Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > İslamda Kadın ve Erkek

Konu Kimliği: Konu Sahibi Leyl_Işıkları,Açılış Tarihi:  22 Ağustos 2007 (21:09), Konuya Son Cevap : 11Haziran 2021 (07:49). Konuya 55 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Ağustos 2007, 21:09   Mesaj No:1
Durumu:Leyl_Işıkları isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 88
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kız ile erkek arkadaş olamaz...

Kadın Erkek Arkadaşlığı Üzerine!..

Selamun aleykum kardeşlerim

Bismillah essalatu vesselamu ala Rasulillah

Günümüzün en büyük ve en tehlikeli hastalıklarının birinden bahsedeceğim. Bazen okulda bazen okulda bazen otobüste gördüğümüz bir tablo. Birbirine yabancı olan kız ve erkek arasındaki ilişkinin boyutu nedir?

Malumdur ki dehşet verici boyutlara ulaşan ve gitgide vahimleşen bu tablo hiç de içimizi açmıyor siz bir de bu tablonun içinde malzeme olmuşların çığlıklarına kulak verin. Muhakkak yakınlarınızda, tanıdıklarınızdan bazıları bu tabloda bir öğe olmuştur ve siz de neler yaşadığını duymuş yahut dinlemişsinizdir. Masumca başlayan ve herkesin iyi niyetle çıkmış olduğu bu mutluluk yolu!! Karanlık ve kabuslarla mündemiç bir bataklığa dönüşmekte çoğunlukla. Bazen "biz sadece arakadaşız" sözü bazen de "Şimdilik birbirimizi tanıyoruz" sözü bu yolun en büyük tetikçisi olmaktadır.

Neyse biraz daha somut ve canlı örneklere geçelim. Gündelik hayatta karşıma çıkan birkaç örneği sizinle paylaşmak istiyorum. A arkadaşım 6 kızı birden arkadaş edinmiş (idare etmekte argoca) ve zavallı kızların hepsi çocuğun sadece kendisini sevdiğini ve gözü olduğunu düşünüp kendince ileri doğru ciddi şeyler düşünmektedir. Ama baya maharetli olan arkadaşımız alacağını alıp kendisine ters gelen bir durumda kolayca kişileri silmektedir fakat bu sayı asla düşmemekte tabii işin bir de diğer boyutuna bakalım böyle bir durumdan çıkmış B arkadaşımız da bir sonraki erkeğe asla önceki olan olayları anlatmaz ve ondan da hep bir yamuk bekler yine karşısındakinin onu bırakacağını düşünür. Bazen bu düğün öncesine kadar varır iş ciddiye ulaşınca kız durumu anlatır ama durum tam bir cinayete dönüşür kendini yaktığı gibi genci de yakar ve ondan da olur nitekim leke çıkacağı yerde tüm vücuduna yayılır. Hatta bazen her iki taraf evlilik öncesi veya sonrası ciddi itiraflarda bulunur ki bu itiraflar bazen zinaya kadar varabilir çok örnek gördük yaşantımızda. Kısaca şunu demek istiyorum kız ile erkek asla arkadaşlık yapmamalı (ne kadar duygusal ve masumca birşeylerin arkasına sığınılsa da) çünkü kız ile erkek tek bir kez arkadaş olur o da hayat arkadaşlığına dönüşür bu yüzden herkes kardeştir. Sadece elmanızın yarısı olan eşiniz hayat arkaşınızdır. Yukarıda anlattıklarıma dikkat edin uzunca süren mutluluğunuz saniyede karalara bürünebilir. Şeytanın işi bu çünkü.

Sorun ne mi? Yine diyorum çok basit Kur'an uzak hadisten bihaber magazin ve yaban bir hayat sürdürmek. Giysiden tutun karşılıklı ilişkiye yansıyor zaten bu durum. Çözüm mü ne? Bunu söylemeye görevli değilim sadece İSTEYİN ve OLUN!!!
Çünkü Rabbimiz kûn fe yekûn sahibidir.

Siz bir de bu yazıyı sanal alem için düşünün

Konu Sahibi Leyl_Işıkları 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Kadın Erkek Arkadaşlığı Üzerine!.. İslamda Kadın ve Erkek Mihrinaz 55 23018 22 Ağustos 2007 21:09

Alt 22 Ağustos 2007, 21:31   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:
Standart RE: Kız ile erkek arkadaş olamaz...

Çook üzücü ve zavallı bir durum. Malumunuz ki, gençliğimiz bu hastalığa tutulmuş ve kurtulmak için hiç bir çaba harcamamaktadır. Nice örnekleri el'an yaşanmaktadır.
Bu yıl yaz kampında bir öğrencimin itirafı ile şoook olmuştum. Hala etkisinden kurtulamadım. Aynı anda 12 tane erkeği (idare ediyormuş). Kendime şu soruyu sordum ve cvp bulamadım.
_Gencecik nesil bu durumda iken, ben nasıl hesap vereceğim?_
Alt 23 Ağustos 2007, 09:54   Mesaj No:3
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: RE: Kız ile erkek arkadaş olamaz...

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı
Çook üzücü ve zavallı bir durum. Malumunuz ki, gençliğimiz bu hastalığa tutulmuş ve kurtulmak için hiç bir çaba harcamamaktadır. Nice örnekleri el'an yaşanmaktadır.
Bu yıl yaz kampında bir öğrencimin itirafı ile şoook olmuştum. Hala etkisinden kurtulamadım. Aynı anda 12 tane erkeği (idare ediyormuş). Kendime şu soruyu sordum ve cvp bulamadım.
_Gencecik nesil bu durumda iken, ben nasıl hesap vereceğim?_
Vay be!..
12 erkeği idare etmek ha...
İlginç...
Arkadaşlar şunu hiç unutmadım, siz de unutmayın : ''CEHENNEMİN YOLLARI İYİ NİYET TAŞLARIYLA SÜSLÜ!...
E güzel kızımmmm evladımmm sen 12 erkeği idare ediyorsunn, seni kim idare ediyorrr? Nefsin mi, şeytanın mı!?...
Çok işimiz var dostlar çok...
Sevgili iklimya, başlar sağlam olmazsa, nesiller de sağlam olmaz. Demekki bizlerde sorunlar var ki, bizlere emanet evlatlarımız bu halde.. Nasıl ki devletin başı Gül olmassa, Etraf gülistanlarla dolmaz,kokuşur gider..Allah muhafaza.. Emanetlerin sorumlulukları ağır..Rabbimiz yar ve yardımcımız olsun hep beraber..
Alt 23 Ağustos 2007, 11:44   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:

_ Ooooo maşallah leyl ışıkları, siz beni tanımadınız galiba ama ben sizi tanıdım. Hoşgeldiniz efendim foruma.

Gaye ve maksatımız mutlaka gençliğe yardımcı olmaktır. Rabbimiz yolumuzu açık etsin inş.
Alt 23 Ağustos 2007, 12:03   Mesaj No:5
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sağol iklimya; davete icabet etmemek olmazdı O gençlik sizlerle pırıl pırıl yetişecek. Pırıl pırıl insanlarla olduğunuz sürece eyvallah :O
Alt 03 Kasım 2007, 20:19   Mesaj No:6
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart Kadın Erkek Arkadaşlığı Üzerine!..

Değerli Arkadaşlarım,

Kadınla-Erkeğin arkadaşlığı, KELEBEĞİN ATEŞLE DANSI GİBİDİR. Her kadın, erkekle olan arkadaşlığında, erkeğin birincil öncülünün cinsellik olduğunu bilir. Bunu gerçekten bilmeyen kadın, ya çok safdiriktir, ya da bilmiyor görünüp başka emeller peşinde koşuyordur. Bunlara yani niyeti bozuk ve oynayan kadınlara TAKTİSYEN kadınlar diyoruz. Kadın ve Erkeğin birbirine yaşatacağı cinsel, psiklojik, karşılıklı onay ve benzeri duyguları, ancak meşru zeminde, EVLİLİKTE bulabilir ve evlilikte tatmin edebilirsiniz.

Yıllardır flört eden insanların birbirine tahammülü, evlendikten sonra, bir kaç ay bile sürmüyor.Bu konularla bizzat ilgilenen bir insan olarak söylüyorum. Bunu derken evlenecek gençlerin meşru ortamlarda evlilik amaçlı görüşme ve konuşmasına, kesinlikle taraftarım. Ama bu görüşmeler sadece ve sadece evlilik amaçlı olmalı. Gençler; fıtratlarını, mizaçlarını, beklentilerini, uyum alanlarını, sevgi dillerini, olmazsa olmazlarını,kırmızı çizgilerini vesaire....

Bunları ciddiyet ve şahsiyet esasları içinde konuşmalı. Konuşacakları ortam, halka açık bir ortam olmalı. Bir yakın ve iki tarafada müşterek bir dost da şöyle bir kenarda oturmalı. Ama onları dinleyecek pozisyonda değil tabi. Böylelikle üçüncü kişi sigorta vazifesi görür. Gençler rahatlıkla konuşabilir,tanışabilirler. Flört ne kadar zararlıysa, gençlerin tanışıp konuşmasına imkan tanımayan dünürcülüklerde, o kadar zararlı. Bazı aileler, evlerine gelen dünürcüye psikolojik baskı uyguluyor. Sanki damat adayı namussuz bir insanmış gibi...Damat adayının sağına kızın bir kardeşi,soluna bir kardeşi oturuyor. Ne kadar ayıp...Çocuk ablukaya alınıyor.

Normal şartlarda kızla oğlanın görüşmesi sağlanmıyor. Allah aşkına...İki cihan saadetiyle ilgili bir seçim olan evlilik görüşmesi böyle aceleye getirelebilir mi? Psikolojik baskı altında olabilir mi? ORADA EN AZ 50 İNSAN VAR.HEPSİNİN BAKIŞLARINI ÜZERİNİZDE HİSSEDİYORSUNUZ.BU ŞARTLARDA EVLENECEĞİNİZ KIZA VEYA ERKEĞE RAHAT RAHAT,NASIL BAKABİLİRSİNİZ? Ama eve gelen damat namzedine ucuz ahlak gösterisi yapanlar ben biliyorum ki, evde kızı ve ailesiyle, bir çok filmi yüzü kızarmadan izleyebiliyorlar. Öğrencilerim bunu, bana itiraf ediyor. Her zaman söylediğim gibi, ya ifrat ya tefrit. Hep uçlardayız vesselam.

Yüzlerce flörtün akibetini biliyorum. Bu insanlar birbirine karşı, gerçekci davranmıyor...Rol yapıyor...Ayrıca mutlaka cinsel yararlanma oluyor...Sonra fiziksel,cinsel açıdan kirlenmiş bu insanlar, temiz kalabilmiş insanların hayatlarına girmeye ne hakları var ki? Bir çok düğün konvoyunun önündeki gelin arabasında yazan yazıyı görmüşsünüzdür:

-ELVEDA KIZLAR.

Pekiyi kız da ayrı bir arabaya aynı yazıyı yazsa:

-ELVEDA ERKEKLER.

Bu insanlar kendilerini ne kadar alt düzeyde varettiklerinin farkındalar mı acaba? Bu insanlar akşam olunca aynada gözlerinin içine bakamayan insanlardır. Bakışlarını kendilerinden kaçıran insanlardır. Açık ve net olarak söylüyorum ki, evlilik niyetli olmayan her kız-erkek görüşmesi flörttür. Dileyen dilediği fıkıh uzmanına sorabilir. Kendini dindar tanımlayan bir çok insanda bu hatayı yapıyor.Nette bir kızla, bol bol sohbet yapıyor. Bu sohbetin nette olması sıkıntıları gidermiyor. Dinin yasakladığı bir şeye din süsü verilmesi, kişinin sadece kendini kandırmasından ibarettir. Bu tarz görüşmeler bekar bir insanın, nikahlı ve kendisine haram olan bir kadınla başbaşa kalması gibi keffaret gerektirir diyen alimlerimiz vardır.

Bu hususlara çok dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca fiziksel bekaretin yanında ruhsal bekarette çok önemlidir. Ruhsallığı, duyguları, latifeleri, gönlü; haram sesler,haram dokunuşlar,haram bakmalar,haram hayallerle çöplüğe dönüştürülmüş bir insan ne kadar bakiredir? Afedersiniz ama, kendisini yürüyen, konuşan bir çöp bidonuna dönüştüren bir insan ne kadar bakiredir? Bakirelik hem erkek, hem kadın için geçerlilir. Çünkü, bakire demek iffetli demektir. Aklını nefsine ipotek etmemiş her insan, evleneceği insanda iffet arar, ruhsallık arar; berraklık, temizlik, kirlenmemişlik arar. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum: Bir genç kız, yırtılan kızlık zarını tekrar diktirebilir. Ama RUHUNDAKİ KOCAMAN YIRTIĞI, nasıl ve neyle dikecek?

Ayrıca şu hususu,iki gözümüzün önünde uçan bir yazı olarak, sürekli bulundurmalıyız:

BİR İNSANIN HAYA ZARI YIRTILMADAN,İFFET ZARI YIRTILMADAN,KIZLIK ZARI (gayri meşru dairede)YIRTILMAZ.

Çünkü, dişin minesi bir delinmeye görsün, çürüme hızlanır. O yüzden insan sefahate bir anda düşmez. Çürüme yavaş yavaş olur.Zamanın her bir anı,bu çürümüde rol alır.İnsan bir gün aynaya baktığında, karşısında hiç tanımadığı bir yabancı görür. İşte bu, o insanın ruhsallığının sukut ettiği andır.

O yüzden, evlilik öncesi korsan yaklaşımlara dikkat etmek gerekir. Kirlenmemiş bir vicdan, insanın yakasını bırakmaz, hep suçluluk duygusu yükler.Bu feryatlardan kendimizi kurtaramayız. Şu basit, kısa dünya hayatını; ak ve temiz bir alınla, pırıl pırıl duygularla tamamlamaktan daha önemli ne olabilir? Kaçamayacağımız en büyük otorite vicdandır. Eğer kediye satılmadıysa, insan, sadece vicdanını terazi yapsa, yine doğru yolu bulabilir.

Flört veya dini kılıf geçirilmiş, dini sohbet içerikli flörtler, insanları kesinlikle kirletir. Kişinin evlilikte yaşayacağı duyguları, öne alır. Yaratıcının kırmızı çizgilerine tecavüz etmiş olur. Sözlerimi bir Allah Dostunun sözleriyle bitirmek isterim:

"ŞAŞARIM ŞU İNSANLARIN AKLINA Kİ,BEŞ DAKİKALIK BİR ZEVK İÇİN EBEDİ CEHENNEMİ SATIN ALIRLAR."

NUSRET KARDELEN

HER ŞEY MAVİSİNİ YİTİRMİŞ BİR HAYATIN YENİDEN İNŞAASI İÇİN.
Alt 03 Kasım 2007, 21:36   Mesaj No:7
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:inzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 68
Üyelik T.: 04 Ağustos 2007
Konular: 28
Beğenildi:5
Takdir Et:
Standart Cvp: Kadın Erkek Arkadaşlığı Üzerine!..

özür dilerim ama bu ortamda bulunan üyelerin yaş oranı eminimki bu konular üzerine düşünecek ve neyin ne olcağını bilecek seviyede..

ben bu tarz paylaşımların bu formda bulunmasından yana değilim..
istayen katılır istayen katılmaz..
saygılar.
Alt 03 Kasım 2007, 21:41   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

[=inzar]
özür dilerim ama bu ortamda bulunan üyelerin yaş oranı eminimki bu konular üzerine düşünecek ve neyin ne olcağını bilecek seviyede..

ben bu tarz paylaşımların bu formda bulunmasından yana değilim..
istayen katılır istayen katılmaz..
saygılar.

Neden inzar kardeşim, islam bunları ayıp, tu , kaka diye görmüyor ki.. Aksine bu yazıları yazan islami ilimlerin surlarında gezinen bir akademisyen diyebilirim.. Evlilik de islamın en önemli konularından biri olduguna göre ve ayrıca gençlerimizin ne kadar cahil kaldıklarını da göz önünde bulunrurarak yayımladım bunları.. Acı, sert ama dosdoğru..

Israrlar olursa devem etmem, kaldırırım, geniş düşünüyorum ben sadece..
Kadın ve Aile bölümünde, islami sınırlar çerçevesinde yayınlandı sonuçta..
Alt 03 Kasım 2007, 21:49   Mesaj No:9
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:inzar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 68
Üyelik T.: 04 Ağustos 2007
Konular: 28
Beğenildi:5
Takdir Et:

değerli arkadaşım paylaşımdan paylaşıma fark vardır..
elhamdülillah bizde geniş düşünmekten yanayız.hem ben tu kaka diye bir ifade tarzında bulunmadım..
sadece paylaşımda cinselliği çağrıştıran ifadelerin yer almasına karşı tavrım var..
geçenlerde ahlak üzerine yayınladığın yazıyıda hatırlayarak sadece ifade etmek istediğin islami aile veya dine uygun ilişkilerin nasıl olcağında dair kaynakları belirtmen ve daha farklı yazılarla bunu ahlak çerçevesinde yayınlamanı isterim..
zaten islamı öğrenmek isteyen aklı selim bu konularıda araştırıp öğrenmekten yanadır..
şuan tam olarak anlatmak istediğimi yansıtamadım..
eminim sen anlamaya çalışmışsındır..
uslüp.. ki buda ahlakın ve islamın gerektirdiği seviyede olmalı.
Alt 03 Kasım 2007, 22:05   Mesaj No:10
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1171
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

yazılanlar doğru olsa bile ki doğrudur..ama uslup akademik dil değil.sokak ağzı ile yazılmış.yazar bi yandan flörtü yerden yere vurur diğer yandan flörtsüz olmaz diyor.görücü usulde adaylara flört izni verilmediğinden yakınıyor.flört halvet demektir.eğer flörte karşıysanız görücü usulle yetineceksiniz.karşı değilseniz görücü usulunu flörte neden çeviriyorsunuz ki...sanırım yazı aceleye gelmiş bir yazı.yazarın kafası net değil.giriş gelişme sonuç uyuşmuyor.uslup hiçç...:
"Bir genç kız, yırtılan .....tekrar diktirebilir. Ama RUHUNDAKİ KOCAMAN YIRTIĞI, nasıl ve neyle dikecek? "

bu cümle ulu ortamı söylenir.tekrar dikilebilir olayını öğrencisine kopya veren öğretmen konumuna düşürmezmi insanı...hem bi şey anladıysam o cümlenin ilk bölümünden bushh olayım.
inzara bu uslup noktasında katılıyorum.paylaşımlarınızın devamını dileriz,ama usluba dikkat lütfenn..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)