladıydım ilk önceleri taklidi iman olan imanım sonrasında tahkiki oldu.sorularınıza gelince

1-Ancak ilmim mertebesince anlıyorum ama sadece mealinden değil tefsirini de okuyorum kuran sadece mealinden okunarak anlaşılmaz öyle olsaydı, İnsanlara açıkla diye Kur’anı sana indirdik.( Nahl 44) demez Peygamberine, sana vahy olunanları tebliğ et derdi.
,ha kuranı anlamak yeter mi?
Yetmez onu hayata geçirebilmek önemli.Rabbim bizi kuranı anlayan ve anladığını hayatına taşıyan kullardan eylesin.Amin ZİLZALDAN ALINTI..

KISA Bİ DEĞERLENDİRME..bana sorduğunuz sorular beni rahatsız etmez,çünkü amacım insanları kuran ile yüzleştirmek ve Rasulullahın pıratiği olan kuran ışığında HAK VE BATILI GÖRMELERİNİ SAĞLAMAK,ondan sonra tercihleriyle başbaşa bırakmak..

Tefsir ,tefsiri yapan kişinin YORUMUDUR,ayete iman şarttır,ama tefsire iman etmeye bilir eleştire bilirsiniz,bu tefsir okunmaz veya okunmamalı demiyorum sadece TEFSİRİN MUTLAK DOĞRU OLMADIĞINI anlatmaya çalışıyorum..

Peygamberin kuranı insanlara açıklaması Allah ,peygambere A demişte,peygamber B mi demiş manasında mı diyorsunuz,yoksa Allah peygambere örneğin,fatiha süresini vahyedince cebrail as aracılığıyla peygamberde HİÇ BİR ŞEY KATMADAN OLDUĞU GİBİ mi insanlara açıklıyordu..veya kuranı açıklamak ALLAHA AİT Bİ İŞ MİDİR,ayetin dediği gibi,veya kuranın açıklanması halen günümüzde tam yapılmamış çıkmıyor mu sizin dediklerinizden..

2-Kuran-ı herkes anlasaydı çeşitli guruplar çıkar mıidi ve allahu teala peygamber gönderirmiydi,herkes anlayamaz anlasaydı sizin anladığınızla benim anladığım aynı olurdu.

Kısa bi değerlendirme,KENDİNİ TEVHİDDEN ALMAYAN HER HAREKET,ayrılığa götürür,grup oluşması kuranı anlamanın değil anlamların TEVHİDDEN YOSUNLUĞUNDAN DIR.Yoksa islam dini fıtrat dinidir..Tevhid vahdede götürmüyorsa,tevhid anlaşılmamıştır..türkiyedede dünyadad olan sorun bu...yoksa islam dini iki temel ayak üzerine bina edilmiştir,1.DİNDE AYRILIĞA DÜŞMEMEK,2.TOPLUCA ALLAHIN VAHİYSİNE SARILMAK...

(Kur’anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur.) [Deylemi, M.Rabbani]

alim ile cahil, bilenle bilmeyen bir değildir Allahü teala alimleri övüyor, onlara sorun buyuruyor.

Allah’tan en çok korkan alimlerdir. Fatır 28

Bilmiyorsanız âlimlere sorun. Nahl 43

Eğer onun hükmünü Resule veya ülül-emre (alimlere) sorsalardı, öğrenirlerdi.Nisa 83

Her ilim sahibinin üstünde bir âlim vardır.Yusuf 76

Bu ayetlere rağmen, alimlere, mezhep imamlarına düşmanlık niye
işi ehline bırakmalıdır.

işi ehline bırakmak başka şey,dinini başkasının yorumuna bırakmak beşke şeydir.Her alimin üstünde bi alim var en iyisi EL ALİMİN VAHİYSİNE BAŞ VURMAK DEĞİL MİDİR..

DİĞER KISIMLARI DAHA SONRA DEĞERLENDİRECEM İNŞAALLAH..
Alt 04 Aralık 2012, 14:34   Mesaj No:44
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Bilinmez den başka soru soran çıkmadı
neden acaba
birde biz yüklenmeyim mi diyorsunuz yoksa

Alt 04 Aralık 2012, 14:37   Mesaj No:45
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4533
Beğendi:6131
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Alıntı:
zilzal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bilinmez den başka soru soran çıkmadı
neden acaba
birde biz yüklenmeyim mi diyorsunuz yoksa
Aynen zilzal düşünsene hepimiz bilinmez gibi sorsak halin nice olurdu

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 04 Aralık 2012, 14:53   Mesaj No:46
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
esma_nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
aynen zilzal düşünsene hepimiz bilinmez gibi sorsak halin nice olurdu
doğru vallahi allah razı olsun o zaman
tabi bilinmezden de allah razı olsun
(yalnış anlaşılma olmasın )

Alt 04 Aralık 2012, 15:29   Mesaj No:47
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11844
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Alıntı:
zilzal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
açıkcası size kayıtılıyorum,çoğuları için mis gibi iş.
benim annemde kuran kursu hocasıydı birde onlar bu hizmeti ücret karşılığında yapmıyorlardı,ben annemim talebelerinin içinde büyüdüm haliyle bulaşmış bizede
önce iyi bir talebe olmaya çalıştım ama insan oğlu hiç birşeye doymuyor bende bilgiye doymadım hoca olmak istedim diyeceksiniz ki illa devletin kursunda mı öğreteceksin ücret almada ücreti tamamen Allah rızası olan tarafı da seçebilirsin hala var öyle ilahiyat yada imam hatip okumamış ama devletin izni dışında kuran öğretiyorlar.
kısaca şöyle söyleyim ilk nedenim hizmet ehli olmak Rabbimin Rızasını kazanmak ikinci nedenim maddi tarafını düşününce tesettürümü koruyabileceğim ,evime çocuklarıma da zaman ayırabileceğim, ev hanımına en yakışır meslek olarak düşünüyorum.

düşüncem hakkında fikrinizi almak isterim
cevap verdiğin için teşekkür ederim,öncelikle hiiiç üzerime alınmadığım,okuyunca pancar gibi kızardığım o ilk kelimeyi ne olur kaldır,bana kardeş de abla de,hala de,teyze de..ama onu deme
o mana beni çoook aşıyor,benden olsa olsa öğrenci,talebe,çırak,çömez,...ne bileyim bunlar olur..

anladın sen
cevabına gelince arkadaşım,düşünceniz gayet makul..eminim herkes sizin gibi düşünüyordur
lakin ben kadınların bu meslek edinme sevdasını anlamış değilim,kuran öğreticiliği ne haddime deyip,ama kadın için en uygun meslek bu,erkeklerle muhatap olmuyorsun gibi ,bahaneleri çok duymaya başladım ve bu beni rahatsız ediyor..
ilahıyat okuyoruz ve çoğumuzun kafasında bu var..bitirince hemen görev...
allah herkesin gönlüne göre versin,..ama şunu söylemeden geçemicem,KURAN ÖĞRETİCİSİ OLUCAZ DİYORUZDA,KURAN EĞİTİCİLİĞİ NERDE KALIYOR..burda yitik sevda,bilinmez gibi güzel
şahsiyetierin ısrarla vurguladığı kuranın hayatımızda tek gaye olması,onunla amel edilip,
onun anlaşılması ve bunun hiçte zor olmadığı gerçeğini kuran öğreticiliği ile değil,eğiticiliği ile olacağına inanıyorum
öğretmeye gelince herkes kendi bilgisini beğeniyor,ben doğruyum diyor ve zaman sonra sistemin bir parçası olup,kitaptakini anlat,maaşınıda al..oooh..hem kuran ya öğrettiğimiz hakkı öğretiyoruz,
bunun hiç bir sakıncası olamaz,aksine helalinden kazanıyoruz
ben kuran hocalarının eğitilmesi,kendini eğitmesi,ki kastettiğim kuran terbiyesi ve eğitimidir bundan yanayım dostlar,
eğitmenin nasıl olacağını,yitik sevda,abdulmelik hoca,fecr hoca ve bilinmezi takip ettikçe
öğreneceğimizi ve eğitim alacağımızı umuyorum

ayrıca bilinmezin sana sorduğu sorularda çok güzel ve günceldi...

genellikle açıklamalarının içinde kaybolup,sorduğu soruları anlayamıyordum ne yalan söyleyeyimdua ile allaha emanet ol

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 04 Aralık 2012, 15:35   Mesaj No:48
Medineweb Aktif Üyesi
sirace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:sirace isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20729
Üyelik T.: 09 Ekim 2012
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aynen zilzal düşünsene hepimiz bilinmez gibi sorsak halin nice olurdu
ewet ablam
Alt 04 Aralık 2012, 15:39   Mesaj No:49
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

yitiksevda abiden soru bekliyorum zilzal için ))
Alt 04 Aralık 2012, 15:54   Mesaj No:50
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

[QUOTE=zilzal;205223]
Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sarularım şunlar..ve kolay kabul ettim dediğimiz kuran ile alakalı...şimdiden cevaplar için teşekkürler...

7.mahşerde yarabbi bize anlamını tek başına anlayacağımız bi kitap gönderdin ,bizde tam anlayamadığımız için hata yaptık desek bu mazeret kabul olur mu sizce...

7- Anlamıyorsanız anlayana sorcaksınız
sizin böyle bir soru sormanız tamamen yalnış
tek başına anlasaydınız peygambere ne hacet vardı demi.
KISA Bİ AÇIKLAMA...aMA BAKIN ŞUAN Bİ peygamber yok,eğer anlattığınız mutlak anlamda doğru olmuş olsaydı,PEYGAMBERLİĞİN DEVAMI ZARURET olurdu ve peygamberlik kıyamete kadar DEVAM EDERDİ...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)