Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.PEYGAMBERLER-ASHAB-I KİRAM-ALİMLER.::. > Peygamberler-Ashab-ı Kiram-Alimler > İslam/Dinler/Mezhepler

Konu Kimliği: Konu Sahibi semihhh,Açılış Tarihi:  19 Kasım 2011 (17:49), Konuya Son Cevap : 29 Kasım 2011 (18:37). Konuya 28 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 20 Kasım 2011, 02:05   Mesaj No:11
Durumu:mdm1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14647
Üyelik T.: 19 Kasım 2011
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: vehhabilerin bozuk yönleri

Hira"m kardeşim.

Birincisi benim hocam senin hocanı döver çocuksu tepkimeyi nereden çıkardınız anlayamadım. Üstelik ben kendime şu hocamdır diye belirtmeme rağmen. Ben zaten reddiyemi ayet ve hadisler parametresinde sundum dikkatlice okumuş olsaydınız bunu farkedersiniz. Selef alimleri ile tasavvuf alimleri diyerek iki ayrı kulvarı siz kendiniz belirlemişiniz. Ben selef alimlerini sever sayarım ama asla tasavvuf inancının önderlerini benimsemem. Bırakında bu özgür seçme hakkı vicdani fikri hüriyet hakkım olsun.
İşte tam da beklediğim tepki şimdiden geldi demişsiniz ki:

__________________________________________________ ______________________
Muhakkak o aciz aklınız ile onların yazdığı ve bıraktığı emanetlerin bir sayfasını yazamaz ve o ihlasa erişemezsiniz bu tavrınızla.
__________________________________________________ _______________________

Kıymetli kardeşim aklımın acziyetini fikrimin eksikliğiyle, yani yazdıklarımdan karşıma çıkarabileceğiniz yanlışlarla ortaya koymalısınız. Kusura bakmayın aklımı doğrularla değilde hevanızla tartıyorsunuz ki bu yanlış denkleme ulaşıyorsunuz.

Her zaman şu sözüm bakidir, "cümlelerimde İslamın akaidine aykırı bir cümleyi her kim ispat ederse veya unutarak, yanılarak yaptığım bir hatayı bana her kim hatırlatırsa, canü gönülden ALLAH subhanehudan af diler muhatabım danda özür dilerim."

Yoksa rica ederim delilsiz afaki sözlerle aklımı yargı masasına yatıracaksak, ne bu yollara girerim, ne buna fırsatı veririm, ne de vaktimi böyle şeylere harcarım. Kısacası eyvallah der giderim...

Ben hangi alimleri yazımda kasdetmişimde siz bana o alimleri savunmaya geçmişsiniz.Rica ederim genelleme yaparak beni zan altına almaya çalışmayın buda size yakışmıyor. Bana isimler bazında örnek sunun.

Cennet belgesi elbetteki bana verilmemiş, ama sizlere dergahlarında 10 dakika kalanları bile cennetlik ilan edenlerin iddialı yazılarını açık örneklerle yazabilirim, buna ne dersiniz acaba!_?

Ayet ne diyor: Yerleri ve gökleri kim yarattı desen şüphesiz ALLAH diyecekler diyor. Yani müşriklerde ALLAH a inanıyordu , bunun yanında zati ve sıfatsal yönden ilahlaştırdıkları Putlara da tazim ve ibadet ediyorlardı.

Rica ederim şirke bulaşmışa müşrik, kainatı ilah addedene mülhit demem ağırınıza gidiyorsa, nasıl müslüman oluyorlar siz ilminizle anlatın bende ikna olabileyim, ben İslamı yanlış öğrenmişsem öğrendiğim dinden irtidat edeyim...
Alt 20 Kasım 2011, 22:32   Mesaj No:12
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Sıleyman. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14361
Üyelik T.: 17 Ekim 2011
Konular: 0
Takdir Et:

İmam Tirmizî (rh.)’nin rivâyetinde ise şöyle buyurulmaktadır:
“İsrailoğulları yetmiş iki fırkaya ayrılmıştır. Ümmetim ise yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır. Bir tanesi hariç, bunların tamamı ateştedir.” Sahâbîler, “Yâ Resûlüllah! O kurtuluşa eren fırka kimlerdir?” diye sorunca, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Benim ve ashâbımın yolunda olanlardır.” S. Tirmizî, Îman 18 ALLAH Ehli Sünnetten ayırmasın bizi...

Allah sizi ehli suniden bizleride Ehli Kurandan eylesin duamdır...

Bu rivayetin uydurma olduğunu istediğiniz delil ile ispat ederim yeter insanları uyuşturduğunuz kaynağını ravisini vb bilmeden hadis tenkit usulünden habersiz kopyala yapıştır fikir üretmeleriniz ZEHİRLİ.ORG denen safsata siteden kopyala yapıştır mantığından vazgeçin varsa ilminiz idrakiniz bilginiz buyrun kendi fikirlerimiz ile konuşalım hakem de Kuran'i azimuş-şan olsun beşer değil Hiçbir ekole mensup değilim ne vehhabi ne sünni ne şia vede diğerleri eğer bir ekol mensubu olmak istese idim kesinlikle MUTEZİLE ekolünden olurdum ama hamdolsun hiçbiri değilim yalnız ve yalnız Kuranın beyanı ile Müslümanın islamın başkada isme ihtiyacım yoktur tüm ekollerin doğruları başımın tacıdır eğrileri ise ayaklarımın altındadır kısa ve öz olarak cevap yazdım sizlere....
Alt 20 Kasım 2011, 23:01   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
barışş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:barışş isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14298
Üyelik T.: 08 Ekim 2011
Memleket:Istanbul
Konular: 26
Beğenildi:118
Beğendi:87
Takdirleri:825
Takdir Et:

sıleyman hocam hiçbir ekole uymadığınıza göre müçtehitsiniz herhalde
Alt 20 Kasım 2011, 23:02   Mesaj No:14
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

ALLAH'IN ARŞ'A İSTİVA ETMESİ
İstiva ale'l-arş (arşa istiva etmek / arşın üstünü kaplamak) ifadesi şu anlamlara gelir:

İşleri çekip çevirmek, kainatın denetimini elinde bulundurmak, ona hakim olmak.

Kısaca şu denebilir; Allah c.c. kainatı, sonra insanları yaratmış ve onları kendi hallerinde başıboş bırakmamıştır. Kainatı yönetmekte ve insanları da gözlemektedir. Çünkü O her şeye şahittir.

..İnsanlar yalnız 'inandık' demekle hiç sınanmadan (denenmeden) bırakılacaklarını mı sandılar? (29/2 75/36). O (Allah) herşeye şahittir. (34/47)

Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş'a istiva eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah'tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur. Alemlerin Rabbi ne yücedir. (7/A'raf: 54)
Allah'ın Arş'a istiva etmesiyle ilgili daha bir çok ayet vardır. Bkz: 10/3 13/2 20/5 25/59 32/4 57/4 89/14 2/29

Buyrun Allah'ın arşa istiva etmesi Kuran perspektifinde anlamı.....
Alt 20 Kasım 2011, 23:11   Mesaj No:15
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Kuranın beyanı üzere Müçtehid olmaz ve Kuranın canlı örneği Muhammed (a.s) İslam hukukunda şer'i hükümler kesin delillere yani açık ayet ve hadislere veya icmaa dayanıyorsa ictihada gerek kalmaz... Kuranı anlıyor ve hükümlerini idrak ediyor isek müçtehid aramaya gerek yok müçtehid vb kavramlar adı altında günümüze değin hurafeleri barındıran kitaplar kutsanarak getirilmiştir biri a derken biri b diyerek Kuranın hükmü üzere hüküm vermişlerdir

Örneğin: Kuran ve Allah resulünün yaşamında Kurana abdestsiz dokunmak ve okumak hükmü yok iken sizin müçtehidlerinize göre var Şimdi Allahın kelamı ve Resulünemi uymak gerek yoksa müçtehidlerinizemi?

Mezhep vb holiganlıklar ile hareket ettiğimiz zaman darmadağın oluruz halihazırda dünya çapında halimiz ortada Suriyede yapılan zulümlere sırf mezhebi holiganlıktan ötürü ses çıkarmayan ülkelere ne demeli iran vb Irakta yapılan katliamlarda kafirler sünni şia vb ayrımımı yaptılar? Küfür nasıl tek millet ise İslam da tek millet olmak zorundadır ...

Bakın açıkça beyan ettim hiçbir ekole mensup değilim hepsinin doğruları başımın tacıdır dedim siz iyi okumamışsınız okusa idiniz müçtehidmisiniz sorusunu sormazdınız herşeyi yanlış anlamaya ön yargı ile bakma anlayışından kurtulun derim...
Alt 20 Kasım 2011, 23:20   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

iyi müçtehit filan hurafe size sormak kuran (Bilmiyorsanız, zikir ehline sorun.) [Nahl 43]. diyor ben cahil bir adamım nasıl bir yere danışmadan ben bu dini anlayayım
Alt 20 Kasım 2011, 23:23   Mesaj No:17
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Kuran üstüne zikir yoktur zikir ehlini inkar edenmi var zikir kelime manası ne size sorabilirmiyim değerli kardeşim?
Alt 20 Kasım 2011, 23:30   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

alimlerden bahsetmekte
Alt 20 Kasım 2011, 23:57   Mesaj No:19
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Allah azze ve celle insanoğlunu yeryüzüne halife olarak yaratmış ve ona üstün özellikler bahşetmiştir bu özelliklerin başında beyin/akıl idrak yetisi gelmektedir dua ve zikir/düşünce anlayış bir araya gelince muhteşem bir güç ortaya çıkmaktadır İnsanlık tarihinde nice örnekler ile zalimleri deviren güç salih insanların duası ve mücadelesi olmuştur....

İnsanoğlunda dünyanın en güçlü silahı olan dua ve zikir yetisi mevcuttur.Bu yetileri kullanmayı öğrenmek insanı eşrefi mahlukat olarak yaradan rabbin ne güzel yarattığına ortaya koyacağı fiiller ile mümkündür...

Dua ve zikir mekanizmasını insanoğlu kullanmadığı zaman demirin paslanmasına benzer onu işlek hale getirmenin yolu araştırmak okumak ve anlamak anlatmak ile olur...Akıl ve dua bir araya geldiği zaman insanoğlunun anlayamayacağı şey yoktur insanoğluna hiçbir ücret alınmadan verilen bu nimetleri kullanması hususunda Kuranda defalarca uyarı/inzar bulunmakta aklınızı kullanmazmısınız idrak etmezmisiniz vb

İnsanoğlu rabbine ulaşmada hiçbir aracı koymak zorunda değildir hangi kaynaktan beslenilirse beslenilsin şüphesiz temel doğru kaynağı Kuran ile yol alabilir zikir ehli mevzuuna gelince elbette ilmi manada derinleşen idrak eden ve Kuranın hükümlerini açıklayanların bilgileri baş tacıdır alınmalı lakin islamın ana prensibi Taklidi bir imandan ziyade Tahkiki bir iman esasıdır araştırma da ise takva ve ihlas önemlidir değerli kardeşim Kuranı açıp okuyun Allah bana ne diyor benden ne istiyor yaşamsal alanda benden ne istiyor hepsi açık anlaşılır derin mevzuları anlama diye bir zorunluluğumuz yok bizim anlamamız gereken hayata aktarabildiğimiz ayetler....
Alt 21 Kasım 2011, 00:07   Mesaj No:20
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:semihhh isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14343
Üyelik T.: 14 Ekim 2011
Konular: 3
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Sıleyman. Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kuranın beyanı üzere Müçtehid olmaz ve Kuranın canlı örneği Muhammed (a.s) İslam hukukunda şer'i hükümler kesin delillere yani açık ayet ve hadislere veya icmaa dayanıyorsa ictihada gerek kalmaz... Kuranı anlıyor ve hükümlerini idrak ediyor isek müçtehid aramaya gerek yok müçtehid vb kavramlar adı altında günümüze değin hurafeleri barındıran kitaplar kutsanarak getirilmiştir biri a derken biri b diyerek Kuranın hükmü üzere hüküm vermişlerdir

Örneğin: Kuran ve Allah resulünün yaşamında Kurana abdestsiz dokunmak ve okumak hükmü yok iken sizin müçtehidlerinize göre var Şimdi Allahın kelamı ve Resulünemi uymak gerek yoksa müçtehidlerinizemi?

Mezhep vb holiganlıklar ile hareket ettiğimiz zaman darmadağın oluruz halihazırda dünya çapında halimiz ortada Suriyede yapılan zulümlere sırf mezhebi holiganlıktan ötürü ses çıkarmayan ülkelere ne demeli iran vb Irakta yapılan katliamlarda kafirler sünni şia vb ayrımımı yaptılar? Küfür nasıl tek millet ise İslam da tek millet olmak zorundadır ...

Bakın açıkça beyan ettim hiçbir ekole mensup değilim hepsinin doğruları başımın tacıdır dedim siz iyi okumamışsınız okusa idiniz müçtehidmisiniz sorusunu sormazdınız herşeyi yanlış anlamaya ön yargı ile bakma anlayışından kurtulun derim...
“Ona tertemiz olanlardan başkası dokunamaz.” Vakia Suresi 79

Bazı tefsirlerde bu âyetin birkaç mânâya geldiği belirtilmekte ise de, üzerinde ittifak edilen mânâ şudur:
“Kur'ân’â hadesten, yâni abdestsizlikten ve guslü icap eden bir halden temizlenmiş olanlardan başkası dokunamaz.”

Peygamber Efendimiz (asm) de Yemenlilere yazdığı bir mektupta, Kur’ân-ı Kerim’e ancak abdestli olarak ve guslü gerektiren hallerden temizlendikten sonra el sürülebileceğini bildirmiştir.Dârimî, Talâk: 3.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: